February 6, 2021
|
St. Scholastica-Burns Wellness Commons - Duluth, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jeremiah VanAcker FR-1 Crown 11:17.19 10:14.07 7:39.12 11:05.72 6:47.47 9:33.89 7:33.38
2 Grant Strukel FR-1 Minnesota-Morris 11:37.81 10:28.61 7:06.76 7:18.30 8:50.57 9:36.70 7:47.13
3 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 10:18.60 12:14.23 11:33.76 12:25.79 9:09.23 9:38.13 9:09.23
4 Devon Byers SO-2 St. Scholastica 12:03.93 6:45.40 7:14.36 10:13.89 9:15.98 9:39.14 11:00.22
5 Nathan Smoller FR-1 St. Scholastica 6:52.68 9:58.67 11:02.61 6:58.49 7:44.99 9:41.23 11:49.10
6 Derrick Moe SR-4 Wis.-Superior 10:01.15 12:06.14 11:00.66 8:25.92 11:24.47 9:55.19 7:02.59
7 Jakin Anderson SO-2 Bethany Lutheran 11:08.71 7:09.89 11:02.74 11:02.74 11:08.71 9:57.06 8:27.50
8 Mitchell Hammer SO-2 Wis.-Superior 7:59.05 10:28.75 12:16.54 10:04.80 8:58.93 9:58.81 7:29.11
9 Travis Gee SR-4 Wis.-Superior 8:44.26 13:06.39 7:06.72 11:59.33 7:43.30 10:09.60 8:01.59
10 Cameron Larson SO-2 Northwestern (Minn.) 12:40.45 10:50.06 7:21.55 11:26.86 8:16.74 10:13.26 11:51.39
11 Trace Edmondson FR-1 Bethany Lutheran 7:30.69 11:43.82 10:35.91 8:07.73 8:01.56 10:17.38 8:57.12
12 Alex Fike FR-1 Wis.-Superior 11:52.61 10:13.47 12:23.60 12:48.38 10:13.47 10:19.66 10:56.84
13 Connor Nelson JR-3 Wis.-Superior 9:22.13 12:48.24 10:55.81 13:00.73 10:49.57 10:24.58 9:22.13
14 Brevin O'Connor FR-1 Minnesota-Morris 13:41.53 9:50.48 10:03.31 11:13.92 8:52.71 10:41.82 8:07.79
15 Benjamin Tweit JR-3 Bethany Lutheran 8:53.01 8:33.75 9:25.12 13:54.84 8:01.64 10:42.18 12:37.78
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jeremiah VanAcker FR-1 Crown 11:05.72 9:33.89 11:05.72 7:27.64 8:19.29 12:08.84
3 Tyler Finger SR-4 Wis.-Superior 10:12.82 9:38.13 9:26.57 10:30.17 7:42.51 6:50.48
4 Devon Byers SO-2 St. Scholastica 9:10.19 9:39.14 12:03.93 10:19.68 9:56.52 9:21.77
6 Derrick Moe SR-4 Wis.-Superior 12:12.09 9:55.19 7:08.54 9:55.19 12:18.04 11:24.47
7 Jakin Anderson SO-2 Bethany Lutheran 8:27.50 9:57.06 10:50.80 9:09.30 12:32.30 7:57.65
8 Mitchell Hammer SO-2 Wis.-Superior 9:16.90 9:58.81 7:11.15 12:28.52 12:16.54 9:22.89
9 Travis Gee SR-4 Wis.-Superior 7:25.01 10:09.60 8:44.26 10:46.18 9:08.64 9:45.22
11 Trace Edmondson FR-1 Bethany Lutheran 12:14.69 10:17.38 8:44.78 13:22.60 13:16.42 7:30.69
13 Connor Nelson JR-3 Wis.-Superior 13:19.47 10:24.58 7:42.19 10:49.57 10:43.32 13:25.71
15 Benjamin Tweit JR-3 Bethany Lutheran 11:59.25 10:42.18 10:29.34 9:05.86 12:57.04 9:31.54
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Grant Strukel FR-1 Minnesota-Morris 9:19.40 12:12.41 7:24.06 7:18.30 8:15.97 9:30.94 9:36.70
5 Nathan Smoller FR-1 St. Scholastica 9:35.42 12:18.17 7:33.36 12:06.54 7:39.18 11:20.04 9:41.23
10 Cameron Larson SO-2 Northwestern (Minn.) 11:20.72 10:19.40 7:52.21 9:30.34 12:40.45 12:03.65 10:13.26
12 Alex Fike FR-1 Wis.-Superior 11:03.04 11:58.81 10:19.66 10:07.27 11:21.63 8:09.54 10:19.66
14 Brevin O'Connor FR-1 Minnesota-Morris 13:15.86 7:42.11 12:56.61 9:18.39 12:50.19 9:50.48 10:41.82