January 25, 2020
|
Embry-Riddle (I) - Daytona Beach, FL
|
400m (Flat)
|
Timing: Elite Timing
ICON KEY: NCCAA NAIA A NAIA B

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hannah Douglas   IMG Elite 54.34 53.77 1:05.66 56.04 1:10.19 43.02 56.60
2 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 54.09 56.97 1:13.08 1:09.63 47.76 42.01 57.54
3 TraMayne Gillyard   Unattached 1:04.32 57.36 54.47 48.09 55.63 1:14.75 57.94
4 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 1:12.88 50.14 41.40 1:09.38 47.81 1:12.88 58.30
5 Jaden Francis   IMG Elite 1:03.63 59.50 1:08.34 41.83 58.32 1:16.00 58.91
6 Alyia Green   Power House Athletics TC 53.63 45.97 45.97 1:07.77 57.17 53.63 58.93
7 Rachel Boyd FR-1 Southeastern U. 1:03.84 57.34 1:11.53 57.34 1:15.66 50.84 59.11
8 Ava Klein   IMG Elite 51.92 47.14 57.88 59.67 50.72 1:03.25 59.67
9 Morgan Dudley FR-1 Embry-Riddle 50.38 52.78 58.77 51.58 1:16.17 1:04.77 59.97
10 Devonne Friday JR-3 Embry-Riddle 54.07 44.35 49.21 50.43 1:18.98 45.57 1:00.75
11 Cierra Marion Sophomore Unattached 48.27 44.60 1:06.59 43.38 1:09.04 1:03.54 1:01.09
12 Kaitlynn Webbe   Young Achievers Sprint Club 53.28 1:13.11 45.85 1:14.96 1:20.54 57.62 1:01.95
13 Jade Blake   Power House Athletics TC 43.63 46.75 1:00.46 56.10 1:14.80 1:10.44 1:02.33
14 Yuriah Bigos FR-1 Southeastern U. 46.35 47.60 59.50 46.35 51.36 1:10.78 1:02.63
15 Sara Oi   IMG Elite 50.77 1:13.97 1:10.83 1:09.58 1:01.43 58.30 1:02.68
16 Destiny Castell   Power House Athletics TC 50.90 1:06.61 1:19.81 1:00.96 1:02.22 55.30 1:02.84
17 Sara Towers SO-2 Embry-Riddle 1:01.82 1:22.42 57.31 57.31 48.30 53.45 1:04.39
18 Grayson Iller FR-1 Embry-Riddle 1:10.26 53.34 1:07.01 1:07.01 1:24.57 1:23.92 1:05.05
19 Gabriela Dorta   Alpha Omega Elite Track Team 1:06.75 1:00.86 1:06.75 1:17.22 59.55 1:05.44 1:05.44
20 J'nai Taylor SO-2 Webber 54.46 1:11.52 59.71 1:20.05 1:22.02 1:15.46 1:05.61
21 Constance Youngblood JR-3 Keiser 1:24.87 1:24.21 1:13.60 1:18.90 1:04.98 47.74 1:06.30
22 Katherine Seavers Sophomore Unattached 1:09.69 59.64 49.59 1:24.44 1:10.36 48.25 1:07.01
23 Samantha Dill   1st Coast Track Club 47.82 56.57 1:20.81 1:15.42 51.86 1:26.20 1:07.34
24 Tyra Williams SR-4 Keiser 1:28.10 1:10.34 1:19.90 1:20.59 1:15.12 1:11.71 1:08.29
25 Lizzy Miranda SO-2 Florida Southern 1:13.81 58.49 1:09.63 1:08.24 1:17.99 52.92 1:09.63
26 Alaina Carpenter   Florida Running Club 1:02.83 1:26.83 1:11.30 53.65 1:19.06 1:21.18 1:10.59
27 Mackenzie Wills JR-3 Florida Southern 55.99 1:01.66 57.41 1:25.05 1:00.95 1:28.59 1:10.87
28 Hanna Sigurdardottir   IMG Elite 49.84 52.69 1:01.95 54.83 58.39 1:21.88 1:11.20
29 Khadayjha Smith Freshman Unattached 51.28 1:32.58 1:14.06 1:16.91 53.41 1:25.46 1:11.21
30 Meloni Salters FR-1 Warner 57.34 1:14.98 1:29.69 1:11.31 56.61 1:03.96 1:13.51
31 Amber Winton JR-3 Florida Southern 1:04.43 1:16.41 1:05.92 1:16.41 1:05.18 1:13.42 1:14.91
32 Johanny Jimenez   Alpha Omega Elite Track Team 1:05.17 1:07.45 1:31.70 53.05 1:30.94 1:27.91 1:15.78
33 Katarina Pena   Alpha Omega Elite Track Team 1:02.43 1:16.90 1:24.51 1:33.64 1:24.51 1:37.45 1:16.13
34 Cynthia Lawson Junior Unattached 1:09.12 59.80 1:30.09 1:10.67 1:21.55 1:19.22 1:17.66
