February 5- 6, 2021
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: crossroadstiming.com
ICON KEY: NJCAA NCCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Landon Miller SR-4 Indiana Wesleyan 7:46.92 9:17.29 7:31.86 6:36.63 8:22.06 6:31.61 7:26.84
2 Alex Helmuth JR-3 Taylor 10:33.25 9:02.79 7:42.38 8:12.53 8:22.58 6:11.91 8:52.74
3 Derek Van Prooyen JR-3 Taylor 7:19.73 9:08.37 7:45.60 10:46.67 8:37.33 7:19.73 6:38.35
4 Josh Roth SR-4 Taylor 8:57.39 8:52.17 8:41.73 10:41.73 8:41.73 7:54.78 7:39.13
5 Joel Barlow JR-3 Cumberland (Tenn.) 8:58.16 11:06.04 9:08.82 9:40.79 8:52.83 10:18.09 10:50.06
6 Jared Williams SR-4 Indiana Wesleyan 6:51.45 9:31.76 6:30.08 11:13.29 8:54.35 6:19.39 9:47.79
7 Kent Yoder SO-2 Huntington 7:56.45 9:32.81 7:02.91 9:27.45 8:55.33 10:26.34 9:11.39
8 Sam Hardy SR-4 Taylor 8:32.21 11:30.13 10:41.60 9:31.51 8:59.16 6:17.42 9:15.34
9 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 9:53.78 8:05.82 9:53.78 9:37.59 8:59.80 9:21.40 11:36.35
10 Justis Paul JR-3 Mount Vernon Nazarene 11:37.67 7:39.71 7:12.67 7:39.71 9:00.83 10:11.14 9:17.06
11 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 7:03.61 9:03.09 9:41.11 6:20.17 9:03.09 10:08.26 11:08.00
12 Daniel Gerber JR-3 Taylor 6:38.03 10:43.39 8:16.17 10:43.39 9:05.24 8:16.17 9:16.15
13 Aaron Beck SR-4 Indiana Wesleyan 8:59.38 9:04.88 8:48.37 10:54.96 9:10.38 7:31.32 10:27.44
14 Macallister Cheek FR-1 Grace 10:08.59 9:24.33 10:08.59 8:23.47 9:13.26 11:53.71 11:20.51
15 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 6:44.23 9:35.89 10:53.42 9:46.97 9:13.74 10:42.34 7:17.46
16 Raffi Fry FR-1 Indiana Wesleyan 9:08.93 9:36.65 8:57.84 9:14.47 9:14.47 11:33.09 7:18.04
17 Jacob Ropp SO-2 Bethel (Ind.) 7:23.03 9:54.44 11:07.34 8:58.36 9:20.79 6:38.16 7:51.07
18 Hector Martinez JR-3 Calumet-St. Joseph 8:59.62 8:25.54 7:00.34 9:10.98 9:28.02 11:50.03 8:19.86
19 Nathan Streitmatter SO-2 Taylor 9:26.20 9:43.36 9:26.20 8:51.89 9:31.92 10:06.24 10:40.55
20 Kent Eagleson JR-3 Bethel (Ind.) 9:52.14 11:52.87 10:49.63 7:05.42 9:34.89 10:09.39 11:01.13
21 Quinton Huggett SR-4 Indiana Wesleyan 6:51.12 12:09.59 7:08.49 9:21.67 9:39.04 11:11.69 7:31.66
22 Luke Jungeberg SO-2 Mount Vernon Nazarene 11:35.90 11:35.90 8:41.92 8:18.73 9:39.91 8:53.52 8:41.92
23 David Klenk JR-3 Thomas More 8:01.16 11:44.14 9:29.18 7:55.30 9:46.78 11:50.01 11:14.80
24 Noah Kelsey SO-2 Indiana Tech 7:48.37 7:00.94 9:41.02 8:00.23 9:52.87 10:52.16 11:39.59
25 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 8:34.32 10:51.87 10:57.85 7:28.53 9:58.04 11:21.77 12:09.61
26 Austin Schaffer FR-1 Thomas More 11:30.07 9:36.06 12:54.08 7:00.05 10:00.06 9:18.06 8:54.06
27 Dylan Devaney FR-1 Indiana Tech 10:54.12 9:24.11 12:18.14 11:06.13 10:00.11 12:00.14 8:54.10
28 Adam Servin FR-1 Calumet-St. Joseph 10:25.30 8:25.05 12:13.53 11:07.39 10:01.25 11:49.48 11:01.38
29 Johnny Powers FR-1 Thomas More 11:49.08 7:52.72 9:47.87 8:04.84 10:06.05 10:36.36 8:29.09
