February 8, 2020
|
Tiffin-Heminger Center - Tiffin, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCCAA NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA OAC HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Michael Harriman SO-2 West Liberty 1:57.01 1:59.39 1:36.71
2 Jacob Thompson SR-4 Otterbein 1:29.87 1:59.82 2:33.37
3 Daniel Agbola JR-3 Findlay 2:29.51 2:00.57 2:34.33
4 Nick Ponzi FR-1 Ashland 1:37.77 2:00.70 1:58.29
5 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 1:51.42 2:01.10 1:25.99
6 Tavian Richardson FR-1 West Liberty 2:01.13 2:01.13 2:18.09
7 Tristin Freistuhler FR-1 Findlay 1:47.82 2:01.14 1:28.44
8 Jordan Hill JR-3 Tiffin 2:04.05 2:01.61 2:27.15
9 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 1:58.16 2:01.81 1:37.45
10 Ethan Adams FR-1 Findlay 2:15.62 2:02.18 2:37.62
11 Gage Beireis SO-2 Otterbein 1:45.08 2:02.18 1:41.41
12 Danah Philips SO-2 West Liberty 1:40.24 2:02.24 1:51.24
13 Scott Soucier SO-2 West Virginia Wesleyan 2:34.27 2:02.43 2:11.00
14 Geoffrey Batterbee   Michigan Running Club 2:17.39 2:02.67 1:39.37
15 Kierin Smith-Ouwens JR-3 Alderson Broaddus 1:50.84 2:03.15 2:19.16
16 Derrick Kipruto JR-3 Alderson Broaddus 1:55.83 2:03.22 1:37.35
17 Joel Pospisil FR-1 Ashland 2:30.69 2:03.51 2:08.45
18 Max Zawisa   Michigan Running Club 1:35.25 2:03.70 2:16.07
19 Bill Daily SO-2 Otterbein 1:40.84 2:04.49 1:42.09
20 Parker Raymond   Michigan Running Club 2:02.22 2:04.71 2:12.20
21 Ian Goan   Michigan Running Club 1:59.19 2:05.46 2:35.57
22 Seth Vipperman SR-4 Otterbein 1:56.27 2:06.38 1:36.05
23 Jake Mayr   Michigan Running Club 1:39.99 2:06.57 2:40.75
24 James Mangan SO-2 John Carroll 2:01.91 2:06.99 1:37.79
25 Lane Wilson FR-1 Marietta 2:42.83 2:07.21 2:37.74
26 Jack Collins   Pitt Club XC 2:27.73 2:07.35 1:55.89
27 Elijah Hall   Michigan Running Club 2:19.06 2:07.57 2:06.30
28 Jacob Steigmann   Michigan Running Club 2:37.04 2:07.67 2:42.14
29 Aiden Kammler FR-1 Shawnee State 2:23.10 2:07.76 2:19.26
30 Paul Lang JR-3 Ashland 2:45.42 2:08.23 2:30.03
31 Isaiah Harris SO-2 Salem (W.V.) 1:49.05 2:08.29 1:49.05
32 Philip Bauwens   Michigan Running Club 1:49.10 2:08.35 2:08.35
33 Devonte Cotton FR-1 Bryant and Stratton (OH) 2:21.44 2:08.58 1:49.30
34 Colin Chapman SO-2 West Virginia Wesleyan 1:58.88 2:09.21 1:42.08
35 Alan Hatfield FR-1 Otterbein 1:35.63 2:09.22 2:32.48
36 Sean Fields JR-3 West Virginia Wesleyan 2:47.99 2:09.22 2:07.93
37 Nick Rice FR-1 Findlay 2:09.72 2:09.72 2:04.54
38 John Hunt SR-4 Tiffin 2:24.00 2:09.73 2:08.44
39 Parker Brown FR-1 Tiffin 2:26.85 2:09.95 2:48.94
40 Isaiah Saunders FR-1 Ohio Dominican 1:44.36 2:10.44 2:22.18
41 Owen Reeher Senior Unattached 2:22.38 2:10.62 2:18.46
42 Kyle Merritt SO-2 Tiffin 2:47.72 2:11.03 2:50.34
43 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 2:32.37 2:11.35 2:48.13
44 Britton Boyle FR-1 Bluffton 2:41.69 2:11.45 2:43.00
45 Jake Marchese   Pitt Club XC 1:33.39 2:11.53 2:08.90
46 Omar Vazquez   Bowling Green Track Club 1:37.43 2:11.66 2:15.61
