February 22, 2020
|
Wittenberg-The Steemer - Springfield, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NCAC OAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Logan McKenzie SR-4 Berea 8:38.36 7:27.91 9:28.69 8:33.33 8:23.26 9:23.66 8:53.46
2 Sair Salgado SO-2 Berea 10:40.68 8:09.34 5:58.18 7:03.76 8:24.47 8:29.52 7:49.16
3 Hunter Moore SO-2 Otterbein 10:42.61 10:27.43 8:00.69 8:25.99 8:25.99 9:11.53 6:44.80
4 Mitchell Towne JR-3 Miami (Ohio) 9:52.71 9:07.12 8:46.86 6:50.34 8:26.59 7:46.07 9:07.12
5 Nick DeHaven   Unattached 10:34.67 6:56.34 9:38.82 7:57.27 8:27.73 8:48.04 9:13.43
6 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 7:37.13 9:14.71 10:00.94 7:42.26 8:33.62 5:59.54 9:35.26
7 Hunter Hoover   Unattached 6:06.61 10:09.30 9:27.99 6:58.25 8:36.35 9:07.34 7:39.56
8 Zachary Shultz   Unattached 6:51.71 6:41.29 6:10.02 7:12.56 8:41.15 6:15.23 11:07.08
9 Breydon Gates   Unattached 9:54.20 7:32.23 8:19.55 6:23.87 8:45.84 9:27.91 10:20.50
10 Sebastian Francesconi JR-3 Miami (Ohio) 6:11.74 7:42.02 7:04.84 10:42.57 8:51.05 6:59.53 8:08.57
11 Bradley Davis SR-4 Miami (Ohio) 11:04.13 6:11.91 8:08.80 8:40.68 8:51.30 7:58.17 8:03.49
12 Kyle Munz SR-4 DePauw 6:49.34 10:00.71 8:03.76 8:56.92 8:51.60 7:58.44 10:27.29
13 Max Pettit FR-1 Wright State 7:22.64 7:33.31 7:59.97 10:34.63 8:53.30 6:55.98 6:45.31
14 Derek Knabe   Unattached 10:30.48 6:24.70 9:37.05 6:19.36 8:54.30 10:35.82 7:44.84
15 Wyatt Stahl   Unattached 8:02.75 7:35.93 8:34.93 7:03.74 8:56.38 6:47.65 7:19.84
16 Jason Mehalic SO-2 Otterbein 10:49.73 9:56.03 9:07.70 7:47.16 8:56.96 6:48.09 10:33.62
17 Breydan Hann FR-1 Ohio Northern 7:14.12 11:34.60 11:07.46 9:29.79 9:02.65 11:07.46 8:30.09
18 Aaron Worley JR-3 DePauw 10:19.23 10:02.93 7:25.41 10:57.25 9:03.18 7:03.68 9:19.48
19 Joe Barrett FR-1 Marian (Ind.) 11:08.74 7:20.39 6:31.46 6:53.21 9:03.69 9:36.32 8:31.07
20 Phillip Cochran   Unattached 11:14.30 9:30.98 9:36.42 9:25.55 9:03.79 10:57.99 9:14.67
21 Keith Kaiser FR-1 Otterbein 8:47.91 9:09.68 6:37.29 8:09.81 9:04.23 11:31.18 11:42.06
22 Gunnar Stockman   Unattached 10:27.73 8:33.10 9:33.15 8:00.35 9:05.85 8:38.56 9:22.23
23 Conor Smith SR-4 Marian (Ind.) 8:07.64 11:24.88 8:45.99 6:56.41 9:07.90 10:46.53 7:45.72
24 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 10:14.08 11:14.39 6:40.25 7:13.15 9:08.28 9:41.18 7:07.66
25 Angel Soto-Lozada SR-4 Marian (Ind.) 11:56.43 10:33.77 10:17.24 10:50.30 9:11.10 6:31.29 11:39.90
26 Danny Rockley JR-3 Indianapolis 11:53.68 10:14.10 9:07.71 8:12.39 9:13.24 7:28.13 8:51.11
27 Rick Cimino FR-1 Heidelberg 9:15.16 9:31.82 9:15.16 8:52.96 9:15.16 10:16.23 6:50.82
28 Rhys Fitschen-Brown SR-4 Denison 6:45.48 8:19.91 9:54.34 8:19.91 9:15.45 10:38.77 6:39.93
29 Ethan Bradt FR-1 Ohio Wesleyan 8:43.32 10:29.10 9:16.72 11:41.47 9:16.72 7:25.38 7:03.11
30 Nick Barry JR-3 Ohio Wesleyan 10:57.96 7:37.23 9:34.32 12:04.87 9:17.59 9:23.17 10:41.23
31 Gabriel Johnson SO-2 Berea 7:29.16 7:12.32 11:13.74 7:17.94 9:21.45 11:53.05 11:41.82
32 Thomas Brelage FR-1 DePauw 12:11.85 11:09.44 10:01.36 9:15.98 9:27.32 7:16.84 10:29.73
33 Andrew Bixler FR-1 Indianapolis 9:57.50 9:51.81 9:51.81 8:03.69 9:29.04 10:48.71 9:00.59
34 Devyn Smith SO-2 Otterbein 11:53.16 10:08.79 9:45.60 11:41.56 9:39.80 7:55.44 7:03.26
35 Michael Board SO-2 Wright State 9:12.49 10:39.72 6:47.10 11:14.61 9:41.56 11:08.80 8:55.04
36 Clayton Watters SR-4 Denison 7:29.75 11:46.75 7:23.91 7:35.59 9:44.09 11:46.75 9:38.25
37 Andrew Symonds SR-4 Heidelberg 10:17.40 11:51.48 7:03.36 9:24.48 9:48.00 11:27.96 7:44.52
38 Bryan Peck SR-4 Ohio Northern 10:12.71 11:52.86 9:07.90 9:37.36 9:49.14 8:32.56 12:04.65
39 Jack Beyer SO-2 Ohio Wesleyan 9:58.11 7:12.30 7:06.37 9:40.34 9:52.18 11:26.93 7:18.22
40 Gage Cousineau SO-2 Berea 11:30.95 10:55.21 11:13.08 8:50.12 9:55.64 7:56.52 10:07.56
41 Bryce Hohman FR-1 Wright State 12:22.66 12:58.60 11:04.81 9:34.97 9:58.92 12:04.70 12:52.61
42 David Underwood FR-1 Wabash 11:48.13 9:00.10 8:48.10 7:36.09 10:00.11 10:30.12 12:24.14
43 Ben Lupton FR-1 DePauw 13:06.68 9:42.27 10:07.05 12:23.32 10:19.43 7:44.58 11:58.54
44 Nick O'Bryant SO-2 Heidelberg 13:09.84 7:53.91 9:09.73 7:34.95 10:31.87 12:31.93 7:47.59
45 Dylan Kelly SO-2 Ohio Northern 11:28.88 7:26.50 8:36.66 9:02.18 10:37.85 12:58.18 9:02.18
46 Aedan Lang JR-3 Heidelberg 13:05.18 11:19.61 12:25.59 7:55.07 10:59.81 9:53.83 10:46.62
  Noah Kurtz FR-1 Indianapolis DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jake Edwards   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Miles Main SO-2 DePauw DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Logan McKenzie SR-4 Berea 6:57.71 8:23.26 10:39.14
2 Sair Salgado SO-2 Berea 8:44.65 8:24.47 6:43.58
3 Hunter Moore SO-2 Otterbein 6:39.74 8:25.99 7:20.22
4 Mitchell Towne JR-3 Miami (Ohio) 5:54.62 8:26.59 6:30.08
5 Nick DeHaven   Unattached 10:09.28 8:27.73 9:13.43
6 Reid Sharkey JR-3 Lynchburg 8:49.03 8:33.62 8:18.22
7 Hunter Hoover   Unattached 6:11.78 8:36.35 8:36.35
8 Zachary Shultz   Unattached 9:02.00 8:41.15 7:28.19
9 Breydon Gates   Unattached 6:29.13 8:45.84 7:53.26
11 Bradley Davis SR-4 Miami (Ohio) 8:24.74 8:51.30 11:14.76
14 Derek Knabe   Unattached 8:00.87 8:54.30 9:58.42
23 Conor Smith SR-4 Marian (Ind.) 10:46.53 9:07.90 10:30.09
  Jake Edwards   Unattached DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
10 Sebastian Francesconi JR-3 Miami (Ohio) 6:59.53 8:51.05
12 Kyle Munz SR-4 DePauw 10:00.71 8:51.60
13 Max Pettit FR-1 Wright State 7:43.97 8:53.30
15 Wyatt Stahl   Unattached 7:25.20 8:56.38
16 Jason Mehalic SO-2 Otterbein 9:29.18 8:56.96
17 Breydan Hann FR-1 Ohio Northern 9:56.92 9:02.65
18 Aaron Worley JR-3 DePauw 7:36.28 9:03.18
19 Joe Barrett FR-1 Marian (Ind.) 8:52.82 9:03.69
20 Phillip Cochran   Unattached 10:57.99 9:03.79
21 Keith Kaiser FR-1 Otterbein 6:26.41 9:04.23
25 Angel Soto-Lozada SR-4 Marian (Ind.) 11:34.39 9:11.10
26 Danny Rockley JR-3 Indianapolis 8:45.58 9:13.24
29 Ethan Bradt FR-1 Ohio Wesleyan 10:34.66 9:16.72
30 Nick Barry JR-3 Ohio Wesleyan 6:35.89 9:17.59
33 Andrew Bixler FR-1 Indianapolis 6:44.02 9:29.04
  Miles Main SO-2 DePauw DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Gunnar Stockman   Unattached 9:05.85 8:44.02 10:27.73 8:16.73 7:49.44
24 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 9:08.28 6:29.28 8:57.32 10:36.01 7:02.18
27 Rick Cimino FR-1 Heidelberg 9:15.16 6:50.82 7:07.48 7:07.48 10:27.33
28 Rhys Fitschen-Brown SR-4 Denison 9:15.45 8:36.57 11:50.98 10:33.22 8:36.57
31 Gabriel Johnson SO-2 Berea 9:21.45 7:57.24 9:32.68 7:57.24 10:23.21
32 Thomas Brelage FR-1 DePauw 9:27.32 7:22.51 9:27.32 11:43.48 10:07.04
34 Devyn Smith SO-2 Otterbein 9:39.80 7:26.45 9:57.20 7:32.25 10:20.39
35 Michael Board SO-2 Wright State 9:41.56 10:16.46 9:59.01 9:29.93 7:21.99
36 Clayton Watters SR-4 Denison 9:44.09 10:36.66 9:38.25 10:30.82 12:21.80
37 Andrew Symonds SR-4 Heidelberg 9:48.00 11:33.84 7:50.40 8:43.32 8:19.80
38 Bryan Peck SR-4 Ohio Northern 9:49.14 9:31.47 7:33.64 9:49.14 9:37.36
39 Jack Beyer SO-2 Ohio Wesleyan 9:52.18 7:35.98 7:24.14 11:32.85 6:54.53
40 Gage Cousineau SO-2 Berea 9:55.64 7:44.60 11:19.03 7:02.91 12:48.38
41 Bryce Hohman FR-1 Wright State 9:58.92 8:35.08 10:22.88 11:28.76 12:52.61
42 David Underwood FR-1 Wabash 10:00.11 9:54.11 8:00.09 12:30.14 10:42.12
43 Ben Lupton FR-1 DePauw 10:19.43 9:29.88 10:38.02 11:58.54 12:41.90
44 Nick O'Bryant SO-2 Heidelberg 10:31.87 11:54.02 13:41.44 8:50.77 10:19.24
45 Dylan Kelly SO-2 Ohio Northern 10:37.85 10:18.72 7:26.50 9:08.56 8:17.53
46 Aedan Lang JR-3 Heidelberg 10:59.81 12:38.79 9:14.24 9:01.05 7:48.47
  Noah Kurtz FR-1 Indianapolis DNF DNF DNF DNF DNF