February 1, 2020
|
Grand Valley State-Laker Turf Building - Allendale, MI
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCCAA NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Caleb Futter FR Unattached 10:08.89 8:15.03
2 Joseph Humes SR-4 Hillsdale 9:21.91 8:26.22
3 Josh Roth JR-3 Taylor 9:38.13 8:27.13
4 Colin Herrmann SR-4 Grand Valley St. 6:36.21 8:27.96
5 Garrett White JR-3 Grand Valley St. 7:37.74 8:28.60
6 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 9:12.95 8:31.99
7 Jesse Becker SO-2 Grand Valley St. 7:21.69 8:33.59
8 Daniel Gerber JR-3 Taylor 8:51.10 8:35.63
9 Jack Shelley JR-3 Hillsdale 10:42.87 8:38.44
10 Ben Zaremba SO-2 Grand Valley St. 7:16.43 8:39.56
11 Ross Mccormick SR-4 Lewis 11:16.11 8:40.08
12 George Nummer Freshman Unattached 8:10.02 8:41.29
13 Bryce Medaris SO-2 Lewis 9:22.40 8:45.60
14 Noah Steffen SO-2 Grand Valley St. 9:38.36 8:45.78
15 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 7:01.36 8:46.69
16 Spencer Nousain Senior Unattached 7:54.35 8:47.05
17 Ben Utz   Great Lakes Running Club 11:04.47 8:47.35
18 Anthony Pena SO-2 Lewis 7:44.28 8:47.59
19 Andrew Hylen FR Unattached 8:52.94 8:47.66
20 Avery Felty JR-3 Michigan State 6:52.77 8:49.19
21 Dawson Winters SO-2 Grand Valley St. 10:36.11 8:50.09
22 Korry Hamlin SO-2 Grace 8:18.97 8:50.81
23 Thomas VanSlembrouck SR-4 Davenport 10:34.87 8:53.50
24 Noah Acker JR-3 Trine 6:25.51 8:55.43
25 Gezahegn Starr   Unattached 9:55.10 8:56.12
26 Daniel Arimi FR-1 Lewis 6:29.26 9:00.63
27 Weston Rackley JR-3 Ferris State 10:59.93 9:00.92
28 Michael Jarvis FR-1 Lewis 6:40.68 9:01.46
29 Marcos Alcarez JR-3 Grand Valley St. 8:07.48 9:01.64
30 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 7:53.10 9:03.79
31 Levi Neuzerling JR-3 Trine 6:26.32 9:04.10
32 Trey Houmes SO-2 Lewis 10:28.24 9:06.29
33 Aaron Jarema JR-3 Ferris State 8:33.69 9:06.47
34 Timothy Wade FR-1 St. Francis (Ill.) 11:48.24 9:09.02
35 Neil O'Brien JR-3 Trine 7:47.61 9:10.12
36 Patrick Hennessey FR-1 Lewis 8:21.26 9:10.83
37 Donis Harris SO-2 Ferris State 9:23.40 9:12.35
38 Ricardo Del Toro SO-2 DuPage 7:12.60 9:14.61
39 Chase Mendham FR-1 Olivet 11:50.90 9:15.39
40 Bryan Hernandez FR-1 Grace 7:25.48 9:16.84
41 Ben Schmidt FR-1 Olivet 11:10.35 9:18.62
42 Alex Brummett SO-2 Grace 11:17.12 9:19.60
43 Seth Joder FR-1 St. Francis (Ill.) 11:00.50 9:19.74
44 Nico Grillo Freshman Unattached 8:20.04 9:21.84
45 Wyatt Wolfersberger SO-2 Lewis 11:33.44 9:23.77
46 Job Togom JR-3 Grand Valley St. 10:43.47 9:24.44
47 Foster Thorburn FR Unattached 11:45.74 9:24.59
48 Kyle Markley Junior Unattached 7:49.81 9:26.03
49 Jacob Doornbos   GVSU Track Club 9:21.95 9:27.62
50 Chris Pagan SR-4 St. Francis (Ill.) 10:20.30 9:29.08
51 Sam Hardy JR-3 Taylor 6:39.83 9:31.18
52 Ethan Israels SR-4 Ferris State 7:08.76 9:31.68
53 George Zavala FR-1 St. Francis (Ill.) 9:16.23 9:33.43
54 Zach Hoekstra SO-2 Taylor 7:26.52 9:39.89
55 Andrew Yaworski SO-2 Ferris State 8:05.99 9:45.53
56 Josel Hernandez FR-1 St. Francis (Ill.) 11:38.94 9:52.32
57 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 12:04.54 9:53.88
58 Hayden Mclatcher   Indiana Tech Developmental 8:54.83 9:54.25
59 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 10:33.28 9:57.43
60 Dakota Thompson FR-1 Grace 7:58.24 9:57.79
61 Elias Pagurko FR-1 St Clair County CC 9:55.97 10:08.13
62 Cole Broecker FR-1 St Clair County CC 12:52.89 10:18.31
63 Chris Sanchez SO-2 Trine 10:49.95 10:19.00
64 Jack Demara FR-1 St Clair County CC 12:54.02 10:19.21
  Colin DeYoung   Unattached DNF DNF
  Ethan Barnes   Unattached DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caleb Futter FR Unattached 10:23.74 10:33.64 8:54.64 8:59.59 6:50.88 9:19.39 8:15.03
2 Joseph Humes SR-4 Hillsdale 7:30.54 10:32.78 6:50.04 9:42.16 7:40.66 8:05.98 8:26.22
3 Josh Roth JR-3 Taylor 9:33.06 10:08.56 9:33.06 9:12.78 7:46.56 8:52.49 8:27.13
4 Colin Herrmann SR-4 Grand Valley St. 9:54.32 6:10.81 7:21.93 7:11.77 7:16.85 7:11.77 8:27.96
5 Garrett White JR-3 Grand Valley St. 10:25.58 8:43.86 9:04.21 10:30.67 10:00.15 9:39.81 8:28.60
6 Andrew Benkovsky   Red Cedar Running Club 6:44.48 6:59.84 9:12.95 6:08.64 10:45.11 6:44.48 8:31.99
7 Jesse Becker SO-2 Grand Valley St. 11:02.54 10:52.26 6:20.06 7:37.10 10:52.26 10:26.58 8:33.59
8 Daniel Gerber JR-3 Taylor 10:54.85 8:56.26 7:44.07 9:37.51 11:05.17 9:37.51 8:35.63
9 Jack Shelley JR-3 Hillsdale 7:41.42 6:44.39 9:04.37 9:04.37 9:51.03 6:39.20 8:38.44
10 Ben Zaremba SO-2 Grand Valley St. 9:57.50 10:54.65 8:39.56 7:58.00 7:16.43 6:19.28 8:39.56
11 Ross Mccormick SR-4 Lewis 7:06.47 10:39.70 7:48.08 6:09.26 10:18.90 7:11.67 8:40.08
12 George Nummer Freshman Unattached 8:36.08 8:51.72 10:30.76 9:54.27 10:25.55 8:30.87 8:41.29
14 Noah Steffen SO-2 Grand Valley St. 7:11.14 10:57.23 8:40.53 8:45.78 9:59.39 6:23.82 8:45.78
19 Andrew Hylen FR Unattached 9:29.88 6:41.03 9:03.49 7:17.96 7:07.41 8:16.00 8:47.66
21 Dawson Winters SO-2 Grand Valley St. 6:37.57 11:02.62 8:18.29 9:16.60 8:55.39 8:28.89 8:50.09
23 Thomas VanSlembrouck SR-4 Davenport 7:17.47 10:34.87 6:24.12 6:13.45 9:30.85 9:46.85 8:53.50
  Colin DeYoung   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Barnes   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
13 Bryce Medaris SO-2 Lewis 8:45.60 10:51.75 7:16.25 10:14.96
15 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 8:46.69 8:20.36 8:04.56 9:49.90
16 Spencer Nousain Senior Unattached 8:47.05 11:25.17 7:54.35 9:18.68
17 Ben Utz   Great Lakes Running Club 8:47.35 7:22.98 9:40.09 7:22.98
18 Anthony Pena SO-2 Lewis 8:47.59 6:25.14 8:15.94 9:08.70
20 Avery Felty JR-3 Michigan State 8:49.19 9:31.53 9:26.24 6:58.06
22 Korry Hamlin SO-2 Grace 8:50.81 7:25.88 6:43.42 7:41.81
24 Noah Acker JR-3 Trine 8:55.43 8:28.66 10:05.04 7:40.47
25 Gezahegn Starr   Unattached 8:56.12 8:13.23 10:43.35 9:12.21
