February 21-22, 2020
|
St. Ambrose-Wellness and Rec Center - Davenport, IA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Wesley Meyer SR-4 Olivet Nazarene 4:44.17 4:18.33 4:46.75 5:15.17 4:18.33 10
2 Carlos Martinez SO-2 St. Francis (Ill.) 3:53.82 4:19.80 3:27.84 4:01.62 3:38.24 8
3 Omar Paramo SO-2 St. Francis (Ill.) 4:16.51 4:21.74 3:55.57 4:00.80 4:06.04 6
4 Pedro Ocampo FR-1 St. Francis (Ill.) 4:45.97 4:22.35 5:30.57 3:22.01 4:01.37 5
5 Andrew Morgan JR-3 Olivet Nazarene 4:00.83 4:27.58 4:03.50 3:50.12 3:26.04 4
6 Juan Villagomez FR-1 Judson 5:41.80 4:31.27 5:09.25 3:15.32 3:09.89 3
7 David Alvarez FR-1 St. Xavier 3:59.18 4:34.92 5:38.16 4:56.92 4:01.93 2
8 Gabriel Esparza SR-4 St. Xavier 5:51.93 4:34.94 4:01.95 4:04.70 3:53.70 1
9 Seth Joder FR-1 St. Francis (Ill.) 4:21.91 4:41.62 3:59.38 5:26.68 3:22.77 -
10 Alexander Smith SO-2 Olivet Nazarene 6:01.66 4:42.54 3:46.04 3:31.91 5:16.45 -
11 Carlos Miranda FR-1 Judson 3:36.66 4:45.08 5:25.00 3:36.66 5:47.80 -
12 Zac Maher FR-1 Trinity Christian 4:50.89 4:48.01 3:36.01 5:25.46 5:48.50 -
13 Severio Hernandez FR-1 St. Ambrose 5:29.12 4:53.85 6:13.19 4:06.84 4:42.10 -
14 Jacob Fryer SO-2 Olivet Nazarene 5:25.81 4:56.19 5:11.00 4:23.61 6:25.05 -
15 Leo Kesseler SR-4 St. Ambrose 4:22.22 5:15.92 4:47.49 6:50.70 5:47.52 -
16 Jack Haugen SR-4 St. Ambrose 5:50.40 5:24.44 4:39.02 5:24.44 5:37.42 -
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 David Alvarez FR-1 St. Xavier 5:57.40 4:40.42 3:15.20 3:45.44 4:34.92 4:37.67 2
8 Gabriel Esparza SR-4 St. Xavier 5:13.44 5:46.43 3:17.96 5:18.93 4:34.94 4:15.70 1
11 Carlos Miranda FR-1 Judson 4:42.23 4:16.58 4:19.43 3:59.47 4:45.08 5:13.59 -
12 Zac Maher FR-1 Trinity Christian 4:04.81 4:27.85 6:14.42 4:50.89 4:48.01 4:13.45 -
13 Severio Hernandez FR-1 St. Ambrose 4:15.65 5:26.18 5:34.99 5:08.55 4:53.85 5:32.05 -
14 Jacob Fryer SO-2 Olivet Nazarene 5:02.12 5:13.97 4:53.23 4:38.42 4:56.19 4:56.19 -
15 Leo Kesseler SR-4 St. Ambrose 4:41.17 5:28.56 4:44.33 5:31.72 5:15.92 4:41.17 -
16 Jack Haugen SR-4 St. Ambrose 4:35.78 4:19.56 5:01.73 4:16.31 5:24.44 6:52.04 -
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Wesley Meyer SR-4 Olivet Nazarene 4:26.08 5:04.83 4:18.33 5:33.25 4:49.33 10
2 Carlos Martinez SO-2 St. Francis (Ill.) 5:35.15 5:14.36 4:19.80 5:19.56 3:46.03 8
3 Omar Paramo SO-2 St. Francis (Ill.) 4:58.39 4:13.89 4:21.74 4:26.98 3:26.78 6
4 Pedro Ocampo FR-1 St. Francis (Ill.) 5:14.82 5:25.32 4:22.35 4:17.11 5:01.71 5
5 Andrew Morgan JR-3 Olivet Nazarene 4:48.99 4:51.67 4:27.58 4:00.83 5:37.15 4
6 Juan Villagomez FR-1 Judson 4:36.70 3:15.32 4:31.27 5:03.83 4:36.70 3
9 Seth Joder FR-1 St. Francis (Ill.) 4:50.07 3:22.77 4:41.62 3:22.77 5:54.85 -
10 Alexander Smith SO-2 Olivet Nazarene 4:39.72 4:53.85 4:42.54 3:51.69 4:14.29 -