March 19, 2021
|
West Texas A&M - Canyon, TX
|
3534 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NAIA A NAIA B

Women's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME WIND
1 Rosemary Chukwuma FR-1 South Plains 11.42 1.9
2 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 11.46 1.7
3 Raheema Westfall JR-3 Wayland Baptist 11.62 1.9
4 Safia Bright SR-4 Wayland Baptist 11.77 1.9
5 DeOndra Green FR-1 West Texas A&M 11.77 1.9
6 Leah Belfield FR-1 West Texas A&M 11.82 1.7
7 amaka ogoegbunam   Unattached 11.82 1.9
8 Success Umukoro FR-1 South Plains 11.90 1.9
9 Cheyenne Hill-Johnson JR-3 Wayland Baptist 11.96 1.7
10 Valda Kabia SR-4 West Texas A&M 12.02 1.7
11 Argyanna Bolton SR-4 Wayland Baptist 12.04 1.7
12 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 12.12 1.7
13 Jaliyah Denny FR-1 Eastern New Mexico 12.38 0.5
14 Kishawna Wallace FR-1 New Mexico JC 12.40 0.5
15 Shakiah Randall FR-1 Midwestern St. 12.58 0.2
16 Faith Castillo SO-2 Wayland Baptist 12.65 0.5
17 Morgan James FR-1 Southern Nazarene 12.69 0.5
18 Xazari Naylor FR-1 South Plains 12.71 0.5
19 Asia Robertson FR-1 Midwestern St. 12.83 0.2
20 Aaliyah Drake FR-1 Southern Nazarene 12.99 0.2
21 Kara Stout FR-1 West Texas A&M 13.15 1.4
22 Dajia Davis JR-3 Southern Nazarene 13.29 0.2
23 Paitlyn Davis FR-1 Midwestern St. 13.41 0.2
24 Deb Silva JR-3 Dallas Baptist 13.43 0.2
25 Terri Misialek   Southwestern Oklahoma 13.47 0.5
26 Hope Castillo FR-1 Wayland Baptist 13.52 0.2
27 Alize Farbes   Southwestern Oklahoma 13.58 1.4
28 Avril Martin FR-1 Southern Nazarene 13.78 0.2
29 Makynna Koper   Southwestern Oklahoma 14.03 0.5
30 Rachel Masson   Southwestern Oklahoma 16.38 1.4
Women's 100 Meters Section 1
W: 1.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
21 Kara Stout FR-1 West Texas A&M 14.47 13.15
27 Alize Farbes   Southwestern Oklahoma 10.73 13.58
30 Rachel Masson   Southwestern Oklahoma 21.30 16.38
Women's 100 Meters Section 2
W: 0.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Shakiah Randall FR-1 Midwestern St. 11.33 12.46 12.58
19 Asia Robertson FR-1 Midwestern St. 15.53 14.50 12.83
20 Aaliyah Drake FR-1 Southern Nazarene 15.46 11.18 12.99
22 Dajia Davis JR-3 Southern Nazarene 13.69 15.15 13.29
23 Paitlyn Davis FR-1 Midwestern St. 16.50 14.62 13.41
24 Deb Silva JR-3 Dallas Baptist 9.81 12.49 13.43
26 Hope Castillo FR-1 Wayland Baptist 16.09 17.31 13.52
28 Avril Martin FR-1 Southern Nazarene 11.72 11.99 13.78
Women's 100 Meters Section 3
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Jaliyah Denny FR-1 Eastern New Mexico 12.38 10.40 15.36 12.51
14 Kishawna Wallace FR-1 New Mexico JC 12.40 11.54 11.66 11.04
16 Faith Castillo SO-2 Wayland Baptist 12.65 11.90 11.39 12.27
17 Morgan James FR-1 Southern Nazarene 12.69 9.14 13.33 15.36
18 Xazari Naylor FR-1 South Plains 12.71 15.38 14.11 12.21
25 Terri Misialek   Southwestern Oklahoma 13.47 11.72 9.43 11.72
29 Makynna Koper   Southwestern Oklahoma 14.03 15.86 17.96 14.60
Women's 100 Meters Section 4
W: 1.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 11.46 9.06 13.18
6 Leah Belfield FR-1 West Texas A&M 11.82 13.95 8.51
9 Cheyenne Hill-Johnson JR-3 Wayland Baptist 11.96 14.60 15.31
10 Valda Kabia SR-4 West Texas A&M 12.02 11.54 15.63
11 Argyanna Bolton SR-4 Wayland Baptist 12.04 12.89 13.01
12 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 12.12 11.64 11.15
Women's 100 Meters Section 5
W: 1.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Rosemary Chukwuma FR-1 South Plains 14.51 12.91 11.42
3 Raheema Westfall JR-3 Wayland Baptist 13.25 12.44 11.62
4 Safia Bright SR-4 Wayland Baptist 15.07 9.30 11.77
5 DeOndra Green FR-1 West Texas A&M 12.01 11.07 11.77
7 amaka ogoegbunam   Unattached 12.42 9.81 11.82
8 Success Umukoro FR-1 South Plains 8.33 14.28 11.90

