January 24-25, 2020
|
St. Ambrose-Wellness and Rec Center - Davenport, IA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Wesley Meyer SR-4 Olivet Nazarene 1:54.80 10
2 Wyatt Kelly SO-2 Loras 1:59.25 8
3 Finn Engel SO-2 Benedictine (Ill.) 2:00.41 6
4 Nick Harvey SR-4 Augustana (Ill.) 2:01.89 5
5 Erwin Lee II FR-1 Judson 2:03.40 4
6 Elliot Knernschield SR-4 Central Methodist 2:04.99 3
7 Shane McBride FR-1 Benedictine (Ill.) 2:05.41 2
8 Griff Morrill JR-3 Monmouth (Ill.) 2:05.47 1
9 Anthoney Brown SR-4 Augustana (Ill.) 2:05.66 -
10 Seth Ernest SO-2 Olivet Nazarene 2:05.88 -
11 Gavin Conway FR-1 Monmouth (Ill.) 2:06.27 -
12 Daniel Miller SO-2 Clarke 2:06.43 -
13 Ethan Gray FR-1 Augustana (Ill.) 2:06.82 -
14 Juan Villagomez FR-1 Judson 2:06.86 -
15 Jason Noel SO-2 Benedictine (Ill.) 2:07.31 -
16 Jacob Vowell JR-3 Augustana (Ill.) 2:08.16 -
17 Riley Dulin SO-2 Monmouth (Ill.) 2:09.07 -
18 Tanner Heiple SR-4 Monmouth (Ill.) 2:10.68 -
19 John Kennedy SO-2 Trinity Christian 2:10.73 -
20 Cole Long SO-2 Augustana (Ill.) 2:12.34 -
21 Zac Maher FR-1 Trinity Christian 2:13.25 -
22 Adam Schumacher FR-1 Augustana (Ill.) 2:14.33 -
23 Rakeem Bluitt SR-4 Calumet-St. Joseph 2:15.55 -
24 Chris DiGioia JR-3 Benedictine (Ill.) 2:16.04 -
25 Jonah Cecil SO-2 Monmouth (Ill.) 2:16.85 -
26 Emanual Rogers FR-1 Calumet-St. Joseph 2:18.01 -
27 Grant Bradman SR-4 Judson 2:18.73 -
28 Alex Urbina FR-1 Monmouth (Ill.) 2:18.78 -
29 Nikash Pradhan   Iowa Track and Field Club 2:19.15 -
30 Tony Reppmann FR-1 Trinity Christian 2:27.53 -
31 Brandon Stanley SO-2 Loras 2:38.83 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
26 Emanual Rogers FR-1 Calumet-St. Joseph 2:53.90 2:59.42 2:18.01 -
28 Alex Urbina FR-1 Monmouth (Ill.) 1:42.70 1:38.54 2:18.78 -
29 Nikash Pradhan   Iowa Track and Field Club 2:08.02 1:44.37 2:19.15 -
30 Tony Reppmann FR-1 Trinity Christian 2:06.88 2:46.71 2:27.53 -
31 Brandon Stanley SO-2 Loras 3:20.13 2:22.95 2:38.83 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
7 Shane McBride FR-1 Benedictine (Ill.) 2:05.41 1:49.11 2:21.72 2
8 Griff Morrill JR-3 Monmouth (Ill.) 2:05.47 2:31.82 1:44.14 1
15 Jason Noel SO-2 Benedictine (Ill.) 2:07.31 2:37.87 1:39.31 -
19 John Kennedy SO-2 Trinity Christian 2:10.73 2:44.72 2:10.73 -
20 Cole Long SO-2 Augustana (Ill.) 2:12.34 1:47.20 1:44.55 -
21 Zac Maher FR-1 Trinity Christian 2:13.25 1:35.94 1:54.60 -
22 Adam Schumacher FR-1 Augustana (Ill.) 2:14.33 2:37.17 2:04.93 -
25 Jonah Cecil SO-2 Monmouth (Ill.) 2:16.85 1:45.38 2:01.80 -
27 Grant Bradman SR-4 Judson 2:18.73 2:07.64 1:56.54 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
5 Erwin Lee II FR-1 Judson 2:03.40 4
10 Seth Ernest SO-2 Olivet Nazarene 2:05.88 -
11 Gavin Conway FR-1 Monmouth (Ill.) 2:06.27 -
13 Ethan Gray FR-1 Augustana (Ill.) 2:06.82 -
14 Juan Villagomez FR-1 Judson 2:06.86 -
16 Jacob Vowell JR-3 Augustana (Ill.) 2:08.16 -
18 Tanner Heiple SR-4 Monmouth (Ill.) 2:10.68 -
23 Rakeem Bluitt SR-4 Calumet-St. Joseph 2:15.55 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Wesley Meyer SR-4 Olivet Nazarene 1:53.66 1:29.55 1:54.80 1:54.80 10
2 Wyatt Kelly SO-2 Loras 1:24.67 1:52.10 1:59.25 2:25.49 8
3 Finn Engel SO-2 Benedictine (Ill.) 1:58.01 2:36.54 2:00.41 2:14.86 6
4 Nick Harvey SR-4 Augustana (Ill.) 1:58.24 2:01.89 2:01.89 2:01.89 5
6 Elliot Knernschield SR-4 Central Methodist 1:43.75 2:28.74 2:04.99 2:07.49 3
9 Anthoney Brown SR-4 Augustana (Ill.) 1:36.76 2:10.69 2:05.66 2:06.92 -
12 Daniel Miller SO-2 Clarke 2:32.98 1:29.77 2:06.43 2:12.76 -
17 Riley Dulin SO-2 Monmouth (Ill.) 1:38.10 2:00.04 2:09.07 2:23.27 -
24 Chris DiGioia JR-3 Benedictine (Ill.) 2:10.60 1:39.31 2:16.04 1:42.03 -