February 21, 2020
|
Saint Olaf College-Tostrud Center - Northfield, MN
|
200m (Flat)

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Berit Hudson Rasmussen SR-4 Carleton 5:08.71 5:18.25 4:43.25
2 Rainey Tilley FR-1 Carleton 5:14.47 5:20.88 3:57.46
3 Ruthie Boyd SR-4 Carleton 6:03.49 5:24.54 6:09.98
4 Lydia Simpson SR-4 Macalester 4:26.50 5:24.99 5:28.24
5 Emma Maxtutis SR-4 Macalester 5:35.28 5:28.70 4:26.25
6 Meredith Moore SR-4 St. Olaf 6:18.35 5:29.00 5:19.13
7 Anya Swanson SO-2 St. Catherine (Minn.) 5:22.67 5:29.25 5:02.91
8 Anna Hage JR-3 Bethel (Minn.) 5:26.58 5:33.24 4:09.93
9 Julia Clark JR-3 St. Catherine (Minn.) 6:02.78 5:35.90 5:42.62
10 Kayla Hostetler SR-4 Macalester 6:07.42 5:37.08 6:00.68
11 Anya Wolterman SR-4 Macalester 6:51.86 5:37.59 5:30.84
12 Sarah Shapiro FR-1 Carleton 5:18.42 5:38.74 5:28.58
13 Grace Leslie JR-3 Carleton 4:28.33 5:39.65 4:18.14
14 Estelle Timar-Wilcox SO-2 Macalester 4:18.15 5:39.67 5:29.48
15 Morgan Brandt FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:51.74 5:40.28 5:50.49
16 Sophia Prichard FR-1 Carleton 5:50.85 5:40.63 7:22.82
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 6:28.36 5:40.66 6:38.58
18 Anya Ptacek SR-4 Macalester 6:25.44 5:41.09 5:54.74
19 Emily Danzl FR-1 Hamline 4:34.71 5:43.38 5:05.61
20 Ruth Claycomb FR-1 Macalester 7:29.01 5:45.39 4:29.41
21 Marte Borgmann FR-1 Carleton 5:10.86 5:45.39 6:23.39
22 Holly Gordon JR-3 St. Olaf 5:28.73 5:49.71 6:49.16
23 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 7:14.15 5:50.12 6:21.63
24 Emma Higgins SR-4 Macalester 4:30.18 5:50.88 4:09.13
25 Jena Wachowiak JR-3 St. Benedict 5:09.70 5:51.93 7:02.32
26 Lauren Bitner FR-1 St. Olaf 5:25.83 5:54.16 6:36.66
27 Zoe Plechaty FR-1 St. Olaf 5:49.47 5:56.60 5:03.11
28 Charlotte Adams FR-1 Hamline 6:36.72 5:57.40 4:17.33
29 Augusta Fricke SO-2 Macalester 4:28.51 5:58.01 5:58.01
30 Rachel Percy SO-2 Macalester 6:45.39 6:01.95 4:45.94
31 Sophia Waters FR-1 St. Olaf 5:16.80 6:04.13 5:09.51
32 Karee Joedeman JR-3 Northwestern (Minn.) 6:05.33 6:05.33 5:28.80
33 Caroline Osborne SR-4 St. Benedict 7:45.20 6:12.16 5:16.34
34 Jessica Darling SO-2 Crown 6:53.77 6:12.76 4:35.85
35 Claire Iversen SO-2 St. Benedict 7:12.39 6:19.29 8:05.50
36 Grace Wunderlich FR-1 Northwestern (Minn.) 4:56.47 6:20.08 5:34.47
37 Rebeka Daniel FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:24.90 6:21.09 5:08.69
38 Tamara Ehrich SO-2 Northwestern (Minn.) 5:44.98 6:32.02 6:04.58
39 Alexis Peiffer FR-1 Northwestern (Minn.) 8:13.71 6:48.02 6:23.54
40 Emma Heino FR-1 Northwestern (Minn.) 5:29.38 7:13.39 9:01.74
41 Kara Sheehan FR-1 Northwestern (Minn.) 9:45.45 7:37.38 5:24.74
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 7:14.15 5:36.12 6:49.64 5:50.12 4:57.61 6:49.64 5:39.62
24 Emma Higgins SR-4 Macalester 7:15.10 7:25.62 6:40.01 5:50.88 5:08.78 4:09.13 5:26.32
27 Zoe Plechaty FR-1 St. Olaf 4:45.28 4:38.15 6:39.40 5:56.60 5:53.04 7:32.89 7:18.62
28 Charlotte Adams FR-1 Hamline 5:50.26 6:43.87 5:43.11 5:57.40 6:40.29 4:20.91 6:36.72
