January 23-24, 2020
|
Northern Iowa-UNI Dome - Cedar Falls, IA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rylan Santi SO-2 Northern Iowa 6.30 7.68 9.37 8.38 7.61 8.76
2 Taylor Raines SR-4 Northern Iowa 9.79 7.77 7.62 6.92 5.75 7.39
3 Emily Paul SR-4 Northern Iowa 9.26 7.84 9.41 6.35 7.45 9.49
4 Jill Bennett FR-1 Northern Iowa 9.41 7.84 8.86 9.33 8.94 10.12
5 Paighton Malek SO-2 Hawkeye CC 7.39 7.94 8.02 10.01 7.23 8.18
6 Abbie Ranschau SR-4 Northern Iowa 7.79 8.03 8.36 8.76 8.36 7.15
7 Haley Flaws SO-2 Grand View 8.73 8.08 8.41 5.82 6.23 5.74

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rylan Santi SO-2 Northern Iowa 7.71 9.26 9.96 7.78 5.61
2 Taylor Raines SR-4 Northern Iowa 8.37 6.73 10.17 7.82 9.86
3 Jill Bennett FR-1 Northern Iowa 6.62 5.84 8.44 7.88 10.25
4 Alison Beeman SR-4 Dubuque 7.12 5.70 7.99 7.91 7.83
5 Emily Paul SR-4 Northern Iowa 9.09 9.41 5.69 7.90 6.32
6 Paighton Malek SO-2 Hawkeye CC 8.61 6.30 8.93 7.97 7.97
7 Abbie Ranschau SR-4 Northern Iowa 9.79 7.22 9.71 8.02 9.07
8 Haley Flaws SO-2 Grand View 9.17 6.03 9.25 8.04 7.24
9 Destiny Lottie FR-1 Indian Hills CC 8.04 10.30 6.84 8.04 10.13
10 Olivia Hubler SO-2 Northern Iowa 9.27 8.79 8.14 8.06 8.55
11 Destiny McGinnis JR-3 Grand View 9.81 9.40 7.05 8.10 7.37
12 Alyssa Skrove SR-4 Dubuque 9.61 7.00 6.68 8.14 9.85
13 Ellie Loesch FR-1 Upper Iowa 9.70 10.60 6.12 8.15 8.72
14 Jenna Hummell FR-1 Hawkeye CC 7.43 10.23 6.77 8.25 9.00
15 Mary Kate Wille FR-1 Dubuque 7.60 7.52 9.34 8.26 7.03
16 Riawna Hunter FR-1 Grand View 7.14 6.64 7.23 8.30 9.22
17 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 7.26 7.43 7.09 8.34 10.60
18 Stanita Zulu FR-1 North Iowa Area CC 8.19 6.32 8.11 8.53 7.43
19 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 10.55 8.15 7.46 8.57 7.03
20 Cassiddy Wilson JR-3 Upper Iowa 7.46 7.12 9.52 8.57 7.63
21 Abigail Smith FR-1 Dubuque 7.68 10.27 7.60 8.63 8.12
22 Kylie Volesky FR-1 Upper Iowa 9.44 9.53 7.11 8.66 7.11
23 Tarran Williams FR-1 North Iowa Area CC 6.69 10.48 7.66 8.80 9.16
24 Kasey Parish SO-2 North Iowa Area CC 6.77 6.86 8.01 8.90 11.04
25 Meghan Prohaska FR-1 Dubuque 9.90 9.17 7.09 9.08 8.63
26 Siddhika Magee SO-2 North Iowa Area CC 10.63 10.17 11.65 9.24 11.83
27 Kayla Hansen FR-1 North Iowa Area CC 9.65 10.15 8.95 10.05 7.64
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Taylor Raines SR-4 Northern Iowa 7.82
6 Paighton Malek SO-2 Hawkeye CC 7.97
7 Abbie Ranschau SR-4 Northern Iowa 8.02
19 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 8.57
21 Abigail Smith FR-1 Dubuque 8.63
27 Kayla Hansen FR-1 North Iowa Area CC 10.05
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
4 Alison Beeman SR-4 Dubuque 7.91 9.73
11 Destiny McGinnis JR-3 Grand View 8.10 7.13
12 Alyssa Skrove SR-4 Dubuque 8.14 8.23
13 Ellie Loesch FR-1 Upper Iowa 8.15 7.34
16 Riawna Hunter FR-1 Grand View 8.30 9.72
22 Kylie Volesky FR-1 Upper Iowa 8.66 10.48
26 Siddhika Magee SO-2 North Iowa Area CC 9.24 7.21
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Rylan Santi SO-2 Northern Iowa 6.54 9.81 7.78
5 Emily Paul SR-4 Northern Iowa 9.41 9.41 7.90
10 Olivia Hubler SO-2 Northern Iowa 7.34 6.61 8.06
14 Jenna Hummell FR-1 Hawkeye CC 6.77 7.84 8.25
15 Mary Kate Wille FR-1 Dubuque 8.51 8.18 8.26
20 Cassiddy Wilson JR-3 Upper Iowa 9.60 10.97 8.57
23 Tarran Williams FR-1 North Iowa Area CC 6.52 7.40 8.80
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Jill Bennett FR-1 Northern Iowa 9.22 7.88 7.49 7.57
8 Haley Flaws SO-2 Grand View 10.21 8.04 10.38 6.60
9 Destiny Lottie FR-1 Indian Hills CC 7.48 8.04 9.17 9.09
17 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 6.26 8.34 6.09 8.68
18 Stanita Zulu FR-1 North Iowa Area CC 6.40 8.53 7.85 7.94
24 Kasey Parish SO-2 North Iowa Area CC 8.46 8.90 10.06 10.06
25 Meghan Prohaska FR-1 Dubuque 10.54 9.08 7.81 8.45

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Alison Beeman SR-4 Dubuque 25.20 31.76 24.70
2 Tyler Gray FR-1 Northern Iowa 25.62 18.45 32.29
3 Jocelynn Crowell FR-1 Indian Hills CC 26.08 23.74 30.26
4 Sanique Rose FR-1 Hawkeye CC 26.08 26.87 27.13
5 Olivia Hubler SO-2 Northern Iowa 26.33 29.49 22.65
6 Mi'Asia Bergmann   Unattached 26.63 22.11 23.17
7 Ellie Loesch FR-1 Upper Iowa 26.78 19.55 31.60
8 Erin Kerkhoff FR-1 Northern Iowa 26.85 32.22 30.34
9 Melanie Hall FR-1 Indian Hills CC 26.86 34.65 23.64
10 Destiny Lottie FR-1 Indian Hills CC 26.89 33.62 23.40
11 I'reoina Lightsey FR-1 Indian Hills CC 27.05 30.84 24.62
12 Haley Flaws SO-2 Grand View 27.12 33.09 30.11
13 Destiny McGinnis JR-3 Grand View 27.20 34.00 30.74
14 Jenna Hummell FR-1 Hawkeye CC 27.25 29.71 19.35
15 Summer Barthelman FR-1 Hawkeye CC 27.32 30.60 20.22
16 Riawna Hunter FR-1 Grand View 27.59 34.22 22.63
17 Dasauna Combs FR-1 Indian Hills CC 27.62 31.49 24.03
18 Mary Kate Wille FR-1 Dubuque 27.68 29.62 34.60
19 Abigail Smith FR-1 Dubuque 27.88 19.80 36.25
20 Ashley Miller SO-2 Indian Hills CC 28.20 20.59 34.41
21 Rachel Trumm FR-1 North Iowa Area CC 28.45 31.87 34.71
22 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 28.68 21.23 26.68
23 Erika Canada FR-1 Grand View 28.69 22.10 27.55
24 Drew Jensen FR-1 Hawkeye CC 28.73 36.49 35.63
25 Abby Ellison FR-1 Indian Hills CC 29.25 37.44 23.99
