February 19-20, 2021
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: Crossroads Timing Company
ICON KEY: NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Max Whittredge SR-4 Spring Arbor 1:53.31 2:24.21 1:44.15 1:54.45 1:28.13 10
2 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 1:52.67 2:09.92 1:48.08 1:54.97 2:01.87 8
3 Howard Hendricks FR-1 Marian (Ind.) 2:09.89 2:01.77 1:50.18 1:55.97 2:08.73 6
4 Elijah Chesterman SR-4 Huntington 2:07.67 2:05.35 2:08.83 1:56.06 2:00.71 5
5 Nate Conkel FR-1 Taylor 2:07.71 1:56.10 1:56.10 1:56.10 1:36.37 4
6 Kyle Liwanag JR-3 Marian (Ind.) 2:32.87 1:50.54 2:18.76 1:57.59 1:37.60 3
7 Luke Smith JR-3 Grace 2:27.25 1:58.75 1:44.50 1:58.75 2:26.07 2
8 Maurice Macklin Jr. SR-4 Grace 2:33.28 2:03.58 2:02.39 1:58.82 1:45.75 1
9 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:31.52 2:20.78 2:25.55 1:59.30 1:48.57 -
10 Pol Belinchon SR-4 Marian (Ind.) 1:38.09 2:25.94 2:28.33 1:59.62 2:35.51 -
11 Timothy Nelson JR-3 Spring Arbor 2:23.70 1:53.77 2:03.35 1:59.75 1:42.99 -
12 Haile Stutzman SO-2 Huntington 1:48.50 1:24.39 1:59.35 2:00.55 2:25.87 -
13 Isaac Beatty SO-2 Grace 2:23.51 1:32.86 1:40.09 2:00.59 2:01.80 -
14 Aaron Hendryx JR-3 Huntington 1:35.36 1:38.99 1:51.06 2:00.71 2:32.10 -
15 Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) 2:01.13 1:44.18 1:40.54 2:01.13 2:14.46 -
16 Clayton Slemmons SR-4 Mount Vernon Nazarene 1:47.36 2:27.62 1:51.02 2:02.00 2:20.30 -
17 Garrett Gemmaka SO-2 Mount Vernon Nazarene 1:49.91 2:26.55 2:33.88 2:02.12 2:26.55 -
18 Avery Richardson FR-1 Bethel (Ind.) 2:28.64 2:23.73 1:27.22 2:02.84 2:33.55 -
19 Nathan Brainer FR-1 Taylor 2:20.11 1:45.70 2:20.11 2:02.90 1:56.76 -
20 Trent Smith SR-4 Spring Arbor 1:57.05 1:34.88 2:06.91 2:03.21 2:29.09 -
21 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 2:31.06 2:22.40 2:08.78 2:03.82 1:58.87 -
22 James Bates FR-1 Taylor 2:37.87 2:09.28 2:34.14 2:04.30 2:03.06 -
23 Devin Schmenk SO-2 St. Francis (Ind.) 1:58.78 2:29.44 2:15.39 2:07.72 1:29.41 -
24 Tyson Agnew JR-3 St. Francis (Ind.) 2:26.68 2:26.68 1:50.65 2:08.66 1:36.50 -
25 Tanner Pinks FR-1 Goshen 2:30.76 2:41.15 2:48.95 2:09.96 1:46.57 -
26 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 2:00.98 2:04.88 2:40.00 2:10.08 2:19.19 -
27 Manny Villanueva FR-1 Goshen 2:06.59 2:29.01 2:17.14 2:11.86 2:29.01 -
28 Alex Wiedenhoeft SR-4 St. Francis (Ind.) 1:46.36 1:35.45 1:53.17 2:16.35 2:38.17 -
29 David Florian SO-2 Bethel (Ind.) 2:01.65 1:42.51 2:46.75 2:16.68 2:38.55 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Max Whittredge SR-4 Spring Arbor 1:54.45 1:31.56 2:24.21 1:26.99 10
2 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 1:54.97 2:23.72 2:13.37 1:56.12 8
3 Howard Hendricks FR-1 Marian (Ind.) 1:55.97 2:07.57 1:58.29 2:15.69 6
5 Nate Conkel FR-1 Taylor 1:56.10 1:42.17 1:54.94 2:29.77 4
8 Maurice Macklin Jr. SR-4 Grace 1:58.82 1:52.88 1:48.13 2:20.21 1
13 Isaac Beatty SO-2 Grace 2:00.59 2:22.30 2:30.74 2:09.04 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
6 Kyle Liwanag JR-3 Marian (Ind.) 1:57.59 1:41.13 2:22.29 2:21.11 3
7 Luke Smith JR-3 Grace 1:58.75 2:23.69 1:26.69 1:42.13 2
9 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:59.30 1:36.64 2:20.78 1:30.67 -
10 Pol Belinchon SR-4 Marian (Ind.) 1:59.62 2:12.78 2:12.78 1:51.25 -
15 Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) 2:01.13 2:07.19 2:03.56 2:20.51 -
17 Garrett Gemmaka SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:02.12 1:35.26 2:30.21 2:09.45 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
11 Timothy Nelson JR-3 Spring Arbor 2:32.09 2:08.14 1:23.83 1:40.59 1:59.75 2:16.52 -
16 Clayton Slemmons SR-4 Mount Vernon Nazarene 2:28.84 2:16.64 2:32.50 2:04.44 2:02.00 1:31.50 -
18 Avery Richardson FR-1 Bethel (Ind.) 1:29.68 2:29.87 2:00.39 1:56.70 2:02.84 2:05.30 -
20 Trent Smith SR-4 Spring Arbor 1:26.25 2:00.75 1:33.64 2:04.45 2:03.21 1:37.34 -
21 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 2:01.35 1:47.73 2:23.64 1:51.44 2:03.82 2:24.87 -
22 James Bates FR-1 Taylor 1:53.12 2:14.25 1:41.93 1:46.90 2:04.30 2:11.76 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
23 Devin Schmenk SO-2 St. Francis (Ind.) 2:07.72 -
24 Tyson Agnew JR-3 St. Francis (Ind.) 2:08.66 -
25 Tanner Pinks FR-1 Goshen 2:09.96 -
27 Manny Villanueva FR-1 Goshen 2:11.86 -
28 Alex Wiedenhoeft SR-4 St. Francis (Ind.) 2:16.35 -
29 David Florian SO-2 Bethel (Ind.) 2:16.68 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
4 Elijah Chesterman SR-4 Huntington 2:14.63 1:56.06 1:39.82 1:56.06 1:50.26 2:28.56 2:03.03 5
12 Haile Stutzman SO-2 Huntington 2:23.46 1:31.62 1:54.53 2:00.55 2:36.72 2:35.51 2:06.58 -
14 Aaron Hendryx JR-3 Huntington 2:34.51 1:47.44 2:10.37 2:00.71 1:26.92 1:58.30 2:23.65 -
19 Nathan Brainer FR-1 Taylor 2:26.26 1:28.49 1:44.47 2:02.90 1:51.84 1:45.70 1:55.53 -
26 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 2:45.21 2:38.70 1:51.87 2:10.08 1:50.57 2:45.21 1:54.47 -