April 17, 2021
|
East Stroudsburg - East Stroudsburg, PA
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NJCAA DIII CACC AARTFC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ryan Miller FR-1 Lock Haven 1:57.11 1:33.69 1:40.72 2:05.31 2:26.39 2:10.00
2 khabeeba Mills FR-1 Essex CC 1:57.49 1:30.47 2:04.54 2:25.69 1:25.77 2:31.57
3 Papa Diop JR-3 Manhattanville 1:59.28 2:20.75 2:27.91 2:30.30 1:40.20 2:02.86
4 Alejandro Paez FR-1 East Stroudsburg 1:59.81 1:56.22 1:28.66 1:58.62 1:33.46 1:57.42
5 Alex Quillan SO-2 St. Thomas Aquinas 2:00.07 1:40.86 2:30.09 2:10.88 1:38.46 2:14.48
6 Bill Hallinan SR-4 U. of Sciences 2:00.38 1:41.12 2:11.22 1:26.68 2:18.44 2:16.03
7 Stephen Barbaro SR-4 Molloy 2:00.69 1:37.76 1:48.63 2:23.63 1:26.90 2:27.25
8 John Fitzsimmons JR-3 Molloy 2:01.12 2:14.45 2:31.40 1:45.38 2:07.18 1:30.84
9 Luke Valdevit SO-2 East Stroudsburg 2:01.93 2:20.22 1:59.50 2:04.37 1:41.21 2:36.07
10 JADON PARRIS FR-1 Seton Hall 2:04.04 2:31.33 2:40.02 2:00.32 2:02.80 1:44.20
11 Cesar Juarez FR-1 St. Thomas Aquinas 2:05.43 1:46.62 1:40.35 2:06.69 2:21.74 2:22.99
12 Andrew Basile FR-1 Bloomsburg 2:05.58 2:26.93 1:41.72 2:18.14 2:28.19 2:05.58
13 Sirish Modhagala Junior Seton Hall 2:05.64 1:40.52 2:05.64 1:36.75 2:24.49 2:08.16
14 Garrett Harris FR-1 CCBC Essex 2:06.07 2:38.85 1:47.16 1:53.47 2:19.94 1:37.08
15 Nicholas Nanan FR-1 Adelphi 2:06.35 2:10.14 2:24.04 1:29.71 2:11.41 2:27.83
16 Skyler Koch SO-2 Lock Haven 2:07.20 2:14.84 2:07.20 1:49.40 2:30.10 2:13.56
17 Matt Tina JR-3 St. Thomas Aquinas 2:08.17 2:23.55 1:54.08 2:12.02 1:34.85 2:27.40
18 Andrew Drescher FR-1 St. Thomas Aquinas 2:08.54 1:47.98 1:45.41 2:27.82 1:45.41 1:38.98
19 Michael Kelly SO-2 Marywood 2:08.92 1:54.74 2:23.11 1:39.27 2:24.39 2:41.15
20 Schnyder Germain FR-1 Molloy 2:09.03 1:48.39 2:00.00 2:43.87 2:02.58 1:32.91
21 Jack Terry-Kantor JR-3 St. Thomas Aquinas 2:09.21 2:06.63 2:01.46 2:18.26 2:42.81 1:47.25
22 James Sullivan FR-1 Saint Rose 2:10.96 2:14.89 2:31.92 2:48.94 2:04.42 1:32.99
23 Salah Alhudais FR-1 Saint Rose 2:11.23 1:43.68 1:33.18 1:58.11 2:37.48 2:23.04
24 Adam Zelin FR-1 Adelphi 2:13.45 1:53.44 2:04.11 1:56.11 2:42.81 2:53.49
25 Kyle Scherer FR-1 Goldey-Beacom 2:13.53 2:40.24 1:42.82 1:41.49 2:49.59 1:37.48
26 Patrick Gunn JR-3 St. Thomas Aquinas 2:14.73 2:49.76 2:28.21 2:09.34 2:32.25 2:08.00
27 Daniel McDonald FR-1 Essex CC 2:16.78 1:45.32 2:48.24 2:07.21 2:00.37 2:37.30
28 Darius Richards FR-1 East Stroudsburg 2:16.83 2:40.10 2:38.73 2:26.41 2:37.36 1:57.68
29 Parker Klausner FR-1 CCBC Essex 2:20.49 2:31.73 2:59.83 2:20.49 1:59.42 2:55.62
30 Jimmy Ascencio FR-1 Manhattanville 2:22.85 3:05.71 2:30.00 2:51.42 3:05.71 2:21.43
31 Anthony Crocco SO-2 Manhattanville 2:23.00 2:11.56 2:50.17 2:53.03 2:55.89 1:54.40