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME WIND
1 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 31.04 26.44 24.25 2.9
2 Safia Bright SR-4 Wayland Baptist 25.14 27.82 24.40 2.9
3 Jordan Brown FR-1 South Plains 18.32 22.53 24.75 2.4
4 Alana Wilson SO-2 West Texas A&M 19.47 18.22 24.95 2.4
5 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 32.23 27.37 25.58 2.4
6 Jaliyah Denny FR-1 Eastern New Mexico 20.35 23.18 25.75 2.4
7 Shakiah Randall FR-1 Midwestern St. 29.24 20.18 25.87 3.2
8 Maria Simanca FR-1 New Mexico JC 33.23 30.64 25.96 2.7
9 Moisha Barnes SO-2 New Mexico JC 24.18 22.36 26.00 2.4
10 Kishawna Wallace FR-1 New Mexico JC 32.58 23.98 26.06 2.4
11 Luisa Neumann FR-1 West Texas A&M 29.98 18.77 26.07 2.4
12 Faith Castillo SO-2 Wayland Baptist 31.80 32.07 26.50 3.2
13 Kimeone Mcleod FR-1 New Mexico JC 21.48 25.72 26.51 2.4
14 Asia Robertson FR-1 Midwestern St. 19.96 26.08 26.61 3.2
15 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 29.06 33.33 26.66 3.2
16 Breyanna Brice JR-3 Southern Nazarene 24.58 31.88 27.01 3.2
17 Nadine Rose FR-1 New Mexico JC 26.07 22.27 27.15 2.4
18 Mia Roy FR-1 Dallas Baptist 19.08 30.25 27.25 3.2
19 Kara Stout FR-1 West Texas A&M 29.18 28.07 27.52 3.2
20 Peyton Lewis FR-1 Midwestern St. 20.87 34.22 27.82 3.2
21 Dajia Davis JR-3 Southern Nazarene 34.55 29.26 27.86 3.2
22 Chaya Crittenden JR-3 Southern Nazarene 23.14 34.28 27.87 2.7
23 Kelvi Searcy FR-1 New Mexico JC 28.49 36.31 27.93 2.7
24 Hope Castillo FR-1 Wayland Baptist 34.85 35.13 28.10 2.7
25 Mahogani Collins SO-2 Southwestern Assemblies of God 34.90 21.39 28.14 2.7
26 Torisha LaForce SR-4 Eastern New Mexico 33.78 29.00 28.15 2.4
27 Marlou Blankvoort JR-3 Eastern New Mexico 36.66 31.31 28.20 3.2
28 Paitlyn Davis FR-1 Midwestern St. 23.18 21.18 28.61 3.2
29 Avril Martin FR-1 Southern Nazarene 28.67 28.39 28.67 3.2
30 Emma Muehlenbrock SO-2 Dallas Baptist 20.12 25.30 28.74 3.2
31 Megan Wortmann JR-3 Southern Nazarene 31.97 23.25 29.06 2.7
32 Sadie Anderle FR-1 Midwestern St. 39.93 28.17 30.95 2.7
Women's 200 Meters Section 1
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
9 Moisha Barnes SO-2 New Mexico JC 19.50 26.00 28.60 24.44 21.84
13 Kimeone Mcleod FR-1 New Mexico JC 26.25 26.51 27.04 27.04 22.27
Women's 200 Meters Section 2
W: 2.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Maria Simanca FR-1 New Mexico JC 25.96 26.48 20.51 22.33 24.15 22.07 26.48
22 Chaya Crittenden JR-3 Southern Nazarene 27.87 27.32 33.73 29.82 32.33 19.51 26.76
23 Kelvi Searcy FR-1 New Mexico JC 27.93 29.61 25.14 33.52 33.24 24.30 35.75
24 Hope Castillo FR-1 Wayland Baptist 28.10 28.39 23.33 23.89 34.57 25.86 25.29
25 Mahogani Collins SO-2 Southwestern Assemblies of God 28.14 23.92 33.77 23.64 21.67 31.52 26.74
31 Megan Wortmann JR-3 Southern Nazarene 29.06 27.61 32.55 33.13 26.74 34.29 31.97
32 Sadie Anderle FR-1 Midwestern St. 30.95 37.14 35.29 22.60 31.88 31.26 36.22
Women's 200 Meters Section 3
W: 3.2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
18 Mia Roy FR-1 Dallas Baptist 27.25 25.62 26.44 25.89 22.62
19 Kara Stout FR-1 West Texas A&M 27.52 22.30 34.40 20.92 33.03
20 Peyton Lewis FR-1 Midwestern St. 27.82 24.49 28.66 20.59 19.48
27 Marlou Blankvoort JR-3 Eastern New Mexico 28.20 32.43 22.00 28.20 24.82
28 Paitlyn Davis FR-1 Midwestern St. 28.61 29.76 23.46 30.33 31.76
29 Avril Martin FR-1 Southern Nazarene 28.67 25.23 26.09 20.36 34.41
30 Emma Muehlenbrock SO-2 Dallas Baptist 28.74 33.34 24.72 21.85 22.42
Women's 200 Meters Section 4
W: 3.2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Shakiah Randall FR-1 Midwestern St. 25.87
12 Faith Castillo SO-2 Wayland Baptist 26.50
14 Asia Robertson FR-1 Midwestern St. 26.61
15 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 26.66
16 Breyanna Brice JR-3 Southern Nazarene 27.01
21 Dajia Davis JR-3 Southern Nazarene 27.86
Women's 200 Meters Section 5
W: 2.4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jordan Brown FR-1 South Plains 22.03 18.57 31.68 18.07 24.75 21.04 26.24
4 Alana Wilson SO-2 West Texas A&M 21.71 18.97 30.69 28.95 24.95 22.96 20.21
5 Kelliesha King SO-2 New Mexico JC 30.96 20.21 20.98 21.24 25.58 29.68 27.12
6 Jaliyah Denny FR-1 Eastern New Mexico 26.53 30.65 19.06 25.50 25.75 22.92 24.72
10 Kishawna Wallace FR-1 New Mexico JC 23.72 27.11 20.59 33.88 26.06 29.71 30.23
11 Luisa Neumann FR-1 West Texas A&M 21.12 25.55 25.29 19.04 26.07 30.51 31.29
17 Nadine Rose FR-1 New Mexico JC 22.27 28.78 34.76 33.40 27.15 34.76 27.43
26 Torisha LaForce SR-4 Eastern New Mexico 21.68 33.78 25.90 25.06 28.15 29.56 22.24
Women's 200 Meters Section 6
W: 2.9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ayla Stanisclaus FR-1 New Mexico JC 24.25 30.32 27.41
2 Safia Bright SR-4 Wayland Baptist 24.40 22.70 23.18

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Cemore Donald FR-1 South Plains 1:04.10 41.98 39.71 56.72
2 Nele Heinrich SR-4 West Texas A&M 57.35 56.78 57.35 56.78
3 Maria Simanca FR-1 New Mexico JC 47.20 54.59 1:00.84 56.86
4 Anna-Kay Allen FR-1 South Plains 1:10.75 1:06.15 1:09.03 57.52
5 Camille Lewis FR-1 South Plains 1:04.09 59.43 1:07.00 58.26
6 Joey White FR-1 Dallas Baptist 1:14.01 1:16.99 1:10.43 59.68
7 Moisha Barnes SO-2 New Mexico JC 47.72 43.49 56.78 1:00.40
8 Aniel Aguero FR-1 Dallas Baptist 1:12.27 1:00.13 1:06.81 1:00.73
9 Sydni Lewis FR-1 Midwestern St. 46.28 59.07 1:10.64 1:00.89
10 Taylor Carr FR-1 Midwestern St. 1:15.03 1:15.64 57.95 1:01.00
11 Nadine Rose FR-1 New Mexico JC 1:10.98 43.45 1:17.10 1:01.19
12 Drew Warren JR-3 Dallas Baptist 47.89 1:02.62 1:06.31 1:01.39
13 Caitlynne Speegle FR-1 West Texas A&M 57.01 1:15.60 1:02.58 1:01.96
14 Lauren Grisham SR-4 Southern Nazarene 56.02 47.11 1:14.47 1:03.65
15 Nancy Velazquez SR-4 Southern Nazarene 1:12.99 1:03.95 48.45 1:04.59
16 Melohdee Marroquin FR-1 Ranger 51.61 1:00.76 1:03.37 1:05.33
17 Alauna Stackhouse FR-1 Ranger 1:07.54 1:08.85 1:08.20 1:05.57
18 Caroline Bachman SR-4 Eastern New Mexico 1:24.94 57.94 58.60 1:05.84
19 Lauren Stitt SR-4 Southern Nazarene 1:08.56 1:00.57 59.91 1:06.56
20 Yariveth Morales FR-1 Dallas Baptist 1:24.11 1:00.08 1:06.09 1:06.75
21 Savannah Romero FR-1 Eastern New Mexico 47.65 52.35 46.98 1:07.11
22 Mahogani Collins SO-2 Southwestern Assemblies of God 1:06.08 52.46 54.50 1:08.12
23 Sydney Elliott SO-2 Southern Nazarene 1:18.68 58.15 1:08.41 1:08.41
24 Lauren Jeremiah FR-1 Dallas Baptist 1:22.83 1:04.19 52.46 1:09.02
25 Sadie Anderle FR-1 Midwestern St. 54.85 1:09.43 58.33 1:09.43
26 Giselle Nunez FR-1 Southern Nazarene 1:26.85 1:06.24 1:24.64 1:13.60
27 Lauren Boswell JR-3 Southern Nazarene 1:00.97 1:24.42 1:15.04 1:18.16
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
23 Sydney Elliott SO-2 Southern Nazarene 1:08.41 1:03.63
26 Giselle Nunez FR-1 Southern Nazarene 1:13.60 55.94
27 Lauren Boswell JR-3 Southern Nazarene 1:18.16 1:39.27
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Lauren Grisham SR-4 Southern Nazarene 50.92 51.56 1:03.65 1:01.11 1:13.20 48.38
18 Caroline Bachman SR-4 Eastern New Mexico 46.75 1:06.50 1:05.84 1:15.72 1:03.87 1:10.45
19 Lauren Stitt SR-4 Southern Nazarene 51.26 1:19.88 1:06.56 1:07.23 1:05.90 59.24
22 Mahogani Collins SO-2 Southwestern Assemblies of God 1:19.70 1:01.31 1:08.12 1:09.49 1:16.98 1:01.31
24 Lauren Jeremiah FR-1 Dallas Baptist 50.39 55.22 1:09.02 1:09.71 1:00.05 1:06.95
25 Sadie Anderle FR-1 Midwestern St. 55.55 1:15.68 1:09.43 1:12.91 1:17.77 1:22.63
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Sydni Lewis FR-1 Midwestern St. 1:00.29 1:07.59 1:00.89
12 Drew Warren JR-3 Dallas Baptist 1:11.22 1:14.29 1:01.39
13 Caitlynne Speegle FR-1 West Texas A&M 1:07.54 50.81 1:01.96
15 Nancy Velazquez SR-4 Southern Nazarene 1:20.10 1:19.45 1:04.59
17 Alauna Stackhouse FR-1 Ranger 1:14.75 1:12.13 1:05.57
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Joey White FR-1 Dallas Baptist 47.15 56.70 1:09.23 59.68 1:17.59 1:06.85 1:11.02
8 Aniel Aguero FR-1 Dallas Baptist 1:00.13 1:11.67 50.41 1:00.73 44.94 43.73 1:08.02
10 Taylor Carr FR-1 Midwestern St. 1:19.30 1:14.42 53.07 1:01.00 49.41 1:19.30 1:15.64
16 Melohdee Marroquin FR-1 Ranger 58.80 1:13.83 47.69 1:05.33 50.31 50.31 1:11.21
20 Yariveth Morales FR-1 Dallas Baptist 58.08 53.40 1:06.09 1:06.75 1:22.11 1:20.10 1:15.43
21 Savannah Romero FR-1 Eastern New Mexico 57.72 1:03.09 55.03 1:07.11 1:13.15 53.69 46.98
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cemore Donald FR-1 South Plains 1:08.07 52.75 56.72 49.35 44.25
2 Nele Heinrich SR-4 West Texas A&M 41.45 56.22 56.78 51.11 47.13
3 Maria Simanca FR-1 New Mexico JC 1:11.65 1:06.53 56.86 44.35 43.79
4 Anna-Kay Allen FR-1 South Plains 50.05 58.67 57.52 53.50 1:09.60
5 Camille Lewis FR-1 South Plains 50.11 46.03 58.26 54.77 49.52
7 Moisha Barnes SO-2 New Mexico JC 1:06.44 1:02.22 1:00.40 57.38 1:16.11
11 Nadine Rose FR-1 New Mexico JC 47.12 1:03.03 1:01.19 1:12.82 1:06.70

