March 19-20, 2021
|
Columbia Int'l (O) - Columbia, SC
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov Conference Carolinas NCCAA NAIA A NAIA B Peach Belt

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Nathan Baker JR-3 Milligan 3:04.70 3:53.79 4:28.86
2 Tim Thacker JR-3 Milligan 2:46.63 3:54.68 5:02.74
3 Kai Brickey SO-2 Augusta 3:59.81 3:59.81 3:16.65
4 Aaron Jones FR-1 Milligan 4:01.60 4:01.60 3:15.70
5 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 5:14.10 4:01.61 4:35.44
6 Dylan Branch FR-1 Montreat 2:56.96 4:02.40 5:10.28
7 Jake Crow FR-1 Milligan 4:53.73 4:02.75 3:02.07
8 Victor Shellhammer JR-3 North Greenville 4:54.88 4:03.70 5:14.38
9 Moses Dirane SR-4 Montreat 5:11.05 4:04.92 4:04.92
10 Eli Cramer FR-1 Milligan 3:53.27 4:05.54 5:09.38
11 Chandler Kennedy SO-2 Augusta 5:14.99 4:08.02 3:13.46
12 William Johnson FR-1 Presbyterian 4:41.61 4:09.21 4:29.15
13 Pablo Rivas SO-2 Milligan 3:58.31 4:10.85 3:00.62
14 Caleb Silver JR-3 Montreat 4:59.21 4:11.43 5:09.26
15 George Wells FR-1 Brevard 3:03.74 4:11.70 5:09.60
16 Alex Mortimer SO-2 Milligan 4:00.31 4:12.95 4:40.78
17 Derek O'Connor JR-3 Grace 4:56.80 4:13.67 3:58.45
18 Jake Domermuth FR-1 Milligan 5:25.64 4:14.40 5:25.64
19 Dakota Ames FR-1 Grace 3:31.86 4:15.25 3:44.62
20 Samir Koko SO-2 Milligan 2:58.79 4:15.41 3:29.44
21 Jose Hernandez FR-1 Belmont Abbey 5:20.57 4:16.45 3:53.37
22 Thomas Rischar FR-1 Augusta 3:45.77 4:16.55 5:25.82
23 Demarco Hernandez FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:29.96 4:17.10 4:24.82
24 Luke Kathman SO-2 Southeastern U. 5:34.33 4:17.17 4:27.46
25 Pearson Mixon FR-1 Francis Marion 4:04.95 4:17.84 3:21.12
26 Drew Knobl FR-1 Southeastern U. 3:21.31 4:18.08 3:39.37
27 Billy Adams FR-1 Southeastern U. 5:20.18 4:18.21 4:51.78
28 Tommy Pearson JR-3 North Greenville 3:55.65 4:18.95 5:02.98
29 Noah Woodbury FR-1 Erskine 5:13.44 4:19.04 4:26.82
30 Douglas Stone SO-2 Bob Jones 4:40.26 4:19.50 3:14.63
31 Sam Williams SO-2 USC-Beaufort 4:37.38 4:21.68 3:11.03
32 Devon Brodmyer FR-1 Brevard 3:27.58 4:22.75 4:17.50
33 Dalton Hawley FR-1 Brevard 4:28.20 4:22.94 4:15.06
34 Christopher Pinedo SO-2 Southeastern U. 5:37.03 4:23.30 4:31.20
35 John Perez-Dunn FR-1 Southeastern U. 4:36.51 4:23.34 4:15.44
36 Titus Korir FR-1 Benedict 3:41.82 4:24.07 5:30.09
37 Braden Ray FR-1 Reinhardt 5:42.00 4:25.11 4:43.67
38 Jordan Gonzalez JR-3 Southeastern U. 5:10.23 4:25.15 3:08.26
39 Dustin Driver FR-1 Union (Ky.) 3:35.13 4:25.59 4:07.00
40 Jonathan Dinkins FR-1 Southeastern U. 5:11.20 4:25.98 3:32.79
41 Taylor Kendrick FR-1 Reinhardt 4:43.07 4:27.04 4:53.75
42 Jonathan Penter SO-2 Erskine 3:07.53 4:27.90 5:42.92
43 Tucker Soltesz JR-3 William Peace 5:22.02 4:28.35 5:00.56
44 Cullen Dore FR-1 Francis Marion 4:44.80 4:28.68 3:56.44
