February 5- 6, 2021
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: crossroadstiming.com
ICON KEY: NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Georget Pontillo JR-3 Cumberland (Tenn.) 2:11.48 1:57.52 1:56.35 2:26.61
2 Nate Conkel FR-1 Taylor 1:58.94 2:24.85 1:57.76 2:15.43
3 Maurice Macklin Jr. SR-4 Grace 1:45.51 1:45.51 1:58.55 1:34.84
4 Valintin Baudrier FR-1 Cumberland (Tenn.) 1:29.50 2:29.17 1:59.33 2:17.23
5 Kyle Smith JR-3 Grace 2:27.38 2:19.00 1:59.82 1:34.66
6 Luke Smith JR-3 Grace 2:18.76 1:49.80 2:00.66 2:13.94
7 Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) 1:56.00 2:00.83 2:00.83 1:41.50
8 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:43.10 1:35.82 2:01.29 1:24.91
9 Derek O'Connor JR-3 Grace 2:02.87 2:17.47 2:01.65 1:36.11
10 Noah Shigley SR-4 Indiana Wesleyan 1:38.62 1:39.84 2:01.75 1:33.75
11 Justis Paul JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:24.81 1:56.59 2:02.72 1:57.82
12 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 2:36.38 2:20.12 2:05.10 2:37.63
13 Avery Richardson FR-1 Bethel (Ind.) 1:32.69 2:00.63 2:06.97 2:26.02
14 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 1:41.67 2:38.85 2:07.08 2:37.58
15 James Bates FR-1 Taylor 2:46.98 2:25.14 2:08.44 2:21.29
16 Devin Schmenk SO-2 St. Francis (Ind.) 1:56.58 2:43.21 2:09.53 1:30.67
17 Caleb Dickhof SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:13.73 2:15.03 2:09.83 1:34.78
18 Spencer Waterman SO-2 Goshen 1:58.12 2:41.43 2:11.24 2:40.12
19 Tyson Agnew JR-3 St. Francis (Ind.) 1:49.07 2:29.81 2:11.41 1:49.07
20 Manny Villanueva FR-1 Goshen 2:16.76 2:02.15 2:12.77 2:20.74
21 Tanner Pinks FR-1 Goshen 1:37.82 2:05.95 2:13.99 2:27.39
22 Jared Williams SR-4 Indiana Wesleyan 2:37.20 2:46.68 2:15.51 2:01.96
23 Alex Wiedenhoeft SR-4 St. Francis (Ind.) 2:28.23 1:51.18 2:17.25 2:48.82
24 Emanual Rogers SO-2 Calumet-St. Joseph 1:42.89 2:51.01 2:19.03 2:56.57
25 Tony Reppmann SO-2 Trinity Christian 2:18.66 1:52.05 2:20.06 2:57.88
26 David Florian SO-2 Bethel (Ind.) 1:40.87 2:38.31 2:20.09 2:11.69
27 Noah Pollock FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:05.42 2:08.93 2:24.86 2:17.62
  Nathan Brainer FR-1 Taylor DQ DQ DQ DQ
  Will Marsh JR-3 Cumberland (Tenn.) DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Georget Pontillo JR-3 Cumberland (Tenn.) 1:56.35
2 Nate Conkel FR-1 Taylor 1:57.76
3 Maurice Macklin Jr. SR-4 Grace 1:58.55
4 Valintin Baudrier FR-1 Cumberland (Tenn.) 1:59.33
5 Kyle Smith JR-3 Grace 1:59.82
6 Luke Smith JR-3 Grace 2:00.66
7 Trevor Miller JR-3 Bethel (Ind.) 2:00.83
10 Noah Shigley SR-4 Indiana Wesleyan 2:01.75
17 Caleb Dickhof SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:09.83
22 Jared Williams SR-4 Indiana Wesleyan 2:15.51
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:01.29
9 Derek O'Connor JR-3 Grace 2:01.65
11 Justis Paul JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:02.72
12 Jordan Shoemaker SO-2 Bethel (Ind.) 2:05.10
13 Avery Richardson FR-1 Bethel (Ind.) 2:06.97
14 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 2:07.08
19 Tyson Agnew JR-3 St. Francis (Ind.) 2:11.41
21 Tanner Pinks FR-1 Goshen 2:13.99
23 Alex Wiedenhoeft SR-4 St. Francis (Ind.) 2:17.25
  Will Marsh JR-3 Cumberland (Tenn.) DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
15 James Bates FR-1 Taylor 2:39.27 1:47.89 2:16.15 1:50.46 2:00.74 1:56.88 2:08.44
16 Devin Schmenk SO-2 St. Francis (Ind.) 1:44.92 2:26.37 1:50.10 1:46.22 1:34.56 1:46.22 2:09.53
18 Spencer Waterman SO-2 Goshen 1:50.25 1:59.43 2:02.06 2:11.24 2:13.87 2:41.43 2:11.24
20 Manny Villanueva FR-1 Goshen 1:39.58 1:48.88 2:07.46 2:07.46 1:34.27 1:32.94 2:12.77
24 Emanual Rogers SO-2 Calumet-St. Joseph 2:00.96 1:41.50 1:42.89 1:56.79 2:20.42 1:44.28 2:19.03
25 Tony Reppmann SO-2 Trinity Christian 2:52.28 2:39.67 2:55.08 2:15.86 2:27.07 2:41.07 2:20.06
26 David Florian SO-2 Bethel (Ind.) 1:45.07 2:56.52 2:49.51 2:10.29 2:14.49 2:48.11 2:20.09
27 Noah Pollock FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:01.08 2:58.18 1:51.55 2:49.49 1:44.30 1:57.34 2:24.86
  Nathan Brainer FR-1 Taylor DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