January 18, 2020
|
Otterbein College-Rike Center - Westerville, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAC OAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Hunter Moore SO-2 Otterbein 8:25.61 5:53.93
2 Chase Hampton SR-4 Otterbein 8:27.27 8:57.71
3 Nick DeHaven Junior Unattached 8:39.28 10:28.33
4 Max Hoffman SR-4 Otterbein 8:39.83 8:45.03
5 Brad Liston   Unattached 8:44.56 7:15.39
6 Luke Landis Senior Unattached 8:46.08 8:04.00
7 Seth Farmer SR-4 Shawnee State 8:46.80 6:35.10
8 Ian Pierson SO-2 John Carroll 8:49.15 10:13.82
9 Steven Adams SR-4 Shawnee State 8:50.75 7:47.06
10 Breydon Gates Senior Unattached 8:52.54 8:04.62
11 Sean Kane   UC Running Club 8:55.17 7:24.20
12 Patrick McGuire SR-4 John Carroll 8:57.14 6:21.37
13 Grant McCarthy SR-4 Case Western 9:02.16 9:40.12
14 Grant Powers   UC Running Club 9:02.29 6:41.30
15 Jason Mehalic SO-2 Otterbein 9:02.60 6:46.95
16 Aiden Kammler FR-1 Shawnee State 9:03.52 7:09.38
17 Jack Barchet   UC Running Club 9:04.02 7:04.34
18 Jamey Ehret SR-4 Otterbein 9:04.12 6:58.98
19 Corey Culbertson   Unattached 9:04.31 8:58.87
20 Ryan Estes SO-2 Otterbein 9:04.88 7:48.60
21 Jack Begley FR-1 Case Western 9:05.96 11:00.62
22 Ryan Bosworth SO-2 Otterbein 9:06.37 11:06.58
23 David Drushal SO-2 Heidelberg 9:08.42 8:30.03
24 Alex Clevinger SR-4 Otterbein 9:08.93 11:26.17
25 Gage Beireis SO-2 Otterbein 9:11.75 7:21.40
26 Keanan Ginell SO-2 Denison 9:11.86 10:18.09
27 Keith Kaiser FR-1 Otterbein 9:14.48 10:48.75
28 Spencer Strohm SO-2 Otterbein 9:16.11 11:57.39
29 Jonah Phillips FR-1 Shawnee State 9:20.30 7:39.45
30 Bill Daily SO-2 Otterbein 9:29.03 9:57.49
31 Matt Hallgarth SR-4 John Carroll 9:29.61 11:29.23
32 Jaden Watkins FR-1 Otterbein 9:30.05 8:15.95
33 Ryan Zimmerman SO-2 Wittenberg 9:33.31 7:44.39
34 Carter Schaefer FR-1 Otterbein 9:33.49 10:42.31
35 Devyn Smith SO-2 Otterbein 9:36.06 9:59.11
36 Tim Jasper SR-4 Heidelberg 9:37.22 11:49.98
37 Nathan Craft FR-1 Otterbein 9:37.30 9:54.62
38 Cullen Sainey SO-2 Wittenberg 9:46.88 7:08.43
39 Miles Caine JR-3 Wittenberg 9:47.20 12:08.13
40 Jake Darby JR-3 John Carroll 9:48.36 12:21.34
41 Joey Coogan SR-4 Otterbein 9:50.34 8:39.50
42 Zackary Johnston SO-2 Denison 9:54.43 11:29.54
43 Logan Boggs FR-1 Shawnee State 9:55.28 6:56.70
44 Andrew Reese SO-2 Wittenberg 9:56.41 10:08.34
45 Austin Setty FR-1 Rio Grande 9:56.67 11:50.04
46 Evan Cordle FR-1 Wittenberg 9:57.66 9:39.73
47 Aidan Kelley Senior Unattached 9:57.87 11:03.64
48 Jeffrey Yoder FR-1 Otterbein 9:58.72 12:40.38
49 Andrew Symonds SR-4 Heidelberg 10:03.81 9:33.62
50 Mitchell Wells FR-1 Otterbein 10:15.45 11:41.62
51 Kenneth Connelly SR-4 Denison 10:34.26 11:56.72
52 Payton Chatfield FR-1 Otterbein 11:12.08 14:26.99
  Patrick Kunkel   Unattached DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
21 Jack Begley FR-1 Case Western 9:05.96 7:05.85 9:44.18 9:27.80 7:05.85
31 Matt Hallgarth SR-4 John Carroll 9:29.61 10:15.18 7:01.52 10:32.27 12:20.50
36 Tim Jasper SR-4 Heidelberg 9:37.22 12:01.53 12:18.85 11:44.21 8:33.73
39 Miles Caine JR-3 Wittenberg 9:47.20 10:16.56 7:32.15 12:08.13 9:06.10
40 Jake Darby JR-3 John Carroll 9:48.36 11:34.27 7:27.16 7:21.27 8:25.99
42 Zackary Johnston SO-2 Denison 9:54.43 10:53.88 9:12.82 9:00.94 10:00.38
43 Logan Boggs FR-1 Shawnee State 9:55.28 7:20.51 9:37.43 11:42.43 7:38.37
44 Andrew Reese SO-2 Wittenberg 9:56.41 8:44.84 8:38.88 10:38.16 7:03.46
