February 5- 6, 2021
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mercy Chelangat JR-3 Alabama 9:02.54
2 Amaris Tyynismaa SO-2 Alabama 9:03.46
3 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 9:21.06
4 Madelynne Cadeau FR-1 Furman 9:34.01
5 Jonna Strange FR-1 Furman 9:35.69
6 Megan Patton SO-2 Alabama 9:37.19
7 Beth Donnelly FR-1 Furman 9:38.40
8 Sophie Spada FR-1 Alabama 9:41.11
9 Emily Little FR-1 Furman 9:43.67
10 Kenzie Walls FR-1 Georgia Tech 9:56.32
11 Katy Earwood FR-1 Georgia Tech 9:59.03
12 Nicole Rice JR-3 Ole Miss 10:02.46
13 Clay McKnight JR-3 Georgia Tech 10:11.05
14 Taylor Cushman SO-2 Georgia Tech 10:11.65
15 Eliza Witherspoon SR-4 Alabama 10:11.83
16 Riley Schelp JR-3 Alabama 10:13.84
17 McKenna Trapheagen FR-1 Georgia Tech 10:34.45
18 Katerina Hendrix FR-1 South Carolina 10:46.76
19 Kathleen M. Abrams FR-1 South Carolina 10:56.22
20 Sarah Riser JR-3 South Carolina 11:04.33
  Jami Reed SO-2 Alabama DNF
  Madeleine King SR-4 Ole Miss DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mercy Chelangat JR-3 Alabama 9:35.10 9:02.54
2 Amaris Tyynismaa SO-2 Alabama 10:52.16 9:03.46
3 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 10:11.56 9:21.06
4 Madelynne Cadeau FR-1 Furman 10:31.42 9:34.01
5 Jonna Strange FR-1 Furman 10:39.02 9:35.69
6 Megan Patton SO-2 Alabama 10:00.28 9:37.19
7 Beth Donnelly FR-1 Furman 8:29.00 9:38.40
8 Sophie Spada FR-1 Alabama 10:04.36 9:41.11
9 Emily Little FR-1 Furman 8:45.31 9:43.67
16 Riley Schelp JR-3 Alabama 10:26.12 10:13.84
  Madeleine King SR-4 Ole Miss DNF DNF
  Jami Reed SO-2 Alabama DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Kenzie Walls FR-1 Georgia Tech 9:08.62 9:56.32
11 Katy Earwood FR-1 Georgia Tech 11:52.85 9:59.03
12 Nicole Rice JR-3 Ole Miss 12:15.01 10:02.46
13 Clay McKnight JR-3 Georgia Tech 8:14.95 10:11.05
14 Taylor Cushman SO-2 Georgia Tech 12:13.98 10:11.65
15 Eliza Witherspoon SR-4 Alabama 9:16.77 10:11.83
17 McKenna Trapheagen FR-1 Georgia Tech 9:18.32 10:34.45
18 Katerina Hendrix FR-1 South Carolina 8:05.07 10:46.76
19 Kathleen M. Abrams FR-1 South Carolina 8:12.17 10:56.22
20 Sarah Riser JR-3 South Carolina 13:43.77 11:04.33