February 28-29, 2020
|
Alvernia-Flynn PLEX - Reading, PA
|
200m (Flat)
|
Timing: MAC-FAT, LLC.
ICON KEY: ECAC DIII

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Laura Mathews FR-1 Stevens Institute 9.48 7.31 7.04 9.02 11.01 8.21 10
2 Kathryn Wiederrecht JR-3 Messiah 8.21 11.16 7.01 9.22 10.33 10.42 8
3 Nicole Weenink SR-4 Eastern 9.52 7.40 7.40 9.24 7.95 11.46 6
4 Amanda Tony FR-1 Alvernia 8.26 8.26 10.77 9.28 11.23 6.78 5
5 Emily Harrington SO-2 King's (Pa.) 8.97 8.31 6.80 9.44 8.03 8.31 4
6 Susanna Pirollo JR-3 Alvernia 7.75 6.89 7.94 9.56 6.70 8.61 3
7 Taylor Wiederrecht SR-4 Messiah 9.68 7.55 11.23 9.68 11.91 11.52 2
  Rachel Panek JR-3 Stevenson DNS DNS DNS DNS DNS DNS   

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Laura Mathews FR-1 Stevens Institute 7.56 9.45 9.00 9.90
2 Kathryn Wiederrecht JR-3 Messiah 12.00 9.96 9.30 9.86
3 Taylor Wiederrecht SR-4 Messiah 10.91 6.90 9.32 7.93
4 Nicole Weenink SR-4 Eastern 11.32 8.05 9.35 10.01
5 Emily Harrington SO-2 King's (Pa.) 9.74 9.27 9.45 9.08
6 Rachel Panek JR-3 Stevenson 7.30 7.68 9.48 7.87
7 Susanna Pirollo JR-3 Alvernia 7.71 8.85 9.51 11.70
8 Amanda Tony FR-1 Alvernia 7.65 9.76 9.56 8.42
9 Jasmine Gonzalez SO-2 Eastern 11.48 10.50 9.81 8.93
10 Kristen Williams FR-1 Stevens Institute 12.53 7.00 9.86 11.34
11 Laura Billings JR-3 DeSales 9.70 11.77 9.89 9.70
12 Kelsie Kennedy SR-4 Messiah 9.31 9.81 10.01 8.31
13 Kiana Mack FR-1 Stevenson 11.26 11.16 10.05 8.65
14 Julianna Simunek SO-2 Misericordia 9.58 12.54 10.19 11.82
15 Lauren Fritzsch JR-3 Misericordia 9.28 7.63 10.31 12.99
16 Kristine Krumpfer FR-1 King's (Pa.) 12.73 9.11 10.35 9.63
17 Emily Newman FR-1 Eastern 7.53 9.93 10.45 7.42
18 Kirstyn McNamara JR-3 Lebanon Valley 11.17 11.69 10.53 12.32
19 Allie Dowell FR-1 DeSales 10.15 11.84 10.57 9.94
20 Amanda Paglianite SO-2 Misericordia 12.41 9.76 10.60 10.07
21 Lindsay Lord SR-4 Misericordia 7.69 8.01 10.67 11.42
22 Chelsea Forrest SR-4 Albright 13.23 12.70 10.67 8.11
23 Madeline Truax JR-3 Alvernia 8.18 13.85 10.90 7.85
24 Sophia Zuo FR-1 Stevens Institute 7.91 11.29 11.29 8.36
  Claire Burkert SR-4 Widener DNF DNF DNF DNF
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Taylor Wiederrecht SR-4 Messiah 9.79 9.32
10 Kristen Williams FR-1 Stevens Institute 10.36 9.86
11 Laura Billings JR-3 DeSales 10.98 9.89
17 Emily Newman FR-1 Eastern 12.96 10.45
19 Allie Dowell FR-1 DeSales 11.10 10.57
20 Amanda Paglianite SO-2 Misericordia 12.72 10.60
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Kathryn Wiederrecht JR-3 Messiah 11.26 6.61 11.07 9.30 8.65
4 Nicole Weenink SR-4 Eastern 8.23 12.07 11.69 9.35 7.76
12 Kelsie Kennedy SR-4 Messiah 8.31 8.91 8.31 10.01 11.22
14 Julianna Simunek SO-2 Misericordia 9.68 7.24 12.03 10.19 13.15
15 Lauren Fritzsch JR-3 Misericordia 8.46 12.27 8.36 10.31 7.63
22 Chelsea Forrest SR-4 Albright 12.81 11.95 7.58 10.67 11.31
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Rachel Panek JR-3 Stevenson 9.29 9.77 10.62 7.40 6.92 8.35 9.48
7 Susanna Pirollo JR-3 Alvernia 9.89 11.70 8.75 9.23 11.61 6.95 9.51
8 Amanda Tony FR-1 Alvernia 8.80 8.61 7.27 7.08 8.80 11.48 9.56
13 Kiana Mack FR-1 Stevenson 7.64 9.95 8.65 9.95 11.26 10.36 10.05
18 Kirstyn McNamara JR-3 Lebanon Valley 8.32 11.06 11.06 12.96 13.06 10.85 10.53
23 Madeline Truax JR-3 Alvernia 11.67 13.74 9.16 13.85 11.78 13.19 10.90
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Laura Mathews FR-1 Stevens Institute 9.72 9.00 10.62 10.98 7.11 10.80
5 Emily Harrington SO-2 King's (Pa.) 7.66 9.45 9.17 10.40 7.37 11.34
9 Jasmine Gonzalez SO-2 Eastern 8.93 9.81 10.50 9.13 8.93 9.62
16 Kristine Krumpfer FR-1 King's (Pa.) 10.77 10.35 9.42 11.08 10.87 7.35
21 Lindsay Lord SR-4 Misericordia 11.53 10.67 8.11 12.49 13.66 8.33
24 Sophia Zuo FR-1 Stevens Institute 13.55 11.29 9.71 10.28 12.65 14.00
  Claire Burkert SR-4 Widener DNF DNF DNF DNF DNF DNF