45 Jacob Allen FR-1 William Peace 4:42.35 4:28.90 5:49.57
46 Griffin Stephens FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:18.19 4:28.94 5:36.18
47 Gavin Benfield   Unattached 4:27.06 4:29.75 4:02.78
48 Garrett Spangler FR-1 Brevard 5:48.57 4:30.21 4:57.24
49 Caleb Clendenning FR-1 William Peace 3:20.01 4:30.28 3:28.12
50 Peyton Shelton JR-3 Southern Wesleyan 4:47.13 4:30.87 5:35.88
51 Hayden Goode FR-1 North Greenville 4:17.48 4:31.03 3:42.25
52 David Milburn FR-1 Southeastern U. 3:31.57 4:31.24 5:25.49
53 Kemuel Laudermilch FR-1 Southern Wesleyan 4:40.38 4:32.21 3:51.38
54 Robert Lewis SO-2 Erskine 4:32.40 4:32.40 5:29.61
55 Justin King FR-1 Brevard 3:27.10 4:32.49 5:43.34
56 Frank Condello JR-3 Belmont Abbey 4:38.15 4:32.69 3:57.24
57 Caleb Bruner FR-1 Erskine 4:38.23 4:32.77 4:21.86
58 Devonta Newbold FR-1 Benedict 4:41.19 4:33.00 3:41.13
59 Tyreke Ingram FR-1 Erskine 5:55.11 4:33.16 3:33.07
60 Jay King FR-1 USC-Beaufort 5:14.93 4:33.85 4:50.29
61 Caleb Patterson SO-2 Claflin 4:29.22 4:34.71 3:53.51
62 Gavin Morgan JR-3 Brevard 3:59.28 4:35.03 3:51.03
63 Joshua Steadman FR-1 North Greenville 3:46.29 4:35.96 3:21.45
64 Mason Lariscy FR-1 Brevard 3:53.44 4:37.90 5:19.59
65 Thomas Heilman FR-1 Benedict 4:49.27 4:38.14 6:01.59
66 Garrett Wright JR-3 Bluefield 5:00.51 4:38.25 4:35.47
67 Ryan Heying SO-2 Bob Jones 4:35.65 4:38.43 5:28.55
68 Saul Barrera SR-4 Union (Ky.) 4:52.80 4:38.85 5:29.05
69 Christopher Smith FR-1 Reinhardt 5:17.97 4:38.92 3:48.72
70 Brandon Starks SO-2 Reinhardt 3:51.72 4:39.17 4:33.59
71 Joshua Meadows SO-2 Erskine 5:38.24 4:39.53 5:07.49
72 Casey Frock SO-2 Southern Wesleyan 4:50.82 4:39.63 3:35.32
73 Michael Fader SO-2 Brevard 5:13.37 4:39.79 5:02.18
74 Jeremiah Cox SO-2 Bob Jones 5:15.36 4:41.57 6:00.41
75 Richard Thomas FR-1 Allen 4:26.16 4:43.15 3:38.03
76 Logan Zeis FR-1 Francis Marion 4:03.62 4:43.27 6:02.59
77 Christian Timana JR-3 Southeastern U. 3:18.58 4:43.68 5:06.38
78 Luke Harmon JR-3 Presbyterian 3:39.33 4:44.84 5:56.05
79 Dylan Dicicco FR-1 Brevard 4:50.69 4:44.99 4:47.84
80 Gabe Carnagy FR-1 Southern Wesleyan 4:39.82 4:45.53 6:05.48
81 Ryusei Takahashi FR-1 Benedict 3:26.07 4:46.20 3:34.65
82 Nathaniel Ferguson FR-1 Montreat 5:49.34 4:46.34 5:17.84
83 Vian Villa FR-1 William Peace 6:06.71 4:46.49 4:20.71
84 Benjamin Hall JR-3 Pikeville 5:48.24 4:47.80 6:11.27
85 Amos Chebii JR-3 Benedict 5:01.64 4:50.03 5:39.34
86 Ethan Kaufelds FR-1 North Greenville 5:27.93 4:50.20 6:11.46
87 Grant Gorc FR-1 Southeastern U. 6:11.52 4:50.25 5:30.89
88 Derek Hernadez FR-1 William Peace 5:58.43 4:51.40 4:42.66
89 Bo Taylor FR-1 North Greenville 4:36.69 4:54.35 5:35.56
90 Alex Hesselgrave FR-1 Erskine 4:37.82 4:58.73 5:40.56
91 Michael Hernandez JR-3 William Peace 4:51.02 5:03.14 5:15.27
