April 9-10, 2021
|
Incarnate Word - San Antonio, TX
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dennis Kipngeno FR-1 Texas A&M-CC 14:45.14 18:44.13 13:52.04 12:50.08 10:19.60
2 Dylan Doss Senior Nomad Running Company 14:45.40 18:09.05 13:43.43 13:16.86 17:42.48
3 Abraham Chirchir JR-3 UT-Rio Grande Valley 14:47.44 11:05.58 16:25.06 12:43.20 12:25.45
4 Armando Villarreal FR-1 Incarnate Word 14:53.90 13:42.39 19:04.20 13:33.45 10:34.67
5 Michael Anzures   Western New Mexico 15:04.86 18:42.03 18:05.84 11:09.60 15:22.96
6 Tristan Stellmach JR-3 Texas A&M-CC 15:11.14 18:22.48 19:08.04 16:24.04 10:46.91
7 Ricardo Garcia FR-1 UT-Rio Grande Valley 15:27.23 14:03.78 20:05.40 20:05.40 11:07.61
8 Juan Salinas SO-2 Texas A&M-CC 15:32.09 12:25.68 15:32.09 13:58.89 14:54.81
9 Hector Hernandez Senior Unattached 15:33.86 16:48.57 15:52.54 10:53.71 14:47.17
10 Oscar Garcia   Team Green Running 15:34.25 16:39.65 16:58.34 17:17.02 11:50.03
11 Edward Irizarry FR-1 Incarnate Word 15:35.34 14:01.81 20:06.59 15:16.64 12:28.28
12 Jett Montes FR-1 Incarnate Word 15:37.87 15:00.36 15:00.36 17:58.55 12:02.16
13 Chris Gonzales   UNAT-Incarnate Word 15:38.92 12:31.14 19:43.04 15:38.92 10:57.25
14 Samuel Flusche FR-1 St. Edward's 15:39.10 15:29.71 16:07.28 17:03.62 12:40.68
15 Dorian Carrasco Senior Unattached 15:41.20 16:28.26 20:04.74 19:17.68 11:36.49
16 Nathaniel Rodriguez SO-2 Our Lady of the Lake 15:45.01 11:29.86 19:31.82 16:13.36 11:01.51
17 Cody Hepker   Western New Mexico 15:47.16 11:03.02 20:12.37 14:50.33 11:03.02
18 Keaton Holt SR-4 Trinity (Tex.) 15:48.94 11:32.73 14:23.54 19:17.71 19:55.67
19 Joshua Lara   Western New Mexico 15:55.83 14:29.81 18:09.65 18:28.77 17:12.30
20 Edward Ramos JR-3 UT-Rio Grande Valley 15:58.66 15:10.73 20:27.09 19:10.40 11:59.00
21 David Ceballos   Western New Mexico 16:08.82 20:40.09 16:57.27 18:05.08 16:18.51
22 Diego Flores Freshman Unattached 16:21.67 18:19.47 19:28.19 19:08.56 17:20.57
23 Isaac Martinez SO-2 Our Lady of the Lake 16:26.25 18:44.33 21:12.27 12:09.83 15:36.94
24 Michael Longoria FR-1 St. Edward's 16:28.39 13:10.72 15:48.86 20:45.38 13:50.25
25 Kiernan Work FR-1 St. Edward's 16:29.43 20:07.11 12:02.29 13:11.55 18:28.17
26 Andrew Gandy SO-2 Texas A&M-CC 16:29.72 21:06.85 13:11.78 13:11.78 15:40.24
27 Joshua Morgan JR-3 Trinity (Tex.) 16:42.63 12:11.92 18:52.98 13:52.19 13:32.13
28 Alex Danels Senior Unattached 16:44.90 14:44.32 17:55.25 20:36.03 14:14.17
29 John Davila SO-2 Our Lady of the Lake 16:45.74 16:35.69 21:37.41 18:36.38 12:14.19
30 Antonio Bustamante JR-3 Our Lady of the Lake 16:59.96 13:46.17 12:14.38 12:44.97 16:29.37
31 C.P. Shaulis JR-3 Southwestern (Tex.) 17:03.92 21:50.62 19:47.75 15:01.05 20:18.47
32 Nathan Brown JR-3 Trinity (Tex.) 17:08.61 14:03.46 13:22.32 16:06.90 13:42.89
33 Kevin Vazquez-Arredondo FR-1 Texas Lutheran 17:27.18 13:47.28 16:45.30 20:14.73 21:28.04
34 Joseph O'Halloran FR-1 St. Edward's 17:30.74 13:39.58 22:03.94 14:11.10 19:05.31