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Flomena Asekol FR-1 New Mexico JC 2:19.05 1:51.24 1:34.02 2:13.75 2:12.42 1:51.24 2:48.18
2 Coshan Campbell SR-4 Wayland Baptist 2:18.34 2:10.20 2:34.61 2:21.05 2:15.62 2:19.69 2:08.84
3 Raquel Chavez FR-1 West Texas A&M 2:28.05 2:19.83 1:38.70 2:28.05 2:17.08 2:12.97 2:08.86
4 Malethabo Seema JR-3 Eastern New Mexico 1:42.69 3:01.46 2:30.51 2:00.97 2:20.66 2:19.26 1:39.87
5 Lexi Jackson FR-1 South Plains 2:48.90 1:54.01 2:08.09 1:42.75 2:20.75 2:16.53 2:36.24
6 Gemma Gonzalez SR-4 Midwestern St. 1:49.75 2:35.36 1:39.78 2:53.89 2:22.53 2:58.17 1:52.60
7 Drew Warren JR-3 Dallas Baptist 3:03.03 2:57.31 2:17.27 1:50.11 2:22.99 2:22.99 2:24.42
8 Reese Jay FR-1 Dallas Baptist 2:13.93 2:42.74 2:49.94 2:09.61 2:24.01 2:18.25 2:25.45
9 Giselle Luera FR-1 Dallas Baptist 1:57.83 2:48.75 2:25.47 2:28.38 2:25.47 2:08.02 2:54.57
10 Marcela Perches FR-1 St. Edward's 2:30.32 2:40.54 2:44.92 1:48.00 2:25.94 2:09.89 2:31.78
11 Megan Smith FR-1 Dallas Baptist 3:10.99 2:38.67 3:00.70 2:35.73 2:26.91 1:45.78 2:07.82
12 Lethabo Seema JR-3 Eastern New Mexico 2:53.71 2:00.26 3:01.14 3:11.53 2:28.47 2:03.23 2:19.57
13 Kaylyn De la Rosa FR-1 Ranger 2:04.74 2:28.50 2:12.17 2:47.81 2:28.50 3:04.14 1:43.95
14 Breanne Spence FR-1 Dallas Baptist 2:45.27 2:22.94 2:45.27 1:45.72 2:28.89 2:48.25 3:00.16
15 Brayleigh McGill FR-1 Midwestern St. 2:47.81 2:19.35 2:14.85 3:13.28 2:29.83 3:04.29 2:14.85
16 Victoria Hinojosa FR-1 St. Edward's 2:22.83 2:09.30 2:40.87 2:46.88 2:30.34 3:06.43 2:48.38
17 Courtney Williams   Southwestern Oklahoma 2:40.96 1:49.82 2:12.38 2:33.44 2:30.43 3:14.06 2:01.85
18 Lauren Jeremiah FR-1 Dallas Baptist 3:15.00 2:31.16 2:44.77 2:00.93 2:31.16 3:05.93 2:47.79
19 Christyn Smith FR-1 Midwestern St. 3:15.24 1:48.30 3:06.09 2:23.38 2:32.53 1:46.78 2:15.76
20 Melohdee Marroquin FR-1 Ranger 2:37.33 2:52.60 1:51.50 2:38.85 2:32.74 2:15.94 2:12.89
21 Paris Morrison FR-1 Dallas Baptist 2:46.52 2:58.74 2:11.39 2:20.55 2:32.77 2:48.05 2:28.19
22 Alexa Reyes FR-1 Ranger 2:28.23 2:03.52 2:46.76 2:18.96 2:34.40 2:43.67 2:56.02
23 Kenzee Talamantez FR-1 Midwestern St. 3:12.56 3:14.12 1:59.58 2:46.16 2:35.29 3:00.14 1:51.81
24 Victoria Rosas SO-2 Midwestern St. 3:22.60 2:47.78 2:03.46 3:00.44 2:38.28 2:19.29 2:16.12
25 Alauna Stackhouse FR-1 Ranger 3:15.03 2:25.88 2:30.64 2:41.74 2:38.56 2:54.42 2:06.85
26 Esmeralda Espinoza FR-1 South Plains 2:48.18 2:49.78 2:54.59 2:08.14 2:40.17 3:13.81 3:20.22
27 Purity Kattam FR-1 New Mexico JC 2:55.18 2:18.21 3:12.86 3:00.00 2:40.71 2:47.14 3:00.00
28 Rebecca Warden JR-3 Southern Nazarene 3:01.23 2:28.87 2:49.90 2:01.36 2:41.81 2:38.58 2:12.69
29 Michelle Estrada JR-3 Midwestern St. 3:25.70 2:15.50 2:30.19 3:12.64 2:43.25 3:06.11 3:28.96
30 Camryn Whitman FR-1 St. Edward's 3:24.66 3:19.67 3:16.34 3:34.65 2:46.39 3:08.02 2:34.75
31 Zalee Tapia   Southwestern Oklahoma 2:27.04 2:08.66 3:02.13 2:38.74 2:47.09 2:01.98 2:57.12
32 Giselle Zavaleta   Southwestern Oklahoma 2:22.92 2:51.51 3:03.28 3:33.54 2:48.14 3:38.59 3:28.50
33 Katy Pfile SR-4 Midwestern St. 1:59.95 2:52.32 2:01.64 3:05.84 2:48.94 1:58.26 3:12.60
34 Madi Nortune SR-4 Southern Nazarene 2:10.23 2:25.45 2:16.99 3:31.40 2:49.12 2:20.37 2:01.77
35 Nyasia Young FR-1 Northwest Kansas 2:48.43 3:33.70 3:30.08 3:13.78 3:01.10 2:42.99 2:19.45
36 Elah Alcuitas   Southwestern Oklahoma 2:15.32 3:33.45 3:46.79 3:20.11 3:10.58 2:42.00 2:55.34
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
27 Purity Kattam FR-1 New Mexico JC 2:42.32 2:40.71
31 Zalee Tapia   Southwestern Oklahoma 3:10.49 2:47.09
32 Giselle Zavaleta   Southwestern Oklahoma 3:38.59 2:48.14
35 Nyasia Young FR-1 Northwest Kansas 3:35.51 3:01.10
36 Elah Alcuitas   Southwestern Oklahoma 2:30.56 3:10.58
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
17 Courtney Williams   Southwestern Oklahoma 2:30.43
19 Christyn Smith FR-1 Midwestern St. 2:32.53
23 Kenzee Talamantez FR-1 Midwestern St. 2:35.29
24 Victoria Rosas SO-2 Midwestern St. 2:38.28
26 Esmeralda Espinoza FR-1 South Plains 2:40.17
28 Rebecca Warden JR-3 Southern Nazarene 2:41.81
29 Michelle Estrada JR-3 Midwestern St. 2:43.25
33 Katy Pfile SR-4 Midwestern St. 2:48.94
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Kaylyn De la Rosa FR-1 Ranger 2:28.50 1:55.83 2:56.72
15 Brayleigh McGill FR-1 Midwestern St. 2:29.83 2:58.30 2:44.82
16 Victoria Hinojosa FR-1 St. Edward's 2:30.34 2:55.90 2:04.79
18 Lauren Jeremiah FR-1 Dallas Baptist 2:31.16 2:03.96 2:58.37
20 Melohdee Marroquin FR-1 Ranger 2:32.74 3:03.29 2:51.07
22 Alexa Reyes FR-1 Ranger 2:34.40 2:09.70 2:26.68
25 Alauna Stackhouse FR-1 Ranger 2:38.56 3:21.38 2:13.19
30 Camryn Whitman FR-1 St. Edward's 2:46.39 2:08.12 3:03.03
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
7 Drew Warren JR-3 Dallas Baptist 2:22.99 2:48.73
8 Reese Jay FR-1 Dallas Baptist 2:24.01 1:53.77
9 Giselle Luera FR-1 Dallas Baptist 2:25.47 2:13.84
11 Megan Smith FR-1 Dallas Baptist 2:26.91 3:09.52
12 Lethabo Seema JR-3 Eastern New Mexico 2:28.47 3:02.62
21 Paris Morrison FR-1 Dallas Baptist 2:32.77 2:03.75
34 Madi Nortune SR-4 Southern Nazarene 2:49.12 2:22.06
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Flomena Asekol FR-1 New Mexico JC 2:12.42
2 Coshan Campbell SR-4 Wayland Baptist 2:15.62
3 Raquel Chavez FR-1 West Texas A&M 2:17.08
4 Malethabo Seema JR-3 Eastern New Mexico 2:20.66
5 Lexi Jackson FR-1 South Plains 2:20.75
6 Gemma Gonzalez SR-4 Midwestern St. 2:22.53
10 Marcela Perches FR-1 St. Edward's 2:25.94
14 Breanne Spence FR-1 Dallas Baptist 2:28.89

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Flomena Asekol FR-1 New Mexico JC 5:22.97 5:48.03 5:59.17 4:38.42
2 Seselia Dala SR-4 West Texas A&M 6:06.50 4:19.37 6:03.68 4:41.92
3 Madison Brown FR-1 Dallas Baptist 4:40.84 5:06.63 4:12.19 4:46.57
4 Marissa Insinna SO-2 Dallas Baptist 5:33.42 5:54.26 4:33.88 4:57.69
5 Katie Till SO-2 Midwestern St. 3:39.48 4:15.56 6:30.85 5:00.65
6 Faith Brothers FR-1 St. Edward's 3:40.93 3:34.88 4:14.22 5:02.64
7 Kaitlyn Stark FR-1 St. Edward's 6:21.97 6:21.97 6:12.88 5:03.15
8 Leslie Filorio JR-3 Dallas Baptist 5:41.48 4:28.31 4:28.31 5:04.89
9 Jenna Thorman JR-3 Dallas Baptist 5:49.04 5:42.91 5:12.30 5:06.17
10 Marta Pascoa FR-1 Eastern New Mexico 4:59.21 5:57.82 6:13.24 5:08.46
11 Mercy Rotich SR-4 Eastern New Mexico 5:54.51 4:55.43 5:38.96 5:10.97
12 Sabbatha Taylor SO-2 Southern Nazarene 5:59.19 4:47.36 5:34.21 5:12.34
13 Aminata Kenyawani JR-3 Eastern New Mexico 4:21.11 5:08.30 6:04.93 5:14.59
14 Kayla Sisneros JR-3 Eastern New Mexico 4:27.56 5:49.40 4:02.38 5:14.77
15 Brayleigh McGill FR-1 Midwestern St. 6:10.33 4:32.21 4:10.05 5:16.52
16 Christyn Smith FR-1 Midwestern St. 5:41.36 6:56.13 4:16.83 5:25.10
17 Madalyn Harper JR-3 Southern Nazarene 5:52.27 4:30.73 3:51.58 5:26.17
18 Alexa Reyes FR-1 Ranger 4:40.83 4:17.70 5:30.38 5:30.38
19 Victoria Rosas SO-2 Midwestern St. 4:04.82 5:53.99 4:18.05 5:30.83
20 Purity Kattam FR-1 New Mexico JC 4:28.70 5:38.36 3:55.53 5:31.72
21 Courtney Williams   Southwestern Oklahoma 6:01.64 4:11.14 4:47.98 5:34.85
22 Catrina Pardo FR-1 Dallas Baptist 5:52.94 6:13.11 6:56.81 5:36.13
23 Fae Gonzalez FR-1 Ranger 5:20.11 4:22.83 5:33.58 5:36.95
24 Anahi Ibarra FR-1 St. Edward's 5:13.68 4:46.70 6:54.87 5:37.29
25 Michelle Estrada JR-3 Midwestern St. 7:12.67 6:28.73 4:10.14 5:38.02
26 Sheri Frymire FR-1 St. Edward's 4:20.94 7:13.77 6:39.88 5:38.88
27 Esmeralda Espinoza FR-1 South Plains 7:22.52 5:33.60 5:16.58 5:40.40
28 Lauren Griego FR-1 Eastern New Mexico 6:59.72 4:11.15 6:28.76 5:44.03
29 Kenzee Talamantez FR-1 Midwestern St. 4:23.67 5:08.77 6:21.63 5:46.93
30 Katy Pfile SR-4 Midwestern St. 5:08.36 6:51.14 4:57.73 5:54.43
31 Lauryn Downs SO-2 Southern Nazarene 7:04.80 4:20.59 5:53.40 5:56.97
32 Hollie Ortiz JR-3 Southern Nazarene 7:55.20 7:29.42 5:02.07 6:08.37
33 Zalee Tapia   Southwestern Oklahoma 5:19.15 7:14.19 5:30.28 6:11.10
34 Giselle Zavaleta   Southwestern Oklahoma 7:00.78 6:53.33 5:16.52 6:12.37
35 Sara Abbet SO-2 Southern Nazarene 5:57.94 5:24.03 6:16.77 6:16.77
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Aminata Kenyawani JR-3 Eastern New Mexico 4:11.68 4:52.57 6:45.83 5:39.76 4:02.24 5:14.59
14 Kayla Sisneros JR-3 Eastern New Mexico 4:11.82 4:21.26 4:33.85 6:27.17 3:40.34 5:14.77
16 Christyn Smith FR-1 Midwestern St. 6:20.37 6:23.62 5:05.60 5:47.86 5:25.10 5:25.10
18 Alexa Reyes FR-1 Ranger 7:02.89 5:36.99 6:43.07 6:39.76 4:44.13 5:30.38
20 Purity Kattam FR-1 New Mexico JC 6:24.80 6:31.43 4:58.55 5:48.31 5:18.46 5:31.72
21 Courtney Williams   Southwestern Oklahoma 4:41.28 4:37.93 6:11.69 4:34.58 3:57.75 5:34.85
22 Catrina Pardo FR-1 Dallas Baptist 4:35.63 6:46.72 5:15.97 5:26.05 7:00.17 5:36.13
23 Fae Gonzalez FR-1 Ranger 4:46.41 5:03.26 4:22.83 6:03.91 6:47.71 5:36.95
24 Anahi Ibarra FR-1 St. Edward's 6:07.65 4:09.60 6:34.63 6:07.65 7:04.99 5:37.29
26 Sheri Frymire FR-1 St. Edward's 6:19.55 4:07.39 5:05.00 4:37.89 5:52.44 5:38.88
28 Lauren Griego FR-1 Eastern New Mexico 4:48.99 7:13.48 7:03.16 6:15.00 5:23.39 5:44.03
29 Kenzee Talamantez FR-1 Midwestern St. 6:56.32 4:51.43 6:32.03 5:01.83 4:13.26 5:46.93
30 Katy Pfile SR-4 Midwestern St. 6:54.69 7:40.76 4:18.74 4:40.00 4:47.09 5:54.43
31 Lauryn Downs SO-2 Southern Nazarene 6:21.96 4:45.58 5:31.99 4:49.15 5:42.70 5:56.97
32 Hollie Ortiz JR-3 Southern Nazarene 4:28.91 6:12.06 6:41.53 7:36.78 5:53.64 6:08.37
33 Zalee Tapia   Southwestern Oklahoma 4:34.62 5:11.73 7:32.75 7:25.32 6:55.64 6:11.10
34 Giselle Zavaleta   Southwestern Oklahoma 6:04.93 7:56.64 6:57.06 7:23.12 6:38.44 6:12.37
35 Sara Abbet SO-2 Southern Nazarene 7:54.73 7:01.99 8:02.27 4:27.51 7:17.06 6:16.77
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Flomena Asekol FR-1 New Mexico JC 3:39.96 4:38.42
2 Seselia Dala SR-4 West Texas A&M 5:49.58 4:41.92
3 Madison Brown FR-1 Dallas Baptist 5:29.56 4:46.57
4 Marissa Insinna SO-2 Dallas Baptist 4:04.11 4:57.69
5 Katie Till SO-2 Midwestern St. 5:18.69 5:00.65
6 Faith Brothers FR-1 St. Edward's 5:23.83 5:02.64
7 Kaitlyn Stark FR-1 St. Edward's 6:31.07 5:03.15
8 Leslie Filorio JR-3 Dallas Baptist 5:26.24 5:04.89
9 Jenna Thorman JR-3 Dallas Baptist 6:19.65 5:06.17
10 Marta Pascoa FR-1 Eastern New Mexico 4:40.70 5:08.46
11 Mercy Rotich SR-4 Eastern New Mexico 4:27.44 5:10.97
12 Sabbatha Taylor SO-2 Southern Nazarene 4:56.73 5:12.34
15 Brayleigh McGill FR-1 Midwestern St. 3:47.90 5:16.52
17 Madalyn Harper JR-3 Southern Nazarene 6:15.10 5:26.17
19 Victoria Rosas SO-2 Midwestern St. 5:07.68 5:30.83
25 Michelle Estrada JR-3 Midwestern St. 3:56.62 5:38.02
27 Esmeralda Espinoza FR-1 South Plains 6:55.29 5:40.40

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Rylee Cristan SO-2 Dallas Baptist 18:49.08 17:53.19 18:37.90
2 Neri Getraide JR-3 Eastern New Mexico 14:01.45 22:59.98 18:41.93
3 Daphne Pate FR-1 West Texas A&M 17:34.33 20:24.38 18:53.68
4 Elizabeth Butzke FR-1 Midwestern St. 22:10.38 20:47.24 19:47.84
5 Faith Cheserem FR-1 South Plains 24:04.97 22:01.46 20:35.01
6 Mia Sanchez FR-1 St. Edward's 18:36.70 22:22.55 20:54.72
7 Natali Mireles FR-1 Ranger 25:38.31 17:14.16 21:32.69
8 Bailey Richardson   Southwestern Oklahoma 17:44.25 15:31.22 22:10.31
9 Katelyn Floyd   Southwestern Oklahoma 22:23.00 26:54.46 23:48.72
  Nyia Sena SO-2 West Texas A&M DNF DNF DNF
  Seselia Dala SR-4 West Texas A&M DNF DNF DNF

Women's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kelsey Bruce 2 Unattached 34:59.28 44:47.08
2 Amerhyst Aguirre JR-3 Midwestern St. 38:43.57 27:52.97
3 Abril Escamilla JR-3 Dallas Baptist 38:52.30 27:59.26
4 Lana Belmares FR-1 West Texas A&M 40:10.35 38:09.84
5 Sophia Matchett JR-3 Dallas Baptist 41:04.13 43:07.34
6 Alex Feller SO-2 Midwestern St. 41:07.24 33:18.47
7 Abigael Murgor FR-1 New Mexico JC 41:12.53 48:37.59
8 Gladys Koech FR-1 New Mexico JC 41:41.35 40:26.31
  Eleonora Curtabbi SO-2 West Texas A&M DNF DNF

Women's 100 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME WIND
1 Kimeone Mcleod FR-1 New Mexico JC 13.58 14.14 0.3
2 Tia Harry FR-1 South Plains 14.50 14.50 0.3
3 Madison Thetford SR-4 West Texas A&M 10.71 14.67 0.3
4 Laiten Greeson FR-1 West Texas A&M 12.78 14.86 0.5
5 Elliot Harrison FR-1 West Texas A&M 10.73 14.90 0.5
6 Joniar Thomas FR-1 South Plains 14.38 14.98 0.3
7 Megan Wortmann JR-3 Southern Nazarene 10.86 15.29 0.3
8 Cheyann Shadden FR-1 West Texas A&M 14.56 16.00 0.5
9 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 12.31 16.19 0.5
10 Kelvi Searcy FR-1 New Mexico JC 19.50 16.66 0.5
11 Amanda Chacon FR-1 Dallas Baptist 21.81 17.31 0.5
12 Teagan Mosley JR-3 Eastern New Mexico 13.83 17.50 0.5
  Richara McNeil FR-1 New Mexico JC DNF DNF -
Women's 100 Hurdles Section 1
W: 0.5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Laiten Greeson FR-1 West Texas A&M 14.86 15.16 18.88 13.82 16.94 16.94
5 Elliot Harrison FR-1 West Texas A&M 14.90 11.63 17.88 16.25 11.92 16.69
8 Cheyann Shadden FR-1 West Texas A&M 16.00 16.80 16.96 17.28 18.56 16.16
9 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 16.19 17.97 16.52 14.09 21.05 19.43
10 Kelvi Searcy FR-1 New Mexico JC 16.66 15.83 13.17 17.33 12.17 18.66
11 Amanda Chacon FR-1 Dallas Baptist 17.31 19.74 14.72 22.51 22.33 20.08
12 Teagan Mosley JR-3 Eastern New Mexico 17.50 21.70 14.35 13.83 14.53 12.43
Women's 100 Hurdles Section 2
W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kimeone Mcleod FR-1 New Mexico JC 11.60 15.28 10.61 12.59 14.14
2 Tia Harry FR-1 South Plains 15.23 15.66 10.44 16.53 14.50
3 Madison Thetford SR-4 West Texas A&M 16.73 13.94 11.15 10.71 14.67
6 Joniar Thomas FR-1 South Plains 19.33 19.03 18.58 18.88 14.98
7 Megan Wortmann JR-3 Southern Nazarene 18.20 19.12 16.06 14.22 15.29
  Richara McNeil FR-1 New Mexico JC DNF DNF DNF DNF DNF