32 Tymir Ash-shaheed FR-1 Goldey-Beacom 2:26.91 2:43.07 2:25.44 2:59.23 2:35.73 2:54.83
33 Bradley Beamer   Cabrini 2:32.91 3:05.03 3:06.55 2:52.79 1:53.16 2:25.27
34 Patrick Bennett FR-1 CCBC Essex 2:37.38 2:05.91 2:21.65 3:21.45 3:19.88 3:07.29
  Davian Gray FR-1 Essex CC DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 khabeeba Mills FR-1 Essex CC 1:32.82 1:57.49
19 Michael Kelly SO-2 Marywood 1:56.03 2:08.92
25 Kyle Scherer FR-1 Goldey-Beacom 2:29.56 2:13.53
27 Daniel McDonald FR-1 Essex CC 2:50.98 2:16.78
29 Parker Klausner FR-1 CCBC Essex 2:38.76 2:20.49
32 Tymir Ash-shaheed FR-1 Goldey-Beacom 3:02.17 2:26.91
33 Bradley Beamer   Cabrini 2:43.62 2:32.91
34 Patrick Bennett FR-1 CCBC Essex 2:53.12 2:37.38
  Davian Gray FR-1 Essex CC DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 JADON PARRIS FR-1 Seton Hall 2:04.04 1:52.88 2:02.80 2:26.37
13 Sirish Modhagala Junior Seton Hall 2:05.64 2:32.03 2:13.18 1:44.29
14 Garrett Harris FR-1 CCBC Essex 2:06.07 1:40.86 1:53.47 1:58.51
16 Skyler Koch SO-2 Lock Haven 2:07.20 1:57.03 2:31.37 2:14.84
17 Matt Tina JR-3 St. Thomas Aquinas 2:08.17 2:40.22 2:38.93 2:28.68
18 Andrew Drescher FR-1 St. Thomas Aquinas 2:08.54 2:05.97 1:35.12 1:58.26
21 Jack Terry-Kantor JR-3 St. Thomas Aquinas 2:09.21 1:56.29 2:26.01 2:42.81
23 Salah Alhudais FR-1 Saint Rose 2:11.23 2:47.98 2:20.42 2:24.36
24 Adam Zelin FR-1 Adelphi 2:13.45 2:38.81 1:44.10 2:08.12
26 Patrick Gunn JR-3 St. Thomas Aquinas 2:14.73 2:49.76 2:08.00 1:51.83
28 Darius Richards FR-1 East Stroudsburg 2:16.83 1:53.57 1:53.57 2:35.99
30 Jimmy Ascencio FR-1 Manhattanville 2:22.85 2:25.71 2:15.71 2:54.28
31 Anthony Crocco SO-2 Manhattanville 2:23.00 2:33.01 2:34.44 2:28.72
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Luke Valdevit SO-2 East Stroudsburg 2:14.13 1:42.43 2:01.93 1:46.08 1:31.45 1:37.55
11 Cesar Juarez FR-1 St. Thomas Aquinas 1:36.59 2:15.47 2:05.43 1:41.60 2:41.81 2:04.18
12 Andrew Basile FR-1 Bloomsburg 2:10.61 2:04.33 2:05.58 1:31.68 2:31.96 2:36.98
15 Nicholas Nanan FR-1 Adelphi 2:36.68 2:40.47 2:06.35 2:27.83 1:33.50 2:44.26
20 Schnyder Germain FR-1 Molloy 2:46.45 1:40.65 2:09.03 1:30.33 2:38.71 2:33.55
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ryan Miller FR-1 Lock Haven 1:37.21 1:57.11 1:52.43
3 Papa Diop JR-3 Manhattanville 1:44.97 1:59.28 1:42.58
4 Alejandro Paez FR-1 East Stroudsburg 1:55.02 1:59.81 1:52.63
5 Alex Quillan SO-2 St. Thomas Aquinas 1:54.07 2:00.07 1:57.67
6 Bill Hallinan SR-4 U. of Sciences 2:36.50 2:00.38 2:16.03
7 Stephen Barbaro SR-4 Molloy 1:41.38 2:00.69 1:37.76
8 John Fitzsimmons JR-3 Molloy 1:56.28 2:01.12 1:53.86
22 James Sullivan FR-1 Saint Rose 2:05.73 2:10.96 1:36.91