April 17, 2021
|
East Stroudsburg - East Stroudsburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII CACC AARTFC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carly Danoski FR-1 East Stroudsburg 3:59.72 6:05.43 3:30.49 4:17.26 4:52.34 4:58.19 3:33.41
2 Morgan Janiuk FR-1 Millersville 4:31.26 5:50.86 3:32.29 5:21.38 4:54.84 5:39.07 5:56.76
3 Brittany Carratura JR-3 East Stroudsburg 6:06.61 3:43.54 5:51.70 6:03.63 4:58.05 5:09.98 5:07.00
4 Riley Snyder SO-2 Bloomsburg 6:16.87 4:59.10 3:38.35 5:32.01 4:59.10 5:29.01 6:19.86
5 Abagaile Kimbrell SR-4 St. Thomas Aquinas 5:34.44 4:51.87 5:28.36 5:37.48 5:04.03 6:04.84 6:01.80
6 CRISTINA FERNANDEZ   Seton Hall 3:49.26 5:08.73 3:55.37 5:30.13 5:05.67 4:04.54 6:03.75
7 NANCY HABIB SO-2 Seton Hall 6:30.50 6:08.46 5:52.71 6:24.21 5:14.92 4:02.49 6:05.31
8 Kristi Ackerina SO-2 Molloy 3:44.26 5:07.56 5:33.19 4:25.91 5:20.37 4:45.13 6:50.08
9 Skylar Maurer SO-2 Millersville 5:28.43 4:59.45 5:09.11 6:13.51 5:21.99 3:48.62 5:41.31
10 ABIGAIL HUGHES SO-2 Seton Hall 3:57.35 6:36.66 5:18.63 4:33.11 5:25.13 4:23.36 6:07.40
11 Kaylene Raczka SO-2 East Stroudsburg 6:40.57 6:56.85 5:58.23 6:08.00 5:25.66 5:09.38 6:14.51
12 Hannah Sweda FR-1 Millersville 4:40.14 5:22.49 4:30.37 5:09.46 5:25.74 5:12.71 6:17.86
13 Kaycee McCullough FR-1 Millersville 4:21.47 4:28.09 7:03.65 5:47.52 5:30.97 4:41.33 3:51.68
14 Alyssa Williams FR-1 Marywood 6:21.38 5:18.37 4:25.31 5:51.53 5:31.63 4:28.62 4:25.31
15 Karlee Noel SO-2 Lock Haven 5:41.67 4:28.69 4:22.05 6:11.52 5:31.71 3:58.84 4:22.05
16 Samantha Biss JR-3 St. Thomas Aquinas 4:55.26 5:48.34 3:52.23 6:14.88 5:31.75 4:12.13 5:18.48
17 Megan Mudger FR-1 Lock Haven 7:02.93 6:06.32 5:23.02 6:46.28 5:33.01 5:06.37 5:59.65
18 Maureen O'Callaghan FR-1 Molloy 6:06.16 5:49.20 4:51.57 4:21.06 5:39.03 7:13.96 6:29.89
19 Camilla Flagg FR-1 Goldey-Beacom 4:13.38 5:04.74 4:09.96 6:33.76 5:42.40 5:08.16 4:27.08
20 Melissa Merone FR-1 Suffolk CC 7:27.47 6:56.25 5:43.41 5:26.06 5:46.87 7:10.12 4:09.75
21 Alexa Happ JR-3 Millersville 6:20.50 6:58.90 6:20.50 5:10.69 5:49.08 6:51.92 4:07.85
22 Delaney Cutter FR-1 Lock Haven 6:54.86 4:37.77 7:12.89 6:36.82 6:00.74 5:53.53 4:34.17
23 Julissa Hernandez FR-1 Suffolk CC 7:09.40 5:46.41 4:55.89 5:17.54 6:00.84 6:36.93 5:10.33
24 Carly Morginstin FR-1 Chestnut Hill 7:51.07 4:28.15 5:47.87 6:49.47 6:02.36 5:55.12 6:13.23
25 Lillian Crone SO-2 Goldey-Beacom 6:42.81 5:44.75 6:46.44 5:33.86 6:02.89 7:08.21 4:32.17
26 Morgan Fazzini   Cabrini 6:56.04 5:53.45 6:08.17 5:31.36 6:08.17 6:30.26 6:08.17
27 Abagail Marquardt JR-3 PSU-Harrisburg 4:38.19 5:01.05 7:48.72 4:53.43 6:21.07 6:59.18 5:50.59
28 Arianna Araujo FR-1 Suffolk CC 4:38.94 8:23.64 6:58.41 6:19.67 6:27.41 6:54.53 6:23.54
29 Jessica Sobieski   Cabrini 5:04.77 7:09.80 8:08.40 5:20.39 6:30.72 5:28.21 6:50.26
30 Cara Jones JR-3 Goldey-Beacom 5:51.61 8:18.79 8:14.70 7:29.73 6:48.84 6:32.49 5:14.81
