November 21, 2020
|
Columbia Int'l (I) - Columbia, SC
|
400m (Flat)

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Aiyanna Stiverne Senior Unattached 7.61 5.94 8.38 8.45 7.77 7.92 8.83   
2 Kaniya Johnson Junior Fast Forward Track Club 7.61 7.77 9.59 8.15 8.07 9.44 7.61 10
3 Anetra Graham   Lane 4 Track Club 7.83 9.09 6.66 6.11 6.11 7.21 6.19 8
4 Oluwafikayomi Lawrence SO-2 Southeastern U. 7.89 7.03 5.84 8.29 5.84 7.26 6.16 6
5 Jaqual Bush FR-1 Southeastern U. 7.91 7.20 7.44 10.21 6.02 9.34 5.62 5
6 Shaniya Berry FR-1 Southeastern U. 8.03 8.92 6.27 9.32 6.83 8.36 6.35 4
7 Briana Ramos SO-2 Southeastern U. 8.04 6.52 7.96 6.36 5.71 9.09 7.08 3
8 Shia-La Chaplin Senior Fast Forward Track Club 8.04 5.79 7.16 10.05 8.45 9.41 8.12 2

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Aiyanna Stiverne Senior Unattached 7.68 8.45 8.68 8.45 9.30
2 Anetra Graham   Lane 4 Track Club 7.74 9.91 8.83 6.97 6.27
3 Oluwafikayomi Lawrence SO-2 Southeastern U. 7.74 5.58 5.50 9.06 8.75
4 Kaniya Johnson Junior Fast Forward Track Club 7.77 7.70 7.70 6.45 10.03
5 Jaqual Bush FR-1 Southeastern U. 7.89 7.42 8.53 9.24 6.32
6 Amaya Kier SO-2 Southeastern U. 7.96 6.53 7.80 7.96 9.87
7 Briana Ramos SO-2 Southeastern U. 7.98 9.34 9.74 10.38 8.30
8 Romane Baudin JR-3 Montreat 8.00 10.24 9.04 8.80 7.52
9 Shaniya Berry FR-1 Southeastern U. 8.03 10.04 9.24 8.60 9.48
10 Trinyty Gregory   Lane 4 Track Club 8.10 10.05 7.70 7.46 7.94
11 Shia-La Chaplin Senior Fast Forward Track Club 8.10 8.75 6.32 9.32 9.72
12 Jada Ray   Lane 4 Track Club 8.12 6.01 10.07 7.88 7.96
13 Kianna Ryan SO-2 Columbia (S.C.) 8.13 5.86 10.49 8.30 6.26
14 Rekia Polk SO-2 Columbia (S.C.) 8.16 10.37 6.78 8.25 7.35
15 Haley Neill JR-3 Tennessee Wesleyan 8.18 9.25 5.98 9.25 6.38
16 Dana Burt SO-2 Tennessee Wesleyan 8.20 6.40 10.58 9.84 10.58
17 Tehraja Owens JR-3 Columbia (S.C.) 8.24 8.82 6.76 5.85 7.42
18 Tranico Parson SR-4 Tennessee Wesleyan 8.25 6.52 8.25 7.18 6.03
19 Jullia Morris JR-3 Tennessee Wesleyan 8.26 9.50 9.92 6.78 7.03
20 Chaggie Bassar FR-1 Tennessee Wesleyan 8.28 7.21 10.60 7.79 8.45
21 Nia Perryman SO-2 Montreat 8.28 9.77 10.77 9.19 6.63
22 Jasmine Starks FR-1 Columbia (S.C.) 8.29 10.28 8.21 8.71 8.46
23 Morgan Strickland JR-3 Southeastern U. 8.35 7.85 6.43 9.69 6.02
24 Crystal Jones JR-3 Columbia Int'l 8.36 10.54 7.70 9.45 7.44
25 Kenya Chambers FR-1 Columbia (S.C.) 8.41 8.41 8.92 10.26 10.35
26 Antaja Whitehead FR-1 Erskine 8.44 7.85 7.85 8.78 7.09
27 Hailey Holcomb JR-3 Erskine 8.45 9.64 8.54 9.55 7.02
28 Zykirah Davis FR-1 Columbia (S.C.) 8.45 6.68 7.86 6.17 10.40
29 Arion Louallen SO-2 Columbia (S.C.) 8.50 7.74 10.46 9.27 10.46
30 Kayla Lett   Lane 4 Track Club 8.52 8.86 8.69 8.01 8.52
31 Kamarie Goodman FR-1 Columbia (S.C.) 8.58 10.73 7.13 6.95 10.47
32 Jemimah Ndune SO-2 Milligan 8.64 7.61 7.35 8.73 6.31
33 Algeria Scott SO-2 USC-Beaufort 8.72 10.03 10.99 6.28 8.81
34 Katelyn Shindler SR-4 USC-Beaufort 8.78 6.59 8.43 7.82 8.87
35 Paris Coleman   Lane 4 Track Club 8.81 9.61 9.08 8.46 11.02
36 Bryanna Thompson   Fast Forward Track Club 8.95 6.90 9.40 6.54 7.61
37 Mariya Martino SO-2 USC-Beaufort 9.25 11.10 7.03 10.64 6.85
38 Amelia Heichel FR-1 Erskine 9.28 8.26 9.56 9.10 9.10
39 Wesley Martin SR-4 USC-Beaufort 9.96 12.45 7.47 11.56 9.67
  Oriana Hernandez FR-1 USC-Beaufort FS FS FS FS FS