26 Stanita Zulu FR-1 North Iowa Area CC 29.63 34.67 32.89
27 Adelynn Ahartz FR-1 Grand View 29.83 35.20 32.82
28 Tarran Williams FR-1 North Iowa Area CC 30.76 31.69 29.53
29 Cassidy Schwab JR-3 Briar Cliff 31.37 39.53 34.82
30 Kayla Hansen FR-1 North Iowa Area CC 34.93 37.73 31.79
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Alison Beeman SR-4 Dubuque 31.25 25.20 27.98
2 Tyler Gray FR-1 Northern Iowa 25.62 25.62 31.00
3 Jocelynn Crowell FR-1 Indian Hills CC 18.52 26.08 25.56
4 Sanique Rose FR-1 Hawkeye CC 22.69 26.08 22.95
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Olivia Hubler SO-2 Northern Iowa 31.34 26.33 23.70 27.39 25.54 24.23
7 Ellie Loesch FR-1 Upper Iowa 30.27 26.78 27.86 25.71 27.86 24.91
8 Erin Kerkhoff FR-1 Northern Iowa 33.57 26.85 25.24 23.63 30.34 33.03
9 Melanie Hall FR-1 Indian Hills CC 24.98 26.86 32.77 24.45 33.04 23.64
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Mi'Asia Bergmann   Unattached 26.63
10 Destiny Lottie FR-1 Indian Hills CC 26.89
13 Destiny McGinnis JR-3 Grand View 27.20
15 Summer Barthelman FR-1 Hawkeye CC 27.32
16 Riawna Hunter FR-1 Grand View 27.59
17 Dasauna Combs FR-1 Indian Hills CC 27.62
Women's 200 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 I'reoina Lightsey FR-1 Indian Hills CC 27.05 18.94
12 Haley Flaws SO-2 Grand View 27.12 19.26
14 Jenna Hummell FR-1 Hawkeye CC 27.25 31.34
20 Ashley Miller SO-2 Indian Hills CC 28.20 21.72
22 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 28.68 34.99
24 Drew Jensen FR-1 Hawkeye CC 28.73 22.13
Women's 200 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
18 Mary Kate Wille FR-1 Dubuque 27.68 22.15 28.24
19 Abigail Smith FR-1 Dubuque 27.88 23.42 25.65
23 Erika Canada FR-1 Grand View 28.69 37.30 25.54
25 Abby Ellison FR-1 Indian Hills CC 29.25 28.38 23.70
27 Adelynn Ahartz FR-1 Grand View 29.83 23.57 22.38
29 Cassidy Schwab JR-3 Briar Cliff 31.37 24.79 27.92
Women's 200 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Rachel Trumm FR-1 North Iowa Area CC 35.57 31.87 34.43 25.61 25.61 35.28 28.45
26 Stanita Zulu FR-1 North Iowa Area CC 34.97 38.23 25.19 21.93 38.23 26.08 29.63
28 Tarran Williams FR-1 North Iowa Area CC 28.30 35.07 26.15 39.68 39.99 26.15 30.76
30 Kayla Hansen FR-1 North Iowa Area CC 37.73 29.69 32.49 35.63 33.19 44.71 34.93

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Olivia Costley SO-2 Dubuque 1:14.40 58.12 43.01 58.12 48.24 48.24
2 Auriona Kimbrough FR-1 Northern Iowa 40.81 54.80 56.55 58.29 1:09.95 1:07.62
3 Katie Nimrod SO-2 Northern Iowa 57.49 1:14.08 1:06.97 59.26 1:03.41 47.41
4 Dianna Slight SO-2 Northern Iowa 43.88 1:03.71 1:00.71 1:00.10 52.29 56.50
5 Summer Barthelman FR-1 Hawkeye CC 47.76 1:01.85 1:17.15 1:01.23 59.40 1:04.91
6 I'reoina Lightsey FR-1 Indian Hills CC 53.58 1:03.43 48.04 1:01.58 1:15.75 44.96
7 Kylar Brown FR-1 Indian Hills CC 53.84 1:06.99 1:03.23 1:02.60 1:11.99 55.72
8 Makenzie Soeken SR-4 Upper Iowa 1:15.98 1:09.01 55.08 1:03.31 58.25 1:13.44
9 Drew Jensen FR-1 Hawkeye CC 1:07.18 1:06.54 1:03.37 1:03.37 1:12.25 50.07
10 Melanie Hall FR-1 Indian Hills CC 1:12.89 55.78 1:20.50 1:03.38 1:11.62 1:02.12
11 Jenna Ross JR-3 Upper Iowa 53.35 1:11.14 1:02.24 1:03.51 1:06.69 48.27
12 Jocelynn Crowell FR-1 Indian Hills CC 50.23 1:13.41 1:07.61 1:04.39 1:15.98 59.24
13 Allie Flaws SR-4 Grand View 1:03.51 56.38 1:17.12 1:04.80 1:08.04 58.32
14 Rachel Trumm FR-1 North Iowa Area CC 59.55 46.47 1:11.33 1:05.44 1:02.83 1:03.48
15 Jade Martin FR-1 Upper Iowa 52.36 1:25.09 58.91 1:05.45 1:00.87 1:17.89
16 Acey Jellison FR-1 Hawkeye CC 1:17.68 1:07.15 1:13.08 1:05.83 49.38 1:19.00
17 Dasauna Combs FR-1 Indian Hills CC 1:09.62 1:01.00 57.69 1:06.30 46.41 1:01.66
18 Sydney Billings FR-1 Graceland 1:06.40 1:15.70 1:07.07 1:06.40 56.44 55.12
19 Ashley Kriener FR-1 North Iowa Area CC 59.25 46.60 48.60 1:06.57 54.59 1:12.57
20 Abby Ellison FR-1 Indian Hills CC 56.09 54.09 1:00.10 1:06.77 1:00.10 53.42
21 Ashley Miller SO-2 Indian Hills CC 1:04.34 1:15.74 48.26 1:07.02 58.31 1:08.36
22 Kati Eden JR-3 Dubuque 47.76 51.17 55.94 1:08.22 1:15.73 1:27.33
23 McKenna Davidson FR-1 Grand View 1:14.79 1:14.79 54.66 1:11.91 57.53 1:05.44
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Olivia Costley SO-2 Dubuque 1:12.65 56.96 1:06.26 58.12 58.12
2 Auriona Kimbrough FR-1 Northern Iowa 43.72 55.96 1:11.12 58.29 45.47
3 Katie Nimrod SO-2 Northern Iowa 1:16.45 43.26 49.19 59.26 1:09.34
5 Summer Barthelman FR-1 Hawkeye CC 1:15.93 1:04.30 1:04.91 1:01.23 54.50
9 Drew Jensen FR-1 Hawkeye CC 44.36 1:19.85 1:14.78 1:03.37 44.36
11 Jenna Ross JR-3 Upper Iowa 54.62 1:01.61 57.80 1:03.51 1:02.88
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Dianna Slight SO-2 Northern Iowa 1:00.10 50.49 54.70 1:04.91 51.69 54.70
6 I'reoina Lightsey FR-1 Indian Hills CC 1:01.58 1:12.05 1:09.59 1:15.13 1:02.82 46.80
7 Kylar Brown FR-1 Indian Hills CC 1:02.60 1:15.75 1:03.86 1:06.36 1:08.24 1:01.98
10 Melanie Hall FR-1 Indian Hills CC 1:03.38 46.91 1:08.45 57.68 1:15.43 1:04.65
12 Jocelynn Crowell FR-1 Indian Hills CC 1:04.39 1:21.78 46.36 47.65 1:00.53 1:18.56
17 Dasauna Combs FR-1 Indian Hills CC 1:06.30 1:06.30 1:03.65 1:14.26 1:10.95 1:06.30
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Makenzie Soeken SR-4 Upper Iowa 1:17.88 56.35 1:17.24 1:03.31
