May 6- 7, 2021
|
Grace College - Winona Lake, IN
|
Timing: www.crossroadstiming.com
ICON KEY: NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Haile Stutzman SO-2 Huntington 14:40.29 10
2 Chris Maxon SR-4 Indiana Wesleyan 14:43.91 8
3 Alex Helmuth SO-2 Taylor 14:48.24 6
4 Adrien Gentie SR-4 Huntington 14:50.34 5
5 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 14:55.80 4
6 Nelson Kemboi SO-2 Goshen 15:06.44 3
7 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 15:07.02 2
8 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 15:07.55 1
9 Austin Liepe FR-1 Huntington 15:07.89 -
10 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 15:13.89 -
11 Josh Roth SR-4 Taylor 15:30.96 -
12 Landon Wakeman FR-1 Indiana Wesleyan 15:39.97 -
13 Garrett McKee SR-4 Indiana Wesleyan 15:46.13 -
14 Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) 15:48.77 -
15 Korry Hamlin JR-3 Grace 15:49.76 -
16 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 15:53.30 -
17 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 15:59.41 -
18 Logan Rufenacht SO-2 Grace 16:05.60 -
19 Samuel Swanger FR-1 Mount Vernon Nazarene 16:10.43 -
20 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 16:14.18 -
21 Bryan Hernandez SO-2 Grace 16:19.26 -
22 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 16:24.90 -
23 Manny Villanueva FR-1 Goshen 16:25.87 -
24 Justis Paul SO-2 Mount Vernon Nazarene 16:27.01 -
25 Devin Feldpausch SO-2 Spring Arbor 16:39.86 -
26 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 16:43.21 -
27 Solomon Wiebe Powell JR-3 Goshen 16:43.26 -
28 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 16:50.51 -
29 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 16:52.69 -
30 Nathan Streitmatter FR-1 Taylor 16:55.54 -
31 Luke Jungeberg FR-1 Mount Vernon Nazarene 17:02.78 -
32 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 17:11.08 -
33 Justin Ayres JR-3 Huntington 18:09.80 -
  Drew Holok SO-2 Marian (Ind.) DNF   
  David Florian FR-1 Bethel (Ind.) DNF   
  Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) DNS   
  Nathan Stout JR-3 Spring Arbor DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
3 Alex Helmuth SO-2 Taylor 14:48.24 6
11 Josh Roth SR-4 Taylor 15:30.96 -
14 Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) 15:48.77 -
15 Korry Hamlin JR-3 Grace 15:49.76 -
17 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 15:59.41 -
19 Samuel Swanger FR-1 Mount Vernon Nazarene 16:10.43 -
20 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 16:14.18 -
22 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 16:24.90 -
23 Manny Villanueva FR-1 Goshen 16:25.87 -
25 Devin Feldpausch SO-2 Spring Arbor 16:39.86 -
26 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 16:43.21 -
27 Solomon Wiebe Powell JR-3 Goshen 16:43.26 -
28 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 16:50.51 -
29 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 16:52.69 -
31 Luke Jungeberg FR-1 Mount Vernon Nazarene 17:02.78 -
32 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 17:11.08 -
33 Justin Ayres JR-3 Huntington 18:09.80 -
  Drew Holok SO-2 Marian (Ind.) DNF   
  David Florian FR-1 Bethel (Ind.) DNF   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Haile Stutzman SO-2 Huntington 13:12.27 11:44.24 14:40.29 10
2 Chris Maxon SR-4 Indiana Wesleyan 17:49.54 12:57.84 14:43.91 8
4 Adrien Gentie SR-4 Huntington 15:34.86 15:17.05 14:50.34 5
5 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 11:11.85 13:08.31 14:55.80 4
6 Nelson Kemboi SO-2 Goshen 15:42.70 11:19.83 15:06.44 3
7 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 13:18.18 19:02.85 15:07.02 2
8 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 18:18.14 13:00.50 15:07.55 1
9 Austin Liepe FR-1 Huntington 18:27.63 18:36.71 15:07.89 -
10 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 10:58.00 18:34.95 15:13.89 -
12 Landon Wakeman FR-1 Indiana Wesleyan 18:29.17 12:31.98 15:39.97 -
13 Garrett McKee SR-4 Indiana Wesleyan 16:23.98 11:21.22 15:46.13 -
16 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 18:44.90 18:06.77 15:53.30 -
18 Logan Rufenacht SO-2 Grace 12:33.17 12:04.20 16:05.60 -
21 Bryan Hernandez SO-2 Grace 11:25.49 20:24.08 16:19.26 -
24 Justis Paul SO-2 Mount Vernon Nazarene 15:47.53 15:37.66 16:27.01 -
30 Nathan Streitmatter FR-1 Taylor 16:45.39 20:28.81 16:55.54 -
  Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) DNS DNS DNS   
  Nathan Stout JR-3 Spring Arbor DNS DNS DNS