47 Morgan Adams FR-1 Bluffton 1:48.35 2:12.13 2:08.17
48 Zach Henry JR-3 West Liberty 1:40.54 2:12.29 1:37.90
49 Dalton Kerschieter SO-2 Shawnee State 1:36.66 2:12.41 2:42.87
50 Matt Morris SR-4 Ashland 1:34.28 2:12.78 1:48.88
51 Destry Nelson FR-1 West Virginia Wesleyan 2:01.05 2:13.02 2:40.96
52 Will Nowak SO-2 Findlay 2:04.30 2:13.65 2:23.01
53 Noah Flint FR-1 Albion 1:38.04 2:14.29 2:21.01
54 Joseph Kalik JR-3 Geneva 1:38.27 2:14.61 1:38.27
55 Jonah Phillips FR-1 Shawnee State 1:57.66 2:15.24 2:34.18
56 Paul Sutton FR-1 Albion 1:46.41 2:16.42 2:53.26
57 Isaiah Thornton FR-1 Bryant and Stratton (OH) 1:50.61 2:16.55 1:54.71
58 Jacob Nichols SO-2 Shawnee State 2:19.74 2:17.00 2:38.92
59 Cincere Engram SO-2 Otterbein 2:09.34 2:19.07 2:09.34
60 Logan Boggs FR-1 Shawnee State 1:49.64 2:22.38 2:06.72
61 Will Bakeman SO-2 Bluffton 1:45.43 2:24.42 2:59.08
62 Tanner Pinks   Bowling Green Track Club 2:03.73 2:25.56 2:54.68
63 Matthew Gombar FR-1 Macomb CC 1:57.75 2:29.04 2:06.69
64 Edgar Zarate SO-2 Albion 2:59.00 2:29.16 2:14.25
65 Tim Secoy SR-4 Shawnee State 3:12.28 2:33.82 2:29.21
66 Steven Best FR-1 Shawnee State 3:16.05 2:39.39 2:26.64
  Ethan Miller FR-1 Shawnee State DNS DNS DNS
  Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State DNS DNS DNS
  Owen Webb   Michigan Running Club DNS DNS DNS
  Ryunosuke Ishii FR-1 Marietta DNS DNS DNS
  Adam Kamel SO-2 Ohio Dominican DNS DNS DNS
  Colton Barger   Bowling Green Track Club DNS DNS DNS
  Dan Durkin III   Bowling Green Track Club DNS DNS DNS
  Jack Barchet   Unattached DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Michael Harriman SO-2 West Liberty 1:25.96 1:59.39
2 Jacob Thompson SR-4 Otterbein 1:46.64 1:59.82
4 Nick Ponzi FR-1 Ashland 1:35.36 2:00.70
6 Tavian Richardson FR-1 West Liberty 1:58.71 2:01.13
9 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 2:10.34 2:01.81
12 Danah Philips SO-2 West Liberty 2:16.91 2:02.24
14 Geoffrey Batterbee   Michigan Running Club 2:05.13 2:02.67
18 Max Zawisa   Michigan Running Club 1:41.44 2:03.70
19 Bill Daily SO-2 Otterbein 1:50.80 2:04.49
20 Parker Raymond   Michigan Running Club 2:09.70 2:04.71
  Adam Kamel SO-2 Ohio Dominican DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Daniel Agbola JR-3 Findlay 1:35.25 2:07.81 1:29.23 2:00.57
5 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 2:33.80 2:10.79 2:36.22 2:01.10
13 Scott Soucier SO-2 West Virginia Wesleyan 1:40.40 1:53.86 2:26.92 2:02.43
15 Kierin Smith-Ouwens JR-3 Alderson Broaddus 1:38.52 2:21.63 2:05.62 2:03.15
17 Joel Pospisil FR-1 Ashland 2:34.39 2:15.87 1:27.70 2:03.51
22 Seth Vipperman SR-4 Otterbein 2:03.86 2:35.45 2:37.98 2:06.38
25 Lane Wilson FR-1 Marietta 1:59.58 2:35.20 1:58.31 2:07.21
32 Philip Bauwens   Michigan Running Club 2:07.07 1:52.95 1:37.55 2:08.35
39 Parker Brown FR-1 Tiffin 1:32.27 2:13.85 2:19.05 2:09.95
  Colton Barger   Bowling Green Track Club DNS DNS DNS DNS
  Jack Barchet   Unattached DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Tristin Freistuhler FR-1 Findlay 2:01.14
11 Gage Beireis SO-2 Otterbein 2:02.18
21 Ian Goan   Michigan Running Club 2:05.46
23 Jake Mayr   Michigan Running Club 2:06.57
28 Jacob Steigmann   Michigan Running Club 2:07.67
30 Paul Lang JR-3 Ashland 2:08.23
31 Isaiah Harris SO-2 Salem (W.V.) 2:08.29
35 Alan Hatfield FR-1 Otterbein 2:09.22
50 Matt Morris SR-4 Ashland 2:12.78
59 Cincere Engram SO-2 Otterbein 2:19.07
62 Tanner Pinks   Bowling Green Track Club 2:25.56
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Jordan Hill JR-3 Tiffin 1:47.02 2:01.61
16 Derrick Kipruto JR-3 Alderson Broaddus 1:55.83 2:03.22
24 James Mangan SO-2 John Carroll 2:22.23 2:06.99
26 Jack Collins   Pitt Club XC 2:11.17 2:07.35
27 Elijah Hall   Michigan Running Club 2:12.68 2:07.57
34 Colin Chapman SO-2 West Virginia Wesleyan 2:16.97 2:09.21
36 Sean Fields JR-3 West Virginia Wesleyan 1:58.89 2:09.22
41 Owen Reeher Senior Unattached 2:43.28 2:10.62
46 Omar Vazquez   Bowling Green Track Club 2:26.15 2:11.66
48 Zach Henry JR-3 West Liberty 2:42.72 2:12.29
  Ryunosuke Ishii FR-1 Marietta DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Ethan Adams FR-1 Findlay 2:02.18 1:25.53 1:48.74 2:37.62
29 Aiden Kammler FR-1 Shawnee State 2:07.76 2:16.71 2:33.32 2:44.81
37 Nick Rice FR-1 Findlay 2:09.72 2:42.15 1:43.78 1:45.08
38 John Hunt SR-4 Tiffin 2:09.73 1:47.68 1:38.60 2:13.63
40 Isaiah Saunders FR-1 Ohio Dominican 2:10.44 2:28.71 2:24.79 1:52.18
43 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 2:11.35 1:52.97 2:02.16 2:29.74
45 Jake Marchese   Pitt Club XC 2:11.53 2:04.96 2:18.11 2:43.10
51 Destry Nelson FR-1 West Virginia Wesleyan 2:13.02 2:40.96 2:11.69 1:47.75
52 Will Nowak SO-2 Findlay 2:13.65 2:00.29 2:16.33 2:36.37
55 Jonah Phillips FR-1 Shawnee State 2:15.24 1:40.08 2:07.13 1:49.55
56 Paul Sutton FR-1 Albion 2:16.42 2:09.60 2:27.34 1:49.14
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
33 Devonte Cotton FR-1 Bryant and Stratton (OH) 1:45.44 1:59.58 2:08.58 2:20.16 2:22.73
42 Kyle Merritt SO-2 Tiffin 1:34.35 1:33.04 2:11.03 2:00.55 1:33.04
44 Britton Boyle FR-1 Bluffton 2:20.66 2:21.97 2:11.45 2:49.57 2:25.91
47 Morgan Adams FR-1 Bluffton 1:33.82 2:12.13 2:12.13 2:47.81 1:57.60
49 Dalton Kerschieter SO-2 Shawnee State 1:53.88 2:25.66 2:12.41 1:40.64 2:29.63
54 Joseph Kalik JR-3 Geneva 2:01.15 1:47.69 2:14.61 2:22.69 2:46.92
58 Jacob Nichols SO-2 Shawnee State 1:53.71 2:26.59 2:17.00 1:37.27 2:53.99
61 Will Bakeman SO-2 Bluffton 1:46.87 3:03.42 2:24.42 2:04.21 2:37.42
  Dan Durkin III   Bowling Green Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Owen Webb   Michigan Running Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Thomas Hoggard SO-2 Shawnee State DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
53 Noah Flint FR-1 Albion 2:14.29
57 Isaiah Thornton FR-1 Bryant and Stratton (OH) 2:16.55
60 Logan Boggs FR-1 Shawnee State 2:22.38
63 Matthew Gombar FR-1 Macomb CC 2:29.04
64 Edgar Zarate SO-2 Albion 2:29.16
65 Tim Secoy SR-4 Shawnee State 2:33.82
66 Steven Best FR-1 Shawnee State 2:39.39
  Ethan Miller FR-1 Shawnee State DNS