13 Allie Flaws SR-4 Grand View 58.32 1:04.80 1:17.76 1:04.80
15 Jade Martin FR-1 Upper Iowa 56.29 1:12.00 46.47 1:05.45
16 Acey Jellison FR-1 Hawkeye CC 48.06 1:24.92 48.06 1:05.83
21 Ashley Miller SO-2 Indian Hills CC 1:26.46 52.95 1:26.46 1:07.02
22 Kati Eden JR-3 Dubuque 1:13.00 1:14.36 1:24.60 1:08.22
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Rachel Trumm FR-1 North Iowa Area CC 1:21.80 47.12 1:05.44 1:21.80 45.81 1:11.33 47.78
18 Sydney Billings FR-1 Graceland 1:14.37 53.12 1:06.40 47.81 1:25.66 55.78 53.12
19 Ashley Kriener FR-1 North Iowa Area CC 1:05.24 1:15.23 1:06.57 1:14.56 51.26 1:26.55 53.93
20 Abby Ellison FR-1 Indian Hills CC 1:03.44 1:14.12 1:06.77 1:02.77 1:08.78 1:12.12 1:11.45
23 McKenna Davidson FR-1 Grand View 1:08.32 1:33.49 1:11.91 1:27.73 1:14.79 1:14.07 1:32.77

Women's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Georgia Ellenwood   Under Armour 1:36.35
2 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 1:36.60
3 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 1:41.11
4 Christonna Shafranski SO-2 Upper Iowa 1:44.68
5 Kennedy Warner JR-3 Graceland 1:45.81
6 Caitlyn Regan SO-2 North Iowa Area CC 1:46.02
7 Ceyda Nazli SO-2 Indian Hills CC 1:46.29
8 Shiggo Shadin FR-1 Indian Hills CC 1:46.33
9 Ashlynn Perkins SO-2 Graceland 1:47.09
10 Cecelia Hemsworth SO-2 North Iowa Area CC 1:49.44
11 Whitney Martin FR-1 North Iowa Area CC 1:49.73
12 Cameron Mesecher FR-1 Grand View 1:49.90
Women's 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Christonna Shafranski SO-2 Upper Iowa 1:15.37 2:16.09 1:44.68 1:56.20 1:36.31 1:37.36
5 Kennedy Warner JR-3 Graceland 2:11.21 2:09.09 1:45.81 1:46.87 1:36.29 1:37.35
8 Shiggo Shadin FR-1 Indian Hills CC 1:29.32 1:56.97 1:46.33 2:18.23 1:33.57 2:15.04
10 Cecelia Hemsworth SO-2 North Iowa Area CC 1:47.26 2:12.43 1:49.44 2:12.43 1:50.54 1:39.59
11 Whitney Martin FR-1 North Iowa Area CC 1:36.57 1:51.93 1:49.73 1:21.20 1:43.15 2:07.29
12 Cameron Mesecher FR-1 Grand View 2:19.58 1:52.10 1:49.90 1:32.32 1:44.41 1:58.70
Women's 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Georgia Ellenwood   Under Armour 1:14.19 1:45.99 1:36.35 1:39.24
2 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 1:58.82 1:17.28 1:36.60 1:25.01
3 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 1:17.86 1:11.79 1:41.11 1:52.24
6 Caitlyn Regan SO-2 North Iowa Area CC 2:04.05 1:39.66 1:46.02 1:47.08
7 Ceyda Nazli SO-2 Indian Hills CC 2:08.61 2:18.18 1:46.29 2:01.17
9 Ashlynn Perkins SO-2 Graceland 2:12.80 1:58.87 1:47.09 1:38.53

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Moriah Morter SO-2 Wartburg 2:22.71
2 Brett Schneider SO-2 Northern Iowa 2:23.64
3 Noel James FR-1 Northern Iowa 2:23.65
4 Cassiddy Wilson JR-3 Upper Iowa 2:25.44
5 Jenna Lederman SR-4 Northern Iowa 2:25.66
6 Jasmine Armstrong SR-4 Northern Iowa 2:28.84
7 Emma Davison SO-2 North Iowa Area CC 2:29.58
8 Emily Lewis FR-1 Graceland 2:33.46
9 Jacque Garza JR-3 Wartburg 2:35.52
10 Keagan Perkins SO-2 Graceland 2:36.00
11 Chelsea Selsor SO-2 Graceland 2:40.94
12 Deja Sanders JR-3 Grand View 2:46.62
13 Laura Harder FR-1 Graceland 2:48.87
14 Lauren Kern FR-1 North Iowa Area CC 2:55.19
  Brittany Davis SR-4 Northern Iowa DNF
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Emma Davison SO-2 North Iowa Area CC 2:29.58
8 Emily Lewis FR-1 Graceland 2:33.46
9 Jacque Garza JR-3 Wartburg 2:35.52
10 Keagan Perkins SO-2 Graceland 2:36.00
11 Chelsea Selsor SO-2 Graceland 2:40.94
12 Deja Sanders JR-3 Grand View 2:46.62
13 Laura Harder FR-1 Graceland 2:48.87
14 Lauren Kern FR-1 North Iowa Area CC 2:55.19
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Moriah Morter SO-2 Wartburg 2:22.71 2:31.28
2 Brett Schneider SO-2 Northern Iowa 2:23.64 1:49.17
3 Noel James FR-1 Northern Iowa 2:23.65 2:27.96
4 Cassiddy Wilson JR-3 Upper Iowa 2:25.44 2:25.44
5 Jenna Lederman SR-4 Northern Iowa 2:25.66 2:41.69
6 Jasmine Armstrong SR-4 Northern Iowa 2:28.84 2:28.84
  Brittany Davis SR-4 Northern Iowa DNF DNF

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mckayla Cole JR-3 Northern Iowa 4:33.51 4:04.89 4:55.77 6:12.10 5:18.03 4:17.61
2 Cassidy Christopher JR-3 Wartburg 5:34.88 3:57.34 7:02.66 4:29.85 5:25.12 5:38.13
3 Tess Roorda SO-2 Northern Iowa 6:30.27 5:44.74 5:47.99 4:55.95 5:25.22 6:30.27
4 Clare Dunne SO-2 Wartburg 6:57.78 4:00.14 4:33.04 5:51.99 5:28.96 6:57.78
5 Maddie Block SO-2 Northern Iowa 5:52.18 4:49.65 5:29.14 4:23.32 5:29.14 6:21.81
6 Haylee Luna JR-3 Northern Iowa 6:14.90 6:08.27 4:51.96 4:18.78 5:31.77 6:41.45
7 Josie Kriener JR-3 Northern Iowa 5:27.42 5:54.42 5:10.54 5:47.67 5:37.54 6:14.67
8 Ashley Bloomquist FR-1 Wartburg 4:47.03 7:18.99 5:07.29 6:14.83 5:37.68 7:18.99
9 Emma Davison SO-2 North Iowa Area CC 6:12.28 5:01.21 6:46.12 6:05.51 5:38.43 4:23.98
10 Natalie Fober SR-4 Wartburg 5:13.90 4:05.66 6:28.96 5:51.43 5:41.19 4:15.90
11 Keagan Perkins SO-2 Graceland 6:05.10 6:01.66 4:04.55 7:00.21 5:44.43 4:42.44
12 Lucy Syverson JR-3 Dubuque 4:30.05 6:00.06 6:45.07 6:55.46 5:46.21 4:16.20
13 Abby Riley FR-1 Northern Iowa 5:29.07 6:03.70 6:34.88 6:45.27 5:46.38 6:55.66
14 Chelsea Selsor SO-2 Graceland 5:05.45 6:46.11 6:25.29 5:57.52 5:47.10 5:12.39
