January 24, 2020
|
Texas Tech-Sports Performance Center - Lubbock, TX
|
200m (Banked)
|
3217 ft. elevation
ICON KEY: NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Takieddine Hedeilli JR-3 Texas Tech 1:49.57
2 Michael Rhoads SR-4 Air Force 1:49.85
3 Kieran Taylor JR-3 Arkansas 1:49.94
4 Alfred Chawonza FR-1 Texas Tech 1:50.21
5 Christian Gilmore SO-2 Houston 1:51.29
6 Chase Pareti JR-3 Arkansas 1:52.71
7 Zion Smith SO-2 Houston 1:52.84
8 Joe Austin III JR-3 Sam Houston St. 1:53.35
9 Baptiste Depril-Dupre FR-1 New Mexico JC 1:53.36
10 Matthew Hernandez JR-3 Incarnate Word 1:54.02
11 Timothy Kibet SO-2 Arizona 1:54.19
12 Luke George SO-2 Arkansas 1:54.35
13 Harold Murphy FR-1 UT-Arlington 1:54.41
14 Nicholas Hamilton SR-4 Houston 1:54.98
15 Tanner Blackmore JR-3 Oklahoma State 1:55.38
16 Jordan Cherin SR-4 Incarnate Word 1:55.47
17 Aric Kedge JR-3 Air Force 1:55.54
18 Cash Merutka FR-1 Oklahoma State 1:56.20
19 Tyrese Reid FR-1 Barton County CC 1:56.46
20 Reese Walters JR-3 Arkansas 1:56.89
21 Issac Hastings FR-1 South Plains 1:57.01
22 Dylan Lowe FR-1 UT-Arlington 1:57.22
23 Andrew Bosquez JR-3 Sam Houston St. 1:57.63
24 Jackson Burnett FR-1 Western Texas College 1:57.84
25 Yusuf Mohamud SO-2 South Plains 1:59.02
26 Lloyd Frilot FR-1 New Mexico JC 1:59.91
27 Eli Ortiz FR-1 New Mexico JC 1:59.96
28 Alan Gonzales-Palacios FR-1 UT-Arlington 2:00.28
29 Isaac Pearce JR-3 Houston 2:01.37
30 Sergio Armendariz SO-2 Sam Houston St. 2:01.60
31 Victor Bocanegra JR-3 UT-Arlington 2:01.62
32 Devis Cheruiyot FR-1 New Mexico JC 2:01.76
33 Reece Skinner FR-1 Texas Tech 2:01.77
34 Steven Duran SR-4 Texas Tech 2:04.01
35 Oscar Torres FR-1 Western Texas College 2:08.60
36 Elijah McWilliams SO-2 Western Texas College 2:09.05
37 Ryan Robinson FR-1 South Plains 2:13.32
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Takieddine Hedeilli JR-3 Texas Tech 1:35.33 2:19.16 1:27.66 1:49.57 2:08.20
2 Michael Rhoads SR-4 Air Force 1:19.10 1:56.45 1:44.36 1:49.85 1:44.36
3 Kieran Taylor JR-3 Arkansas 1:46.65 1:41.15 1:33.45 1:49.94 1:21.36
4 Alfred Chawonza FR-1 Texas Tech 1:18.25 1:31.48 1:41.40 1:50.21 1:49.11
5 Christian Gilmore SO-2 Houston 2:01.31 2:19.12 2:12.44 1:51.29 1:21.25
6 Chase Pareti JR-3 Arkansas 1:21.16 1:26.79 1:33.55 1:52.71 1:33.55
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Zion Smith SO-2 Houston 1:52.84 2:18.80 1:33.66
8 Joe Austin III JR-3 Sam Houston St. 1:53.35 2:01.29 1:27.28
10 Matthew Hernandez JR-3 Incarnate Word 1:54.02 1:27.80 2:13.41
12 Luke George SO-2 Arkansas 1:54.35 2:21.80 2:01.22
14 Nicholas Hamilton SR-4 Houston 1:54.98 1:20.49 2:19.13
15 Tanner Blackmore JR-3 Oklahoma State 1:55.38 2:25.38 1:23.08
18 Cash Merutka FR-1 Oklahoma State 1:56.20 2:00.85 2:26.42
31 Victor Bocanegra JR-3 UT-Arlington 2:01.62 2:27.16 2:01.62
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Baptiste Depril-Dupre FR-1 New Mexico JC 1:53.36 1:57.90
11 Timothy Kibet SO-2 Arizona 1:54.19 1:46.20
13 Harold Murphy FR-1 UT-Arlington 1:54.41 1:54.41
16 Jordan Cherin SR-4 Incarnate Word 1:55.47 1:58.94
17 Aric Kedge JR-3 Air Force 1:55.54 1:40.52
20 Reese Walters JR-3 Arkansas 1:56.89 1:26.50
25 Yusuf Mohamud SO-2 South Plains 1:59.02 1:32.84
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Tyrese Reid FR-1 Barton County CC 1:58.79 2:12.77 1:47.15 2:05.78 1:56.46 1:30.84 2:09.27
21 Issac Hastings FR-1 South Plains 1:38.29 2:07.54 1:28.93 1:38.29 1:57.01 2:23.93 2:22.76
23 Andrew Bosquez JR-3 Sam Houston St. 1:31.76 1:58.81 1:35.28 2:05.87 1:57.63 2:21.16 1:56.46
24 Jackson Burnett FR-1 Western Texas College 2:33.20 2:09.63 1:55.49 1:37.81 1:57.84 1:50.77 2:00.20
26 Lloyd Frilot FR-1 New Mexico JC 2:28.69 2:14.30 1:39.53 1:53.92 1:59.91 1:47.92 2:04.71
29 Isaac Pearce JR-3 Houston 2:25.65 2:09.87 1:58.95 2:35.36 2:01.37 2:31.72 1:56.52
33 Reece Skinner FR-1 Texas Tech 2:07.86 1:56.90 1:37.42 1:33.77 2:01.77 2:29.78 2:28.56
34 Steven Duran SR-4 Texas Tech 1:44.17 2:37.50 1:45.41 2:23.86 2:04.01 1:34.25 2:33.78
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
22 Dylan Lowe FR-1 UT-Arlington 1:26.75 2:07.77 1:57.22
27 Eli Ortiz FR-1 New Mexico JC 1:29.97 1:44.37 1:59.96
28 Alan Gonzales-Palacios FR-1 UT-Arlington 1:42.24 1:32.62 2:00.28
30 Sergio Armendariz SO-2 Sam Houston St. 1:36.07 1:38.50 2:01.60
32 Devis Cheruiyot FR-1 New Mexico JC 2:23.68 2:13.94 2:01.76
35 Oscar Torres FR-1 Western Texas College 2:02.17 2:07.32 2:08.60
36 Elijah McWilliams SO-2 Western Texas College 2:47.77 2:38.74 2:09.05
37 Ryan Robinson FR-1 South Plains 1:58.66 1:37.33 2:13.32