February 5- 6, 2021
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Isaac Harding SR-4 Grand Valley St. 6:04.81 7:53.77 9:52.22 10:01.69
2 Baldvin Magnusson JR-3 Eastern Michigan 8:36.58 7:53.92 9:47.66 8:27.10
3 Jack Anstey   Unattached 9:59.07 7:55.45 7:31.68 7:17.42
4 Tanner Chada JR-3 Grand Valley St. 9:50.36 7:56.09 9:50.36 9:12.27
5 CarLee Stimpfel SO-2 Saginaw Valley 8:38.71 8:04.77 9:12.64 9:56.27
6 Dayton Brown SO-2 Saginaw Valley 10:22.72 8:10.33 6:17.56 6:32.27
7 Andy Payne SO-2 Eastern Michigan 8:13.64 8:13.64 6:10.23 7:14.41
8 Toby Gualter SO-2 Eastern Michigan 10:30.25 8:16.26 6:22.12 8:55.96
9 Blake Jones SO-2 Illinois-Springfield 8:33.40 8:23.33 6:22.53 10:19.10
10 Marcos Garcia JR-3 Grand Valley St. 9:04.08 8:23.77 6:17.83 9:14.15
11 Carlos Cabrera JR-3 Illinois-Chicago 6:19.82 8:26.42 8:31.49 6:40.08
12 Chris Devaney SO-2 Eastern Michigan 10:44.22 8:27.26 6:35.67 7:06.10
13 Noah Perrin SO-2 Eastern Michigan 10:39.92 8:27.87 6:05.67 7:26.93
14 Jacob Stamm SR-4 Indianapolis 8:23.16 8:28.24 9:13.99 8:28.24
15 Nathan Herbst JR-3 Indianapolis 7:57.68 8:33.63 7:06.32 8:54.18
16 Ryan Talbott JR-3 Saginaw Valley 9:07.77 8:41.68 11:12.97 7:28.65
17 Solomon Costa SR-4 Eastern Michigan 9:36.40 8:44.00 11:21.20 10:55.00
18 Nyc Sigmon JR-3 Indianapolis 8:33.55 8:44.03 6:53.99 9:52.16
19 Muaad Abdulaziz FR-1 Eastern Michigan 7:43.02 8:46.15 8:35.63 9:54.55
20 Ethan Breen SO-2 Indiana State 10:47.70 8:46.58 8:36.05 9:23.44
21 Donis Harris JR-3 Ferris State 10:44.71 8:48.45 6:20.49 10:07.72
22 Chris Switzer JR-3 Indianapolis 8:46.98 8:52.30 8:46.98 6:39.23
23 Ian Cook SR-4 Eastern Michigan 6:23.63 8:52.82 8:36.84 7:38.23
24 Ashby Kincell FR-1 Eastern Michigan 6:24.74 8:54.35 10:35.88 11:07.94
25 AJ Goecker SO-2 Indianapolis 6:58.05 8:55.95 10:48.50 9:22.75
26 Drey Maton SO-2 Illinois-Chicago 7:47.98 8:57.90 7:58.74 8:31.01
27 Andrew Bixler SO-2 Indianapolis 9:30.41 8:58.12 9:03.51 8:41.98
28 Aaron Jarema SR-4 Ferris State 9:09.49 8:58.71 7:10.97 7:27.13
29 Jacob Woodrow JR-3 Indianapolis 6:28.10 8:59.02 7:38.17 8:32.07
30 TJ Moore SO-2 Davenport 9:45.17 9:01.82 6:24.70 9:28.92
31 Maxum Caesar FR-1 Illinois-Chicago 6:53.01 9:10.68 7:09.53 6:30.99
32 Martin Skucas SR-4 Illinois-Chicago 8:27.49 9:11.62 8:55.08 6:48.20
33 Trevor Luznak JR-3 Davenport 11:53.98 9:13.47 10:53.10 7:22.78
34 Luke Malone FR-1 Illinois-Chicago 10:54.27 9:14.46 11:16.45 6:44.76
35 Garrett Melling FR-1 Davenport 9:54.30 9:26.00 8:06.76 10:45.24
36 Gabriel DeYoung SO-2 Hope 9:29.49 9:29.49 9:01.02 10:37.83
37 Ryan Kachnowski FR-1 Ferris State 8:10.26 9:30.06 10:44.17 10:04.27
38 Brett Slayton SR-4 Hope 12:18.32 9:32.34 6:46.37 8:40.83
39 Brendan Cairney FR-1 Ferris State 10:20.72 9:34.74 6:53.82 10:37.97
40 Les Miner SO-2 Davenport 7:51.45 9:34.93 8:37.44 9:52.18
41 Nathan Lim SR-4 Illinois-Chicago 11:02.61 9:36.18 10:45.33 7:17.90
42 Isaiah Salguero FR-1 Davenport 10:38.17 9:40.15 8:18.93 10:20.76
43 Dan Hardesty SO-2 Ferris State 8:11.08 9:44.62 9:27.09 7:30.16
44 Casey Bouman SO-2 Ferris State 11:18.16 9:54.87 11:53.85 7:02.36
45 Jayden Gertsen SO-2 Ferris State 7:59.89 9:59.86 8:41.88 12:11.83
  Ethan Barnes   Unattached DNF DNF DNF DNF
  Eddie Zuercher JR-3 Eastern Michigan DNF DNF DNF DNF
  Bennett Peterson JR-3 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF
  Connor Schwartz SR-4 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Isaac Harding SR-4 Grand Valley St. 8:45.89 9:09.58 7:53.77 8:07.99 7:15.87 9:09.58 7:34.82
2 Baldvin Magnusson JR-3 Eastern Michigan 5:45.97 8:27.10 7:53.92 6:52.31 8:36.58 5:55.44 9:33.45
3 Jack Anstey   Unattached 7:36.44 6:53.65 7:55.45 6:15.61 9:21.04 9:49.56 10:03.83
4 Tanner Chada JR-3 Grand Valley St. 8:53.22 6:44.68 7:56.09 8:15.14 10:09.40 7:37.05 8:05.62
5 CarLee Stimpfel SO-2 Saginaw Valley 6:47.21 7:50.23 8:04.77 6:18.12 8:09.62 5:58.73 8:19.32
6 Dayton Brown SO-2 Saginaw Valley 6:37.17 9:14.08 8:10.33 7:26.20 10:27.63 6:12.65 9:09.17
7 Andy Payne SO-2 Eastern Michigan 10:02.24 9:37.56 8:13.64 8:48.20 9:22.75 9:42.50 10:21.99
8 Toby Gualter SO-2 Eastern Michigan 7:51.45 7:41.53 8:16.26 6:51.90 9:40.63 6:37.01 8:51.00
9 Blake Jones SO-2 Illinois-Springfield 8:33.40 7:48.10 8:23.33 5:57.37 7:27.97 9:08.63 8:43.47
10 Marcos Garcia JR-3 Grand Valley St. 6:07.76 6:43.02 8:23.77 7:23.32 9:44.38 7:53.55 6:53.10
11 Carlos Cabrera JR-3 Illinois-Chicago 7:00.33 8:41.62 8:26.42 9:06.94 10:12.77 8:41.62 8:11.23
14 Jacob Stamm SR-4 Indianapolis 8:13.00 8:07.91 8:28.24 6:26.27 8:18.08 8:53.66 8:07.91
16 Ryan Talbott JR-3 Saginaw Valley 7:18.22 8:26.03 8:41.68 9:49.50 8:20.82 6:46.91 10:41.67
  Ethan Barnes   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Eddie Zuercher JR-3 Eastern Michigan DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Bennett Peterson JR-3 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Connor Schwartz SR-4 Grand Valley St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
12 Chris Devaney SO-2 Eastern Michigan 10:59.44 7:26.39 8:27.26
13 Noah Perrin SO-2 Eastern Michigan 10:14.53 7:57.40 8:27.87
15 Nathan Herbst JR-3 Indianapolis 8:49.04 7:37.13 8:33.63
17 Solomon Costa SR-4 Eastern Michigan 9:57.36 9:15.44 8:44.00
18 Nyc Sigmon JR-3 Indianapolis 6:27.79 6:22.55 8:44.03
19 Muaad Abdulaziz FR-1 Eastern Michigan 8:51.42 8:46.15 8:46.15
20 Ethan Breen SO-2 Indiana State 8:14.99 7:59.19 8:46.58
21 Donis Harris JR-3 Ferris State 9:20.16 7:45.04 8:48.45
22 Chris Switzer JR-3 Indianapolis 10:12.15 10:44.09 8:52.30
23 Ian Cook SR-4 Eastern Michigan 9:46.11 9:46.11 8:52.82
24 Ashby Kincell FR-1 Eastern Michigan 8:54.35 7:28.86 8:54.35
25 AJ Goecker SO-2 Indianapolis 10:48.50 7:08.76 8:55.95
26 Drey Maton SO-2 Illinois-Chicago 11:28.52 9:46.32 8:57.90
27 Andrew Bixler SO-2 Indianapolis 8:15.07 11:23.42 8:58.12
29 Jacob Woodrow JR-3 Indianapolis 9:15.19 6:38.88 8:59.02
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
28 Aaron Jarema SR-4 Ferris State 7:48.68 9:36.42 7:21.75 11:13.39 8:58.71
30 TJ Moore SO-2 Davenport 6:46.37 8:02.22 10:55.61 9:39.75 9:01.82
31 Maxum Caesar FR-1 Illinois-Chicago 8:37.64 9:16.19 11:39.37 6:30.99 9:10.68
32 Martin Skucas SR-4 Illinois-Chicago 6:42.69 10:23.33 7:15.78 7:43.36 9:11.62
33 Trevor Luznak JR-3 Davenport 11:26.31 6:55.11 7:06.18 10:03.29 9:13.47
34 Luke Malone FR-1 Illinois-Chicago 8:19.02 10:32.09 12:00.80 6:39.22 9:14.46
35 Garrett Melling FR-1 Davenport 7:38.46 12:04.48 7:32.80 9:37.32 9:26.00
36 Gabriel DeYoung SO-2 Hope 8:26.85 6:44.34 8:43.93 8:21.16 9:29.49
37 Ryan Kachnowski FR-1 Ferris State 11:12.67 7:07.55 7:47.45 9:07.26 9:30.06
38 Brett Slayton SR-4 Hope 8:06.49 8:23.66 8:52.28 6:40.64 9:32.34
39 Brendan Cairney FR-1 Ferris State 11:00.95 12:27.17 10:14.98 11:29.69 9:34.74
40 Les Miner SO-2 Davenport 6:53.95 8:48.94 7:22.70 9:23.44 9:34.93
41 Nathan Lim SR-4 Illinois-Chicago 8:55.85 7:35.19 10:56.85 11:14.13 9:36.18
42 Isaiah Salguero FR-1 Davenport 11:07.18 7:20.92 11:12.98 10:32.37 9:40.15
43 Dan Hardesty SO-2 Ferris State 7:24.32 7:18.47 10:48.93 7:36.01 9:44.62
44 Casey Bouman SO-2 Ferris State 12:29.54 9:07.28 12:29.54 9:42.98 9:54.87
45 Jayden Gertsen SO-2 Ferris State 8:59.88 10:41.85 8:35.88 11:05.85 9:59.86