January 29, 2021
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA NCCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Ero Doce   V-Compete Elite 8:27.11 10
2 Ezekiel Kipchirchir SR-4 West Texas A&M 8:27.83 8
3 Tyler Goatley SR-4 Southwest Baptist 8:29.26 6
4 Innocent Murwanashyaka JR-3 West Texas A&M 8:31.20 5
5 Briggs Wittlake SR-4 West Texas A&M 8:32.56 4
6 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 8:38.29 3
7 Harry Louradour FR-1 West Texas A&M 8:40.20 2
8 Lorenzo Chavez FR-1 UT-Tyler 8:44.60 1
9 Owen Pearce FR-1 Oklahoma Christian 8:45.10 -
10 Noah Eskew JR-3 Oklahoma Baptist 8:51.96 -
11 Eduardo Gutierrez JR-3 Cameron 8:54.29 -
12 Loic Rossignaud SO-2 Cameron 8:55.54 -
13 Jarrett Ellis SR-4 Oklahoma Baptist 8:56.27 -
14 Blake Cope SO-2 Oklahoma Baptist 8:56.59 -
15 Jack Gipson SO-2 UT-Tyler 8:58.36 -
16 Nino Heluin FR-1 Cameron 8:59.70 -
17 Gabriel Chinya JR-3 Washburn 8:59.93 -
18 Seth Andrade FR-1 UT-Tyler 9:04.88 -
19 Blaine Jimerson SR-4 Southwest Baptist 9:05.42 -
20 Matthew Helser FR-1 Concordia-St. Paul 9:06.20 -
21 Joshua Scheetz SO-2 Concordia (Cal.) 9:10.91 -
22 Jason Cousineau JR-3 Cameron 9:11.76 -
23 Cooper Miller SO-2 TAMU-Commerce 9:12.01 -
24 Griffin Chesire FR-1 Oklahoma Christian 9:34.38 -
25 Martin Bailey FR-1 Dakota State 9:39.57 -
26 Taylor Myers FR-1 Dakota State 9:40.19 -
27 Cristian Vasquez   V-Compete Elite 9:47.08 -
28 Colter Elkin FR-1 Dakota State 9:48.58 -
29 Andrew Sorensen FR-1 Dakota State 9:55.24 -
30 Marshall Pate FR-1 TAMU-Commerce 10:00.05 -
31 Dalton Brouwer FR-1 Dakota State 10:01.84 -
32 Matthew Dunn SR-4 Dakota State 10:04.86 -
33 Taylor Kleinow FR-1 Northwest Kansas 10:06.18 -
34 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 10:08.69 -
35 Trent Coon FR-1 Northwest Kansas 10:08.89 -
36 James Smith FR-1 William Jewell 10:19.36 -
37 Harley Branch FR-1 William Jewell 10:21.19 -
38 Josiah Prenger SR-4 Quincy 10:43.25 -
39 James Trigg SR-4 Kansas Christian 13:56.68 -
  Jacob Krolick Senior Pacer TC DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
25 Martin Bailey FR-1 Dakota State 7:49.46 10:08.55 10:43.33 9:39.57 -
26 Taylor Myers FR-1 Dakota State 8:59.58 11:53.64 10:20.81 9:40.19 -
27 Cristian Vasquez   V-Compete Elite 7:37.93 9:17.73 7:32.06 9:47.08 -
28 Colter Elkin FR-1 Dakota State 12:27.50 8:37.95 8:37.95 9:48.58 -
29 Andrew Sorensen FR-1 Dakota State 7:56.20 7:20.48 7:20.48 9:55.24 -
30 Marshall Pate FR-1 TAMU-Commerce 11:36.06 7:36.04 7:18.04 10:00.05 -
31 Dalton Brouwer FR-1 Dakota State 10:49.99 11:08.05 9:25.73 10:01.84 -
33 Taylor Kleinow FR-1 Northwest Kansas 7:28.58 8:35.26 7:40.70 10:06.18 -
34 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 11:33.91 12:16.52 9:38.26 10:08.69 -
35 Trent Coon FR-1 Northwest Kansas 11:52.41 7:42.76 10:33.25 10:08.89 -
36 James Smith FR-1 William Jewell 10:37.94 11:46.07 8:40.27 10:19.36 -
38 Josiah Prenger SR-4 Quincy 9:26.06 10:56.12 13:17.63 10:43.25 -
39 James Trigg SR-4 Kansas Christian 10:19.15 11:17.71 13:06.48 13:56.68 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Owen Pearce FR-1 Oklahoma Christian 7:52.59 11:22.63 7:05.34 8:39.85 8:45.10 11:06.88 -
11 Eduardo Gutierrez JR-3 Cameron 10:09.09 9:21.01 10:57.18 7:55.52 8:54.29 9:42.38 -
13 Jarrett Ellis SR-4 Oklahoma Baptist 11:21.07 9:12.36 11:15.70 7:46.56 8:56.27 7:41.20 -
14 Blake Cope SO-2 Oklahoma Baptist 10:38.55 6:26.35 11:00.01 7:36.11 8:56.59 7:46.84 -
15 Jack Gipson SO-2 UT-Tyler 7:26.84 8:47.60 7:42.99 10:13.73 8:58.36 6:54.54 -
16 Nino Heluin FR-1 Cameron 9:48.28 11:09.23 8:05.73 8:48.91 8:59.70 6:23.19 -
18 Seth Andrade FR-1 UT-Tyler 9:32.13 7:21.36 8:53.99 11:04.76 9:04.88 6:26.87 -
20 Matthew Helser FR-1 Concordia-St. Paul 10:55.44 9:38.98 8:27.97 7:55.20 9:06.20 10:00.82 -
21 Joshua Scheetz SO-2 Concordia (Cal.) 7:09.71 11:28.64 9:49.48 11:12.11 9:10.91 8:54.39 -
22 Jason Cousineau JR-3 Cameron 11:13.15 9:55.90 9:22.80 8:05.55 9:11.76 6:37.27 -
23 Cooper Miller SO-2 TAMU-Commerce 7:32.65 10:56.90 10:56.90 11:02.42 9:12.01 10:51.38 -
24 Griffin Chesire FR-1 Oklahoma Christian 9:05.67 10:54.80 10:14.59 8:02.48 9:34.38 8:36.95 -
32 Matthew Dunn SR-4 Dakota State 10:23.01 11:35.59 13:06.32 9:34.62 10:04.86 9:04.38 -
37 Harley Branch FR-1 William Jewell 7:45.90 10:33.62 7:33.47 8:35.59 10:21.19 9:00.44 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Ero Doce   V-Compete Elite 8:16.97 9:48.25 8:27.11 10
2 Ezekiel Kipchirchir SR-4 West Texas A&M 7:06.58 10:29.71 8:27.83 8
3 Tyler Goatley SR-4 Southwest Baptist 8:39.45 10:21.30 8:29.26 6
4 Innocent Murwanashyaka JR-3 West Texas A&M 7:14.52 9:58.11 8:31.20 5
5 Briggs Wittlake SR-4 West Texas A&M 5:58.80 10:04.82 8:32.56 4
6 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 10:37.50 10:06.40 8:38.29 3
7 Harry Louradour FR-1 West Texas A&M 7:37.78 8:03.79 8:40.20 2
8 Lorenzo Chavez FR-1 UT-Tyler 7:36.41 11:21.98 8:44.60 1
10 Noah Eskew JR-3 Oklahoma Baptist 9:34.52 6:23.02 8:51.96 -
12 Loic Rossignaud SO-2 Cameron 11:14.78 10:42.65 8:55.54 -
17 Gabriel Chinya JR-3 Washburn 11:31.11 10:20.92 8:59.93 -
19 Blaine Jimerson SR-4 Southwest Baptist 7:27.25 8:32.70 9:05.42 -
  Jacob Krolick Senior Pacer TC DNF DNF DNF -