  Kelsey Henderson SO-2 Bryan DNS DNS DNS DNS DNS
  Olivia Geisel SR-4 USC-Beaufort DNS DNS DNS DNS DNS
  Perrin Odem Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Kaniya Johnson   Fast Forward Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Tresta Miller 8 QuickFire DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aiyanna Stiverne Senior Unattached 8.76 7.68 8.68
6 Amaya Kier SO-2 Southeastern U. 8.36 7.96 9.48
21 Nia Perryman SO-2 Montreat 8.28 8.28 9.03
27 Hailey Holcomb JR-3 Erskine 6.09 8.45 9.72
28 Zykirah Davis FR-1 Columbia (S.C.) 9.81 8.45 6.09
29 Arion Louallen SO-2 Columbia (S.C.) 10.29 8.50 7.57
39 Wesley Martin SR-4 USC-Beaufort 10.16 9.96 12.55
  Tresta Miller 8 QuickFire DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Briana Ramos SO-2 Southeastern U. 8.06 9.90 5.59 7.98
8 Romane Baudin JR-3 Montreat 6.32 10.08 6.48 8.00
10 Trinyty Gregory   Lane 4 Track Club 7.78 8.43 7.78 8.10
30 Kayla Lett   Lane 4 Track Club 8.61 9.29 9.29 8.52
31 Kamarie Goodman FR-1 Columbia (S.C.) 8.50 6.61 10.47 8.58
38 Amelia Heichel FR-1 Erskine 7.52 7.89 7.43 9.28
  Oriana Hernandez FR-1 USC-Beaufort FS FS FS FS
  Kaniya Johnson   Fast Forward Track Club DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
4 Kaniya Johnson Junior Fast Forward Track Club 9.87 7.39 8.24 8.78 7.77
5 Jaqual Bush FR-1 Southeastern U. 6.63 6.95 8.92 7.03 7.89
16 Dana Burt SO-2 Tennessee Wesleyan 10.25 6.40 10.17 10.50 8.20
19 Jullia Morris JR-3 Tennessee Wesleyan 7.52 8.02 7.77 8.84 8.26
22 Jasmine Starks FR-1 Columbia (S.C.) 6.64 10.70 6.47 9.12 8.29
26 Antaja Whitehead FR-1 Erskine 10.30 7.35 6.50 7.09 8.44
32 Jemimah Ndune SO-2 Milligan 10.80 6.31 7.00 8.04 8.64
35 Paris Coleman   Lane 4 Track Club 9.25 6.70 7.58 7.14 8.81
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Shia-La Chaplin Senior Fast Forward Track Club 8.10 8.35 8.51 10.45 9.16
12 Jada Ray   Lane 4 Track Club 8.12 8.53 9.50 7.88 6.18
14 Rekia Polk SO-2 Columbia (S.C.) 8.16 6.70 7.43 9.71 5.88
15 Haley Neill JR-3 Tennessee Wesleyan 8.18 9.98 6.88 9.41 8.02
17 Tehraja Owens JR-3 Columbia (S.C.) 8.24 6.60 8.16 10.30 10.63
18 Tranico Parson SR-4 Tennessee Wesleyan 8.25 7.43 7.68 7.35 7.18
25 Kenya Chambers FR-1 Columbia (S.C.) 8.41 10.52 9.34 6.31 10.52
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Anetra Graham   Lane 4 Track Club 9.99 9.52 5.81 9.45 7.74
3 Oluwafikayomi Lawrence SO-2 Southeastern U. 6.51 8.52 8.83 9.91 7.74
13 Kianna Ryan SO-2 Columbia (S.C.) 6.18 5.86 8.87 6.02 8.13
20 Chaggie Bassar FR-1 Tennessee Wesleyan 7.12 7.62 9.77 8.62 8.28
33 Algeria Scott SO-2 USC-Beaufort 8.90 9.42 9.94 7.59 8.72
  Olivia Geisel SR-4 USC-Beaufort DNS DNS DNS DNS DNS
  Perrin Odem Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Shaniya Berry FR-1 Southeastern U. 8.52 5.71 10.04 10.36 8.11 8.03 7.39
23 Morgan Strickland JR-3 Southeastern U. 9.77 9.02 6.77 7.94 7.02 8.35 6.60
24 Crystal Jones JR-3 Columbia Int'l 6.02 10.20 10.87 6.86 7.53 8.36 9.03
34 Katelyn Shindler SR-4 USC-Beaufort 11.33 10.98 11.24 10.80 9.57 8.78 7.64
36 Bryanna Thompson   Fast Forward Track Club 7.88 10.30 6.63 8.06 9.22 8.95 6.36
37 Mariya Martino SO-2 USC-Beaufort 10.46 9.35 9.81 9.62 7.59 9.25 8.33
  Kelsey Henderson SO-2 Bryan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS