February 7- 8, 2020
|
South Dakota-DakotaDome - Vermillion, SD
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Abby Ripperda SO-2 South Dakota 4:56.94 3:33.80 5:23.67
2 Hannah Oscarson SR-4 North Dakota 4:57.56 5:33.27 6:03.03
3 Madison Overby SR-4 North Dakota 4:59.20 3:47.40 4:05.35
4 Helen Gould FR-1 South Dakota 5:10.18 4:11.25 5:00.88
5 Lindsay Joyce   Coyote Alumn 5:10.29 4:20.65 6:12.35
6 Sarah Wensink SR-4 Dordt 5:10.64 4:30.26 3:37.45
7 Ellyssa Peterson JR-3 North Dakota 5:15.76 4:44.19 4:59.98
8 Kayla Christophersen FR-1 South Dakota St. 5:23.64 5:04.23 6:25.14
9 Ashlynn Atwood SO-2 South Dakota 5:23.74 5:46.41 6:18.78
10 Emma Welch JR-3 South Dakota 5:27.39 6:36.15 4:12.09
11 Morgan Lawler SO-2 South Dakota 5:28.45 6:11.15 4:29.33
12 Jamie Schweiss JR-3 South Dakota St. 5:28.49 5:44.92 5:02.21
13 Ivanna Uribe SR-4 Nebraska-Omaha 5:30.26 6:09.90 6:33.01
14 Janean Hanka FR-1 South Dakota St. 5:31.93 6:05.13 6:44.96
15 Payton Boer Junior UNATTACHED 5:33.29 4:56.63 4:23.30
16 Hunter Koepke JR-3 Northwestern (Iowa) 5:34.60 4:27.68 4:24.34
17 Morgan Roberts SO-2 Morningside 5:37.23 5:03.51 7:15.03
18 Katlyn Hoogland SO-2 Dordt 5:39.15 5:39.15 6:57.16
19 Eden Winslow SO-2 Dordt 5:39.69 4:21.57 4:07.98
20 Samantha Dowling JR-3 Northwestern (Iowa) 5:42.72 6:40.99 6:40.99
21 Anessa Schoo FR-1 Northwestern (Iowa) 5:43.00 4:24.11 4:00.10
22 Genevieve Clark SR-4 Mount Marty 5:46.71 4:09.64 7:30.73
23 Vivian Sanchez JR-3 Midland 5:47.36 4:44.84 5:19.58
24 Krista Zavadil JR-3 Morningside 5:47.64 4:48.55 7:24.98
25 McKenna Rogers SR-4 Dakota Wesleyan 5:47.68 4:10.33 6:05.07
26 Kelsey Folchert FR-1 Mount Marty 5:48.78 5:41.81 4:35.54
27 Christianna Green SO-2 Dakota State 5:51.10 4:05.77 6:36.75
28 Rachel Kenny FR-1 Morningside 5:52.52 6:55.98 7:38.28
29 Greichaly Kaster FR-1 Dordt 5:57.81 4:24.78 4:21.21
30 Cassidy Rodman SR-4 Northwestern (Iowa) 6:00.91 4:59.56 4:27.08
31 Amory Prue JR-3 Briar Cliff 6:06.47 6:32.13 7:56.42
32 Megan Shulstad JR-3 Northwestern (Iowa) 6:10.89 6:18.31 6:44.27
33 Annika Vermeulen FR-1 Dakota Wesleyan 6:16.07 7:35.05 8:01.37
34 Alyssa Krohn SR-4 Northwestern (Iowa) 6:19.00 7:53.75 7:31.01
35 Juliette Rios SR-4 Dakota State 6:26.21 8:22.08 7:08.70
36 Haley Erickson FR-1 Dakota State 6:53.59 7:43.22 8:41.13
  Aleida Moreno JR-3 Briar Cliff DNF DNF DNF
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
23 Vivian Sanchez JR-3 Midland 5:05.68 5:47.36 4:41.37 4:30.94
27 Christianna Green SO-2 Dakota State 4:44.40 5:51.10 7:22.39 7:22.39
28 Rachel Kenny FR-1 Morningside 5:49.00 5:52.52 5:06.70 7:24.18
29 Greichaly Kaster FR-1 Dordt 7:09.38 5:57.81 6:51.49 6:33.60
30 Cassidy Rodman SR-4 Northwestern (Iowa) 6:37.01 6:00.91 5:42.87 7:27.53
31 Amory Prue JR-3 Briar Cliff 7:56.42 6:06.47 4:53.18 6:17.47
32 Megan Shulstad JR-3 Northwestern (Iowa) 5:56.06 6:10.89 6:25.73 6:33.15
33 Annika Vermeulen FR-1 Dakota Wesleyan 4:27.01 6:16.07 7:46.33 6:16.07
34 Alyssa Krohn SR-4 Northwestern (Iowa) 7:04.48 6:19.00 6:19.00 4:51.83
35 Juliette Rios SR-4 Dakota State 4:38.08 6:26.21 8:18.21 7:39.59
36 Haley Erickson FR-1 Dakota State 5:18.47 6:53.59 7:14.27 6:41.19
  Aleida Moreno JR-3 Briar Cliff DNF DNF DNF DNF
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Kayla Christophersen FR-1 South Dakota St. 5:36.59 5:56.01 5:33.35 6:31.61 6:54.26 5:23.64
9 Ashlynn Atwood SO-2 South Dakota 4:31.95 6:41.44 6:22.02 4:31.95 5:14.03 5:23.74
10 Emma Welch JR-3 South Dakota 4:44.83 3:52.45 4:21.92 5:30.67 3:59.00 5:27.39
13 Ivanna Uribe SR-4 Nebraska-Omaha 4:53.94 6:29.71 6:49.53 6:06.59 5:10.45 5:30.26
14 Janean Hanka FR-1 South Dakota St. 6:11.77 6:15.08 5:08.70 6:18.40 6:01.81 5:31.93
15 Payton Boer Junior UNATTACHED 4:29.97 6:33.29 6:33.29 4:19.97 6:19.95 5:33.29
17 Morgan Roberts SO-2 Morningside 6:31.19 6:48.05 5:20.37 4:36.53 5:20.37 5:37.23
18 Katlyn Hoogland SO-2 Dordt 5:52.72 4:31.32 6:40.20 4:41.50 5:49.33 5:39.15
20 Samantha Dowling JR-3 Northwestern (Iowa) 5:08.45 6:06.71 7:15.26 6:03.29 4:10.19 5:42.72
21 Anessa Schoo FR-1 Northwestern (Iowa) 5:56.72 6:58.46 5:22.42 7:22.47 4:44.69 5:43.00
22 Genevieve Clark SR-4 Mount Marty 6:31.79 4:20.04 4:58.17 6:52.59 4:23.50 5:46.71
24 Krista Zavadil JR-3 Morningside 5:16.36 4:13.78 4:34.64 4:10.30 6:53.70 5:47.64
25 McKenna Rogers SR-4 Dakota Wesleyan 7:18.08 4:52.06 4:59.01 4:17.29 4:41.62 5:47.68
26 Kelsey Folchert FR-1 Mount Marty 4:42.52 4:18.10 4:56.47 4:59.95 4:46.00 5:48.78
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Abby Ripperda SO-2 South Dakota 4:24.28 4:56.94 3:57.56
2 Hannah Oscarson SR-4 North Dakota 4:18.88 4:57.56 4:42.69
3 Madison Overby SR-4 North Dakota 5:08.18 4:59.20 5:02.20
4 Helen Gould FR-1 South Dakota 4:39.17 5:10.18 4:54.68
5 Lindsay Joyce   Coyote Alumn 4:02.03 5:10.29 6:15.45
6 Sarah Wensink SR-4 Dordt 5:26.18 5:10.64 3:37.45
7 Ellyssa Peterson JR-3 North Dakota 4:25.24 5:15.76 6:47.33
11 Morgan Lawler SO-2 South Dakota 5:12.03 5:28.45 6:30.86
12 Jamie Schweiss JR-3 South Dakota St. 6:57.19 5:28.49 5:35.06
16 Hunter Koepke JR-3 Northwestern (Iowa) 6:58.25 5:34.60 6:34.83
19 Eden Winslow SO-2 Dordt 7:21.60 5:39.69 4:11.37