January 24-25, 2020
|
St. Ambrose-Wellness and Rec Center - Davenport, IA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mario Scarcelli JR-3 St. Xavier 10:58.48 6:40.36 8:46.78 6:45.62 9:28.93 8:41.52 9:28.93 10
2 Matt Jung SO-2 St. Ambrose 7:03.29 9:40.66 9:02.67 10:56.63 7:19.57 8:40.97 6:19.87 8
3 Enrique Romo FR-1 St. Xavier 8:03.94 8:52.88 9:03.75 8:25.69 9:25.50 8:58.32 7:42.19 6
4 Carl Schoenfield SO-2 Augustana (Ill.) 6:21.80 6:38.16 9:05.42 11:38.14 11:32.69 10:27.24 6:49.07 5
5 Kevin Claus Senior Unattached 10:03.92 9:09.01 9:09.01 11:09.80 11:20.78 7:46.66 10:31.37 -
6 Andrew Dobrescu SO-2 Trinity Christian 10:48.72 9:53.28 9:14.46 8:07.93 7:29.12 7:45.75 11:05.36 4
7 Ryan Mathes JR-3 Trinity Christian 10:21.64 11:50.44 9:15.03 10:21.64 11:50.44 8:19.53 6:28.52 3
8 Karsten Zielinski SO-2 Augustana (Ill.) 7:06.66 8:25.26 9:21.39 9:49.46 8:14.03 9:43.85 9:55.08 2
9 Juan Villagomez FR-1 Judson 11:14.81 12:17.72 9:31.87 8:46.12 11:03.37 7:14.63 9:31.87 1
10 Marco Alanis JR-3 Augustana (Ill.) 10:57.78 6:46.11 9:31.98 10:00.58 7:31.87 8:29.07 11:03.50 -
11 Cameron Shotton SR-4 Augustana (Ill.) 10:13.33 7:15.64 9:33.20 9:04.54 11:39.31 11:27.84 12:19.43 -
12 David Alvarez FR-1 St. Xavier 12:05.47 11:36.69 9:35.77 9:01.23 10:33.35 9:06.99 8:32.44 -
13 George Barton FR-1 St. Ambrose 10:29.53 11:15.74 9:37.55 9:37.55 8:57.13 12:01.94 11:44.61 -
14 Chris Borschnack SO-2 St. Ambrose 9:03.78 8:58.00 9:38.49 10:18.99 7:42.80 7:25.44 10:13.20 -
15 Alex Belzer   Iowa Track and Field Club 8:15.23 7:57.75 9:42.62 9:30.97 8:44.36 7:16.97 8:56.01 -
16 Jacob Sanchez JR-3 Augustana (Ill.) 11:42.95 9:09.36 9:50.71 12:00.67 8:16.20 9:09.36 12:30.21 -
17 Tyler Reinkemeyer JR-3 Central Methodist 8:40.43 11:20.10 9:51.39 12:42.90 9:51.39 11:55.59 9:33.65 -
18 Diego Cruz FR-1 Augustana (Ill.) 11:11.66 12:28.94 9:54.39 7:37.68 7:07.96 12:05.16 11:53.27 -
19 Trevor Roebke SR-4 Central Methodist 7:37.26 10:43.77 10:01.65 7:55.31 7:19.21 9:13.52 11:25.89 -
20 Simon Hagen JR-3 St. Ambrose 12:23.29 11:10.78 10:04.30 10:28.48 10:46.61 12:23.29 10:46.61 -
21 Sam Long SR-4 St. Ambrose 12:50.93 9:54.89 10:07.03 12:02.37 11:13.81 7:17.07 8:17.77 -
22 Ehren Braun SR-4 Augustana (Ill.) 10:26.32 12:21.85 10:08.07 8:00.38 9:01.19 8:36.86 7:05.65 -
23 Mason Hurless FR-1 Augustana (Ill.) 12:47.29 11:52.49 10:08.96 12:04.67 8:01.08 8:19.35 8:37.62 -
24 Michael Aumuller FR-1 Augustana (Ill.) 12:56.36 7:32.37 10:11.30 12:01.34 8:09.04 9:52.96 11:06.32 -
25 Brian Baldwin SR-4 St. Xavier 10:04.54 11:12.39 10:16.87 13:03.43 9:15.19 7:11.81 13:15.77 -
26 Nathan Krygsheld JR-3 Trinity Christian 8:36.02 9:13.33 10:21.71 12:19.84 10:34.15 11:11.45 10:46.58 -
27 Addison Barnhill JR-3 Calumet-St. Joseph 7:29.51 11:49.09 10:33.11 13:36.72 8:13.83 12:46.07 10:26.78 -
28 Matt Corke JR-3 Augustana (Ill.) 10:36.80 7:57.60 10:36.80 8:16.71 10:04.96 10:17.70 12:12.32 -
29 Michael Mikhail SR-4 Judson 8:26.54 12:04.55 10:41.19 10:54.02 10:21.96 9:56.31 13:21.49 -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Chris Borschnack SO-2 St. Ambrose 7:31.23 12:03.12 9:38.49 12:03.12 10:30.56 12:32.04 -
20 Simon Hagen JR-3 St. Ambrose 12:17.25 11:22.86 10:04.30 8:57.83 12:59.55 10:10.35 -
21 Sam Long SR-4 St. Ambrose 7:04.92 7:04.92 10:07.03 9:18.47 10:49.53 7:59.56 -
22 Ehren Braun SR-4 Augustana (Ill.) 9:19.43 11:02.80 10:08.07 9:01.19 9:07.27 8:12.54 -
23 Mason Hurless FR-1 Augustana (Ill.) 9:56.78 8:07.17 10:08.96 11:15.95 7:18.46 10:45.50 -
24 Michael Aumuller FR-1 Augustana (Ill.) 8:39.61 10:23.53 10:11.30 11:55.22 7:44.59 9:40.74 -
26 Nathan Krygsheld JR-3 Trinity Christian 8:48.46 13:22.01 10:21.71 9:38.19 7:46.29 7:46.29 -
27 Addison Barnhill JR-3 Calumet-St. Joseph 10:33.11 9:23.47 10:33.11 9:04.48 12:14.41 11:36.43 -
28 Matt Corke JR-3 Augustana (Ill.) 11:46.85 7:32.13 10:36.80 8:35.81 11:40.48 9:01.28 -
29 Michael Mikhail SR-4 Judson 10:41.19 13:27.90 10:41.19 8:13.72 10:34.78 7:54.48 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 Juan Villagomez FR-1 Judson 9:31.87 12:17.72 1
10 Marco Alanis JR-3 Augustana (Ill.) 9:31.98 7:03.27 -
12 David Alvarez FR-1 St. Xavier 9:35.77 11:48.20 -
13 George Barton FR-1 St. Ambrose 9:37.55 11:27.29 -
15 Alex Belzer   Iowa Track and Field Club 9:42.62 10:23.41 -
16 Jacob Sanchez JR-3 Augustana (Ill.) 9:50.71 10:20.25 -
17 Tyler Reinkemeyer JR-3 Central Methodist 9:51.39 12:31.07 -
18 Diego Cruz FR-1 Augustana (Ill.) 9:54.39 7:02.02 -
19 Trevor Roebke SR-4 Central Methodist 10:01.65 10:31.74 -
25 Brian Baldwin SR-4 St. Xavier 10:16.87 9:09.02 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Mario Scarcelli JR-3 St. Xavier 10:05.80 10:32.14 8:46.78 8:04.64 11:03.75 9:55.27 10
2 Matt Jung SO-2 St. Ambrose 11:07.49 8:19.26 9:02.67 9:56.94 6:19.87 9:13.53 8
3 Enrique Romo FR-1 St. Xavier 11:30.57 11:46.88 9:03.75 11:03.38 10:19.88 10:57.94 6
4 Carl Schoenfield SO-2 Augustana (Ill.) 10:54.51 7:59.97 9:05.42 10:38.15 9:05.42 9:49.06 5
5 Kevin Claus Senior Unattached 9:30.97 11:04.31 9:09.01 7:19.21 11:20.78 7:24.70 -
6 Andrew Dobrescu SO-2 Trinity Christian 10:48.72 8:46.74 9:14.46 10:48.72 6:44.76 9:31.10 4
7 Ryan Mathes JR-3 Trinity Christian 6:34.08 9:15.03 9:15.03 11:44.89 6:50.73 11:44.89 3
8 Karsten Zielinski SO-2 Augustana (Ill.) 11:08.06 11:24.90 9:21.39 11:41.74 12:04.20 6:32.98 2
11 Cameron Shotton SR-4 Augustana (Ill.) 8:47.35 8:35.88 9:33.20 7:32.83 12:07.97 10:24.79 -