Women's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Madison Thetford SR-4 West Texas A&M 1:23.58 1:24.93 1:02.69 1:08.08 1:10.10 1:08.08 1:07.40
2 Mia Roy FR-1 Dallas Baptist 1:21.50 59.58 1:12.59 1:06.43 52.05 1:07.11 1:08.48
3 Torisha LaForce SR-4 Eastern New Mexico 1:04.92 1:27.95 1:16.78 50.96 1:11.90 1:13.29 1:09.80
4 Mahal Thorpe SO-2 Dallas Baptist 1:21.96 1:00.06 1:14.19 1:02.18 1:12.77 1:02.88 1:10.65
5 Emma Muehlenbrock SO-2 Dallas Baptist 1:32.93 1:26.34 1:32.20 1:16.10 1:16.83 51.95 1:13.17

Women's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Analynne Klotz JR-3 Dallas Baptist 8:07.98 11:27.29 10:59.80
2 Ellie Hovre FR-1 St. Edward's 15:02.19 11:39.37 8:37.54
3 Raquel Chavez FR-1 West Texas A&M 12:32.85 12:03.89 13:23.52
4 Maddie Hooker FR-1 West Texas A&M 15:29.19 12:23.35 15:06.89
5 Lisbeth Britt JR-3 Dallas Baptist 9:55.15 12:33.35 13:56.22
6 Abigail Lewis   Southwestern Oklahoma 13:58.06 13:10.62 16:12.47
7 Josilyn Schenk   Southwestern Oklahoma 17:08.91 13:49.76 15:12.74

Women's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 Wayland Baptist A Cheyenne Hill-Johnson, Argyanna Bolton, Safia Bright, Raheema Westfall 33.61 45.41 49.50 47.23
2 West Texas A&M A DeOndra Green, Leah Belfield, Alana Wilson, Valda Kabia 55.14 45.57 48.76 34.18
3 South Plains A Joniar Thomas, Success Umukoro, Keshana Page, Rosemary Chukwuma 33.77 46.25 36.54 47.64
4 New Mexico JC A Kelliesha King, Susan Francis, Kishawna Wallace, Ayla Stanisclaus 39.65 47.20 58.06 42.01
5 Southern Nazarene A Morgan James, Abrianna Drake, Breyanna Brice, Jamee Moore 35.87 48.47 39.26 51.38
6 Southern Nazarene
(B>)
B Mya Audette, Kelsey Knox, McKenzie James, Aaliyah Drake 43.12 50.73 1:05.45 44.14

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 South Plains A Success Umukoro, Anna-Kay Allen, Jordan Brown, Camille Lewis 3:50.95 4:16.36 4:07.12 3:00.15
2 West Texas A&M A Luisa Neumann, Valda Kabia, Alana Wilson, Nele Heinrich 3:51.26 3:51.26 4:05.14 3:16.58
3 West Texas A&M
(B>)
B Kayla Wilson, Madison Thetford, Leah Belfield, Caitlynne Speegle 4:06.87 3:24.91 3:59.47 4:56.25
4 Southern Nazarene A Jamee Moore, Abrianna Drake, McKenzie James, Lauren Stitt 4:08.75 4:38.60 4:01.29 4:18.70
5 Eastern New Mexico A Torisha LaForce, Malethabo Seema, Lethabo Seema, Savannah Romero 4:11.37 3:06.02 4:41.54 4:59.13
6 Midwestern St. A Shakiah Randall, Gemma Gonzalez, Katie Till, Taylor Carr 4:11.91 3:36.65 5:22.45 4:09.39
7 Dallas Baptist A Madison Dorethy, Joey White, Emily Kent, Mia Roy 4:12.04 4:14.56 5:17.57 4:34.73
8 Midwestern St.
(B>)
B Asia Robertson, Sydni Lewis, Brayleigh McGill, Elizabeth Butzke 4:15.00 3:24.00 4:09.90 3:57.15
9 Southern Nazarene
(B>)
B Mya Audette, Kelsey Knox, Nancy Velazquez, Lauren Grisham 4:20.45 3:30.97 4:54.31 4:12.64
  West Texas A&M
(C>)
C Cheyann Shadden, Laiten Greeson, Kara Stout, Elliot Harrison DNF DNF DNF DNF
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Southern Nazarene Moore, Drake, James, Stitt 4:33.63 4:51.04 5:15.92 3:16.52 3:31.44 4:08.75
5 Eastern New Mexico LaForce, Seema, Seema, Romero 3:21.10 3:41.21 4:01.32 3:58.81 5:11.70 4:11.37
8 Midwestern St.
(B>)
Robertson, Lewis, McGill, Butzke 4:17.55 4:58.35 3:18.90 3:34.20 3:31.65 4:15.00
9 Southern Nazarene
(B>)
Audette, Knox, Velazquez, Grisham 4:49.10 5:22.96 3:07.53 3:54.41 3:25.76 4:20.45
  West Texas A&M
(C>)
Shadden, Greeson, Stout, Harrison DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 South Plains Umukoro, Allen, Brown, Lewis 5:00.24 3:48.64 3:50.95 3:23.24
2 West Texas A&M Neumann, Kabia, Wilson, Heinrich 4:16.70 4:16.70 3:51.26 4:39.83
3 West Texas A&M
(B>)
Wilson, Thetford, Belfield, Speegle 3:27.37 3:05.16 4:06.87 3:29.84
6 Midwestern St. Randall, Gonzalez, Till, Carr 3:39.17 3:03.90 4:11.91 3:51.76
7 Dallas Baptist Dorethy, White, Kent, Roy 3:41.80 3:11.55 4:12.04 5:12.53

