March 1- 2, 2020
|
SPIRE Institute Indoor Track & Field Facility - Geneva, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NEICAAA IC4A/ECAC

Women's Mile Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Sami Corman SO-2 Georgetown 6:06.28 6:21.04 4:55.38 4:14.03 5:54.46 5:07.20 10
2 Anna Mark-Helwigh FR-1 Villanova 4:12.03 4:32.78 4:56.50 4:29.82 3:57.20 3:36.45 8
3 Brynne Sumner FR-1 Villanova 5:03.23 5:00.26 4:57.28 3:28.10 6:20.52 5:12.15 6
4 Alie Fordyce SR-4 Georgetown 5:03.67 6:15.12 4:57.71 3:31.38 4:04.13 4:48.78 5
5 Maegan Doody JR-3 Georgetown 3:58.29 4:13.19 4:57.86 3:40.42 5:57.44 4:19.14 4
6 Corinna Pena FR-1 Butler 3:35.21 5:40.75 4:58.90 6:16.62 3:59.12 4:55.92 3
7 Katherine Olsen FR-1 Butler 4:24.33 3:57.30 5:00.37 4:06.31 4:12.31 5:21.40 2
8 Courtney Klatt SO-2 Xavier (Ohio) 3:30.75 5:55.27 5:01.07 4:33.98 3:42.80 5:22.15 1
9 Bridget Mitchell FR-1 Providence 4:40.40 6:10.85 5:01.50 4:22.31 5:28.64 6:07.83 -
10 Emily Foley JR-3 Marquette 6:05.99 5:05.50 5:02.47 4:59.45 3:43.83 3:49.88 -
11 Kate Jochims FR-1 Marquette 5:26.79 4:37.93 5:05.41 4:31.82 5:54.28 3:58.22 -
  Josephine Thestrup SR-4 Butler DQ DQ DQ DQ DQ DQ -

Women's Mile Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Anna Mark-Helwigh FR-1 Villanova 4:53.63
2 Sami Corman SO-2 Georgetown 4:56.37
3 Maegan Doody JR-3 Georgetown 4:54.11
4 Josephine Thestrup SR-4 Butler 4:56.41
5 Brynne Sumner FR-1 Villanova 4:54.32
6 Corinna Pena FR-1 Butler 4:57.62
7 Alie Fordyce SR-4 Georgetown 4:54.96
8 Katherine Olsen FR-1 Butler 4:58.42
9 Bridget Mitchell FR-1 Providence 4:57.40
10 Emily Foley JR-3 Marquette 4:58.79
11 Courtney Klatt SO-2 Xavier (Ohio) 4:59.00
12 Kate Jochims FR-1 Marquette 4:59.62
13 Katherine Lee FR-1 Georgetown 5:09.02
14 Stephanie Gerland SR-4 St. John's 5:10.57
15 Ashley Foley FR-1 Providence 5:11.94
16 Anna Buckstaff JR-3 Marquette 5:17.97
17 Jacqueline Gallagher SR-4 St. John's 5:26.61
Women's Mile Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Anna Mark-Helwigh FR-1 Villanova 4:53.63 4:36.02
3 Maegan Doody JR-3 Georgetown 4:54.11 3:40.59
5 Brynne Sumner FR-1 Villanova 4:54.32 4:24.89
7 Alie Fordyce SR-4 Georgetown 4:54.96 4:49.06
9 Bridget Mitchell FR-1 Providence 4:57.40 6:23.65
13 Katherine Lee FR-1 Georgetown 5:09.02 5:05.93
14 Stephanie Gerland SR-4 St. John's 5:10.57 6:43.75
15 Ashley Foley FR-1 Providence 5:11.94 6:39.29
Women's Mile Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Sami Corman SO-2 Georgetown 5:17.12 3:48.21 4:56.37
4 Josephine Thestrup SR-4 Butler 4:00.10 3:45.28 4:56.41
6 Corinna Pena FR-1 Butler 3:34.29 4:24.89 4:57.62
8 Katherine Olsen FR-1 Butler 5:40.20 5:13.35 4:58.42
10 Emily Foley JR-3 Marquette 3:56.05 3:53.06 4:58.79
11 Courtney Klatt SO-2 Xavier (Ohio) 5:52.82 5:19.93 4:59.00
12 Kate Jochims FR-1 Marquette 4:20.67 3:29.74 4:59.62
16 Anna Buckstaff JR-3 Marquette 3:58.48 6:31.11 5:17.97
17 Jacqueline Gallagher SR-4 St. John's 5:33.15 5:23.35 5:26.61