February 1, 2020
|
Utica-Hutton Sports and Rec Dome - Utica, NY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NJCAA SUNYAC Liberty League ECAC DIII

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 AJ Lloyd SO-2 RPI 4:25.58 4:49.49 4:04.34 10
2 Lucas Wright JR-3 Hamilton 4:26.21 4:20.89 3:06.35 8
3 Grant Stokoe SO-2 St. John Fisher 4:26.56 3:30.59 5:25.21 6
4 Davis Piercy FR-1 RPI 4:37.29 5:46.62 5:38.30 5
5 Craig Feist FR-1 Hamilton 4:37.71 3:42.17 4:18.27 4
6 Jake Cooper SO-2 RPI 4:38.04 5:03.07 3:39.66 3
7 Andrew Horan JR-3 Plattsburgh St. 4:38.23 5:11.62 3:48.15 2
8 Nicholas Boncore FR-1 Plattsburgh St. 4:38.44 4:49.58 4:32.88 1
9 Jacob Colangelo SR-4 Hamilton 4:42.25 3:48.63 4:22.50 -
10 Daniel Scherb SR-4 RPI 4:44.34 4:55.72 3:44.63 -
11 Andrew Wheeler SR-4 Hamilton 4:45.81 3:45.79 4:37.24 -
12 Ryan Allen SO-2 St. John Fisher 4:45.93 4:48.79 4:34.50 -
13 Brendon VanVlack JR-3 Plattsburgh St. 4:46.28 3:43.30 5:32.09 -
14 Jon Hendley   Unattached 4:46.70 6:04.11 4:00.83 -
15 Fred Owen JR-3 St. John Fisher 4:47.91 5:19.58 4:22.00 -
16 Jason Kauppila SO-2 Hamilton 4:48.88 5:11.99 5:52.44 -
17 Dom Favata SO-2 RPI 4:49.63 5:15.70 6:02.04 -
18 Alex Waterman FR-1 Utica 4:49.86 3:46.09 3:51.89 -
19 Myles Anderson FR-1 St. John Fisher 4:50.03 3:46.23 5:04.54 -
20 Ryan Driscoll SO-2 St. John Fisher 4:50.71 5:05.25 4:50.71 -
21 Mike Bennett FR-1 Mohawk Valley CC 4:51.55 5:17.79 5:55.70 -
22 Jed Katzenstein FR-1 Hamilton 4:52.69 6:20.50 4:38.06 -
23 Bogdan Rozvora FR-1 St. John Fisher 4:56.74 5:50.16 4:35.97 -
24 Matt Brown JR-3 Potsdam St. 4:56.75 4:09.27 6:02.04 -
25 Brandon Nicosia FR-1 St. John Fisher 4:58.33 4:37.45 4:52.37 -
26 Ryan English SO-2 St. John Fisher 4:58.38 5:52.09 3:37.82 -
27 Rafael Osella FR-1 Hamilton 5:02.89 6:24.67 6:03.47 -
28 Zumar Smith SO-2 Herkimer County CC 5:08.60 4:31.57 5:48.72 -
29 Abdel Zakaria FR-1 Mohawk Valley CC 5:10.35 4:26.91 5:38.29 -
30 Logan Drake SR-4 Potsdam St. 5:14.40 5:08.12 4:14.67 -
31 Andrew Hyde FR-1 Potsdam St. 5:18.36 6:50.69 3:49.22 -
32 Chris Grady SR-4 Mount Saint Mary 5:23.92 6:06.03 5:56.32 -
33 Christopher Hardin FR-1 Herkimer County CC 5:24.94 4:10.21 3:57.21 -
34 James Briody FR-1 Herkimer County CC 6:31.88 7:22.83 4:57.83 -
  Hunter Reed SO-2 Utica DNF DNF DNF -
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
21 Mike Bennett FR-1 Mohawk Valley CC 5:41.12 4:39.89 4:51.55 -