92 Justin Nobles JR-3 Presbyterian 5:19.88 5:04.64 5:53.39
93 David Watson FR-1 Pikeville 4:05.12 5:06.39 4:23.50
94 Jake Muller SO-2 Reinhardt 6:21.22 5:09.93 5:53.32
95 Jonah Bell FR-1 Pikeville 4:30.61 5:11.04 5:20.38
96 Anthony Padillo FR-1 Brevard 5:23.80 5:11.34 6:22.95
97 Bryan Bolden FR-1 Allen 6:35.63 5:11.52 4:15.45
98 Mitchell Trent SR-4 Union (Ky.) 4:16.15 5:37.04 5:13.45
  Terrance Harvey   Unattached NT NT NT
  Caleb Davis SR-4 Bob Jones DNS DNS DNS
  Seth Cordes FR-1 Bob Jones DNS DNS DNS
  Michael Steurer SO-2 Bob Jones DNS DNS DNS
  Sol Shafer FR-1 Bob Jones DNS DNS DNS
  Douglas Flynn SR-4 Bob Jones DNS DNS DNS
  Nathan Stewart SR-4 Bob Jones DNS DNS DNS
  Noah Dilday SO-2 Southern Wesleyan DNS DNS DNS
  Roy Walker SR-4 Allen DNS DNS DNS
  Shane Shelafoe FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS DNS DNS
  Jacob Poston JR-3 Augusta DNS DNS DNS
  Dennis Kiprono SO-2 Benedict DNS DNS DNS
  Evans Korir JR-3 Benedict DNS DNS DNS
  Kane McMahon SO-2 Montreat DNS DNS DNS
  Jahmon Allen Senior Unattached DNS DNS DNS
  Jordan Schilit   E3 Endurance DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Nathan Baker JR-3 Milligan 3:53.79
2 Tim Thacker JR-3 Milligan 3:54.68
3 Kai Brickey SO-2 Augusta 3:59.81
5 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 4:01.61
6 Dylan Branch FR-1 Montreat 4:02.40
9 Moses Dirane SR-4 Montreat 4:04.92
14 Caleb Silver JR-3 Montreat 4:11.43
16 Alex Mortimer SO-2 Milligan 4:12.95
  Shane Shelafoe FR-1 Emmanuel (Ga.) DNS
  Jacob Poston JR-3 Augusta DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Aaron Jones FR-1 Milligan 4:01.60 4:23.35 4:01.60 4:42.68 3:18.12 4:04.02 4:16.10
7 Jake Crow FR-1 Milligan 4:02.75 4:46.45 3:06.92 4:24.60 4:36.74 2:52.36 5:13.15
8 Victor Shellhammer JR-3 North Greenville 4:03.70 3:07.65 4:59.76 5:07.07 4:52.44 4:47.57 5:14.38
10 Eli Cramer FR-1 Milligan 4:05.54 4:25.19 4:35.01 4:39.92 4:05.54 4:32.55 4:12.91
11 Chandler Kennedy SO-2 Augusta 4:08.02 4:00.58 4:03.06 4:45.23 3:30.82 3:33.30 3:45.70
23 Demarco Hernandez FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:17.10 3:07.69 5:31.66 3:33.40 5:31.66 3:15.40 3:20.54
35 John Perez-Dunn FR-1 Southeastern U. 4:23.34 5:42.35 5:10.75 3:20.14 5:26.55 5:10.75 3:04.34
37 Braden Ray FR-1 Reinhardt 4:25.11 5:31.39 3:29.44 3:16.19 4:25.11 4:27.77 5:34.04
46 Griffin Stephens FR-1 Emmanuel (Ga.) 4:28.94 5:46.94 3:19.02 5:33.49 5:33.49 5:14.66 5:33.49
65 Thomas Heilman FR-1 Benedict 4:38.14 5:58.80 3:56.42 3:14.70 3:42.52 4:18.67 5:33.77
  Caleb Davis SR-4 Bob Jones DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Michael Steurer SO-2 Bob Jones DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Dennis Kiprono SO-2 Benedict DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Evans Korir JR-3 Benedict DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jordan Schilit   E3 Endurance DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 William Johnson FR-1 Presbyterian 4:09.21
