February 5- 6, 2021
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: crossroadstiming.com
ICON KEY: HCAC NCCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Burnam JR-3 Transylvania 3:34.61 4:16.49 5:19.30 3:21.53 3:52.93 4:21.72 5:03.60
2 Aaron Hendryx JR-3 Huntington 5:23.65 3:45.49 5:10.38 3:37.53 3:48.14 4:25.28 3:56.10
3 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 3:46.67 3:46.67 3:46.67 4:40.01 3:14.67 4:26.67 4:42.67
4 Isaac Beatty SO-2 Grace 3:34.16 4:30.37 4:49.11 3:31.48 5:07.85 4:27.69 3:23.45
5 Garrett Elrod FR-1 Transylvania 4:22.73 3:47.88 4:33.46 3:34.48 3:10.35 4:28.09 5:13.67
6 Victor Clark SO-2 Lindsey Wilson 5:03.15 4:57.74 3:41.95 4:52.33 5:38.34 4:30.67 5:13.98
7 Denis Kiplagat SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:03.83 3:09.65 4:47.18 4:41.76 4:28.21 4:30.92 3:50.29
8 Logan Rufenacht SO-2 Grace 5:27.14 3:16.28 3:43.54 5:48.94 3:35.37 4:32.61 4:21.71
9 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 4:11.41 4:00.48 5:27.93 5:27.93 3:57.75 4:33.27 4:30.54
10 Ben Eiffert FR-1 Taylor 4:57.36 5:22.14 3:48.53 4:05.05 5:22.14 4:35.33 5:38.66
11 Dakota Ames FR-1 Grace 4:09.33 4:20.41 5:49.06 4:53.66 3:30.55 4:37.03 5:46.29
12 Peter Simmon JR-3 Grace 3:49.14 5:15.76 5:32.53 4:28.26 3:23.99 4:39.43 5:24.14
13 Ryan Mathes SR-4 Trinity Christian 5:52.73 5:05.14 3:27.16 4:23.15 5:24.73 4:39.94 5:38.73
14 Matthew Hyter JR-3 Huntington 4:15.23 5:25.35 4:12.43 3:58.40 3:27.55 4:40.47 4:48.89
15 Logan Fullenkamp JR-3 Indiana Wesleyan 5:03.15 4:09.82 5:39.64 4:51.92 5:22.80 4:40.69 3:27.71
16 Blake Montgemery JR-3 Taylor 5:06.24 4:49.38 5:14.67 4:24.10 4:35.33 4:40.95 5:45.57
17 Kole Hanke SR-4 Bethel (Ind.) 3:59.87 6:04.03 4:33.73 3:40.11 6:01.21 4:42.19 5:30.17
18 Aden Burke JR-3 Bethel (Ind.) 6:09.07 4:21.19 3:24.41 6:00.56 5:09.46 4:43.90 4:38.23
19 Drew Meader FR-1 Transylvania 5:32.30 5:20.94 4:26.97 3:44.37 5:55.02 4:44.01 3:52.89
20 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 3:30.89 4:44.98 4:42.13 3:30.89 5:22.03 4:44.98 4:59.23
21 Spencer Waterman SO-2 Goshen 3:56.71 4:05.27 5:05.16 4:10.97 4:33.79 4:45.19 4:33.79
22 Isaac Ramseyer FR-1 Mount Vernon Nazarene 5:08.28 4:02.63 3:39.79 5:08.28 3:34.08 4:45.44 5:08.28
23 Levi Owens SR-4 Lindsey Wilson 5:29.59 3:20.62 4:12.21 3:52.15 3:23.49 4:46.60 5:12.40
24 Zac Maher SO-2 Trinity Christian 4:54.48 5:52.22 4:22.72 5:32.01 6:09.54 4:48.70 4:14.06
25 Hector Martinez JR-3 Calumet-St. Joseph 5:07.64 5:10.54 5:51.17 5:54.07 6:05.68 4:50.22 3:34.77
26 Isaiah Winter SO-2 Transylvania 4:50.62 4:24.47 5:48.75 3:40.88 4:09.94 4:50.62 3:43.78
27 Zach Hoekstra JR-3 Taylor 4:10.00 4:01.28 4:41.97 3:43.84 3:23.49 4:50.69 6:06.27
28 Tanner Pinks FR-1 Goshen 4:45.43 5:34.94 5:52.42 5:11.64 4:45.43 4:51.25 5:55.33
