February 29, 2020
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
|
307m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 7:51.90 6:52.29 8:16.73
2 Colin Monaghan SO-2 Puget Sound 10:49.95 6:14.97 8:19.96
3 Felix Kemboi JR-3 Alaska Anchorage 8:00.09 7:05.08 8:20.09
4 Jacob Moos SO-2 Alaska Anchorage 8:04.03 9:44.86 8:24.19
5 Jorge Sanchez SR-4 Alaska Anchorage 9:41.32 9:51.43 8:25.49
6 Will Riley   British Columbia 6:54.83 6:34.34 8:32.13
7 Cole Dinsdale   British Columbia 5:58.65 8:16.98 8:32.35
8 Tanner Geary   British Columbia 7:15.58 8:58.07 8:32.44
9 Chris Sobczak JR-3 Simon Fraser 11:04.62 8:55.82 8:35.21
10 Riley Miller   British Columbia 6:27.75 9:18.36 8:37.00
11 Dyian Harton   Unat 9:40.43 6:44.23 8:38.24
12 Graeme Roberts SO-2 Simon Fraser 9:47.28 10:49.64 8:39.71
13 Trevor Allen SO-2 Central Washington 7:37.62 7:32.42 8:40.02
14 Solomon Duke FR-1 Western Washington 7:58.58 9:37.41 8:40.19
15 Stefan Biro   British Columbia 7:27.52 8:55.99 8:40.37
16 Bentley Wilson SO-2 Western Washington 8:52.96 7:24.14 8:42.51
17 Cody DeWitt SO-2 Puget Sound 10:38.45 10:59.39 8:43.32
18 Sean Richardson SR-4 Lewis & Clark 7:31.47 9:32.21 8:44.96
19 Peter Weiss SO-2 George Fox 7:05.45 8:08.48 8:45.24
20 Samuel Lingwall FR-1 Portland State 10:41.15 10:30.64 8:45.53
21 Jake Weston   British Columbia 6:51.14 10:11.44 8:47.10
22 Aiden Miller   British Columbia 9:37.37 6:58.46 8:49.69
23 Zachary Grams FR-1 Portland State 10:07.99 10:23.99 8:53.32
24 Bret Greene SR-4 Western Washington 7:41.68 11:00.30 8:56.83
25 Rajesh Gill FR-1 Central Washington 9:57.20 11:12.52 8:58.01
26 Brandon Hippe FR-1 Portland State 8:55.19 9:55.26 9:06.11
27 Erik Solano JR-3 Portland State 6:30.94 8:48.60 9:10.62
28 Oliver Joss SO-2 Pacific (Ore.) 8:22.72 10:07.68 9:12.43
29 Rylan Larsen JR-3 George Fox 11:49.33 6:33.46 9:14.16
30 Liam Dwyer   British Columbia 7:35.87 10:17.10 9:15.94
31 Trey Robak SO-2 Pacific Lutheran 9:44.62 9:39.06 9:16.78
32 Kelly Shedd FR-1 Portland State 9:57.42 7:19.61 9:23.60
33 Andy Solano JR-3 Portland State 10:18.02 8:00.69 9:32.24
34 Nigel Leonis SR-4 Portland State 8:24.06 12:24.63 9:32.79
35 Jack Rubalcave JR-3 Portland State 8:20.95 6:54.58 9:35.80
36 Max Rotar SO-2 Concordia (Ore.) 11:43.99 9:59.27 9:41.81
37 Kalevi Paavola FR-1 Lewis & Clark 11:20.08 9:20.77 9:56.56
38 Jake Maze FR-1 Pacific (Ore.) 12:19.22 12:25.33 10:10.92
  John Lehr SO-2 Western Washington DNF DNF DNF
  Lawson Sims JR-3 Alaska Anchorage DNF DNF DNF
  Aron Ahl   Unat DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Dyian Harton   Unat 8:58.97 8:38.24 10:11.53 10:06.34 9:14.52
13 Trevor Allen SO-2 Central Washington 9:47.63 8:40.02 11:10.83 6:35.22 11:05.63
14 Solomon Duke FR-1 Western Washington 6:35.35 8:40.19 9:32.21 8:14.18 9:11.41
15 Stefan Biro   British Columbia 10:14.04 8:40.37 7:17.11 11:16.49 9:53.23
17 Cody DeWitt SO-2 Puget Sound 8:48.56 8:43.32 8:43.32 10:33.22 9:09.49
19 Peter Weiss SO-2 George Fox 8:34.74 8:45.24 7:15.95 9:16.76 7:00.20
20 Samuel Lingwall FR-1 Portland State 10:04.36 8:45.53 8:14.00 6:28.90 8:08.75
23 Zachary Grams FR-1 Portland State 6:39.99 8:53.32 9:57.32 9:25.32 10:45.32
24 Bret Greene SR-4 Western Washington 10:33.46 8:56.83 9:34.41 10:38.83 7:09.47
25 Rajesh Gill FR-1 Central Washington 10:40.24 8:58.01 7:21.17 7:48.07 7:10.41
26 Brandon Hippe FR-1 Portland State 7:33.28 9:06.11 8:27.89 10:17.11 10:17.11
27 Erik Solano JR-3 Portland State 11:11.76 9:10.62 8:32.08 9:05.12 11:17.27
28 Oliver Joss SO-2 Pacific (Ore.) 8:55.86 9:12.43 9:06.91 8:39.29 8:44.81
29 Rylan Larsen JR-3 George Fox 10:59.45 9:14.16 7:39.96 10:48.37 7:01.17
31 Trey Robak SO-2 Pacific Lutheran 7:36.56 9:16.78 8:09.97 9:22.35 9:11.22
32 Kelly Shedd FR-1 Portland State 7:59.06 9:23.60 12:12.68 11:33.23 9:46.15
33 Andy Solano JR-3 Portland State 10:46.64 9:32.24 10:46.64 11:32.41 6:52.02
34 Nigel Leonis SR-4 Portland State 11:55.99 9:32.79 10:30.07 7:32.51 10:30.07
35 Jack Rubalcave JR-3 Portland State 7:17.61 9:35.80 7:00.34 7:17.61 8:32.47
36 Max Rotar SO-2 Concordia (Ore.) 7:45.45 9:41.81 11:32.36 10:34.18 7:51.27
37 Kalevi Paavola FR-1 Lewis & Clark 7:15.49 9:56.56 10:44.29 7:15.49 7:39.36
38 Jake Maze FR-1 Pacific (Ore.) 12:49.76 10:10.92 9:22.05 10:53.69 7:56.52
  John Lehr SO-2 Western Washington DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Edward Kiolbasa JR-3 Western Washington 10:45.75 8:16.73 10:20.92 9:31.24
2 Colin Monaghan SO-2 Puget Sound 9:29.96 8:19.96 9:04.96 8:14.96
3 Felix Kemboi JR-3 Alaska Anchorage 6:35.08 8:20.09 10:15.11 7:00.08
4 Jacob Moos SO-2 Alaska Anchorage 6:13.10 8:24.19 8:04.03 6:48.40
5 Jorge Sanchez SR-4 Alaska Anchorage 9:36.26 8:25.49 9:36.26 8:50.77
6 Will Riley   British Columbia 8:27.01 8:32.13 9:59.20 8:32.13
7 Cole Dinsdale   British Columbia 8:11.86 8:32.35 7:36.00 6:39.64
8 Tanner Geary   British Columbia 9:33.94 8:32.44 8:27.32 8:42.69
9 Chris Sobczak JR-3 Simon Fraser 10:28.56 8:35.21 9:52.50 7:38.54
10 Riley Miller   British Columbia 9:39.04 8:37.00 9:33.87 11:06.93
12 Graeme Roberts SO-2 Simon Fraser 7:26.95 8:39.71 8:39.71 7:37.35
16 Bentley Wilson SO-2 Western Washington 7:24.14 8:42.51 10:53.14 9:50.44
18 Sean Richardson SR-4 Lewis & Clark 10:14.21 8:44.96 8:29.22 6:33.72
21 Jake Weston   British Columbia 6:45.87 8:47.10 11:19.96 8:10.21
22 Aiden Miller   British Columbia 10:03.85 8:49.69 7:30.24 6:31.97
30 Liam Dwyer   British Columbia 11:12.69 9:15.94 11:29.37 10:33.78
  Lawson Sims JR-3 Alaska Anchorage DNF DNF DNF DNF
  Aron Ahl   Unat DNF DNF DNF DNF