13 Pablo Rivas SO-2 Milligan 4:10.85
17 Derek O'Connor JR-3 Grace 4:13.67
20 Samir Koko SO-2 Milligan 4:15.41
26 Drew Knobl FR-1 Southeastern U. 4:18.08
30 Douglas Stone SO-2 Bob Jones 4:19.50
32 Devon Brodmyer FR-1 Brevard 4:22.75
38 Jordan Gonzalez JR-3 Southeastern U. 4:25.15
40 Jonathan Dinkins FR-1 Southeastern U. 4:25.98
58 Devonta Newbold FR-1 Benedict 4:33.00
61 Caleb Patterson SO-2 Claflin 4:34.71
85 Amos Chebii JR-3 Benedict 4:50.03
  Sol Shafer FR-1 Bob Jones DNS
  Douglas Flynn SR-4 Bob Jones DNS
  Nathan Stewart SR-4 Bob Jones DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 George Wells FR-1 Brevard 5:02.04 4:11.70 5:07.08 4:39.39 3:08.78
18 Jake Domermuth FR-1 Milligan 3:00.63 4:14.40 4:16.95 4:24.58 5:07.83
19 Dakota Ames FR-1 Grace 4:40.78 4:15.25 4:58.65 4:50.99 3:03.78
22 Thomas Rischar FR-1 Augusta 5:28.39 4:16.55 5:02.73 4:03.73 4:19.12
24 Luke Kathman SO-2 Southeastern U. 5:00.89 4:17.17 3:28.31 3:30.88 3:51.46
27 Billy Adams FR-1 Southeastern U. 3:29.15 4:18.21 3:29.15 3:00.75 4:05.30
29 Noah Woodbury FR-1 Erskine 3:03.92 4:19.04 4:57.90 3:19.46 3:53.14
33 Dalton Hawley FR-1 Brevard 3:11.95 4:22.94 3:48.76 4:22.94 3:22.47
36 Titus Korir FR-1 Benedict 4:42.56 4:24.07 3:20.70 4:02.95 4:18.79
47 Gavin Benfield   Unattached 4:54.03 4:29.75 3:11.53 3:38.50 4:10.87
52 David Milburn FR-1 Southeastern U. 3:34.28 4:31.24 3:12.58 3:12.58 4:42.09
53 Kemuel Laudermilch FR-1 Southern Wesleyan 4:43.10 4:32.21 5:07.60 5:51.15 5:32.10
62 Gavin Morgan JR-3 Brevard 5:57.54 4:35.03 4:02.03 4:15.78 5:52.04
82 Nathaniel Ferguson FR-1 Montreat 3:34.76 4:46.34 5:55.07 3:20.44 3:20.44
  Kane McMahon SO-2 Montreat DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Jose Hernandez FR-1 Belmont Abbey 4:16.45 5:15.44 5:05.18 3:37.99 5:18.00 4:11.33 5:10.31
25 Pearson Mixon FR-1 Francis Marion 4:17.84 4:15.27 3:15.96 4:41.05 4:53.94 3:28.85 3:10.81
28 Tommy Pearson JR-3 North Greenville 4:18.95 3:16.81 4:52.62 4:55.21 3:58.24 4:13.78 4:18.95
34 Christopher Pinedo SO-2 Southeastern U. 4:23.30 5:23.86 5:08.07 4:41.74 3:14.85 3:30.64 4:25.94
42 Jonathan Penter SO-2 Erskine 4:27.90 4:49.34 4:33.26 5:02.73 5:29.52 4:57.37 3:58.43
43 Tucker Soltesz JR-3 William Peace 4:28.35 5:40.81 4:57.87 5:13.97 3:26.63 5:46.18 4:20.30
48 Garrett Spangler FR-1 Brevard 4:30.21 4:41.02 5:40.47 5:32.36 5:16.15 4:46.43 5:24.26
55 Justin King FR-1 Brevard 4:32.49 5:02.47 3:51.62 3:24.37 3:29.82 3:57.07 3:24.37
64 Mason Lariscy FR-1 Brevard 4:37.90 5:05.69 5:47.38 4:51.80 4:35.13 4:24.01 5:41.82