30 Noah Glomski FR-1 Vincennes 11:52.39 7:36.66 8:31.46 11:34.13 10:08.88 12:47.19 13:11.55
31 Logan Busz JR-3 Huntington 12:07.75 8:31.89 12:01.58 9:33.56 10:16.73 11:36.91 10:22.90
32 James Sottosanto SO-2 Indiana Tech 13:02.31 10:39.51 11:16.76 11:35.39 10:20.88 12:56.10 9:56.05
33 Dominic Gamez FR-1 Calumet-St. Joseph 12:27.19 11:17.54 10:26.88 12:39.86 10:33.21 8:01.24 12:52.52
34 Addison Barnhill SR-4 Calumet-St. Joseph 8:35.40 10:07.90 11:07.37 8:48.61 11:00.76 9:21.65 7:55.75
  Clay Reynolds FR-1 Mount Vernon Nazarene DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Edwin Kimutai FR-1 Goshen DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Landon Miller SR-4 Indiana Wesleyan 8:37.13 7:01.73 8:22.06
2 Alex Helmuth JR-3 Taylor 6:21.96 7:57.45 8:22.58
3 Derek Van Prooyen JR-3 Taylor 6:59.04 8:32.16 8:37.33
4 Josh Roth SR-4 Taylor 7:49.56 10:36.51 8:41.73
5 Joel Barlow JR-3 Cumberland (Tenn.) 8:26.19 7:48.89 8:52.83
6 Jared Williams SR-4 Indiana Wesleyan 6:14.05 8:22.29 8:54.35
7 Kent Yoder SO-2 Huntington 6:20.09 7:08.27 8:55.33
8 Sam Hardy SR-4 Taylor 9:47.69 11:40.91 8:59.16
9 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 7:06.45 10:26.17 8:59.80
10 Justis Paul JR-3 Mount Vernon Nazarene 7:01.85 7:55.93 9:00.83
11 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 6:31.03 9:41.11 9:03.09
12 Daniel Gerber JR-3 Taylor 9:43.41 8:05.27 9:05.24
13 Aaron Beck SR-4 Indiana Wesleyan 6:36.28 11:00.46 9:10.38
14 Macallister Cheek FR-1 Grace 10:08.59 6:54.95 9:13.26
15 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 7:50.68 11:43.25 9:13.74
16 Raffi Fry FR-1 Indiana Wesleyan 8:52.30 10:04.38 9:14.47
21 Quinton Huggett SR-4 Indiana Wesleyan 9:50.62 9:56.42 9:39.04
  Edwin Kimutai FR-1 Goshen DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Jacob Ropp SO-2 Bethel (Ind.) 9:20.79 11:35.38 8:58.36
18 Hector Martinez JR-3 Calumet-St. Joseph 9:28.02 11:21.63 11:32.99
19 Nathan Streitmatter SO-2 Taylor 9:31.92 12:17.78 10:40.55
20 Kent Eagleson JR-3 Bethel (Ind.) 9:34.89 7:34.17 7:05.42
22 Luke Jungeberg SO-2 Mount Vernon Nazarene 9:39.91 8:12.93 10:43.70
23 David Klenk JR-3 Thomas More 9:46.78 10:39.59 9:17.44
24 Noah Kelsey SO-2 Indiana Tech 9:52.87 11:39.59 9:05.44
25 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 9:58.04 11:03.83 10:15.99
26 Austin Schaffer FR-1 Thomas More 10:00.06 10:30.07 8:42.06
27 Dylan Devaney FR-1 Indiana Tech 10:00.11 12:30.14 10:06.12
28 Adam Servin FR-1 Calumet-St. Joseph 10:01.25 11:43.47 8:07.02
29 Johnny Powers FR-1 Thomas More 10:06.05 8:23.03 8:29.09
30 Noah Glomski FR-1 Vincennes 10:08.88 11:52.39 10:51.51
31 Logan Busz JR-3 Huntington 10:16.73 11:12.24 10:04.40
32 James Sottosanto SO-2 Indiana Tech 10:20.88 8:35.33 12:49.90
33 Dominic Gamez FR-1 Calumet-St. Joseph 10:33.21 9:17.23 8:58.23
34 Addison Barnhill SR-4 Calumet-St. Joseph 11:00.76 13:06.31 10:01.30
  Clay Reynolds FR-1 Mount Vernon Nazarene DNS DNS DNS