45 Austin Setty FR-1 Rio Grande 9:56.67 9:02.97 9:56.67 10:08.61 9:20.87
46 Evan Cordle FR-1 Wittenberg 9:57.66 9:21.80 10:27.55 11:57.20 7:22.27
47 Aidan Kelley Senior Unattached 9:57.87 7:10.47 8:16.24 11:21.58 7:34.39
48 Jeffrey Yoder FR-1 Otterbein 9:58.72 12:04.46 12:22.42 7:29.04 7:41.02
49 Andrew Symonds SR-4 Heidelberg 10:03.81 7:08.71 7:08.71 10:34.00 8:27.20
51 Kenneth Connelly SR-4 Denison 10:34.26 10:59.63 7:23.99 8:46.44 11:50.38
52 Payton Chatfield FR-1 Otterbein 11:12.08 13:06.34 10:38.48 9:31.27 14:33.71
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
12 Patrick McGuire SR-4 John Carroll 8:14.17 9:56.23 8:57.14 7:36.57 7:47.32
13 Grant McCarthy SR-4 Case Western 10:45.17 7:51.68 9:02.16 8:24.21 8:02.53
16 Aiden Kammler FR-1 Shawnee State 9:08.96 9:03.52 9:03.52 8:47.22 10:03.31
17 Jack Barchet   UC Running Club 10:52.83 11:25.47 9:04.02 10:14.75 11:47.23
22 Ryan Bosworth SO-2 Otterbein 11:01.11 9:28.23 9:06.37 8:39.06 6:44.32
23 David Drushal SO-2 Heidelberg 9:30.36 9:08.42 9:08.42 8:35.52 7:13.26
26 Keanan Ginell SO-2 Denison 10:29.12 7:21.49 9:11.86 10:23.61 7:49.09
27 Keith Kaiser FR-1 Otterbein 8:57.85 6:50.32 9:14.48 10:21.02 10:26.57
29 Jonah Phillips FR-1 Shawnee State 6:54.63 10:05.13 9:20.30 8:35.48 10:49.95
30 Bill Daily SO-2 Otterbein 8:32.13 10:43.01 9:29.03 8:15.06 7:46.61
32 Jaden Watkins FR-1 Otterbein 9:47.16 8:55.85 9:30.05 7:24.64 12:09.67
33 Ryan Zimmerman SO-2 Wittenberg 8:47.45 9:33.31 9:33.31 8:01.58 9:39.05
34 Carter Schaefer FR-1 Otterbein 8:41.88 6:47.18 9:33.49 10:25.11 8:24.68
35 Devyn Smith SO-2 Otterbein 12:11.60 11:08.23 9:36.06 12:11.60 12:00.08
37 Nathan Craft FR-1 Otterbein 10:29.26 8:39.57 9:37.30 9:02.67 10:46.58
38 Cullen Sainey SO-2 Wittenberg 9:29.28 7:31.90 9:46.88 8:54.06 7:14.30
41 Joey Coogan SR-4 Otterbein 7:05.05 11:18.90 9:50.34 11:01.18 11:18.90
50 Mitchell Wells FR-1 Otterbein 9:20.06 10:09.30 10:15.45 12:55.47 11:29.31
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hunter Moore SO-2 Otterbein 8:40.78 9:01.01 6:44.49 8:25.61 7:09.77
2 Chase Hampton SR-4 Otterbein 7:01.04 6:15.38 10:03.66 8:27.27 10:49.31
3 Nick DeHaven Junior Unattached 8:34.09 8:54.86 6:13.89 8:39.28 9:57.18
4 Max Hoffman SR-4 Otterbein 6:35.07 6:40.27 8:34.64 8:39.83 9:00.63
5 Brad Liston   Unattached 7:25.88 9:42.27 11:06.20 8:44.56 10:03.25
6 Luke Landis Senior Unattached 9:07.13 7:32.43 6:50.35 8:46.08 6:29.30
7 Seth Farmer SR-4 Shawnee State 7:38.32 8:52.07 6:45.64 8:46.80 8:36.27
8 Ian Pierson SO-2 John Carroll 6:58.03 7:45.66 10:29.69 8:49.15 7:03.32
9 Steven Adams SR-4 Shawnee State 11:08.75 6:53.99 9:38.52 8:50.75 9:11.98
10 Breydon Gates Senior Unattached 7:32.66 10:49.70 8:31.24 8:52.54 10:55.03
11 Sean Kane   UC Running Club 7:56.31 9:54.04 10:36.86 8:55.17 10:04.75
14 Grant Powers   UC Running Club 10:50.75 10:23.64 7:02.99 9:02.29 10:01.95
15 Jason Mehalic SO-2 Otterbein 6:19.82 10:29.42 11:12.83 9:02.60 7:03.23
18 Jamey Ehret SR-4 Otterbein 10:25.74 9:31.33 10:52.95 9:04.12 8:04.27
19 Corey Culbertson   Unattached 9:09.76 6:31.91 8:53.43 9:04.31 8:09.88
20 Ryan Estes SO-2 Otterbein 9:32.13 7:26.81 7:37.70 9:04.88 8:15.84
24 Alex Clevinger SR-4 Otterbein 11:09.70 11:09.70 11:42.63 9:08.93 9:58.34
25 Gage Beireis SO-2 Otterbein 9:55.89 6:31.75 8:38.65 9:11.75 11:24.17
28 Spencer Strohm SO-2 Otterbein 11:35.14 10:50.65 11:40.70 9:16.11 12:02.95
  Patrick Kunkel   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF