March 5- 6, 2021
|
Trinity U. - San Antonio, TX
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Paige Tangney SO-2 Trinity (Tex.) 4:51.09 3:52.88
2 Ellie Hovre FR-1 St. Edward's 4:51.94 5:24.06
3 Faith Brothers FR-1 St. Edward's 4:52.60 5:27.72
4 Abby Blackwood SR-4 Trinity (Tex.) 4:54.75 5:59.60
5 Kaitlyn Stark FR-1 St. Edward's 4:57.41 4:45.52
6 Marcela Perches FR-1 St. Edward's 4:58.43 4:10.69
7 Caeli Taylor FR-1 Texas Lutheran 5:03.63 5:37.03
8 Olive Pertuit SR-4 Trinity (Tex.) 5:06.01 4:01.75
9 Elizabeth Alvarado   UNAT-Incarnate Word 5:14.31 5:08.03
10 Mia Sanchez FR-1 St. Edward's 5:26.49 4:30.99
11 Shauncy Ringo FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:27.11 4:11.88
12 Jacqueline Garcia JR-3 Texas Lutheran 5:27.58 6:42.93
13 Robbie Espericueta SO-2 Our Lady of the Lake 5:28.96 6:05.15
14 Kimber Watson JR-3 Our Lady of the Lake 5:31.30 6:47.50
15 Angelica Bagwell FR-1 Concordia (Tex.) 5:32.55 3:52.79
16 Abigail Garza FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:33.90 5:57.28
17 Camryn Whitman FR-1 St. Edward's 5:36.52 6:03.45
18 Sierra Benner FR-1 LeTourneau 5:36.95 4:49.78
19 Viridiana Zuniga FR-1 Our Lady of the Lake 5:37.21 6:24.42
20 Samantha Hernandez FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:40.32 5:16.50
21 Mackenzie Payne FR-1 Texas Lutheran 5:41.98 5:35.14
22 Adriana Chavez-Murillo FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:50.87 7:25.61
23 Morgan Kos FR-1 Southwestern (Tex.) 5:53.06 7:35.45
24 Corinne Johnson FR-1 Southwestern (Tex.) 5:53.19 6:24.98
25 Sophia West FR-1 Concordia (Tex.) 6:05.52 6:12.83
26 Bari Schunicht SO-2 LeTourneau 6:19.66 4:29.56
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Paige Tangney SO-2 Trinity (Tex.) 4:51.09 4:24.90 4:51.09 3:52.88 4:13.25
2 Ellie Hovre FR-1 St. Edward's 5:26.98 6:07.85 4:51.94 3:53.56 5:38.65
3 Faith Brothers FR-1 St. Edward's 4:29.20 4:58.46 4:52.60 3:39.45 4:08.71
4 Abby Blackwood SR-4 Trinity (Tex.) 6:11.39 4:13.49 4:54.75 4:04.65 4:28.23
5 Kaitlyn Stark FR-1 St. Edward's 4:24.70 5:36.08 4:57.41 6:17.71 4:21.72
6 Marcela Perches FR-1 St. Edward's 5:58.12 4:01.73 4:58.43 5:31.26 6:10.06
7 Caeli Taylor FR-1 Texas Lutheran 5:27.92 4:27.20 5:03.63 6:10.43 5:30.96
8 Olive Pertuit SR-4 Trinity (Tex.) 3:43.39 3:40.33 5:06.01 3:37.27 5:42.74
9 Elizabeth Alvarado   UNAT-Incarnate Word 4:14.60 6:45.46 5:14.31 4:27.17 6:45.46
10 Mia Sanchez FR-1 St. Edward's 6:18.73 6:25.26 5:26.49 5:06.90 4:30.99
17 Camryn Whitman FR-1 St. Edward's 6:27.00 6:50.56 5:36.52 6:50.56 6:47.19
18 Sierra Benner FR-1 LeTourneau 5:03.26 6:24.13 5:36.95 4:32.93 6:07.28
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Shauncy Ringo FR-1 St. Thomas (Tex.) 4:31.51 3:48.98 5:27.11 4:05.34 6:39.08 6:48.89 5:30.39
12 Jacqueline Garcia JR-3 Texas Lutheran 4:05.69 6:33.10 5:27.58 4:41.72 5:40.69 3:55.86 4:31.90
13 Robbie Espericueta SO-2 Our Lady of the Lake 5:38.83 5:02.65 5:28.96 5:51.99 6:57.78 5:35.54 6:41.34
14 Kimber Watson JR-3 Our Lady of the Lake 4:11.79 5:04.80 5:31.30 4:05.17 7:07.38 5:21.37 5:01.49
16 Abigail Garza FR-1 St. Thomas (Tex.) 6:50.70 4:50.50 5:33.90 5:07.19 4:20.45 6:00.62 6:44.02
19 Viridiana Zuniga FR-1 Our Lady of the Lake 5:10.24 5:20.35 5:37.21 4:36.52 4:50.00 5:37.21 5:13.61
20 Samantha Hernandez FR-1 St. Thomas (Tex.) 5:02.89 6:17.76 5:40.32 4:45.87 6:27.97 4:22.05 4:56.08
22 Adriana Chavez-Murillo FR-1 St. Thomas (Tex.) 6:11.93 4:05.61 5:50.87 7:04.56 4:16.14 6:22.45 6:50.52
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
15 Angelica Bagwell FR-1 Concordia (Tex.) 5:32.55
21 Mackenzie Payne FR-1 Texas Lutheran 5:41.98
23 Morgan Kos FR-1 Southwestern (Tex.) 5:53.06
24 Corinne Johnson FR-1 Southwestern (Tex.) 5:53.19
25 Sophia West FR-1 Concordia (Tex.) 6:05.52
26 Bari Schunicht SO-2 LeTourneau 6:19.66