February 22, 2020
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Josiah Jaqua JR-3 Mercer 9:59.13 8:45.55
2 Kyle Rhodes JR-3 Catawba 10:14.93 8:45.58
3 Daniel Similton FR-1 Anderson (S.C.) 8:35.16 8:45.67
4 Sam Sharnas FR-1 Citadel 7:28.00 8:47.06
5 Vladimir Zander-Velloso SO-2 Mercer 8:43.64 8:48.93
6 Evans Korir JR-3 Benedict 9:19.01 8:52.39
7 Colin Martin   Unattached 7:02.27 8:54.51
8 Mason Joiner SO-2 South Carolina 9:11.91 8:55.83
9 Ethan Bemis JR-3 Catawba 11:31.88 9:00.53
10 Austin Snide JR-3 Catawba 7:27.90 9:06.21
11 Quinn Wilson JR-3 Newberry 11:14.13 9:08.07
12 DaMauri Little FR-1 Bethune-Cookman 8:09.75 9:10.28
13 Kelvin Kiplagat FR-1 Benedict 10:44.99 9:11.27
14 Michael Burgess FR-1 Anderson (S.C.) 6:54.87 9:13.15
15 Jack Rhodes   Unattached 8:08.17 9:21.11
16 Christian Atz Junior Quintanar Running Company 8:26.02 9:22.24
17 Bryce Thomas FR-1 Berry 9:56.19 9:22.44
18 Matthew Fowler FR-1 Catawba 8:49.04 9:22.80
19 Japheth Kipruto SO-2 Benedict 9:12.53 9:23.80
20 Noah Mclain SO-2 Anderson (S.C.) 7:32.32 9:25.39
21 Fuad Batteh JR-3 Mercer 9:26.24 9:31.96
22 Aaron Bensley FR-1 Berry 8:06.27 9:32.08
23 Nigel Dos Santos FR-1 Spartanburg Methodist 8:35.17 9:32.41
24 Carlos Hernandez JR-3 Newberry 12:20.40 9:33.95
25 Ben Hanlon FR-1 Berry 8:38.38 9:42.45
26 Brandon Wilson SO-2 Anderson (S.C.) 10:35.39 9:42.92
27 Shamari Bell FR-1 Paine 10:35.10 9:48.05
28 Hayden Tuten JR-3 Anderson (S.C.) 12:31.01 9:51.34
29 Ryusei Takahashi FR-1 Benedict 7:03.58 9:56.58
30 Shelton Reynolds JR-3 Newberry 8:41.44 9:59.35
31 Sean Doherty   Florida Running Club 10:16.92 10:29.51
32 Joel Glenn FR-1 Spartanburg Methodist 13:41.43 10:46.79
33 Daniel Bell FR-1 Spartanburg Methodist 14:07.18 11:51.91
  Ross Jordan   Unattached DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 Daniel Similton FR-1 Anderson (S.C.) 7:53.11 8:45.67 8:14.13 10:57.09 7:58.36
4 Sam Sharnas FR-1 Citadel 8:36.52 8:47.06 8:10.17 8:57.61 9:23.96
5 Vladimir Zander-Velloso SO-2 Mercer 6:41.99 8:48.93 6:47.28 11:17.03 6:15.54
7 Colin Martin   Unattached 10:52.11 8:54.51 11:08.14 11:18.83 11:24.18
9 Ethan Bemis JR-3 Catawba 10:16.21 9:00.53 6:56.21 7:39.45 7:34.05
15 Jack Rhodes   Unattached 11:35.78 9:21.11 7:45.73 6:44.00 8:08.17
  Ross Jordan   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josiah Jaqua JR-3 Mercer 6:13.14 8:45.55 9:22.34 6:44.68 11:17.96 6:13.14
2 Kyle Rhodes JR-3 Catawba 6:23.68 8:45.58 9:38.14 8:08.79 7:32.00 10:14.93
6 Evans Korir JR-3 Benedict 10:06.93 8:52.39 7:21.89 10:54.84 11:10.82 8:36.42
8 Mason Joiner SO-2 South Carolina 8:23.68 8:55.83 10:53.72 8:39.76 7:24.74 7:56.89
10 Austin Snide JR-3 Catawba 8:44.37 9:06.21 7:27.90 11:11.84 7:16.97 8:33.44
11 Quinn Wilson JR-3 Newberry 8:07.79 9:08.07 7:29.42 11:03.17 7:34.90 10:35.77
12 DaMauri Little FR-1 Bethune-Cookman 10:49.33 9:10.28 9:21.29 10:10.81 7:36.74 7:58.75
13 Kelvin Kiplagat FR-1 Benedict 8:54.74 9:11.27 8:21.66 9:00.25 7:26.53 7:26.53
14 Michael Burgess FR-1 Anderson (S.C.) 7:22.52 9:13.15 11:48.04 6:49.33 6:43.80 9:07.62
16 Christian Atz Junior Quintanar Running Company 10:12.85 9:22.24 10:18.47 7:07.31 9:27.87 9:39.11
18 Matthew Fowler FR-1 Catawba 11:15.36 9:22.80 9:05.92 10:58.48 6:45.22 10:41.60
20 Noah Mclain SO-2 Anderson (S.C.) 8:00.59 9:25.39 12:09.36 10:16.28 11:41.09 9:53.66
26 Brandon Wilson SO-2 Anderson (S.C.) 12:02.82 9:42.92 10:06.24 9:48.75 7:17.19 11:04.53
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Bryce Thomas FR-1 Berry 8:54.32 11:54.30 9:22.44
19 Japheth Kipruto SO-2 Benedict 8:21.79 10:59.65 9:23.80
21 Fuad Batteh JR-3 Mercer 11:32.08 11:03.48 9:31.96
22 Aaron Bensley FR-1 Berry 12:00.82 10:35.01 9:32.08
23 Nigel Dos Santos FR-1 Spartanburg Methodist 6:57.86 10:58.28 9:32.41
24 Carlos Hernandez JR-3 Newberry 9:16.74 8:42.30 9:33.95
25 Ben Hanlon FR-1 Berry 11:56.42 9:19.16 9:42.45
27 Shamari Bell FR-1 Paine 9:36.29 11:33.90 9:48.05
28 Hayden Tuten JR-3 Anderson (S.C.) 7:35.34 12:36.92 9:51.34
29 Ryusei Takahashi FR-1 Benedict 8:27.10 9:14.82 9:56.58
30 Shelton Reynolds JR-3 Newberry 10:35.32 8:29.45 9:59.35
31 Sean Doherty   Florida Running Club 12:29.12 12:16.53 10:29.51
32 Joel Glenn FR-1 Spartanburg Methodist 13:28.49 11:19.13 10:46.79
33 Daniel Bell FR-1 Spartanburg Methodist 10:26.48 10:47.84 11:51.91