February 8, 2020
|
Ripon-Willmore Center Fieldhouse - Ripon, WI
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B WIAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Joe Gasick JR-3 St. Norbert 1:56.40 10
2 Ben Trihey SO-2 Wis.-Platteville 1:58.40 8
3 Leon Martin SO-2 Cardinal Stritch 1:59.00 6
4 Jason Voelker SO-2 Wis.-Platteville 2:00.30 5
5 Samual Spranger SR-4 Concordia (Wis.) 2:00.40 4
6 Randy Johnson FR-1 St. Norbert 2:02.23 3
7 Jarod Baker JR-3 Wis.-Platteville 2:02.40 2
8 Braden Meyers FR-1 Wis.-Platteville 2:03.18 1
9 Miles Mulder FR-1 St. Norbert 2:03.83 -
10 Keegan Aimesbury FR-1 Ripon 2:04.07 -
11 Tyler Doering FR-1 Wis.-Platteville 2:04.40 -
12 Aaron Simays FR-1 Wis.-Platteville 2:05.33 -
13 Alex Krause SO-2 Edgewood 2:05.35 -
14 Andrew Johnson SR-4 Ripon 2:05.54 -
15 Matthew McKendry SR-4 St. Norbert 2:05.58 -
16 Zach Flitsch FR-1 Wis.-Platteville 2:05.79 -
17 William Demerath SO-2 MSOE 2:05.94 -
18 Sean Fitzpatrick JR-3 MSOE 2:06.28 -
19 William Ebel SO-2 Concordia (Wis.) 2:06.52 -
20 Alex Fischer FR-1 Wis.-Platteville 2:06.94 -
21 Elijah Tesch SR-4 Wisconsin Lutheran 2:07.73 -
22 Elias Soto Freshman UNAT-Holy Family 2:07.85 -
23 Jackson Kral SO-2 Concordia (Wis.) 2:08.62 -
24 Mik Patel SR-4 Lawrence 2:08.80 -
25 Collin Fayas FR-1 MSOE 2:08.92 -
26 Dane Jankiewicz FR-1 Wis.-Platteville 2:09.59 -
27 Alex Wittmershaus SR-4 Wis.-Platteville 2:10.20 -
28 Emmett Williams JR-3 Concordia (Wis.) 2:11.04 -
29 Ethan Sowl JR-3 St. Norbert 2:11.22 -
30 Nolan Portteus Freshman UNAT-Holy Family 2:11.29 -
31 Arandu Huerta JR-3 MSOE 2:12.17 -
32 Jefferson Rupert   Maranatha Baptist Track C 2:12.27 -
33 Collins Maseti FR-1 Cardinal Stritch 2:13.60 -
34 Mathieu Norcross SO-2 Lake Forest 2:13.86 -
35 Grant Schroeder SO-2 Wisconsin Lutheran 2:15.05 -
36 Gabriel Olsen SO-2 St. Norbert 2:16.34 -
37 Cameron Rankin   Maranatha Baptist Track C 2:18.11 -
38 Sawyer Hintz FR-1 Lawrence 2:18.22 -
39 Ronny Barrios FR-1 Marian (Wis.) 2:19.00 -
40 Derek Warren FR-1 St. Norbert 2:23.25 -
41 Derrick Folkman SO-2 Concordia (Wis.) 2:25.17 -
42 Jonathon Gilliam   Maranatha Baptist Track C 2:30.61 -
43 Josh Schilling SO-2 Beloit 2:32.51 -
44 Zach Brungard   Maranatha Baptist Track C 2:35.98 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
26 Dane Jankiewicz FR-1 Wis.-Platteville 1:46.27 1:46.27 2:09.59 1:43.68 2:25.14 1:50.16 -
32 Jefferson Rupert   Maranatha Baptist Track C 2:29.47 2:36.08 2:12.27 2:05.66 2:30.79 2:20.21 -
37 Cameron Rankin   Maranatha Baptist Track C 2:16.73 1:46.35 2:18.11 2:33.31 2:41.59 1:58.78 -
39 Ronny Barrios FR-1 Marian (Wis.) 2:57.92 2:48.19 2:19.00 2:27.34 3:00.70 2:14.83 -
40 Derek Warren FR-1 St. Norbert 2:39.01 2:47.61 2:23.25 2:43.31 2:21.82 2:07.50 -
41 Derrick Folkman SO-2 Concordia (Wis.) 2:06.30 1:54.69 2:25.17 1:59.04 2:23.72 1:50.33 -
42 Jonathon Gilliam   Maranatha Baptist Track C 2:11.03 2:23.08 2:30.61 2:54.71 2:36.64 3:12.78 -
43 Josh Schilling SO-2 Beloit 2:15.74 2:50.82 2:32.51 3:01.49 1:49.81 2:30.99 -
44 Zach Brungard   Maranatha Baptist Track C 3:07.18 2:46.90 2:35.98 2:50.02 2:34.42 2:25.07 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
20 Alex Fischer FR-1 Wis.-Platteville 1:47.90 2:06.94 1:39.02 1:47.90 1:45.36 2:20.91 -
25 Collin Fayas FR-1 MSOE 1:57.32 2:08.92 1:40.56 1:37.98 2:37.29 2:10.21 -
29 Ethan Sowl JR-3 St. Norbert 1:42.36 2:11.22 1:43.67 1:34.48 2:24.35 2:44.03 -
30 Nolan Portteus Freshman UNAT-Holy Family 2:33.61 2:11.29 2:28.36 1:43.72 1:39.78 2:06.04 -
31 Arandu Huerta JR-3 MSOE 1:32.52 2:12.17 1:51.03 1:40.45 2:10.85 1:36.49 -
33 Collins Maseti FR-1 Cardinal Stritch 2:44.33 2:13.60 1:54.90 2:18.95 1:53.56 1:41.54 -
34 Mathieu Norcross SO-2 Lake Forest 2:37.96 2:13.86 2:36.62 1:59.14 2:32.60 1:39.06 -
36 Gabriel Olsen SO-2 St. Norbert 1:58.62 2:16.34 2:20.43 2:34.07 2:51.79 2:49.07 -
38 Sawyer Hintz FR-1 Lawrence 2:15.46 2:18.22 1:54.73 2:18.22 2:27.90 2:41.72 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
8 Braden Meyers FR-1 Wis.-Platteville 1:48.40 2:10.57 2:14.27 2:26.59 2:29.05 1:41.01 2:03.18 1
10 Keegan Aimesbury FR-1 Ripon 1:51.67 1:29.33 1:40.50 1:35.54 1:26.85 1:42.98 2:04.07 -
15 Matthew McKendry SR-4 St. Norbert 2:31.96 2:35.72 1:50.51 1:54.28 2:31.96 1:42.98 2:05.58 -
16 Zach Flitsch FR-1 Wis.-Platteville 1:51.96 1:58.25 1:51.96 2:35.98 1:53.22 2:24.66 2:05.79 -
17 William Demerath SO-2 MSOE 2:39.95 1:55.87 2:37.43 1:43.27 2:02.17 1:35.72 2:05.94 -
18 Sean Fitzpatrick JR-3 MSOE 2:03.76 1:44.82 2:35.33 2:39.12 1:54.92 1:39.77 2:06.28 -
22 Elias Soto Freshman UNAT-Holy Family 2:11.69 1:55.07 2:30.87 1:52.51 2:02.74 1:57.63 2:07.85 -
23 Jackson Kral SO-2 Concordia (Wis.) 1:32.61 2:15.06 1:50.62 2:29.20 2:31.78 2:43.35 2:08.62 -
35 Grant Schroeder SO-2 Wisconsin Lutheran 2:46.12 1:35.89 1:58.85 2:23.16 2:50.17 1:56.15 2:15.05 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Randy Johnson FR-1 St. Norbert 1:32.90 2:25.46 1:59.79 2:02.23 1:57.34 2:36.46 2:36.46 3
9 Miles Mulder FR-1 St. Norbert 2:05.07 2:00.12 2:10.03 2:03.83 1:35.35 1:55.17 2:26.12 -
11 Tyler Doering FR-1 Wis.-Platteville 2:18.09 1:46.99 1:56.94 2:04.40 1:33.30 2:04.40 2:26.80 -
12 Aaron Simays FR-1 Wis.-Platteville 2:36.67 2:24.13 1:42.77 2:05.33 2:42.93 2:21.63 1:44.03 -
13 Alex Krause SO-2 Edgewood 1:31.51 2:00.34 2:26.66 2:05.35 2:25.41 1:32.76 1:36.52 -
14 Andrew Johnson SR-4 Ripon 2:35.67 1:49.22 1:30.39 2:05.54 2:33.16 2:15.59 2:43.21 -
19 William Ebel SO-2 Concordia (Wis.) 2:07.79 2:41.95 1:38.69 2:06.52 2:07.79 2:17.91 2:21.71 -
21 Elijah Tesch SR-4 Wisconsin Lutheran 2:15.40 2:15.40 1:48.57 2:07.73 1:56.24 2:20.51 2:33.28 -
28 Emmett Williams JR-3 Concordia (Wis.) 2:37.25 2:49.05 2:25.46 2:11.04 2:50.36 2:35.94 1:55.32 -
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Joe Gasick JR-3 St. Norbert 2:22.01 1:51.75 1:47.09 1:56.40 10
2 Ben Trihey SO-2 Wis.-Platteville 2:23.27 2:29.19 1:58.40 1:58.40 8
3 Leon Martin SO-2 Cardinal Stritch 1:25.68 1:54.24 2:34.70 1:59.00 6
4 Jason Voelker SO-2 Wis.-Platteville 1:38.65 1:32.64 2:33.99 2:00.30 5
5 Samual Spranger SR-4 Concordia (Wis.) 1:51.98 2:02.81 1:37.53 2:00.40 4
7 Jarod Baker JR-3 Wis.-Platteville 2:33.00 2:21.99 1:40.37 2:02.40 2
24 Mik Patel SR-4 Lawrence 2:46.16 1:36.60 2:19.11 2:08.80 -
27 Alex Wittmershaus SR-4 Wis.-Platteville 2:27.13 2:08.90 1:44.16 2:10.20 -