66 Garrett Wright JR-3 Bluefield 4:38.25 4:02.08 5:36.69 5:19.99 5:47.82 5:22.77 3:48.17
73 Michael Fader SO-2 Brevard 4:39.79 5:55.34 4:17.41 5:30.16 4:23.01 5:58.14 4:11.82
77 Christian Timana JR-3 Southeastern U. 4:43.68 6:05.95 5:48.93 4:15.32 4:40.85 3:35.60 4:46.52
78 Luke Harmon JR-3 Presbyterian 4:44.84 5:16.18 4:59.09 3:33.63 6:10.30 3:33.63 5:56.05
79 Dylan Dicicco FR-1 Brevard 4:44.99 6:07.64 5:47.69 5:41.99 4:42.14 5:04.94 4:33.59
  Jahmon Allen Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
44 Cullen Dore FR-1 Francis Marion 4:28.68
49 Caleb Clendenning FR-1 William Peace 4:30.28
50 Peyton Shelton JR-3 Southern Wesleyan 4:30.87
54 Robert Lewis SO-2 Erskine 4:32.40
56 Frank Condello JR-3 Belmont Abbey 4:32.69
57 Caleb Bruner FR-1 Erskine 4:32.77
59 Tyreke Ingram FR-1 Erskine 4:33.16
68 Saul Barrera SR-4 Union (Ky.) 4:38.85
71 Joshua Meadows SO-2 Erskine 4:39.53
72 Casey Frock SO-2 Southern Wesleyan 4:39.63
74 Jeremiah Cox SO-2 Bob Jones 4:41.57
75 Richard Thomas FR-1 Allen 4:43.15
84 Benjamin Hall JR-3 Pikeville 4:47.80
87 Grant Gorc FR-1 Southeastern U. 4:50.25
  Noah Dilday SO-2 Southern Wesleyan DNS
Men's 1500 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
39 Dustin Driver FR-1 Union (Ky.) 4:25.59
45 Jacob Allen FR-1 William Peace 4:28.90
70 Brandon Starks SO-2 Reinhardt 4:39.17
76 Logan Zeis FR-1 Francis Marion 4:43.27
80 Gabe Carnagy FR-1 Southern Wesleyan 4:45.53
83 Vian Villa FR-1 William Peace 4:46.49
88 Derek Hernadez FR-1 William Peace 4:51.40
90 Alex Hesselgrave FR-1 Erskine 4:58.73
91 Michael Hernandez JR-3 William Peace 5:03.14
92 Justin Nobles JR-3 Presbyterian 5:04.64
95 Jonah Bell FR-1 Pikeville 5:11.04
97 Bryan Bolden FR-1 Allen 5:11.52
98 Mitchell Trent SR-4 Union (Ky.) 5:37.04
  Seth Cordes FR-1 Bob Jones DNS
  Roy Walker SR-4 Allen DNS
Men's 1500 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
31 Sam Williams SO-2 USC-Beaufort 3:18.88 5:29.72 3:31.96 4:21.68
41 Taylor Kendrick FR-1 Reinhardt 5:47.16 4:11.02 3:55.00 4:27.04
51 Hayden Goode FR-1 North Greenville 3:23.28 5:46.92 4:36.45 4:31.03
60 Jay King FR-1 USC-Beaufort 4:50.29 4:22.90 5:42.32 4:33.85
63 Joshua Steadman FR-1 North Greenville 4:08.37 4:02.85 4:27.69 4:35.96
67 Ryan Heying SO-2 Bob Jones 6:01.96 5:11.85 5:06.28 4:38.43
69 Christopher Smith FR-1 Reinhardt 5:51.44 4:58.45 3:43.14 4:38.92
81 Ryusei Takahashi FR-1 Benedict 5:49.17 3:40.38 4:40.48 4:46.20
86 Ethan Kaufelds FR-1 North Greenville 5:01.81 3:31.85 3:37.65 4:50.20
89 Bo Taylor FR-1 North Greenville 5:29.68 5:23.79 5:41.45 4:54.35
93 David Watson FR-1 Pikeville 3:49.80 5:12.52 5:55.42 5:06.39
94 Jake Muller SO-2 Reinhardt 5:13.03 4:23.44 6:21.22 5:09.93
96 Anthony Padillo FR-1 Brevard 6:41.63 4:24.64 3:59.74 5:11.34
  Terrance Harvey   Unattached NT NT NT NT