January 31-February 1, 2020
|
Washington-Dempsey Indoor - Seattle, WA
|
307m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Colleen Quigley   Bowerman Track Club 8:44.83 9:05.83
2 Kate Grace   Bowerman Track Club 8:46.86 8:20.52
3 Courtney Frerichs   Bowerman Track Club 8:47.31 7:54.58
4 Vanessa Fraser   Bowerman Track Club 8:51.39 9:07.34
5 Jessica Tonn   Unattached 8:54.19 8:00.78
6 Mel Lawrence 5 Oiselle 8:55.26 10:04.85
7 Shuangshuang XU   CAA 9:00.50 9:27.53
8 Eleanor Fulton   Unattached 9:00.95 7:39.81
9 Maria Bernard-Galea   Saucony Canada 9:10.72 11:55.94
10 Lizzie Bird   Unattached 9:11.76 8:49.69
11 Marisa Howard   RUJA 9:16.16 10:39.59
12 Rebekah Topham SR-4 Wichita State 9:16.80 10:51.46
13 Melany Smart FR-1 Unattached 9:17.76 6:41.59
14 Cailie Logue SO-2 Iowa State 9:18.04 7:15.28
15 Christina Rice JR-3 UCLA 9:20.02 10:04.83
16 Jennalee Thurman Senior Colorado Springs Track Cl 9:21.82 11:02.95
17 Leah Rosenfeld   Under Armour/Team RunFlag 9:23.49 11:38.73
18 Maddie Ivy Senior Unattached 9:24.49 12:13.84
19 Aoibhe Richardson SR-4 San Francisco 9:25.29 7:09.62
20 Abby Caldwell SR-4 Iowa State 9:28.77 7:00.89
21 Christine Thorn Senior Unattached 9:29.03 6:49.71
22 Cierra Mecham   Unattached 9:31.33 7:31.35
23 Eva Goodisson SO-2 UC Davis 9:31.48 12:17.21
24 Olivia Johnson JR-3 Boise State 9:31.49 8:22.92
25 Yukino Parle SO-2 Boise State 9:32.75 8:35.48
26 Annie Boos JR-3 California 9:33.59 8:41.97
27 Angie Nickerson Senior Unattached 9:33.60 10:48.17
28 Molly Olsen JR-3 Idaho State 9:34.02 9:05.32
29 Claire Graves SO-2 Boise State 9:34.08 8:19.45
30 Stella Gillman JR-3 Portland 9:35.02 10:26.78
31 Anna Pataki SO-2 Portland 9:35.67 9:47.19
32 Sara Musselman JR-3 BYU 9:39.73 12:27.86
33 Veerle Bakker SR-4 Portland 9:39.93 11:47.52
34 Cynthia Mejia SR-4 Stanislaus State 9:40.54 11:59.87
35 Kaitlyn Neal SR-4 Washington 9:40.72 7:38.77
36 Hannah Waskom JR-3 Washington 9:40.73 8:25.24
37 Emmanuelah Chelimo SR-4 Alaska Anchorage 9:41.98 7:39.77
38 Cara Woolnough SO-2 Utah 9:42.12 8:49.73
39 Aimee Piercy JR-3 Gonzaga 9:42.32 10:23.09
40 Julia Pleskaczynska SO-2 Boise State 9:44.93 9:33.24
41 Sophie Ryan SO-2 Utah 9:47.35 8:48.62
42 Katie Camarena JR-3 UC Santa Barbara 9:48.47 9:19.05
43 McKenna Lee SO-2 BYU 9:48.99 7:57.09
44 Maxine Paholek SO-2 Boise State 9:49.12 11:58.73
45 Kennedy Powell SO-2 Utah 9:49.53 8:50.58
46 Hasna Kaarour JR-3 Academy of Art 9:50.39 10:43.53
47 Miryam Bassett Senior Unattached 9:50.93 11:43.21
48 Grace Kenny FR-1 Stanislaus State 9:51.56 12:07.62
49 Malia Pivec JR-3 Boise State 9:51.74 10:15.41
50 Sailor Hutton FR-1 Boise State 9:52.39 9:28.70
51 Sabrina Garcia SR-4 Stanislaus State 9:53.81 9:12.25
52 LeAnn Larkin SO-2 Utah State 9:53.88 12:34.23
53 Josie Givens SR-4 Utah State 9:54.67 10:48.19
54 Anna Busatto JR-3 Utah 9:55.70 8:56.13
55 Kaela Cleary FR-1 BYU 9:55.78 7:56.63
56 Anna Gibson SO-2 Washington 9:57.39 10:21.29
57 Chloe Arriaga FR-1 UC Davis 9:57.41 9:03.65
58 Emma Hicken FR-1 UC Davis 9:59.50 12:05.40
59 Abby Jensen FR-1 Utah State 10:03.24 10:33.41
60 Sarah Anderson SR-4 UC Davis 10:04.40 12:23.42
61 Andrea Markezich   Unattached 10:04.78 8:52.21
62 Kiera Marshall JR-3 Washington 10:05.32 7:03.73
63 Amanda Wainfan SR-4 UC Davis 10:09.12 8:49.94
64 Alyssa Block JR-3 Cal St. Fullerton 10:10.56 11:48.25
65 Delaney Griffin FR-1 Seattle U. 10:15.48 8:43.16
66 Olivia Willett JR-3 Simon Fraser 10:20.88 9:49.84
  Karissa Schweizer   Bowerman Track Club DNF DNF
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Sara Musselman JR-3 BYU 9:45.53 9:39.73 7:14.80 6:51.61 8:12.77 8:53.36 6:45.82
39 Aimee Piercy JR-3 Gonzaga 7:28.39 9:42.32 8:20.80 10:11.44 11:56.26 9:30.68 11:50.43
41 Sophie Ryan SO-2 Utah 12:43.56 9:47.35 12:20.07 7:20.52 7:55.76 8:36.87 11:56.57
42 Katie Camarena JR-3 UC Santa Barbara 8:55.51 9:48.47 8:08.43 7:33.13 10:29.67 10:47.32 12:09.71
43 McKenna Lee SO-2 BYU 10:42.00 9:48.99 11:40.90 10:18.44 12:10.35 7:21.75 10:30.22
45 Kennedy Powell SO-2 Utah 10:07.22 9:49.53 8:27.00 12:11.02 8:32.90 11:41.54 7:16.26
48 Grace Kenny FR-1 Stanislaus State 10:56.64 9:51.56 7:59.17 12:43.12 8:28.75 12:13.54 10:15.23
50 Sailor Hutton FR-1 Boise State 11:50.87 9:52.39 8:47.23 7:30.22 11:44.95 9:40.55 12:20.49
51 Sabrina Garcia SR-4 Stanislaus State 12:10.39 9:53.81 7:49.11 8:24.74 11:40.70 9:00.37 9:59.75
52 LeAnn Larkin SO-2 Utah State 11:11.09 9:53.88 7:55.11 7:43.23 8:06.99 7:25.41 7:13.54
54 Anna Busatto JR-3 Utah 10:49.32 9:55.70 7:08.91 8:44.22 10:01.66 10:49.32 11:01.23
55 Kaela Cleary FR-1 BYU 9:55.78 9:55.78 11:25.15 11:54.94 12:36.64 12:00.90 12:06.86
56 Anna Gibson SO-2 Washington 9:33.50 9:57.39 12:02.85 11:56.87 10:51.16 8:09.86 7:16.10
58 Emma Hicken FR-1 UC Davis 11:47.41 9:59.50 9:29.53 7:05.65 9:17.54 10:59.45 11:53.41
59 Abby Jensen FR-1 Utah State 8:44.82 10:03.24 12:46.12 12:34.05 7:32.43 10:27.37 11:39.76
60 Sarah Anderson SR-4 UC Davis 9:46.27 10:04.40 7:39.35 9:46.27 11:47.15 8:39.79 7:45.39
61 Andrea Markezich   Unattached 12:23.88 10:04.78 13:06.22 12:11.79 12:48.07 7:15.45 10:47.12
62 Kiera Marshall JR-3 Washington 8:28.47 10:05.32 8:40.58 8:34.53 11:11.91 11:05.86 9:22.95
63 Amanda Wainfan SR-4 UC Davis 7:24.66 10:09.12 8:37.76 12:23.13 13:05.77 7:55.12 11:58.77
65 Delaney Griffin FR-1 Seattle U. 8:06.23 10:15.48 10:46.26 9:57.02 11:47.81 10:27.79 9:07.78
66 Olivia Willett JR-3 Simon Fraser 11:29.18 10:20.88 8:22.92 12:00.22 12:43.69 8:04.29 8:41.54
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Angie Nickerson Senior Unattached 9:33.60 9:33.60 8:07.56 7:50.36
28 Molly Olsen JR-3 Idaho State 8:42.36 9:34.02 7:56.44 12:09.01
30 Stella Gillman JR-3 Portland 12:10.28 9:35.02 10:15.28 8:26.02
31 Anna Pataki SO-2 Portland 10:10.21 9:35.67 6:42.97 9:01.13
33 Veerle Bakker SR-4 Portland 11:41.72 9:39.93 9:22.54 8:07.15
34 Cynthia Mejia SR-4 Stanislaus State 8:54.10 9:40.54 6:57.99 9:40.54
35 Kaitlyn Neal SR-4 Washington 9:46.53 9:40.72 6:58.12 8:13.62
36 Hannah Waskom JR-3 Washington 8:13.62 9:40.73 12:23.34 6:58.13
37 Emmanuelah Chelimo SR-4 Alaska Anchorage 11:55.84 9:41.98 9:41.98 10:40.18
38 Cara Woolnough SO-2 Utah 7:51.52 9:42.12 6:59.13 10:05.41
40 Julia Pleskaczynska SO-2 Boise State 9:39.08 9:44.93 8:05.50 8:11.35
46 Hasna Kaarour JR-3 Academy of Art 10:02.20 9:50.39 9:38.59 8:39.55
47 Miryam Bassett Senior Unattached 11:49.12 9:50.93 10:02.75 8:10.48
49 Malia Pivec JR-3 Boise State 11:14.59 9:51.74 12:31.51 10:39.08
53 Josie Givens SR-4 Utah State 9:07.10 9:54.67 8:37.37 10:30.35
57 Chloe Arriaga FR-1 UC Davis 10:21.31 9:57.41 10:51.18 10:15.34
64 Alyssa Block JR-3 Cal St. Fullerton 8:38.98 10:10.56 7:37.92 12:49.31
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Rebekah Topham SR-4 Wichita State 11:41.57 10:45.89 9:16.80 9:39.08 9:55.78 12:03.84
13 Melany Smart FR-1 Unattached 9:01.03 9:28.92 9:17.76 11:26.05 11:26.05 11:20.47
14 Cailie Logue SO-2 Iowa State 11:26.39 11:43.13 9:18.04 7:48.76 12:05.46 11:04.07
15 Christina Rice JR-3 UCLA 9:25.62 10:49.63 9:20.02 9:03.22 9:42.42 8:18.42
16 Jennalee Thurman Senior Colorado Springs Track Cl 8:36.88 11:47.90 9:21.82 8:08.79 8:48.11 12:04.75
17 Leah Rosenfeld   Under Armour/Team RunFlag 10:31.11 11:38.73 9:23.49 9:06.59 10:59.29 7:08.26
18 Maddie Ivy Senior Unattached 10:15.30 6:46.44 9:24.49 7:37.24 9:07.56 7:25.95
19 Aoibhe Richardson SR-4 San Francisco 9:30.95 10:50.09 9:25.29 8:45.72 11:07.05 7:26.58
20 Abby Caldwell SR-4 Iowa State 6:43.83 10:48.40 9:28.77 12:08.03 11:45.28 9:00.34
21 Christine Thorn Senior Unattached 7:18.16 11:28.53 9:29.03 8:49.20 6:55.40 11:00.08
23 Eva Goodisson SO-2 UC Davis 9:54.34 11:02.92 9:31.48 9:08.62 11:48.64 12:22.93
24 Olivia Johnson JR-3 Boise State 8:05.77 8:57.20 9:31.49 6:57.19 12:00.08 11:48.65
25 Yukino Parle SO-2 Boise State 12:24.58 12:18.85 9:32.75 11:38.76 9:04.12 9:21.30
26 Annie Boos JR-3 California 9:22.12 12:19.94 9:33.59 10:19.48 7:50.35 8:53.44
29 Claire Graves SO-2 Boise State 11:00.20 9:45.57 9:34.08 8:19.45 12:26.31 12:20.57
44 Maxine Paholek SO-2 Boise State 9:25.56 11:29.27 9:49.12 11:46.95 12:28.19 12:10.51
Women's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Colleen Quigley   Bowerman Track Club 8:13.34 7:36.61 11:06.54 8:44.83 9:16.32 7:36.61
2 Kate Grace   Bowerman Track Club 11:03.85 8:25.79 8:41.60 8:46.86 9:34.28 10:00.62
3 Courtney Frerichs   Bowerman Track Club 6:51.31 10:01.14 10:32.78 8:47.31 7:44.04 10:27.50
4 Vanessa Fraser   Bowerman Track Club 6:59.80 10:00.47 8:03.57 8:51.39 8:19.51 8:51.39
5 Jessica Tonn   Unattached 9:36.93 10:08.98 7:23.38 8:54.19 9:36.93 7:02.01
6 Mel Lawrence 5 Oiselle 8:49.91 7:45.68 6:57.51 8:55.26 11:14.43 9:11.32
7 Shuangshuang XU   CAA 8:22.67 10:43.20 9:11.31 9:00.50 10:05.36 11:10.22
8 Eleanor Fulton   Unattached 11:21.60 7:12.76 7:39.81 9:00.95 11:16.19 9:55.05
9 Maria Bernard-Galea   Saucony Canada 10:55.36 11:06.38 11:22.90 9:10.72 7:37.10 11:33.91
10 Lizzie Bird   Unattached 8:16.59 10:17.98 10:01.42 9:11.76 8:27.62 6:31.75
11 Marisa Howard   RUJA 8:31.67 10:34.03 8:26.11 9:16.16 11:07.40 9:21.73
22 Cierra Mecham   Unattached 8:34.20 9:14.19 7:08.50 9:31.33 10:39.89 7:02.79
  Karissa Schweizer   Bowerman Track Club DNF DNF DNF DNF DNF DNF