March 5- 6, 2021
|
Pittsburg St-Robert W. Plaster Center - Pittsburg, KS
|
300m (Flat)
ICON KEY: NJCAA

Women's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Flomena Asekol SO-2 New Mexico JC 3:12.50 3:01.60 2:12.57 3:50.64 10
2 Patricia Koma SO-2 Cloud County CC 2:11.14 3:02.14 2:38.47 3:31.29 8
3 Rosalie Fish SO-2 Iowa Central CC 2:31.75 3:02.83 3:26.60 2:46.38 6
4 Faith Linga SO-2 Iowa Western CC 2:13.48 3:02.85 2:40.91 3:33.94 5
5 Zinara Lesley SO-2 Cowley College 2:22.92 3:03.22 2:46.73 2:41.24 4
6 Sarah Bertry FR-1 North Iowa Area CC 4:01.44 3:07.16 3:31.49 2:48.45 3
7 Lilia Alvarez SO-2 Iowa Central CC 3:10.25 3:10.25 3:21.67 2:56.94 2
8 Amy White SO-2 Southern Idaho 3:12.39 3:12.39 2:55.08 3:08.55 1
9 Mohussin Abakar FR-1 Iowa Western CC 2:32.49 3:15.50 3:05.73 2:20.76 -

Women's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Rosalie Fish SO-2 Iowa Central CC 3:00.83
2 Flomena Asekol SO-2 New Mexico JC 3:02.70
3 Faith Linga SO-2 Iowa Western CC 3:00.85
4 Patricia Koma SO-2 Cloud County CC 3:01.44
5 Amy White SO-2 Southern Idaho 3:02.17
6 Zinara Lesley SO-2 Cowley College 3:05.79
7 Sarah Bertry FR-1 North Iowa Area CC 3:06.16
8 Lilia Alvarez SO-2 Iowa Central CC 3:09.42
9 Mohussin Abakar FR-1 Iowa Western CC 3:09.73
10 Angelica Bernal FR-1 Fort Scott CC 3:10.28
11 Kaylee Leicht FR-1 Hawkeye CC 3:14.81
12 Ludjenie Mondesir FR-1 Cloud County CC 3:18.30
13 Shaunti Longfellow FR-1 Iowa Central CC 3:23.68
  Ryann Portch FR-1 Hawkeye CC DNF
Women's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Flomena Asekol SO-2 New Mexico JC 2:38.95 3:02.70
6 Zinara Lesley SO-2 Cowley College 2:13.77 3:05.79
7 Sarah Bertry FR-1 North Iowa Area CC 4:00.15 3:06.16
8 Lilia Alvarez SO-2 Iowa Central CC 3:28.37 3:09.42
11 Kaylee Leicht FR-1 Hawkeye CC 2:51.44 3:14.81
12 Ludjenie Mondesir FR-1 Cloud County CC 3:34.17 3:18.30
  Ryann Portch FR-1 Hawkeye CC DNF DNF
Women's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Rosalie Fish SO-2 Iowa Central CC 3:00.83 2:06.59 3:04.45 2:12.01
3 Faith Linga SO-2 Iowa Western CC 3:00.85 2:31.92 2:39.15 3:27.98
4 Patricia Koma SO-2 Cloud County CC 3:01.44 3:05.07 2:45.11 2:54.19
5 Amy White SO-2 Southern Idaho 3:02.17 3:05.82 3:27.68 3:18.57
9 Mohussin Abakar FR-1 Iowa Western CC 3:09.73 2:48.86 4:06.65 4:06.65
10 Angelica Bernal FR-1 Fort Scott CC 3:10.28 2:41.74 2:18.91 3:59.76
13 Shaunti Longfellow FR-1 Iowa Central CC 3:23.68 4:00.35 2:57.21 2:55.17