15 Allissa Neubauer SO-2 Wartburg 5:57.68 5:22.61 5:54.17 4:51.05 5:50.66 7:04.30
16 Stacey Kloft FR-1 Dubuque 6:21.45 5:24.41 4:48.76 6:21.45 5:56.49 4:13.11
17 Victoria Breitbach FR-1 Wartburg 6:07.92 4:35.05 5:17.91 5:39.34 5:57.20 5:35.77
18 Ashley Donovan FR-1 Upper Iowa 4:26.60 5:42.26 7:19.53 7:30.34 6:00.27 7:15.93
19 Brandi Antonio SO-2 Wartburg 5:39.49 5:46.72 7:09.78 6:58.95 6:01.16 5:21.44
20 Alana Wickering SO-2 North Iowa Area CC 6:55.40 7:38.74 4:34.52 5:21.48 6:01.21 7:06.23
21 Nichole Segay FR-1 Wartburg 6:20.19 6:45.53 4:13.46 5:11.39 6:02.08 7:32.60
22 Eliana Berry FR-1 Dubuque 4:43.46 4:39.83 5:16.17 5:30.71 6:03.41 4:21.66
23 Amory Prue JR-3 Briar Cliff 4:15.73 6:52.82 6:16.28 6:38.20 6:05.32 5:17.83
24 Kaylie Barker FR-1 Wartburg 5:13.10 5:16.82 6:16.46 6:20.19 6:12.73 4:32.10
25 Paige Thompson FR-1 Grand View 5:08.16 5:31.28 7:38.39 6:05.94 6:25.20 8:13.06
26 Chloe Greig FR-1 Grand View 8:23.78 6:35.27 7:10.15 6:58.53 6:27.52 5:37.15
27 Aleida Moreno JR-3 Briar Cliff 5:00.10 8:21.48 6:19.07 7:41.99 6:34.86 5:27.74
28 Teresa Guzman FR-1 Briar Cliff 9:10.67 6:32.08 6:49.70 7:29.34 7:20.53 6:10.05
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Stacey Kloft FR-1 Dubuque 6:07.19 5:56.49
18 Ashley Donovan FR-1 Upper Iowa 6:43.51 6:00.27
19 Brandi Antonio SO-2 Wartburg 5:06.99 6:01.16
20 Alana Wickering SO-2 North Iowa Area CC 6:01.21 6:01.21
21 Nichole Segay FR-1 Wartburg 4:49.67 6:02.08
22 Eliana Berry FR-1 Dubuque 5:16.17 6:03.41
23 Amory Prue JR-3 Briar Cliff 5:58.02 6:05.32
24 Kaylie Barker FR-1 Wartburg 5:35.46 6:12.73
25 Paige Thompson FR-1 Grand View 6:21.35 6:25.20
26 Chloe Greig FR-1 Grand View 4:42.89 6:27.52
27 Aleida Moreno JR-3 Briar Cliff 6:30.92 6:34.86
28 Teresa Guzman FR-1 Briar Cliff 8:35.42 7:20.53
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Mckayla Cole JR-3 Northern Iowa 5:18.03 6:05.74
2 Cassidy Christopher JR-3 Wartburg 5:25.12 6:13.89
3 Tess Roorda SO-2 Northern Iowa 5:25.22 6:43.28
4 Clare Dunne SO-2 Wartburg 5:28.96 4:13.30
5 Maddie Block SO-2 Northern Iowa 5:29.14 6:11.93
6 Haylee Luna JR-3 Northern Iowa 5:31.77 6:41.45
7 Josie Kriener JR-3 Northern Iowa 5:37.54 6:34.93
8 Ashley Bloomquist FR-1 Wartburg 5:37.68 6:08.08
9 Emma Davison SO-2 North Iowa Area CC 5:38.43 5:31.67
10 Natalie Fober SR-4 Wartburg 5:41.19 4:02.25
11 Keagan Perkins SO-2 Graceland 5:44.43 5:40.99
12 Lucy Syverson JR-3 Dubuque 5:46.21 5:56.60
13 Abby Riley FR-1 Northern Iowa 5:46.38 5:46.38
14 Chelsea Selsor SO-2 Graceland 5:47.10 6:39.17
15 Allissa Neubauer SO-2 Wartburg 5:50.66 4:33.52
17 Victoria Breitbach FR-1 Wartburg 5:57.20 4:27.90

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Aubrie Fisher FR-1 Wartburg 7:27.17 10:21.07 10:58.34
2 Paige Holub SO-2 Northern Iowa 7:35.68 10:32.89 8:38.97
3 Beth Mallon   Unattached 7:45.40 10:37.53 12:45.04
4 Laura Harder FR-1 Graceland 14:44.74 11:25.84 13:36.15
5 Morgan Lawson SO-2 Indian Hills CC 10:24.18 11:33.53 12:01.28
6 Serianna Dehmlow SO-2 Upper Iowa 8:14.59 11:36.60 9:03.35
7 Abigail Contreras SO-2 Graceland 15:10.32 12:26.16 16:10.01

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Peyton Steva   Unattached 8.68 9.29 10.33 6.34
2 Georgia Ellenwood   Under Armour 8.72 9.42 11.25 7.07
3 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 8.85 6.55 6.82 8.50
4 Hannah Schau JR-3 Northern Iowa 8.97 10.86 10.23 8.70
5 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 9.01 9.28 8.11 6.58
6 Megan Hudson JR-3 Northern Iowa 9.06 11.15 10.15 11.60
7 Mi'Asia Bergmann   Unattached 9.21 11.06 9.40 10.60

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Georgia Ellenwood   Under Armour 10.42 8.68 9.03 9.73 10.33 6.25 10.68
2 Peyton Steva   Unattached 10.84 8.74 8.04 8.57 7.78 7.78 6.38
3 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 7.64 8.88 7.55 7.82 10.66 7.73 6.22
4 Hannah Schau JR-3 Northern Iowa 11.28 8.95 7.70 6.72 10.83 9.49 9.49
5 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 11.41 8.98 7.37 7.55 10.69 8.27 7.37
6 Megan Hudson JR-3 Northern Iowa 9.01 9.10 7.83 8.38 8.47 9.19 10.65
7 Mi'Asia Bergmann   Unattached 11.17 9.15 9.98 8.70 10.53 10.07 7.69
8 Phoebe Edwards JR-3 Wisconsin 8.43 9.16 8.89 8.43 7.70 10.08 7.52
9 Amara Taylor JR-3 Grand View 10.95 9.28 6.96 8.08 10.68 9.66 11.51
10 Anna Achter SR-4 Wartburg 12.23 9.55 10.99 9.94 7.36 10.99 7.17
11 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 9.72 9.81 10.70 10.21 9.91 12.07 10.70
12 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 11.54 10.12 11.44 9.42 8.30 12.45 12.76
13 Trystin Stille JR-3 Grand View 10.70 10.19 11.11 12.13 9.89 9.18 12.64
14 Cameron Mesecher FR-1 Grand View 12.26 10.30 10.41 12.98 8.24 12.36 9.48
15 Meghan Prohaska FR-1 Dubuque 11.94 10.47 13.51 7.33 10.26 8.17 7.96
16 Karri Pippett SO-2 Grand View 9.35 10.50 12.71 11.66 10.19 8.61 9.56
17 Cassidy Schwab JR-3 Briar Cliff 9.06 10.65 10.65 11.29 10.87 11.72 8.20
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Georgia Ellenwood   Under Armour 8.60 8.77 8.68 9.99 7.64 7.47
5 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 7.64 11.32 8.98 10.06 8.36 8.45
9 Amara Taylor JR-3 Grand View 7.80 7.52 9.28 8.36 7.06 8.63
11 Adeline McDermott FR-1 Hawkeye CC 10.01 11.97 9.81 12.17 12.46 10.50
15 Meghan Prohaska FR-1 Dubuque 13.09 9.11 10.47 11.52 10.89 8.17
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Peyton Steva   Unattached 9.18 8.74
4 Hannah Schau JR-3 Northern Iowa 9.31 8.95
6 Megan Hudson JR-3 Northern Iowa 10.92 9.10
10 Anna Achter SR-4 Wartburg 8.69 9.55
16 Karri Pippett SO-2 Grand View 7.35 10.50
17 Cassidy Schwab JR-3 Briar Cliff 11.40 10.65
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 6.22 6.49 10.84 8.88
7 Mi'Asia Bergmann   Unattached 10.53 8.79 9.34 9.15
8 Phoebe Edwards JR-3 Wisconsin 8.89 10.72 7.88 9.16
12 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 7.29 11.84 8.00 10.12
13 Trystin Stille JR-3 Grand View 13.15 7.75 10.40 10.19
14 Cameron Mesecher FR-1 Grand View 12.67 9.79 10.92 10.30

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM SQUAD ATHLETES TIME TIME TIME
1 Dubuque A Olivia Costley, Alyssa Skrove, Abigail Smith, Alison Beeman 4:04.99 3:13.55 5:18.49
2 Upper Iowa A Makenzie Soeken, Ellie Loesch, Jade Martin, Cassiddy Wilson 4:15.03 4:30.34 3:39.33
3 Grand View A Karri Pippett, Amara Taylor, Jada Wyrick, Allie Flaws 4:20.40 3:54.36 4:43.84
4 Wartburg A Brandi Antonio, Kaylie Barker, Ashley Bloomquist, Victoria Breitbach 4:25.97 5:37.79 4:55.23
5 Graceland A Sydney Billings, Kennedy Warner, Emily Lewis, Ashlynn Perkins 4:26.45 4:23.79 3:49.15
6 Dubuque
(B>)
B Demetria Johnson, Mary Kate Wille, Eliana Berry, Caroline Dochterman 4:29.05 5:14.79 5:28.25
7 North Iowa Area CC A Emma Davison, Whitney Martin, Cecelia Hemsworth, Ashley Kriener 4:29.81 4:19.02 5:39.96
8 Wartburg
(B>)
B 4:49.29 5:24.01 3:34.08
Women's 4 x 400 Relay Section 1
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Dubuque Costley, Skrove, Smith, Beeman 4:17.24 3:18.45 4:04.99 3:16.00 3:08.65 4:04.99
2 Upper Iowa Soeken, Loesch, Martin, Wilson 4:40.54 3:21.48 4:15.03 5:26.44 3:34.23 4:50.74
3 Grand View Pippett, Taylor, Wyrick, Flaws 5:35.92 5:12.48 4:20.40 5:15.09 3:04.89 3:12.70
Women's 4 x 400 Relay Section 2
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME
4 Wartburg Antonio, Barker, Bloomquist, Breitbach 4:25.97 3:24.80 5:08.53 4:44.59 4:33.95
5 Graceland Billings, Warner, Lewis, Perkins 4:26.45 3:17.18 4:39.78 3:09.18 4:23.79
6 Dubuque
(B>)
Johnson, Wille, Berry, Dochterman 4:29.05 4:42.51 3:13.72 5:47.08 5:47.08
7 North Iowa Area CC Davison, Martin, Hemsworth, Kriener 4:29.81 3:14.27 4:27.12 5:12.98 4:16.32
8 Wartburg
(B>)
4:49.29 5:55.83 4:40.62 3:31.19 4:49.29

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Georgia Ellenwood   Under Armour 1.70m 5' 7"
  • 1.65
    O
  • 1.70
    O
  • 1.75
    XXX
2 Acey Jellison FR-1 Hawkeye CC 1.50m 4' 11"
  • 1.35
    O
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
2 Lexi Groe SO-2 Wartburg 1.50m 4' 11"
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
2 Lexi Jones SO-2 North Iowa Area CC 1.50m 4' 11"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    O
  • 1.55
    XXX
5 Alison Beeman SR-4 Dubuque 1.50m 4' 11"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XO
  • 1.55
    XXX
5 Abigail Smith FR-1 Dubuque 1.50m 4' 11"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XO
  • 1.55
    XXX
7 Haley Flaws SO-2 Grand View 1.50m 4' 11"
  • 1.40
    O
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
7 Ellie Roquet JR-3 Wartburg 1.50m 4' 11"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
7 Keagan Perkins SO-2 Graceland 1.50m 4' 11"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXO
  • 1.55
    XXX
10 Ashlynn Perkins SO-2 Graceland 1.45m 4' 9"
  • 1.45
    O
  • 1.50
    XXX
11 Meghan Prohaska FR-1 Dubuque 1.45m 4' 9"
  • 1.45
    XXO
  • 1.50
    XXX
12 Mackenzie Heyroth FR-1 Wisconsin 1.40m 4' 7"
  • 1.35
    O
  • 1.40
    XXO
  • 1.45
    XXX
13 Kasey Parish SO-2 North Iowa Area CC 1.35m 4' 5"
  • 1.35
    XO
  • 1.40
    XXX
14 Jade Martin FR-1 Upper Iowa 1.35m 4' 5"
  • 1.35
    XXO
  • 1.40
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Rayce Albino SR-4 Wisconsin 3.40m 4.60m 4.00m 13' 1.5"
  • 3.70
    XO
  • 3.85
    O
  • 4.00
    O
  • 4.15
    XXX
2 Maja Gebauer FR-1 Drake 4.00m 3.52m 3.70m 12' 1.5"
  • 3.55
    O
  • 3.70
    O
  • 3.85
    XXX
3 Hailey Orlowski SO-2 Wisconsin 4.15m 4.33m 3.55m 11' 7.75"
  • 3.55
    O
  • 3.70
    XXX
4 Isabelle Holtzen SO-2 Northern Iowa 4.26m 2.63m 3.55m 11' 7.75"
  • 3.25
    O
  • 3.40
    O
  • 3.55
    XO
  • 3.70
    XXX
5 Cierra Laux SO-2 Northern Iowa 4.22m 3.41m 3.55m 11' 7.75"
  • 3.25
    O
  • 3.40
    XO
  • 3.55
    XO
  • 3.70
    XXX
6 Dailey Albino SO-2 Wisconsin 3.03m 2.96m 3.40m 11' 1.75"
  • 3.40
    O
  • 3.55
    XXX
7 Suzanne Guerrero SO-2 Graceland 4.13m 3.70m 3.25m 10' 8"
  • 3.05
    O
  • 3.25
    O
  • 3.40
    XXX
8 Isabelle Albers FR-1 Wartburg 2.53m 3.36m 3.05m 10' 0"
  • 2.65
    O
  • 2.85
    XO
  • 3.05
    XO
  • 3.25
    XXX
8 Nicki Schneider JR-3 Wartburg 2.38m 2.96m 3.05m 10' 0"
  • 2.85
    XO
  • 3.05
    XO
  • 3.25
    XXX
10 Jenna Heimark SR-4 Dubuque 3.02m 2.44m 3.05m 10' 0"
  • 2.85
    O
  • 3.05
    XXO
  • 3.25
    XXX
11 Alexys Johnson FR-1 Dubuque 3.62m 2.19m 2.85m 9' 4.25"
  • 2.65
    O
  • 2.85
    O
  • 3.05
    XXX
12 Katlin Martin SO-2 Graceland 2.88m 2.88m 2.85m 9' 4.25"
  • 2.85
    XO
  • 3.05
    XXX
13 Caroline Dochterman SO-2 Dubuque 2.17m 2.15m 2.65m 8' 8.25"
  • 2.45
    O
  • 2.65
    O
  • 2.85
    XXX
  Anna Achter SR-4 Wartburg NH NH NH NH
  • 2.65
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Phoebe Edwards JR-3 Wisconsin 7.14m 4.62m 5.85m 19' 2.5"
  • 5.41  
  • 5.06  
  • 5.64  
  • 5.60  
  • 5.85  
  • PASS  
2 Paighton Malek SO-2 Hawkeye CC 7.11m 5.60m 5.60m 18' 4.5"
  • 5.36  
  • FOUL  
  • 5.60  
  • FOUL  
  • 5.36  
  • 5.19  
3 Jordan Hirsbrunner SO-2 Wisconsin 6.24m 5.29m 5.57m 18' 3.25"
  • 5.57  
  • FOUL  
  • 5.24  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
4 Alyssa Skrove SR-4 Dubuque 5.21m 5.43m 5.48m 17' 11.75"
  • 5.21  
  • FOUL  
  • 5.43  
  • 5.17  
  • 5.08  
  • 5.48  
5 Kylar Brown FR-1 Indian Hills CC 4.30m 3.74m 5.06m 16' 7.25"
  • 5.06  
  • 4.49  
  • 4.96  
  • 4.98  
  • 4.84  
  • FOUL  
6 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 6.49m 5.79m 4.99m 16' 4.5"
  • 4.51  
  • 4.78  
  • 4.99  
  • 4.83  
  • 4.77  
  • FOUL  
7 Makenzie Soeken SR-4 Upper Iowa 3.56m 5.69m 4.95m 16' 3"
  • 4.95  
  • 4.89  
  • 4.95  
  • 4.80  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Adelynn Ahartz FR-1 Grand View 3.67m 5.19m 4.76m 15' 7.5"
  • 4.31  
  • 4.39  
  • 4.55  
  • 4.65  
  • 4.76  
  • 4.68  
9 Jordan Atwood FR-1 Indian Hills CC 5.27m 4.92m 4.39m 14' 5"
  • 4.38  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
10 Ashley Brady SR-4 Upper Iowa 5.29m 4.83m 4.13m 13' 6.75"
  • 4.09  
  • 3.95  
  • 4.13  
11 Kylie Volesky FR-1 Upper Iowa 3.48m 3.16m 3.95m 12' 11.5"
  • 3.84  
  • 3.86  
  • 3.95  
12 Jade Martin FR-1 Upper Iowa 3.27m 3.46m 3.89m 12' 9.25"
  • 3.73  
  • 3.89  
  • PASS  

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Alyssa Skrove SR-4 Dubuque 11.64m 11.30m 8.36m 13.45m 9.04m 37' 1"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.75  
  • FOUL  
  • 11.23  
  • 11.30  
2 Jenna Heimark SR-4 Dubuque 10.60m 10.82m 12.77m 8.33m 8.76m 35' 6"
  • FOUL  
  • 10.46  
  • FOUL  
  • 9.98  
  • 10.46  
  • 10.82  
3 Anna Achter SR-4 Wartburg 7.67m 10.51m 11.25m 8.51m 11.04m 34' 5.75"
  • 10.26  
  • 10.27  
  • FOUL  
  • 10.43  
  • 10.51  
  • 10.23  
4 Deja Sanders JR-3 Grand View 8.43m 10.28m 9.25m 11.41m 11.21m 33' 8.75"
  • FOUL  
  • 10.28  
  • FOUL  
  • 10.25  
  • 10.01  
  • 10.08  
5 Demetria Johnson JR-3 Dubuque 9.39m 10.10m 11.82m 12.83m 9.90m 33' 1.75"
  • FOUL  
  • 9.84  
  • 10.10  
  • 10.10  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Isabelle Albers FR-1 Wartburg 11.24m 9.95m 9.05m 11.04m 8.76m 32' 7.75"
  • FOUL  
  • 9.95  
  • FOUL  
  • 9.71  
  • FOUL  
  • 9.61  
7 Danielle Ullmann JR-3 Briar Cliff 11.57m 9.48m 7.30m 9.29m 9.86m 31' 1.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.48  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Josie Schaefer SO-2 Wisconsin 16.36m 53' 8.25"
  • 15.76  
  • 16.36  
  • FOUL  
  • 16.06  
  • 16.25  
  • FOUL  
2 Brinn Grunder SR-4 Upper Iowa 14.50m 47' 7"
  • 14.00  
  • 14.35  
  • 14.11  
  • 14.29  
  • 14.50  
  • 13.68  
3 Chloe Lindeman   UNAT-Wisconsin 14.01m 45' 11.75"
  • FOUL  
  • 13.64  
  • FOUL  
  • 14.01  
  • 13.91  
  • 13.56  
4 Allison Griffin SR-4 Northern Iowa 13.89m 45' 7"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 13.89  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Anna Hoyman JR-3 Northern Iowa 13.70m 44' 11.5"
  • 13.20  
  • FOUL  
  • 12.95  
  • 13.70  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Kayla Slowick JR-3 Dubuque 13.57m 44' 6.25"
  • 13.52  
  • 13.01  
  • 13.57  
  • 13.18  
  • 12.83  
  • 13.02  
7 Caroline Ferguson JR-3 Dubuque 13.47m 44' 2.5"
  • 12.05  
  • 13.47  
  • 1.15  
  • 13.13  
  • 12.88  
  • 13.26  
8 Katie Fare FR-1 Northern Iowa 13.13m 43' 1"
  • 12.88  
  • 12.92  
  • 12.62  
  • 13.13  
  • 12.86  
  • 13.00  
9 Morgan Nealey SO-2 Northern Iowa 12.96m 42' 6.25"
  • 12.19  
  • 12.96  
  • 12.75  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.80  
10 Marin Ehler FR-1 Northern Iowa 12.80m 42' 0"
  • 12.80  
  • FOUL  
  • 12.57  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.49  
11 LaVon Davis JR-3 Grand View 12.54m 41' 1.75"
  • 11.90  
  • FOUL  
  • 12.54  
12 Ellie Lamb FR-1 Dubuque 12.14m 39' 10"
  • 12.14  
  • 11.60  
  • 11.96  
13 Anna Rehberg SR-4 Wartburg 12.13m 39' 9.75"
  • 11.77  
  • FOUL  
  • 12.13  
14 Sara Winemiller FR-1 Graceland 11.86m 38' 11"
  • 11.83  
  • 11.86  
  • 10.77  
15 Kayla Schlichting SR-4 Dubuque 11.81m 38' 9"
  • 11.35  
  • 11.81  
  • 11.13  
16 Grace Dupuy SO-2 Dubuque 11.80m 38' 8.75"
  • 11.80  
  • 11.20  
  • FOUL  
17 April Czarnecki FR-1 Grand View 11.66m 38' 3.25"
  • 10.60  
  • 11.66  
  • 11.44  
18 Dani Johnson JR-3 Wartburg 11.61m 38' 1.25"
  • 10.63  
  • FOUL  
  • 11.61  
19 Sydney Flatness SO-2 Grand View 11.51m 37' 9.25"
  • 11.09  
  • 11.47  
  • 11.51  
20 Haley Revell SO-2 Indian Hills CC 11.12m 36' 5.75"
  • 11.12  
  • 10.78  
  • 10.74  
21 Emma Jacobs JR-3 Wartburg 11.03m 36' 2.25"
  • 10.73  
  • 11.03  
  • FOUL  
22 Brianna Hunter JR-3 Briar Cliff 10.88m 35' 8.5"
  • 10.88  
  • FOUL  
  • FOUL  
23 Cassidy Nerland SO-2 Grand View 10.83m 35' 6.5"
  • FOUL  
  • 10.79  
  • 10.83  
24 Dasiah Tatum SO-2 North Iowa Area CC 10.66m 34' 11.75"
  • 10.60  
  • FOUL  
  • 10.66  
25 Emma Ammons FR-1 Wartburg 10.53m 34' 6.75"
  • 10.00  
  • 10.49  
  • 10.53  
26 Mackenzie Goeller SO-2 Dubuque 10.43m 34' 2.75"
  • 10.43  
  • FOUL  
  • FOUL  
27 Iliyah Moore FR-1 Grand View 9.76m 32' 0.25"
  • FOUL  
  • 9.76  
  • FOUL  
28 Kristen Reicks FR-1 Wartburg 9.72m 31' 10.75"
  • FOUL  
  • 9.72  
  • 9.18  
29 Grace McCartan FR-1 Wartburg 9.64m 31' 7.5"
  • 9.64  
  • 9.11  
  • 9.53  
30 Julia Pieper SO-2 North Iowa Area CC 9.38m 30' 9.25"
  • FOUL  
  • 9.38  
  • 9.36  
31 Cait Malloy JR-3 Grand View 8.73m 28' 7.75"
  • 8.60  
  • 8.73  
  • 8.58  
32 Caitlynn Smith SO-2 Wartburg 8.58m 28' 1.75"
  • 8.30  
  • 8.19  
  • 8.58  
33 Shayla Dellwo FR-1 North Iowa Area CC 8.50m 27' 10.75"
  • 8.18  
  • 8.14  
  • 8.50  
34 Elli Becicka FR-1 Wartburg 8.09m 26' 6.5"
  • 8.04  
  • 8.09  
  • FOUL  
35 Abigael Sullivan JR-3 Graceland 7.63m 25' 0.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 7.63  
  Mari Shavers SO-2 Hawkeye CC FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
Women's Shot Put Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH
28 Kristen Reicks FR-1 Wartburg 9.72m 7.78m 8.55m 7.19m 31' 10.75"
29 Grace McCartan FR-1 Wartburg 9.64m 10.03m 9.54m 8.58m 31' 7.5"
30 Julia Pieper SO-2 North Iowa Area CC 9.38m 12.10m 9.76m 7.88m 30' 9.25"
31 Cait Malloy JR-3 Grand View 8.73m 8.73m 6.29m 6.98m 28' 7.75"
32 Caitlynn Smith SO-2 Wartburg 8.58m 9.95m 10.47m 7.98m 28' 1.75"
33 Shayla Dellwo FR-1 North Iowa Area CC 8.50m 7.40m 9.77m 8.25m 27' 10.75"
34 Elli Becicka FR-1 Wartburg 8.09m 6.55m 6.15m 7.60m 26' 6.5"
35 Abigael Sullivan JR-3 Graceland 7.63m 9.54m 5.80m 6.71m 25' 0.5"
Women's Shot Put Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
14 Sara Winemiller FR-1 Graceland 9.84m 14.83m 11.86m 38' 11"
16 Grace Dupuy SO-2 Dubuque 10.27m 12.98m 11.80m 38' 8.75"
22 Brianna Hunter JR-3 Briar Cliff 8.38m 13.93m 10.88m 35' 8.5"
23 Cassidy Nerland SO-2 Grand View 10.18m 13.32m 10.83m 35' 6.5"
24 Dasiah Tatum SO-2 North Iowa Area CC 12.47m 9.81m 10.66m 34' 11.75"
25 Emma Ammons FR-1 Wartburg 10.95m 12.00m 10.53m 34' 6.75"
27 Iliyah Moore FR-1 Grand View 11.81m 10.54m 9.76m 32' 0.25"
  Mari Shavers SO-2 Hawkeye CC FOUL FOUL FOUL NM
Women's Shot Put Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK ENGLISH
10 Marin Ehler FR-1 Northern Iowa 12.42m 12.80m 42' 0"
11 LaVon Davis JR-3 Grand View 9.91m 12.54m 41' 1.75"
12 Ellie Lamb FR-1 Dubuque 14.93m 12.14m 39' 10"
15 Kayla Schlichting SR-4 Dubuque 13.94m 11.81m 38' 9"
17 April Czarnecki FR-1 Grand View 12.01m 11.66m 38' 3.25"
18 Dani Johnson JR-3 Wartburg 8.24m 11.61m 38' 1.25"
20 Haley Revell SO-2 Indian Hills CC 10.79m 11.12m 36' 5.75"
21 Emma Jacobs JR-3 Wartburg 8.16m 11.03m 36' 2.25"
26 Mackenzie Goeller SO-2 Dubuque 13.14m 10.43m 34' 2.75"
Women's Shot Put Flight 4
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 Josie Schaefer SO-2 Wisconsin 16.36m 16.52m 12.76m 21.27m 20.78m 15.05m 53' 8.25"
2 Brinn Grunder SR-4 Upper Iowa 14.50m 10.30m 12.91m 13.05m 17.98m 16.82m 47' 7"
3 Chloe Lindeman   UNAT-Wisconsin 14.01m 13.31m 13.59m 14.29m 11.49m 13.03m 45' 11.75"
4 Allison Griffin SR-4 Northern Iowa 13.89m 10.14m 14.17m 14.03m 11.39m 9.72m 45' 7"
5 Anna Hoyman JR-3 Northern Iowa 13.70m 17.67m 14.11m 10.55m 13.84m 15.48m 44' 11.5"
6 Kayla Slowick JR-3 Dubuque 13.57m 13.71m 10.58m 17.37m 12.62m 10.58m 44' 6.25"
7 Caroline Ferguson JR-3 Dubuque 13.47m 9.56m 14.95m 9.83m 11.72m 10.51m 44' 2.5"
8 Katie Fare FR-1 Northern Iowa 13.13m 13.39m 9.85m 12.21m 11.29m 10.77m 43' 1"
9 Morgan Nealey SO-2 Northern Iowa 12.96m 15.29m 9.98m 10.37m 9.85m 15.81m 42' 6.25"
13 Anna Rehberg SR-4 Wartburg 12.13m 13.46m 13.59m 15.77m 13.10m 14.68m 39' 9.75"
19 Sydney Flatness SO-2 Grand View 11.51m 12.09m 11.97m 8.52m 14.85m 11.28m 37' 9.25"

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 LaVon Davis JR-3 Grand View 18.81m 23.66m 19.39m 63' 7.5"
  • 18.78  
  • 18.24  
  • 19.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 17.45  
2 Allison Griffin SR-4 Northern Iowa 21.85m 22.03m 18.06m 59' 3"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 17.96  
  • FOUL  
  • 18.06  
  • FOUL  
3 Brinn Grunder SR-4 Upper Iowa 16.40m 21.62m 18.02m 59' 1.5"
  • FOUL  
  • 17.59  
  • 18.02  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Michelle Carrillo SR-4 Grand View 20.67m 14.54m 17.52m 57' 5.75"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 17.52  
  • 16.90  
  • PASS  
  • PASS  
5 Cassidy Nerland SO-2 Grand View 19.69m 20.03m 16.69m 54' 9.25"
  • 16.22  
  • 16.69  
  • 15.62  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Chloe Lindeman   UNAT-Wisconsin 12.77m 16.76m 16.59m 54' 5.25"
  • 16.25  
  • 16.19  
  • 16.59  
  • FOUL  
  • 16.37  
  • FOUL  
7 Anna Rehberg SR-4 Wartburg 16.54m 11.58m 16.54m 54' 3.25"
  • 16.03  
  • 16.54  
  • FOUL  
  • 16.26  
  • 16.27  
  • 16.19  
8 Olivia Roberts FR-1 Wisconsin 14.46m 16.41m 16.25m 53' 3.75"
  • 16.25  
  • 15.75  
  • 15.63  
  • 15.47  
  • 15.06  
  • 15.43  
9 Kayla Slowick JR-3 Dubuque 18.27m 13.55m 15.75m 51' 8.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 15.11  
  • 15.75  
  • 15.40  
  • 14.86  