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 2.06m 1.65m 1.73m 2.10m 1.68m 5' 5"
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XO
  • 1.62
    XXO
  • 1.65
    O
  • 1.68
    XXX
2 Brooke Urban FR-1 West Texas A&M 2.15m 1.65m 1.75m 2.15m 2.10m 5' 5"
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    O
  • 1.57
    XXO
  • 1.62
    XO
  • 1.65
    XO
  • 1.68
    XXX
3 Elliot Harrison FR-1 West Texas A&M 1.31m 1.52m 1.43m 1.50m 1.23m 4' 11.75"
  • 1.42
    P
  • 1.47
    P
  • 1.52
    XO
  • 1.57
    XXX
3 Annie Haught   Southwestern Oklahoma 1.82m 1.52m 1.67m 1.60m 1.49m 4' 11.75"
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    XO
  • 1.57
    XXX
5 Victoria Hallman FR-1 South Plains 1.58m 1.52m 1.37m 1.16m 1.38m 4' 11.75"
  • 1.42
    XXO
  • 1.47
    XO
  • 1.52
    XXO
  • 1.57
    XXX
6 Emily Hurst FR-1 Midwestern St. 1.43m 1.47m 1.54m 1.62m 1.19m 4' 9.75"
  • 1.42
    O
  • 1.47
    O
  • 1.52
    XXX
7 Jessica Denton FR-1 Northwest Kansas 1.60m 1.47m 1.81m 1.46m 1.60m 4' 9.75"
  • 1.42
    XO
  • 1.47
    XXO
  • 1.52
    XXX
  Nyakat Ezbon FR-1 West Texas A&M NH NH NH NH NH NH
  • 1.52
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Lacy Flack Senior Unattached 3.75m 12' 3.5"
  • 2.85
    P
  • 3.00
    P
  • 3.15
    P
  • 3.30
    P
  • 3.45
    P
  • 3.60
    P
  • 3.75
    O
  • 3.90
    XXX
2 Victoria Villanueva SO-2 New Mexico JC 3.45m 11' 3.75"
  • 2.85
    P
  • 3.00
    P
  • 3.15
    P
  • 3.30
    XXO
  • 3.45
    O
  • 3.60
    XXX
3 Mackenzie Griffin FR-1 South Plains 3.15m 10' 4"
  • 2.85
    P
  • 3.00
    P
  • 3.15
    O
  • 3.30
    XXX
4 Jayna Lueders SO-2 West Texas A&M 3.15m 10' 4"
  • 2.85
    O
  • 3.00
    XO
  • 3.15
    O
  • 3.30
    XXX
5 Alexis Chao   Southwestern Oklahoma 3.00m 9' 10"
  • 2.85
    XO
  • 3.00
    O
  • 3.15
    XXX
6 Corey Paul SR-4 Eastern New Mexico 2.85m 9' 4.25"
  • 2.85
    O
  • 3.00
    XXX
7 Paige Graham FR-1 Eastern New Mexico 2.85m 9' 4.25"
  • 2.85
    XO
  • 3.00
    XXX
  Makynna Koper   Southwestern Oklahoma NH NH
  • 2.85
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Onaara Obamuwagun FR-1 South Plains 4.82m 6.75m 7.78m 6.03m 6.51m 6.87m 6.93m 19' 9.5"
  • 5.69 (2.0)
  • 5.83 (2.3)
  • 6.03 (2.0)
  • 5.80 (2.5)
  • FOUL  
  • 5.72 (1.9)
2 Joniar Thomas FR-1 South Plains 5.31m 4.31m 6.02m 5.90m 6.84m 6.08m 7.14m 19' 4.25"
  • 5.90 (1.3)
  • FOUL  
  • 5.76 (3.4)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
3 Susan Francis FR-1 New Mexico JC 5.67m 3.93m 3.98m 5.61m 6.28m 4.66m 4.49m 18' 5"
  • 5.44 (1.2)
  • 5.61 (2.0)
  • 5.60 (1.5)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
4 Daniela Pesic FR-1 West Texas A&M 6.74m 6.74m 6.91m 5.57m 5.51m 6.57m 4.46m 18' 3.25"
  • 5.41 (0.8)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.57 (3.4)
  • FOUL  
  • 5.52 (1.3)
5 Richara McNeil FR-1 New Mexico JC 5.12m 6.99m 5.34m 5.50m 5.12m 4.02m 5.23m 18' 0.5"
  • FOUL  
  • 5.39 (1.4)
  • 5.50 (1.2)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Dejah Fuller FR-1 South Plains 3.79m 4.64m 4.80m 5.27m 6.75m 4.95m 4.32m 17' 3.5"
  • 5.03 (1.2)
  • 5.12 (2.2)
  • FOUL  
  • 5.00 (2.8)
  • 4.96 (0.9)
  • 5.27 (1.9)
7 Laiten Greeson FR-1 West Texas A&M 5.25m 6.49m 3.86m 5.15m 3.76m 5.97m 6.18m 16' 10.75"
  • 5.13 (1.8)
  • 5.15 (2.8)
  • 4.83 (2.7)
  • FOUL  
  • 4.32 (0.9)
  • 4.98 (+0.0)
8 Peyton Lewis FR-1 Midwestern St. 3.64m 6.21m 4.10m 5.13m 4.16m 5.28m 3.95m 16' 10"
  • 0.95 (1.2)
  • 4.78 (+0.0)
  • 4.90 (3.8)
  • 4.83 (1.3)
  • 4.95 (2.0)
  • 5.13 (3.2)
9 Alize Farbes   Southwestern Oklahoma 4.64m 5.24m 6.09m 4.99m 5.59m 3.64m 5.24m 16' 4.5"
  • 4.99 (2.2)
  • 4.87 (1.4)
  • 4.88 (3.1)
  • 4.88 (2.5)
  • FOUL  
  • 4.75 (0.7)
10 Cheyann Shadden FR-1 West Texas A&M 4.94m 3.61m 4.15m 4.94m 5.88m 4.99m 5.24m 16' 2.5"
  • FOUL  
  • 4.94 (2.0)
  • FOUL  
11 Jaclyn Robertson   Southwestern Oklahoma 3.47m 3.61m 5.23m 4.63m 6.02m 3.43m 3.61m 15' 2.25"
  • 4.63 (1.4)
  • FOUL  
  • FOUL  
  Terri Misialek   Southwestern Oklahoma FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Teagan Mosley JR-3 Eastern New Mexico FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 MarieClaire Eton Ntonga FR-1 New Mexico JC 11.42m 8.45m 9.48m 8.34m 9.36m 13.25m 37' 5.75"
  • 11.29 (2.9)
  • 11.42 (0.8)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Peyton Lewis FR-1 Midwestern St. 10.78m 8.41m 8.95m 9.81m 10.56m 9.16m 35' 4.5"
  • 10.59 (2.7)
  • 1.71 (2.6)
  • 10.65 (5.0)
  • FOUL  
  • 10.78 (3.8)
  • 10.59 (2.2)
3 Susan Francis FR-1 New Mexico JC 10.72m 12.11m 12.11m 7.50m 9.86m 7.61m 35' 2"
  • 10.45 (4.0)
  • 10.66 (2.8)
  • FOUL  
  • 10.36 (1.2)
  • 10.48 (4.9)
  • 10.72 (1.5)
4 Madison Allcorn FR-1 Eastern New Mexico 10.29m 9.06m 12.25m 9.98m 11.11m 10.39m 33' 9.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.29 (2.3)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
5 Jessica Denton FR-1 Northwest Kansas 9.99m 9.59m 12.39m 8.49m 11.99m 8.79m 32' 9.5"
  • FOUL  
  • 9.89 (1.6)
  • 9.99 (5.4)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  Amanda Chacon FR-1 Dallas Baptist FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Zada Swoopes JR-3 West Texas A&M 16.76m 20.11m 19.11m 18.77m 17.26m 13.74m 17.43m 55' 0"
  • 15.43  
  • FOUL  
  • 16.70  
  • 16.22  
  • FOUL  
  • 16.76  
2 Tamia Smith FR-1 Eastern New Mexico 12.69m 12.44m 10.91m 15.48m 10.91m 11.29m 13.32m 41' 7.75"
  • 11.43  
  • 12.22  
  • 12.56  
  • 12.40  
  • 12.69  
  • FOUL  
3 Carly Drake FR-1 West Texas A&M 11.73m 12.67m 12.55m 11.26m 15.25m 13.96m 10.67m 38' 6"
  • 11.19  
  • 11.33  
  • 10.16  
  • 11.71  
  • 11.55  
  • 11.73  
4 Tajahae Jones   Southwestern Oklahoma 11.65m 11.77m 8.97m 10.72m 13.86m 13.28m 9.44m 38' 2.75"
  • 11.06  
  • 10.96  
  • 10.69  
  • 11.41  
  • 10.75  
  • 11.65  
5 Genevieve Ige FR-1 South Plains 11.55m 10.86m 14.32m 11.78m 12.82m 12.82m 13.98m 37' 10.75"
  • FOUL  
  • 9.73  
  • 11.05  
  • 11.18  
  • FOUL  
  • 11.55  
6 Gabriella Anato FR-1 Southwestern Assemblies of God 10.03m 9.53m 11.84m 7.02m 12.74m 10.43m 9.33m 32' 11"
  • FOUL  
  • 9.68  
  • 9.52  
  • 9.10  
  • FOUL  
  • 10.03  
7 Anna Galaviz   Southwestern Oklahoma 9.92m 7.74m 7.44m 11.21m 9.42m 8.73m 9.03m 32' 6.5"
  • 8.84  
  • 9.63  
  • 9.05  
  • 9.21  
  • 9.09  
  • 9.92  
8 Hanna Hill   Southwestern Oklahoma 9.67m 6.96m 8.22m 11.22m 9.67m 9.67m 10.35m 31' 8.75"
  • 9.23  
  • 9.67  
  • 9.55  
  • FOUL  
  • 8.68  
  • FOUL  
9 Alyssa Robinson FR-1 Southwestern Assemblies of God 7.20m 7.49m 9.14m 8.64m 8.28m 7.70m 8.78m 23' 7.5"
  • 6.60  
  • FOUL  
  • 7.09  
  • 6.67  
  • 7.20  
  • 6.39  