24 Matt Brown JR-3 Potsdam St. 5:05.66 4:27.08 4:56.75 -
25 Brandon Nicosia FR-1 St. John Fisher 6:09.93 5:28.17 4:58.33 -
28 Zumar Smith SO-2 Herkimer County CC 6:19.58 6:19.58 5:08.60 -
29 Abdel Zakaria FR-1 Mohawk Valley CC 6:27.94 5:44.49 5:10.35 -
30 Logan Drake SR-4 Potsdam St. 3:58.95 4:42.96 5:14.40 -
31 Andrew Hyde FR-1 Potsdam St. 5:02.45 6:47.50 5:18.36 -
32 Chris Grady SR-4 Mount Saint Mary 6:25.47 4:22.38 5:23.92 -
33 Christopher Hardin FR-1 Herkimer County CC 4:55.70 4:29.70 5:24.94 -
34 James Briody FR-1 Herkimer County CC 5:17.43 7:46.34 6:31.88 -
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Ryan Allen SO-2 St. John Fisher 4:45.93 5:03.09 3:20.15 4:45.93 6:08.85 5:34.54 -
13 Brendon VanVlack JR-3 Plattsburgh St. 4:46.28 5:49.27 5:29.23 3:31.85 4:29.11 5:43.54 -
14 Jon Hendley   Unattached 4:46.70 5:21.11 4:26.64 5:21.11 4:29.50 5:29.71 -
15 Fred Owen JR-3 St. John Fisher 4:47.91 5:31.10 3:44.57 6:11.41 3:44.57 6:08.53 -
16 Jason Kauppila SO-2 Hamilton 4:48.88 5:03.33 4:08.44 5:29.33 5:46.66 4:37.33 -
18 Alex Waterman FR-1 Utica 4:49.86 4:26.68 4:23.78 5:44.94 5:36.24 4:12.18 -
19 Myles Anderson FR-1 St. John Fisher 4:50.03 4:00.73 3:37.53 5:16.14 3:23.02 6:02.54 -
20 Ryan Driscoll SO-2 St. John Fisher 4:50.71 4:53.62 4:07.11 5:57.58 3:49.66 5:05.25 -
22 Jed Katzenstein FR-1 Hamilton 4:52.69 6:05.87 4:38.06 3:42.45 4:38.06 6:00.01 -
23 Bogdan Rozvora FR-1 St. John Fisher 4:56.74 3:39.59 5:26.42 4:06.30 4:09.27 4:59.71 -
26 Ryan English SO-2 St. John Fisher 4:58.38 3:49.76 5:16.29 4:16.61 5:28.22 5:34.19 -
27 Rafael Osella FR-1 Hamilton 5:02.89 4:38.66 3:50.20 5:57.41 3:59.29 5:08.95 -
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 AJ Lloyd SO-2 RPI 4:57.45 5:24.01 4:25.58 10
2 Lucas Wright JR-3 Hamilton 3:06.35 4:26.21 4:26.21 8
3 Grant Stokoe SO-2 St. John Fisher 5:41.20 4:21.23 4:26.56 6
4 Davis Piercy FR-1 RPI 4:34.52 5:32.75 4:37.29 5
5 Craig Feist FR-1 Hamilton 3:44.95 3:39.39 4:37.71 4
6 Jake Cooper SO-2 RPI 4:13.02 3:59.12 4:38.04 3
7 Andrew Horan JR-3 Plattsburgh St. 4:13.19 5:28.32 4:38.23 2
8 Nicholas Boncore FR-1 Plattsburgh St. 4:02.25 4:07.82 4:38.44 1
9 Jacob Colangelo SR-4 Hamilton 6:06.93 5:10.48 4:42.25 -
10 Daniel Scherb SR-4 RPI 4:41.50 5:07.09 4:44.34 -
11 Andrew Wheeler SR-4 Hamilton 5:31.54 4:40.10 4:45.81 -
17 Dom Favata SO-2 RPI 3:25.64 4:11.98 4:49.63 -
  Hunter Reed SO-2 Utica DNF DNF DNF -