29 Manny Villanueva FR-1 Goshen 5:36.58 4:40.48 5:04.10 4:02.10 4:28.67 4:55.24 5:57.24
30 Quinn Rudy FR-1 Taylor 4:29.07 3:26.98 3:26.98 4:49.77 6:06.65 4:55.68 3:41.76
31 Adam Servin FR-1 Calumet-St. Joseph 4:23.67 3:38.21 5:24.29 3:41.25 3:47.31 5:03.07 5:03.07
32 Justin Edwards JR-3 Huntington 3:37.51 5:12.48 4:32.66 4:57.16 3:40.58 5:06.35 4:02.02
33 Noah Pollock FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:40.24 5:47.42 5:19.50 4:57.79 6:12.23 5:10.19 5:25.70
34 Jose Sosa-Escamilla JR-3 Bethel (Ind.) 4:23.76 5:16.52 6:09.27 5:59.38 6:32.35 5:29.70 4:36.95
35 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 6:52.75 7:32.93 6:08.92 5:03.17 4:59.52 6:05.26 6:08.92
  Evan Brown SO-2 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jacob Burnam JR-3 Transylvania 4:21.72 3:37.23
2 Aaron Hendryx JR-3 Huntington 4:25.28 3:53.45
3 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 4:26.67 5:20.01
4 Isaac Beatty SO-2 Grace 4:27.69 5:13.20
5 Garrett Elrod FR-1 Transylvania 4:28.09 3:23.75
6 Victor Clark SO-2 Lindsey Wilson 4:30.67 5:19.39
7 Denis Kiplagat SO-2 Cumberland (Tenn.) 4:30.92 4:22.80
8 Logan Rufenacht SO-2 Grace 4:32.61 5:13.51
9 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 4:33.27 4:27.81
13 Ryan Mathes SR-4 Trinity Christian 4:39.94 4:25.95
19 Drew Meader FR-1 Transylvania 4:44.01 4:46.85
23 Levi Owens SR-4 Lindsey Wilson 4:46.60 4:06.48
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Ben Eiffert FR-1 Taylor 4:35.33 5:19.39 5:16.63 5:57.93
11 Dakota Ames FR-1 Grace 4:37.03 5:32.44 5:26.90 3:30.55
12 Peter Simmon JR-3 Grace 4:39.43 4:42.23 3:15.61 3:54.73
14 Matthew Hyter JR-3 Huntington 4:40.47 4:26.45 5:11.33 3:30.36
15 Logan Fullenkamp JR-3 Indiana Wesleyan 4:40.69 5:45.25 6:02.09 5:53.67
16 Blake Montgemery JR-3 Taylor 4:40.95 5:23.10 5:03.43 5:39.95
17 Kole Hanke SR-4 Bethel (Ind.) 4:42.19 3:57.04 3:34.47 5:18.88
18 Aden Burke JR-3 Bethel (Ind.) 4:43.90 3:30.09 6:03.40 4:07.00
21 Spencer Waterman SO-2 Goshen 4:45.19 4:48.05 5:47.94 5:47.94
24 Zac Maher SO-2 Trinity Christian 4:48.70 4:08.29 5:11.80 5:57.99
25 Hector Martinez JR-3 Calumet-St. Joseph 4:50.22 4:29.91 5:10.54 3:34.77
29 Manny Villanueva FR-1 Goshen 4:55.24 4:58.20 5:04.10 4:34.58
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
20 Braden Hervey SO-2 Indiana Wesleyan 4:44.98
22 Isaac Ramseyer FR-1 Mount Vernon Nazarene 4:45.44
26 Isaiah Winter SO-2 Transylvania 4:50.62
27 Zach Hoekstra JR-3 Taylor 4:50.69
28 Tanner Pinks FR-1 Goshen 4:51.25
30 Quinn Rudy FR-1 Taylor 4:55.68
31 Adam Servin FR-1 Calumet-St. Joseph 5:03.07
32 Justin Edwards JR-3 Huntington 5:06.35
33 Noah Pollock FR-1 Mount Vernon Nazarene 5:10.19
34 Jose Sosa-Escamilla JR-3 Bethel (Ind.) 5:29.70
35 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 6:05.26
  Evan Brown SO-2 Bethel (Ind.) DNS