Women's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Zada Swoopes JR-3 West Texas A&M 53.56m 62.13m 62.67m 57.84m 59.99m 56.77m 175' 9"
  • 50.21  
  • 47.63  
  • 50.41  
  • 5.84  
  • 46.80  
  • 53.56  
2 Kayleigh Shankle   Southwestern Oklahoma 39.15m 49.33m 40.32m 44.24m 46.20m 42.28m 128' 5"
  • 38.65  
  • 39.15  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 38.63  
  • FOUL  
3 Gabriella Anato FR-1 Southwestern Assemblies of God 34.52m 34.87m 25.89m 43.84m 40.73m 41.42m 113' 3"
  • FOUL  
  • 33.37  
  • 31.75  
  • 33.06  
  • 34.52  
  • FOUL  
4 Taylor Mixon FR-1 West Texas A&M 33.81m 24.68m 31.44m 36.51m 39.56m 39.56m 110' 11"
  • 31.13  
  • 33.81  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 30.96  
  • FOUL  
5 Genevieve Ige FR-1 South Plains 33.58m 30.22m 30.56m 33.92m 39.96m 32.57m 110' 2"
  • 30.90  
  • FOUL  
  • 32.05  
  • 31.95  
  • 33.58  
  • 32.08  
6 Tamia Smith FR-1 Eastern New Mexico 32.93m 31.61m 32.60m 42.81m 33.59m 39.19m 108' 0"
  • 32.93  
  • FOUL  
  • 31.21  
  • 32.18  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Carly Drake FR-1 West Texas A&M 32.58m 26.06m 39.10m 28.34m 40.07m 26.06m 106' 11"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 31.95  
  • 32.58  
8 JasLynn Appel FR-1 Southwestern Oklahoma 31.38m 37.66m 30.44m 39.85m 24.79m 39.23m 102' 11"
  • FOUL  
  • 28.67  
  • 28.92  
  • FOUL  
  • 27.41  
  • 31.38  
9 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 28.51m 37.06m 32.50m 27.65m 34.78m 21.38m 93' 6"
  • 27.94  
  • 28.51  
  • FOUL  
10 Alyssa Robinson FR-1 Southwestern Assemblies of God 22.93m 25.22m 24.99m 21.78m 26.83m 20.41m 75' 3"
  • FOUL  
  • 19.69  
  • 20.01  
  • 20.04  
  • 18.71  
  • 22.93  

Women's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Mathilda Bjorklund FR-1 New Mexico JC 51.79m 62.60m 60.32m 56.91m 186' 8"
  • FOUL  
  • 54.01  
  • 56.91  
  • 56.08  
  • 54.53  
  • FOUL  
2 Elizabeth Hampl   Unattached 53.75m 59.13m 61.27m 53.75m 176' 4"
  • 53.75  
  • 50.60  
  • 50.47  
  • FOUL  
  • 49.43  
  • 52.42  
3 Zada Swoopes JR-3 West Texas A&M 54.36m 55.38m 60.51m 51.28m 168' 3"
  • FOUL  
  • 51.28  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 47.21  
  • FOUL  
4 Ajah Wilson SR-4 West Texas A&M 60.87m 42.56m 39.59m 49.49m 162' 4"
  • 38.03  
  • FOUL  
  • 49.49  
  • 49.05  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Tajahae Jones   Southwestern Oklahoma 45.03m 33.44m 47.25m 44.58m 146' 3"
  • 35.76  
  • 44.58  
  • FOUL  
  • 4.96  
  • 8.77  
  • FOUL  
6 Ilana Anderson FR-1 Midwestern St. 38.33m 39.48m 30.66m 38.33m 125' 9"
  • 35.10  
  • FOUL  
  • 36.38  
  • 35.39  
  • 38.33  
  • FOUL  
7 Carly Drake FR-1 West Texas A&M 31.87m 32.62m 27.74m 37.49m 123' 0"
  • FOUL  
  • 35.87  
  • FOUL  
  • 34.87  
  • FOUL  
  • 37.49  
8 Taylor Mixon FR-1 West Texas A&M 43.90m 35.05m 33.63m 35.40m 116' 2"
  • 29.23  
  • 31.07  
  • 35.40  
  • FOUL  
  • 33.95  
  • 31.96  
9 Tamia Smith FR-1 Eastern New Mexico 30.71m 30.02m 32.43m 34.50m 113' 2"
  • FOUL  
  • 33.33  
  • 34.50  
  • FOUL  
  • 31.88  
  • 31.04  
  Gabriella Anato FR-1 Southwestern Assemblies of God FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Asha James JR-3 West Texas A&M 45.61m 51.69m 34.32m 49.96m 43.44m 142' 6"
  • 43.44  
  • 37.57  
  • 41.75  
  • 43.26  
  • 41.09  
  • 42.89  
2 Jessica Campbell SO-2 Eastern New Mexico 40.30m 33.04m 30.14m 34.86m 36.31m 119' 1"
  • 33.46  
  • 34.30  
  • 32.64  
  • 36.31  
  • 31.52  
  • 32.44  
3 Sabrina Hughbanks   Southwestern Oklahoma 26.48m 40.50m 39.87m 39.25m 31.15m 102' 2"
  • 30.16  
  • 31.15  
  • 29.59  
  • FOUL  
  • 30.13  
  • FOUL  
4 Amanda Chacon FR-1 Dallas Baptist 23.93m 23.68m 18.89m 29.98m 25.19m 82' 8"
  • 25.19  
  •  
  • FOUL  
  •  
  • 17.39  
  •  
5 Gabriella Anato FR-1 Southwestern Assemblies of God 27.18m 18.37m 27.18m 18.37m 25.17m 82' 7"
  • 20.93  
  • 22.78  
  • 25.17  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
6 Hanna Hill   Southwestern Oklahoma 30.23m 24.51m 17.85m 29.99m 23.80m 78' 1"
  • 23.39  
  • 22.45  
  • 23.80  
  • 19.50  
  • 20.64  
  • FOUL  
7 Anna Galaviz   Southwestern Oklahoma 25.56m 19.88m 19.88m 21.63m 21.85m 71' 8"
  • 19.70  
  • FOUL  
  • 21.85  
  • 20.23  
  • 20.27  
  • FOUL