February 28-29, 2020
|
Tiffin-Heminger Center - Tiffin, OH
|
200m (Flat)
|
ICON KEY: NCCAA NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Josh Conrad SO-2 Walsh 2:26.96 1:54.81 2:00.55 10
2 Chandler Wilhelm SO-2 Walsh 2:18.35 1:55.29 2:17.20 8
3 Andrew Sholl SR-4 Cedarville 1:29.88 1:56.72 2:00.23 6
4 Sean Hoeft FR-1 Hillsdale 2:29.73 1:56.97 2:20.37 5
5 Draven Bass SR-4 Ohio Dominican 1:52.92 1:57.62 2:17.62 4
6 Mark Miller SO-2 Hillsdale 1:48.03 1:58.71 2:30.77 3
7 Lucas Clark SO-2 Malone 2:09.56 1:58.86 2:17.88 2
8 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 1:43.46 1:58.91 2:09.62 1
9 Ian Calvert FR-1 Hillsdale 1:28.35 1:59.38 1:58.19 -
10 Ethan Adams FR-1 Findlay 2:29.50 2:01.54 1:29.94 -
11 Isaac Waffle FR-1 Hillsdale 1:40.13 2:02.10 2:32.63 -
12 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 1:35.44 2:02.35 2:25.60 -
13 Matthew Kuyken SO-2 Malone 1:27.25 2:02.88 1:59.20 -
14 Parker Brown FR-1 Tiffin 1:28.54 2:02.96 2:39.85 -
15 Derrick Kipruto JR-3 Alderson Broaddus 2:24.22 2:03.26 2:18.06 -
16 Tyler Harroun SR-4 Malone 2:28.17 2:03.47 2:20.76 -
17 Daniel Agbola JR-3 Findlay 2:36.51 2:04.21 2:10.42 -
18 Stephen Mattingly FR-1 Cedarville 2:28.27 2:04.59 2:03.35 -
19 Cooper Peterson FR-1 Cedarville 1:51.74 2:05.55 2:05.55 -
20 Adam Kamel SO-2 Ohio Dominican 2:20.89 2:05.79 1:49.44 -
21 Gavin Stepansky SR-4 Findlay 1:36.94 2:05.89 2:15.97 -
22 Hamza Abo-Hashema FR-1 Trevecca Nazarene 1:32.33 2:06.47 1:51.30 -
23 Stephen Limo JR-3 Ohio Valley 2:02.09 2:07.17 1:37.92 -
24 Daniel Frase FR-1 Malone 1:38.22 2:07.55 2:07.55 -
25 Isaiah Saunders FR-1 Ohio Dominican 2:07.85 2:07.85 1:43.56 -
26 George Marsch JR-3 Kentucky Wesleyan 2:11.80 2:07.96 2:22.04 -
27 Patrick Quire SR-4 Kentucky Wesleyan 1:44.49 2:12.26 2:17.55 -
28 Dawson Block SO-2 Cedarville 2:20.86 2:12.88 2:52.75 -
29 Kyle Merritt SO-2 Tiffin 2:48.86 2:12.96 2:20.94 -
30 Conner Jeffers FR-1 Lake Erie 2:37.97 2:18.57 1:55.02 -
31 Cristian Garcia FR-1 Trevecca Nazarene 2:58.78 2:23.02 1:51.56 -
32 Nathan Nichol SO-2 Trevecca Nazarene 2:55.88 2:25.35 2:22.45 -
  Kierin Smith-Ouwens JR-3 Alderson Broaddus DNF DNF DNF   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
27 Patrick Quire SR-4 Kentucky Wesleyan 2:10.94 1:37.88 2:12.26 2:10.94 1:41.84 2:05.65 -
30 Conner Jeffers FR-1 Lake Erie 2:14.42 2:03.33 2:18.57 2:17.19 2:42.13 2:26.89 -
31 Cristian Garcia FR-1 Trevecca Nazarene 1:45.84 2:04.43 2:23.02 1:47.27 2:57.35 2:18.73 -
32 Nathan Nichol SO-2 Trevecca Nazarene 2:10.82 1:47.56 2:25.35 2:41.34 2:25.35 2:41.34 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Cooper Peterson FR-1 Cedarville 1:53.00 2:14.34 1:51.74 2:33.18 2:05.55 -
23 Stephen Limo JR-3 Ohio Valley 1:44.28 1:39.20 2:17.35 1:57.00 2:07.17 -
24 Daniel Frase FR-1 Malone 1:39.49 2:08.83 2:40.72 2:20.31 2:07.55 -
25 Isaiah Saunders FR-1 Ohio Dominican 1:39.73 1:30.78 2:21.92 2:05.30 2:07.85 -
26 George Marsch JR-3 Kentucky Wesleyan 2:27.16 2:25.88 2:04.13 2:16.92 2:07.96 -
28 Dawson Block SO-2 Cedarville 1:55.61 2:00.92 2:16.87 1:34.35 2:12.88 -
29 Kyle Merritt SO-2 Tiffin 1:41.05 2:47.53 2:47.53 2:47.53 2:12.96 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 2:03.58 2:02.35 -
14 Parker Brown FR-1 Tiffin 2:32.47 2:02.96 -
15 Derrick Kipruto JR-3 Alderson Broaddus 2:05.73 2:03.26 -
16 Tyler Harroun SR-4 Malone 2:01.00 2:03.47 -
18 Stephen Mattingly FR-1 Cedarville 2:30.76 2:04.59 -
20 Adam Kamel SO-2 Ohio Dominican 2:08.31 2:05.79 -
21 Gavin Stepansky SR-4 Findlay 2:33.59 2:05.89 -
22 Hamza Abo-Hashema FR-1 Trevecca Nazarene 1:36.12 2:06.47 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
8 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 1:58.91 1
9 Ian Calvert FR-1 Hillsdale 1:59.38 -
10 Ethan Adams FR-1 Findlay 2:01.54 -
11 Isaac Waffle FR-1 Hillsdale 2:02.10 -
13 Matthew Kuyken SO-2 Malone 2:02.88 -
17 Daniel Agbola JR-3 Findlay 2:04.21 -
  Kierin Smith-Ouwens JR-3 Alderson Broaddus DNF   
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Josh Conrad SO-2 Walsh 1:44.48 2:08.59 2:15.48 1:54.81 10
2 Chandler Wilhelm SO-2 Walsh 2:14.89 1:41.46 2:04.52 1:55.29 8
3 Andrew Sholl SR-4 Cedarville 2:21.24 1:35.71 1:49.72 1:56.72 6
4 Sean Hoeft FR-1 Hillsdale 2:29.73 1:58.14 1:24.22 1:56.97 5
5 Draven Bass SR-4 Ohio Dominican 1:27.04 1:47.04 2:22.32 1:57.62 4
6 Mark Miller SO-2 Hillsdale 2:22.46 1:38.53 1:37.35 1:58.71 3
7 Lucas Clark SO-2 Malone 2:11.94 1:29.15 1:35.09 1:58.86 2