10 Mari Shavers SO-2 Hawkeye CC 10.73m 18.70m 15.33m 50' 3.5"
  • 15.33  
  • 14.59  
  • FOUL  
  • 13.57  
  • FOUL  
  • FOUL  
11 Caroline Ferguson JR-3 Dubuque 14.85m 12.15m 15.00m 49' 2.5"
  • FOUL  
  • 15.00  
  • FOUL  
12 Marin Ehler FR-1 Northern Iowa 13.40m 12.66m 14.89m 48' 10.25"
  • 14.89  
  • 14.68  
  • FOUL  
13 Dani Johnson JR-3 Wartburg 14.44m 12.95m 14.89m 48' 10.25"
  • 13.97  
  • 14.89  
  • FOUL  
14 Mackenzie Goeller SO-2 Dubuque 15.38m 14.96m 14.11m 46' 3.5"
  • 14.11  
  • 14.06  
  • 13.03  
15 Ellie Lamb FR-1 Dubuque 16.36m 16.22m 14.10m 46' 3.25"
  • 14.10  
  • FOUL  
  • FOUL  
16 Dasiah Tatum SO-2 North Iowa Area CC 14.49m 13.26m 13.67m 44' 10.25"
  • 13.67  
  • FOUL  
  • FOUL  
17 Sydney Flatness SO-2 Grand View 16.84m 11.45m 13.47m 44' 2.5"
  • 13.47  
  • 13.30  
  • 12.30  
18 Cait Malloy JR-3 Grand View 11.61m 10.15m 13.35m 43' 9.75"
  • 12.23  
  • 13.35  
  • 13.13  
19 Caitlin Himes SR-4 Upper Iowa 9.42m 10.22m 13.27m 43' 6.5"
  • 13.22  
  • 13.27  
  • 13.15  
20 Abigael Sullivan JR-3 Graceland 13.61m 9.64m 13.21m 43' 4.25"
  • 12.76  
  • 13.21  
  • 12.96  
21 Emma Jacobs JR-3 Wartburg 10.38m 13.63m 12.98m 42' 7"
  • 12.98  
  • 12.66  
  • FOUL  
22 Julia Pieper SO-2 North Iowa Area CC 13.41m 15.20m 12.77m 41' 10.75"
  • 12.02  
  • 12.77  
  • FOUL  
23 April Czarnecki FR-1 Grand View 9.60m 10.48m 12.63m 41' 5.25"
  • 12.63  
  • FOUL  
  • 11.41  
24 Iliyah Moore FR-1 Grand View 9.40m 11.63m 11.75m 38' 6.75"
  • 11.51  
  • 11.75  
  • FOUL  
25 Abby Boyd SR-4 Wartburg 14.68m 11.36m 11.47m 37' 7.75"
  • 11.47  
  • 10.24  
  • FOUL  
26 Emma Ammons FR-1 Wartburg 11.00m 13.38m 11.34m 37' 2.5"
  • 10.85  
  • 11.34  
  • 8.10  
27 Grace Dupuy SO-2 Dubuque 8.16m 10.26m 11.03m 36' 2.25"
  • 11.03  
  • FOUL  
  • FOUL  
28 Grace McCartan FR-1 Wartburg 10.52m 9.59m 10.42m 34' 2.25"
  • 9.61  
  • 10.15  
  • 10.42  
29 Caitlynn Smith SO-2 Wartburg 7.52m 8.32m 10.02m 32' 10.5"
  • 10.02  
  • 9.60  
  • FOUL  
30 Shayla Dellwo FR-1 North Iowa Area CC 9.90m 11.23m 9.52m 31' 3"
  • FOUL  
  • 9.52  
  • FOUL  
31 Elli Becicka FR-1 Wartburg 11.16m 10.55m 8.72m 28' 7.5"
  • 8.16  
  • 8.26  
  • 8.72  
32 Kristen Reicks FR-1 Wartburg 7.19m 7.19m 7.90m 25' 11"
  • FOUL  
  • 7.90  
  • FOUL  
Women's Weight Throw Flight 1
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
19 Caitlin Himes SR-4 Upper Iowa 9.69m 13.27m 9.29m 43' 6.5"
26 Emma Ammons FR-1 Wartburg 8.39m 11.34m 14.29m 37' 2.5"
28 Grace McCartan FR-1 Wartburg 8.96m 10.42m 9.27m 34' 2.25"
29 Caitlynn Smith SO-2 Wartburg 7.52m 10.02m 11.92m 32' 10.5"
30 Shayla Dellwo FR-1 North Iowa Area CC 11.52m 9.52m 11.42m 31' 3"
31 Elli Becicka FR-1 Wartburg 10.64m 8.72m 9.42m 28' 7.5"
32 Kristen Reicks FR-1 Wartburg 8.22m 7.90m 8.69m 25' 11"
Women's Weight Throw Flight 2
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
17 Sydney Flatness SO-2 Grand View 13.60m 10.64m 13.47m 44' 2.5"
18 Cait Malloy JR-3 Grand View 9.75m 11.08m 13.35m 43' 9.75"
20 Abigael Sullivan JR-3 Graceland 16.51m 14.53m 13.21m 43' 4.25"
22 Julia Pieper SO-2 North Iowa Area CC 15.58m 14.17m 12.77m 41' 10.75"
23 April Czarnecki FR-1 Grand View 12.88m 11.24m 12.63m 41' 5.25"
24 Iliyah Moore FR-1 Grand View 14.81m 9.05m 11.75m 38' 6.75"
25 Abby Boyd SR-4 Wartburg 12.39m 9.41m 11.47m 37' 7.75"
27 Grace Dupuy SO-2 Dubuque 8.16m 13.24m 11.03m 36' 2.25"
Women's Weight Throw Flight 3
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK ENGLISH
9 Kayla Slowick JR-3 Dubuque 14.96m 15.75m 17.64m 51' 8.25"
10 Mari Shavers SO-2 Hawkeye CC 13.34m 15.33m 13.64m 50' 3.5"
12 Marin Ehler FR-1 Northern Iowa 18.46m 14.89m 15.19m 48' 10.25"
13 Dani Johnson JR-3 Wartburg 16.68m 14.89m 11.47m 48' 10.25"
14 Mackenzie Goeller SO-2 Dubuque 15.24m 14.11m 14.82m 46' 3.5"
15 Ellie Lamb FR-1 Dubuque 11.42m 14.10m 13.54m 46' 3.25"
16 Dasiah Tatum SO-2 North Iowa Area CC 14.49m 13.67m 9.84m 44' 10.25"
21 Emma Jacobs JR-3 Wartburg 9.86m 12.98m 14.67m 42' 7"
Women's Weight Throw Flight 4
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK ENGLISH
1 LaVon Davis JR-3 Grand View 21.72m 20.75m 22.49m 19.39m 63' 7.5"
2 Allison Griffin SR-4 Northern Iowa 21.13m 18.42m 20.05m 18.06m 59' 3"
3 Brinn Grunder SR-4 Upper Iowa 21.62m 18.56m 18.56m 18.02m 59' 1.5"
4 Michelle Carrillo SR-4 Grand View 17.34m 13.84m 16.29m 17.52m 57' 5.75"
5 Cassidy Nerland SO-2 Grand View 21.70m 17.69m 12.18m 16.69m 54' 9.25"
6 Chloe Lindeman   UNAT-Wisconsin 19.24m 19.91m 16.92m 16.59m 54' 5.25"
7 Anna Rehberg SR-4 Wartburg 14.06m 19.19m 17.04m 16.54m 54' 3.25"
8 Olivia Roberts FR-1 Wisconsin 14.79m 17.06m 20.96m 16.25m 53' 3.75"
11 Caroline Ferguson JR-3 Dubuque 18.90m 15.60m 14.25m 15.00m 49' 2.5"

Women's Pentathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS
1 Jordyn Bruce SR-4 Illinois State 3638 4474
2 Aleenah Marcucci   Unattached 3572 3643
3 Brooke Lorenz SR-4 Northern Iowa 3380 3819
4 Ashlee Stieler JR-3 Illinois State 3251 3771
5 Maria Gonzalez SR-4 Northern Iowa 3116 3489
6 Erica Loussaert JR-3 Northern Iowa 3042 3650
7 Zofia LeHew FR-1 Illinois State 2944 2119
8 Morgan Johnk FR-1 Northern Iowa 2705 3462
9 Olivia Rossman SR-4 Illinois State 2461 1722
10 Parker Francisco SO-2 Illinois State 2283 2237
11 Lily Becker FR-1 Hawkeye CC 2028 2190