31 Jennifer Donis FR-1 Suffolk CC 8:58.21 8:07.75 5:40.58 8:20.36 7:00.47 8:54.00 7:29.91
32 Shaiann Lyde   Cabrini 5:39.14 5:34.90 8:32.95 6:00.34 7:03.92 8:37.19 6:21.53
33 Jennifer Ross SR-4 PSU-Harrisburg 7:12.54 5:07.11 6:46.59 5:28.73 7:12.54 5:20.08 7:21.19
  Megan Thompson FR-1 Essex CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 ABIGAIL HUGHES SO-2 Seton Hall 5:47.89 7:02.67 5:25.13 3:50.85 6:23.66
14 Alyssa Williams FR-1 Marywood 5:44.90 6:18.06 5:31.63 4:35.26 5:38.27
17 Megan Mudger FR-1 Lock Haven 5:03.04 6:22.97 5:33.01 6:32.96 5:03.04
18 Maureen O'Callaghan FR-1 Molloy 6:36.67 3:57.32 5:39.03 7:00.40 5:18.69
22 Delaney Cutter FR-1 Lock Haven 7:09.28 5:21.06 6:00.74 5:17.46 5:21.06
25 Lillian Crone SO-2 Goldey-Beacom 7:44.50 6:53.70 6:02.89 7:08.21 7:48.13
26 Morgan Fazzini   Cabrini 5:01.90 5:46.08 6:08.17 5:05.59 4:54.54
27 Abagail Marquardt JR-3 PSU-Harrisburg 5:12.48 4:49.62 6:21.07 5:46.78 7:02.99
28 Arianna Araujo FR-1 Suffolk CC 7:17.78 4:58.31 6:27.41 5:09.93 4:50.56
29 Jessica Sobieski   Cabrini 7:56.68 8:08.40 6:30.72 7:29.33 6:30.72
30 Cara Jones JR-3 Goldey-Beacom 8:10.61 5:18.90 6:48.84 5:59.78 8:02.44
31 Jennifer Donis FR-1 Suffolk CC 5:44.79 4:54.33 7:00.47 6:05.81 6:10.02
32 Shaiann Lyde   Cabrini 7:59.03 7:54.79 7:03.92 6:46.97 5:00.99
33 Jennifer Ross SR-4 PSU-Harrisburg 6:59.57 6:11.99 7:12.54 7:03.89 8:56.35
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kristi Ackerina SO-2 Molloy 5:55.61 4:48.34 5:39.60 5:39.60 5:20.37 6:56.49 6:46.87
9 Skylar Maurer SO-2 Millersville 4:04.72 5:09.11 6:10.29 4:11.16 5:21.99 4:59.45 6:32.83
11 Kaylene Raczka SO-2 East Stroudsburg 6:43.82 5:51.72 7:00.11 4:46.58 5:25.66 4:46.58 6:30.80
12 Hannah Sweda FR-1 Millersville 5:25.74 5:42.03 5:51.80 4:33.63 5:25.74 6:24.38 6:34.15
13 Kaycee McCullough FR-1 Millersville 5:34.28 6:17.31 6:17.31 4:57.88 5:30.97 7:03.65 4:54.57
15 Karlee Noel SO-2 Lock Haven 5:18.45 4:18.74 4:18.74 5:48.30 5:31.71 7:01.28 6:11.52
16 Samantha Biss JR-3 St. Thomas Aquinas 5:01.90 4:38.67 5:08.53 5:25.12 5:31.75 5:31.75 6:21.52
19 Camilla Flagg FR-1 Goldey-Beacom 5:21.86 6:02.95 5:25.28 4:23.65 5:42.40 5:04.74 7:18.28
21 Alexa Happ JR-3 Millersville 6:34.46 6:27.48 4:07.85 4:28.80 5:49.08 5:00.21 4:46.25
23 Julissa Hernandez FR-1 Suffolk CC 6:08.06 5:06.72 6:47.75 6:26.10 6:00.84 5:24.76 6:08.06
24 Carly Morginstin FR-1 Chestnut Hill 5:55.12 7:22.08 4:35.40 4:42.64 6:02.36 4:24.53 5:11.63
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Carly Danoski FR-1 East Stroudsburg 4:52.34
2 Morgan Janiuk FR-1 Millersville 4:54.84
3 Brittany Carratura JR-3 East Stroudsburg 4:58.05
4 Riley Snyder SO-2 Bloomsburg 4:59.10
5 Abagaile Kimbrell SR-4 St. Thomas Aquinas 5:04.03
6 CRISTINA FERNANDEZ   Seton Hall 5:05.67
7 NANCY HABIB SO-2 Seton Hall 5:14.92
20 Melissa Merone FR-1 Suffolk CC 5:46.87
  Megan Thompson FR-1 Essex CC DNF