February 8, 2020
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA WIAC

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Christabelle Mulcahy JR-3 Concordia-St. Paul 9.94 7.99 8.87 6.48 11.18 6.66 10.83 10
2 Isabelle Kick SR-4 Wis.-La Crosse 11.41 7.73 8.98 9.61 6.65 10.51 8.54 8
3 Emma Lawrence FR-1 Wis.-La Crosse 8.82 8.64 9.00 10.62 9.27 7.56 7.02 6
4 Jailah Brice-Moore FR-1 Sioux Falls 9.55 10.64 9.01 9.10 10.64 8.29 6.67 5
5 Hannah Zenkovich SO-2 Wis.-La Crosse 8.02 7.12 9.01 8.56 10.46 11.18 6.40 4
6 Birgen Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 10.26 9.72 9.08 6.90 9.90 9.54 8.45 3
7 Isatu Shirek FR-1 SW Minnesota St. 10.58 11.98 9.28 10.30 8.91 11.51 10.30 2
8 Rebecca Breyer SR-4 Wis.-La Crosse 7.93 11.48 9.33 9.33 8.40 9.89 7.84 1

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Christabelle Mulcahy JR-3 Concordia-St. Paul 11.01 10.48 10.74 10.12 8.95
2 Isabelle Kick SR-4 Wis.-La Crosse 10.69 9.07 10.24 11.23 8.98
3 Jailah Brice-Moore FR-1 Sioux Falls 7.42 9.68 6.78 10.40 9.04
4 Emma Lawrence FR-1 Wis.-La Crosse 8.43 7.71 10.69 10.60 9.06
5 Birgen Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 9.08 7.99 10.63 6.63 9.08
6 Isatu Shirek FR-1 SW Minnesota St. 7.03 9.13 10.78 8.49 9.13
7 Hannah Zenkovich SO-2 Wis.-La Crosse 11.15 10.70 10.52 9.05 9.14
8 Rebecca Breyer SR-4 Wis.-La Crosse 6.54 6.90 11.69 8.01 9.20
9 Erin Zajc SR-4 Wis.-La Crosse 7.28 7.46 9.12 11.24 9.21
10 Claire Chell SO-2 St. Thomas (Minn.) 6.53 8.95 9.88 10.72 9.32
11 Samantha Krueger SO-2 Wis.-River Falls 7.16 11.83 12.41 11.64 9.54
12 Victoria Czech FR-1 St. Cloud State 10.84 7.20 8.16 12.28 9.59
13 Rebekah Salfer FR-1 St. Olaf 6.82 11.52 12.20 8.55 9.60
14 Laura Kammer SR-4 St. Olaf 7.40 7.40 11.04 8.64 9.60
15 Sydney Gray FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.73 9.04 10.09 10.29 9.61
16 Emma Weatherly FR-1 Minnesota State 10.49 7.70 11.16 11.64 9.62
17 Ashley Sprain SR-4 Winona State 10.68 6.74 7.99 9.14 9.62
18 Samiya Abu-Youm JR-3 Minnesota State 11.08 6.75 11.66 10.79 9.63
19 Arika Robinson SO-2 Concordia-St. Paul 8.61 11.99 9.48 7.26 9.67
20 Jamera Colon FR-1 Waldorf 11.62 9.88 11.04 9.68 9.68
21 Rachel Studer JR-3 Gustavus Adolphus 11.95 11.75 10.10 10.69 9.71
22 Emily Bohlig SR-4 St. Olaf 12.02 11.43 11.83 10.36 9.77
23 Meara Beighley FR-1 Sioux Falls 9.40 7.05 12.63 8.91 9.79
24 Teirra Greene FR-1 Minnesota State 8.16 11.01 11.51 9.54 9.83
25 Kiya Wulf FR-1 Iowa Central CC 7.70 10.66 9.38 10.96 9.87
26 Paige Woldt JR-3 St. Olaf 12.53 8.06 10.34 9.55 9.94
27 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 8.50 7.40 11.09 7.80 9.99
28 Marlee Dietrich FR-1 Wis.-River Falls 9.48 8.47 12.50 11.19 10.08
29 Tacora Taylor JR-3 Concordia-St. Paul 11.74 12.35 7.90 7.90 10.12
30 Kortney Lightfoot SR-4 Upper Iowa 12.56 10.42 8.17 10.42 10.21
31 Alison Jaecks SO-2 Viterbo 7.87 11.85 8.99 9.91 10.21
32 Katie Haase FR-1 Wis.-River Falls 8.81 13.11 13.11 10.55 10.24
33 Rachel Petraszak FR-1 Wis.-River Falls 12.07 8.22 13.42 11.34 10.40
34 Tess Durscher FR-1 Viterbo 13.34 11.55 13.55 9.14 10.50
35 Anna Duffy FR-1 St. Olaf 9.84 9.84 8.26 10.69 10.58
36 Hayleigh Solano SO-2 Waldorf 11.34 11.76 9.43 7.84 10.59
37 Lily Becker FR-1 Hawkeye CC 11.71 13.73 13.73 12.24 10.64
38 Zoe Stone SO-2 Minnesota State 10.70 13.49 7.92 13.17 10.70
39 Carmen Mata FR-1 Waldorf 9.06 8.84 10.89 9.17 10.78
40 Taylor Thompson JR-3 Gustavus Adolphus 13.85 7.70 14.29 7.81 10.99
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Isatu Shirek FR-1 SW Minnesota St. 9.13 7.31
10 Claire Chell SO-2 St. Thomas (Minn.) 9.32 9.14
15 Sydney Gray FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.61 8.56
39 Carmen Mata FR-1 Waldorf 10.78 12.72
40 Taylor Thompson JR-3 Gustavus Adolphus 10.99 13.74
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
5 Birgen Nelson FR-1 Gustavus Adolphus 9.08
16 Emma Weatherly FR-1 Minnesota State 9.62
17 Ashley Sprain SR-4 Winona State 9.62
24 Teirra Greene FR-1 Minnesota State 9.83
31 Alison Jaecks SO-2 Viterbo 10.21
35 Anna Duffy FR-1 St. Olaf 10.58
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Christabelle Mulcahy JR-3 Concordia-St. Paul 9.76 8.86 11.10 8.95
14 Laura Kammer SR-4 St. Olaf 10.08 12.10 7.88 9.60
18 Samiya Abu-Youm JR-3 Minnesota State 8.67 8.57 7.80 9.63
23 Meara Beighley FR-1 Sioux Falls 8.13 12.63 12.05 9.79
27 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 9.79 8.20 7.70 9.99
28 Marlee Dietrich FR-1 Wis.-River Falls 7.77 8.37 11.09 10.08
34 Tess Durscher FR-1 Viterbo 11.76 10.71 9.98 10.50
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Isabelle Kick SR-4 Wis.-La Crosse 8.98 6.38
9 Erin Zajc SR-4 Wis.-La Crosse 9.21 10.41
12 Victoria Czech FR-1 St. Cloud State 9.59 8.16
19 Arika Robinson SO-2 Concordia-St. Paul 9.67 9.19
22 Emily Bohlig SR-4 St. Olaf 9.77 11.14
29 Tacora Taylor JR-3 Concordia-St. Paul 10.12 7.09
32 Katie Haase FR-1 Wis.-River Falls 10.24 12.80
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Jailah Brice-Moore FR-1 Sioux Falls 10.49 9.04
7 Hannah Zenkovich SO-2 Wis.-La Crosse 11.34 9.14
13 Rebekah Salfer FR-1 St. Olaf 12.48 9.60
21 Rachel Studer JR-3 Gustavus Adolphus 12.63 9.71
30 Kortney Lightfoot SR-4 Upper Iowa 8.07 10.21
36 Hayleigh Solano SO-2 Waldorf 7.84 10.59
37 Lily Becker FR-1 Hawkeye CC 8.20 10.64
38 Zoe Stone SO-2 Minnesota State 9.74 10.70
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Emma Lawrence FR-1 Wis.-La Crosse 6.71 10.33 9.06 7.71
8 Rebecca Breyer SR-4 Wis.-La Crosse 7.27 9.66 9.20 11.23
11 Samantha Krueger SO-2 Wis.-River Falls 12.12 11.83 9.54 8.78
20 Jamera Colon FR-1 Waldorf 12.39 7.17 9.68 9.88
25 Kiya Wulf FR-1 Iowa Central CC 12.54 11.95 9.87 10.27
26 Paige Woldt JR-3 St. Olaf 9.05 8.85 9.94 12.73
33 Rachel Petraszak FR-1 Wis.-River Falls 9.57 7.49 10.40 11.34