  Nicolette Snyder JR-3 Keiser DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Tia Steward SO-2 Webber DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jocelyn Townsend   Power House Athletics TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Chelsea Lewis FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Janiyah Townsend   Power House Athletics TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Rachel St. Angelo FR-1 Southeastern U. DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Morgan LaBord   Power House Athletics TC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Hannah Douglas   IMG Elite 55.47 56.60
2 Namiah Simpson SO-2 Southeastern U. 1:02.72 57.54
3 TraMayne Gillyard   Unattached 51.57 57.94
4 Courtney Gales SO-2 Southeastern U. 43.73 58.30
5 Jaden Francis   IMG Elite 1:07.75 58.91
6 Alyia Green   Power House Athletics TC 1:16.02 58.93
14 Yuriah Bigos FR-1 Southeastern U. 1:05.77 1:02.63
  Janiyah Townsend   Power House Athletics TC DNS DNS
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Rachel Boyd FR-1 Southeastern U. 59.11
8 Ava Klein   IMG Elite 59.67
9 Morgan Dudley FR-1 Embry-Riddle 59.97
11 Cierra Marion Sophomore Unattached 1:01.09
12 Kaitlynn Webbe   Young Achievers Sprint Club 1:01.95
13 Jade Blake   Power House Athletics TC 1:02.33
16 Destiny Castell   Power House Athletics TC 1:02.84
  Jocelyn Townsend   Power House Athletics TC DNS
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Devonne Friday JR-3 Embry-Riddle 1:08.04 44.35 44.35 1:00.75
15 Sara Oi   IMG Elite 54.54 1:15.85 53.28 1:02.68
17 Sara Towers SO-2 Embry-Riddle 1:05.68 1:06.33 1:05.68 1:04.39
19 Gabriela Dorta   Alpha Omega Elite Track Team 49.08 55.63 50.39 1:05.44
20 J'nai Taylor SO-2 Webber 1:07.58 1:12.83 51.84 1:05.61
22 Katherine Seavers Sophomore Unattached 1:18.41 1:12.37 50.93 1:07.01
29 Khadayjha Smith Freshman Unattached 1:31.86 59.11 1:02.67 1:11.21
  Morgan LaBord   Power House Athletics TC DNS DNS DNS DNS
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
18 Grayson Iller FR-1 Embry-Riddle 50.09 1:05.05 1:06.36 51.39
21 Constance Youngblood JR-3 Keiser 1:05.64 1:06.30 1:20.89 1:06.97
24 Tyra Williams SR-4 Keiser 1:03.51 1:08.29 1:24.68 1:04.20
28 Hanna Sigurdardottir   IMG Elite 1:01.24 1:11.20 49.84 51.98
32 Johanny Jimenez   Alpha Omega Elite Track Team 59.11 1:15.78 1:35.49 1:10.48
33 Katarina Pena   Alpha Omega Elite Track Team 1:32.12 1:16.13 1:00.15 1:21.46
34 Cynthia Lawson Junior Unattached 1:37.08 1:17.66 1:08.34 1:30.09
  Rachel St. Angelo FR-1 Southeastern U. DNS DNS DNS DNS
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Samantha Dill   1st Coast Track Club 1:14.08 1:07.34 55.22 1:07.34 1:07.34 1:23.51
27 Mackenzie Wills JR-3 Florida Southern 1:08.04 59.53 1:22.92 1:32.14 1:10.87 52.45
30 Meloni Salters FR-1 Warner 1:06.90 1:05.43 1:08.37 1:07.63 1:13.51 1:28.95
31 Amber Winton JR-3 Florida Southern 53.94 1:24.65 1:19.41 1:32.89 1:14.91 1:32.89
  Chelsea Lewis FR-1 Johnson & Wales (Fla.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tia Steward SO-2 Webber DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Lizzy Miranda SO-2 Florida Southern 1:09.63
26 Alaina Carpenter   Florida Running Club 1:10.59
  Nicolette Snyder JR-3 Keiser DNF