February 29-March 1, 2020
|
ARC-Indianapolis - Indianapolis, IN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Austin Nolan JR-3 Southern Indiana 8:08.36 8:34.06 9:46.03 10
2 Wyat Harmon JR-3 Southern Indiana 6:20.96 8:34.81 9:05.70 8
3 Tyler Pasley JR-3 Illinois-Springfield 7:40.94 8:37.91 6:38.79 6
4 Austin Crowe SR-4 Lindenwood 8:33.67 8:38.85 6:29.14 5
5 Tyler Hiserote JR-3 Illinois-Springfield 9:45.56 8:42.82 9:14.19 4
6 Reid Masterson JR-3 Bellarmine 6:58.46 8:43.07 9:14.46 3
7 Nathan Herbst SO-2 Indianapolis 6:27.68 8:43.89 11:00.11 2
8 Tyler Goatley JR-3 Southwest Baptist 10:58.14 8:46.51 10:31.82 1
9 Michael Brizendine FR-1 Bellarmine 8:16.19 8:53.53 6:56.16 -
10 Ross Mccormick SR-4 Lewis 8:32.55 8:53.90 10:56.70 -
11 Andrew Lofgren SO-2 Missouri S&T 8:30.46 8:57.32 8:41.20 -
12 Jacob Stamm JR-3 Indianapolis 8:22.03 8:59.81 7:28.05 -
13 Bryce Medaris SO-2 Lewis 6:40.03 9:00.58 6:29.22 -
14 Will Reid JR-3 Indianapolis 9:18.93 9:02.65 10:34.90 -
15 Anthony Pena SO-2 Lewis 10:57.42 9:03.32 11:40.89 -
16 Matt Everling JR-3 Southern Indiana 9:03.84 9:03.84 10:52.61 -
17 Chandler Gibson SO-2 Bellarmine 6:59.61 9:04.94 6:26.91 -
18 Sean Lowry SO-2 Drury 7:01.15 9:06.94 7:12.09 -
19 Gavin Prior JR-3 Southern Indiana 7:40.58 9:08.31 11:08.94 -
20 Quinn Miller SR-4 Truman 10:59.97 9:09.97 6:46.98 -
21 Nicholas Warmann SO-2 Maryville (Mo.) 8:29.46 9:13.76 11:04.52 -
22 Ethan Goddard FR-1 Southern Indiana 9:30.21 9:19.03 6:59.28 -
23 Blaine Jimerson JR-3 Southwest Baptist 8:11.25 9:24.65 6:46.55 -
24 Chance Lister JR-3 William Jewell 9:51.67 10:16.32 10:59.47 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
9 Michael Brizendine FR-1 Bellarmine 8:53.53 6:13.47 8:21.52 7:54.85 -
11 Andrew Lofgren SO-2 Missouri S&T 8:57.32 8:41.20 10:17.92 8:19.71 -
13 Bryce Medaris SO-2 Lewis 9:00.58 7:39.50 9:43.83 8:33.56 -
14 Will Reid JR-3 Indianapolis 9:02.65 10:24.05 7:14.12 8:57.23 -
15 Anthony Pena SO-2 Lewis 9:03.32 11:08.29 7:14.66 6:36.63 -
17 Chandler Gibson SO-2 Bellarmine 9:04.94 10:15.79 6:32.36 10:32.13 -
18 Sean Lowry SO-2 Drury 9:06.94 9:12.41 9:34.29 9:17.88 -
19 Gavin Prior JR-3 Southern Indiana 9:08.31 11:25.39 10:30.56 7:29.62 -
20 Quinn Miller SR-4 Truman 9:09.97 7:25.48 6:30.48 11:10.97 -
21 Nicholas Warmann SO-2 Maryville (Mo.) 9:13.76 10:14.68 9:41.45 9:24.84 -
22 Ethan Goddard FR-1 Southern Indiana 9:19.03 10:31.71 7:04.87 8:06.36 -
23 Blaine Jimerson JR-3 Southwest Baptist 9:24.65 11:40.17 6:35.26 11:23.23 -
24 Chance Lister JR-3 William Jewell 10:16.32 12:38.08 12:07.26 10:16.32 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Austin Nolan JR-3 Southern Indiana 9:04.91 5:59.85 9:04.91 8:34.06 7:47.80 8:54.63 10
2 Wyat Harmon JR-3 Southern Indiana 8:55.41 7:12.44 9:00.55 8:34.81 9:26.29 7:07.30 8
3 Tyler Pasley JR-3 Illinois-Springfield 10:52.57 10:00.78 6:28.44 8:37.91 10:16.32 10:42.21 6
4 Austin Crowe SR-4 Lindenwood 6:03.20 7:26.22 7:10.65 8:38.85 8:38.85 6:18.76 5
5 Tyler Hiserote JR-3 Illinois-Springfield 6:53.03 8:06.23 6:16.43 8:42.82 8:21.91 7:24.40 4
6 Reid Masterson JR-3 Bellarmine 8:48.30 7:29.84 10:59.07 8:43.07 6:42.77 11:04.30 3
7 Nathan Herbst SO-2 Indianapolis 11:15.82 8:28.18 9:25.81 8:43.89 8:33.42 8:28.18 2
8 Tyler Goatley JR-3 Southwest Baptist 7:06.48 7:32.80 9:49.70 8:46.51 8:30.72 6:34.89 1
10 Ross Mccormick SR-4 Lewis 9:47.29 8:43.23 10:46.02 8:53.90 9:15.26 7:01.79 -
12 Jacob Stamm JR-3 Indianapolis 11:09.37 10:15.39 6:55.66 8:59.81 10:26.18 6:28.67 -
16 Matt Everling JR-3 Southern Indiana 11:19.80 8:20.34 11:14.37 9:03.84 11:03.49 9:47.35 -