30 Rachel Percy SO-2 Macalester 4:35.09 7:21.58 6:38.15 6:01.95 5:18.52 6:38.15 7:28.82
31 Sophia Waters FR-1 St. Olaf 7:16.96 4:33.10 7:31.53 6:04.13 4:29.46 5:02.23 5:35.00
32 Karee Joedeman JR-3 Northwestern (Minn.) 6:16.29 5:28.80 4:19.39 6:05.33 7:36.67 7:43.97 4:30.35
33 Caroline Osborne SR-4 St. Benedict 6:08.44 4:35.40 6:01.00 6:12.16 6:38.22 4:39.12 4:54.01
34 Jessica Darling SO-2 Crown 7:27.32 6:12.76 4:43.30 6:12.76 6:16.49 5:05.67 6:01.58
35 Claire Iversen SO-2 St. Benedict 4:33.09 6:49.64 4:55.85 6:19.29 7:57.91 7:50.32 6:19.29
36 Grace Wunderlich FR-1 Northwestern (Minn.) 5:26.87 5:42.08 5:49.68 6:20.08 4:37.46 4:37.46 6:27.69
37 Rebeka Daniel FR-1 St. Catherine (Minn.) 6:05.85 5:23.93 5:27.74 6:21.09 6:32.53 6:02.04 4:45.82
38 Tamara Ehrich SO-2 Northwestern (Minn.) 8:29.63 5:56.74 6:35.94 6:32.02 5:21.46 5:25.38 6:35.94
39 Alexis Peiffer FR-1 Northwestern (Minn.) 6:07.22 8:34.11 8:01.47 6:48.02 4:49.70 5:59.06 7:20.67
40 Emma Heino FR-1 Northwestern (Minn.) 6:17.05 5:03.38 7:17.73 7:13.39 8:14.07 9:14.74 7:22.06
41 Kara Sheehan FR-1 Northwestern (Minn.) 7:19.09 6:33.35 6:42.50 7:37.38 9:40.88 5:38.47 8:55.14
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Julia Clark JR-3 St. Catherine (Minn.) 6:33.01 5:25.83 6:49.80 5:02.31 4:48.88 5:35.90
11 Anya Wolterman SR-4 Macalester 6:38.36 5:13.96 7:15.50 7:15.50 4:26.70 5:37.59
12 Sarah Shapiro FR-1 Carleton 6:53.27 4:07.28 6:29.56 5:45.52 7:20.37 5:38.74
14 Estelle Timar-Wilcox SO-2 Macalester 6:30.62 7:21.58 6:40.81 4:21.55 4:21.55 5:39.67
15 Morgan Brandt FR-1 St. Catherine (Minn.) 4:05.01 7:15.56 7:18.97 6:51.74 4:15.21 5:40.28
17 Allegra Pihlaja JR-3 Carleton 3:58.47 4:05.28 5:54.29 6:21.54 6:24.95 5:40.66
18 Anya Ptacek SR-4 Macalester 5:47.92 5:44.50 7:16.60 7:16.60 5:24.04 5:41.09
19 Emily Danzl FR-1 Hamline 6:34.89 5:19.35 7:09.23 6:52.06 5:36.52 5:43.38
20 Ruth Claycomb FR-1 Macalester 4:39.77 6:16.48 6:51.02 5:00.49 6:57.93 5:45.39
21 Marte Borgmann FR-1 Carleton 5:14.31 5:07.40 4:50.13 6:51.02 5:31.58 5:45.39
22 Holly Gordon JR-3 St. Olaf 4:22.29 4:29.28 6:56.16 6:00.21 6:31.68 5:49.71
25 Jena Wachowiak JR-3 St. Benedict 6:13.05 5:23.78 4:41.55 6:41.20 7:23.44 5:51.93
26 Lauren Bitner FR-1 St. Olaf 4:07.92 5:01.04 4:46.87 5:32.91 6:26.04 5:54.16
29 Augusta Fricke SO-2 Macalester 4:17.77 6:58.88 5:18.63 7:34.68 5:29.37 5:58.01
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Berit Hudson Rasmussen SR-4 Carleton 5:18.25 6:34.63 4:49.61
2 Rainey Tilley FR-1 Carleton 5:20.88 6:41.10 5:04.84
3 Ruthie Boyd SR-4 Carleton 5:24.54 4:26.13 3:47.18
4 Lydia Simpson SR-4 Macalester 5:24.99 5:57.49 6:55.99
5 Emma Maxtutis SR-4 Macalester 5:28.70 6:14.72 5:35.28
6 Meredith Moore SR-4 St. Olaf 5:29.00 6:01.90 5:38.87
7 Anya Swanson SO-2 St. Catherine (Minn.) 5:29.25 4:06.94 6:54.86
8 Anna Hage JR-3 Bethel (Minn.) 5:33.24 6:33.23 7:13.22
10 Kayla Hostetler SR-4 Macalester 5:37.08 5:13.49 5:43.83
13 Grace Leslie JR-3 Carleton 5:39.65 6:20.41 5:46.45
16 Sophia Prichard FR-1 Carleton 5:40.63 6:58.98 5:09.98