35 Matthew Hoffmann FR-1 Texas Lutheran 17:38.82 21:10.59 16:14.12 22:45.88 19:14.12
36 Doug Ginsberg JR-3 Southwestern (Tex.) 18:01.39 16:24.07 18:55.46 21:16.04 17:28.95
37 Harry Collins FR-1 McMurry 18:05.19 20:04.56 18:05.19 18:26.90 15:44.12
38 Johari Dramiga JR-3 Texas Lutheran 18:42.51 14:46.79 21:30.89 24:08.04 18:53.74
39 Dan O'Dwyer   St. Edward's 18:45.36 15:56.56 18:45.36 15:45.31 18:22.86
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Dennis Kipngeno FR-1 Texas A&M-CC 14:45.14 16:49.06 10:37.30
2 Dylan Doss Senior Nomad Running Company 14:45.40 15:03.11 14:54.26
3 Abraham Chirchir JR-3 UT-Rio Grande Valley 14:47.44 16:25.06 17:09.43
4 Armando Villarreal FR-1 Incarnate Word 14:53.90 13:51.33 12:13.00
5 Michael Anzures   Western New Mexico 15:04.86 12:58.18 18:51.08
6 Tristan Stellmach JR-3 Texas A&M-CC 15:11.14 11:50.69 13:49.14
7 Ricardo Garcia FR-1 UT-Rio Grande Valley 15:27.23 14:13.06 17:37.05
8 Juan Salinas SO-2 Texas A&M-CC 15:32.09 17:51.91 14:54.81
9 Hector Hernandez Senior Unattached 15:33.86 14:28.49 17:53.94
10 Oscar Garcia   Team Green Running 15:34.25 16:11.62 13:42.14
11 Edward Irizarry FR-1 Incarnate Word 15:35.34 16:22.11 16:31.46
12 Jett Montes FR-1 Incarnate Word 15:37.87 14:32.22 16:34.15
13 Chris Gonzales   UNAT-Incarnate Word 15:38.92 16:54.04 16:54.04
14 Samuel Flusche FR-1 St. Edward's 15:39.10 15:20.32 14:33.37
17 Cody Hepker   Western New Mexico 15:47.16 18:28.18 12:18.79
18 Keaton Holt SR-4 Trinity (Tex.) 15:48.94 15:10.99 18:20.77
19 Joshua Lara   Western New Mexico 15:55.83 17:40.98 13:51.58
20 Edward Ramos JR-3 UT-Rio Grande Valley 15:58.66 15:20.32 17:15.36
28 Alex Danels Senior Unattached 16:44.90 13:03.83 20:46.08
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Dorian Carrasco Senior Unattached 15:41.20 12:14.14
16 Nathaniel Rodriguez SO-2 Our Lady of the Lake 15:45.01 16:32.26
21 David Ceballos   Western New Mexico 16:08.82 13:53.19
22 Diego Flores Freshman Unattached 16:21.67 11:27.17
23 Isaac Martinez SO-2 Our Lady of the Lake 16:26.25 13:38.59
24 Michael Longoria FR-1 St. Edward's 16:28.39 16:18.51
25 Kiernan Work FR-1 St. Edward's 16:29.43 19:17.64
26 Andrew Gandy SO-2 Texas A&M-CC 16:29.72 13:51.37
27 Joshua Morgan JR-3 Trinity (Tex.) 16:42.63 14:32.29
29 John Davila SO-2 Our Lady of the Lake 16:45.74 14:04.83
30 Antonio Bustamante JR-3 Our Lady of the Lake 16:59.96 17:20.36
31 C.P. Shaulis JR-3 Southwestern (Tex.) 17:03.92 17:24.40
32 Nathan Brown JR-3 Trinity (Tex.) 17:08.61 21:05.19
33 Kevin Vazquez-Arredondo FR-1 Texas Lutheran 17:27.18 20:56.62
34 Joseph O'Halloran FR-1 St. Edward's 17:30.74 15:14.15
35 Matthew Hoffmann FR-1 Texas Lutheran 17:38.82 17:38.82
36 Doug Ginsberg JR-3 Southwestern (Tex.) 18:01.39 16:02.44
37 Harry Collins FR-1 McMurry 18:05.19 13:01.34
38 Johari Dramiga JR-3 Texas Lutheran 18:42.51 22:49.47
39 Dan O'Dwyer   St. Edward's 18:45.36 23:49.21