26 Daniel Arimi FR-1 Lewis 9:00.63 9:43.88 7:55.76 11:04.98
27 Weston Rackley JR-3 Ferris State 9:00.92 7:12.74 10:11.24 8:17.65
28 Michael Jarvis FR-1 Lewis 9:01.46 8:07.32 9:33.95 11:00.59
29 Marcos Alcarez JR-3 Grand Valley St. 9:01.64 11:22.47 9:12.48 6:29.98
30 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 9:03.79 6:42.41 10:47.11 6:53.28
31 Levi Neuzerling JR-3 Trine 9:04.10 11:47.33 8:36.90 7:37.05
32 Trey Houmes SO-2 Lewis 9:06.29 8:17.13 8:22.59 8:55.37
33 Aaron Jarema JR-3 Ferris State 9:06.47 11:12.16 6:55.32 9:33.80
35 Neil O'Brien JR-3 Trine 9:10.12 8:04.11 9:37.63 9:59.63
36 Patrick Hennessey FR-1 Lewis 9:10.83 7:53.72 7:15.16 8:48.80
38 Ricardo Del Toro SO-2 DuPage 9:14.61 8:52.43 7:18.15 9:42.34
46 Job Togom JR-3 Grand Valley St. 9:24.44 6:57.69 9:41.38 7:20.27
47 Foster Thorburn FR Unattached 9:24.59 8:11.20 11:28.80 10:49.28
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
34 Timothy Wade FR-1 St. Francis (Ill.) 11:31.77 9:47.46 9:14.51 9:09.02 9:58.44
37 Donis Harris SO-2 Ferris State 6:59.79 6:26.65 6:43.22 9:12.35 7:32.93
39 Chase Mendham FR-1 Olivet 10:55.36 7:57.64 7:13.21 9:15.39 8:19.86
40 Bryan Hernandez FR-1 Grace 8:54.57 9:05.71 8:54.57 9:16.84 9:16.84
41 Ben Schmidt FR-1 Olivet 8:45.11 10:48.00 10:48.00 9:18.62 7:15.73
42 Alex Brummett SO-2 Grace 12:01.89 8:40.43 7:27.68 9:19.60 9:02.82
43 Seth Joder FR-1 St. Francis (Ill.) 9:53.33 11:39.68 6:59.81 9:19.74 11:11.69
44 Nico Grillo Freshman Unattached 9:38.70 10:51.74 9:04.99 9:21.84 9:49.94
45 Wyatt Wolfersberger SO-2 Lewis 7:47.93 8:55.59 10:25.79 9:23.77 7:19.74
48 Kyle Markley Junior Unattached 9:03.39 11:07.92 10:16.98 9:26.03 9:54.34
49 Jacob Doornbos   GVSU Track Club 7:17.07 7:39.78 11:55.21 9:27.62 10:24.39
50 Chris Pagan SR-4 St. Francis (Ill.) 8:03.72 7:58.03 9:29.08 9:29.08 7:29.58
51 Sam Hardy JR-3 Taylor 9:36.90 9:54.03 8:05.51 9:31.18 6:56.97
52 Ethan Israels SR-4 Ferris State 7:20.20 7:03.05 11:31.74 9:31.68 6:40.18
53 George Zavala FR-1 St. Francis (Ill.) 10:59.45 7:33.01 7:44.48 9:33.43 9:44.90
54 Zach Hoekstra SO-2 Taylor 8:07.11 12:04.87 12:16.46 9:39.89 8:36.11
55 Andrew Yaworski SO-2 Ferris State 8:46.98 8:00.14 9:22.11 9:45.53 12:41.19
56 Josel Hernandez FR-1 St. Francis (Ill.) 10:45.63 12:02.63 10:45.63 9:52.32 8:05.71
57 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 7:01.66 11:11.09 9:30.13 9:53.88 7:31.35
58 Hayden Mclatcher   Indiana Tech Developmental 8:54.83 6:55.98 9:00.77 9:54.25 10:18.02
59 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 8:21.85 12:26.79 8:15.87 9:57.43 9:39.51
60 Dakota Thompson FR-1 Grace 7:22.37 7:22.37 9:09.97 9:57.79 9:51.82
61 Elias Pagurko FR-1 St Clair County CC 12:58.41 8:43.00 12:15.84 10:08.13 8:43.00
62 Cole Broecker FR-1 St Clair County CC 11:57.24 8:45.57 12:21.98 10:18.31 13:05.26
63 Chris Sanchez SO-2 Trine 7:56.63 12:53.75 7:25.68 10:19.00 10:31.38
64 Jack Demara FR-1 St Clair County CC 12:47.82 9:17.29 11:52.10 10:19.21 7:19.64