January 31-February 1, 2020
|
Houston-Yeoman FH (Banked) - Houston, TX
|
200m (Banked)

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Alex Topini JR-3 Rice 10:44.47 8:08.39 5:57.48 9:59.16 10:39.44 10:49.51 8:23.49
2 Hociel Landa JR-3 Rice 6:54.44 6:49.39 10:46.93 8:05.20 8:15.31 8:20.36 8:25.41
3 Abraham Chirchir JR-3 UT-Rio Grande Valley 7:25.85 10:13.04 5:59.72 7:20.78 7:20.78 8:41.84 8:26.64
4 Dylan Allen FR-1 Southern Miss. 7:48.34 8:18.88 5:56.35 10:31.24 9:19.97 11:01.78 8:29.06
5 Blake Bennett SO-2 Grand Canyon 9:45.89 6:37.39 6:01.73 9:40.80 10:26.65 9:40.80 8:29.47
6 Jacob Lewis SO-2 Grand Canyon 8:01.49 7:41.00 7:35.88 7:05.15 8:52.71 8:06.61 8:32.22
7 Adolfo Carvalho SR-4 Rice 9:53.98 8:15.84 7:29.36 8:05.51 10:40.46 9:02.33 8:36.50
8 Gerardo Reyna Senior UNAT-Rice 9:59.31 10:40.64 10:35.47 6:32.65 6:32.65 9:59.31 8:36.64
9 Jemal Wote SO-2 Houston 8:57.35 9:28.35 6:48.18 8:41.85 9:54.19 6:58.51 8:36.68
10 Ace Castillo FR-1 Rice 11:01.94 10:20.57 9:54.71 8:52.66 10:41.26 9:23.69 8:37.14
11 Austin Ballow JR-3 Louisiana Tech 10:41.42 9:49.69 8:32.10 6:48.65 7:09.34 10:05.21 8:37.27
12 Kyle Garcia SR-4 Lamar 9:30.22 10:47.98 7:51.73 9:30.22 9:56.14 9:04.30 8:38.38
13 Landon Rast SO-2 Grand Canyon 7:26.06 9:14.98 10:27.59 8:49.05 8:23.11 9:14.98 8:38.67
14 Titus Kiplagat JR-3 Stephen F. Austin 8:50.14 7:37.38 9:16.13 9:31.72 9:31.72 7:42.57 8:39.74
15 Andrew Abikhaled SO-2 Rice 9:37.66 11:00.92 10:24.50 9:53.27 7:32.76 9:42.86 8:40.41
16 Chris D'Angelo JR-3 Grand Canyon 6:04.63 9:48.62 10:14.67 6:51.52 8:04.44 6:51.52 8:40.90
17 Jose Gonzalez FR-1 Texas Southern 9:49.62 8:26.13 6:57.43 7:18.30 6:41.77 10:47.01 8:41.78
18 Tom Coe JR-3 Tulane 8:48.48 9:04.17 7:35.22 7:40.46 10:17.43 10:33.12 8:43.24
19 Caleb Bouchard SO-2 North Texas 8:34.80 8:55.81 7:47.52 7:31.76 9:27.33 9:37.83 8:45.30
20 Efrain Lira FR-1 Texas Southern 9:50.79 7:54.75 10:01.34 9:03.32 10:06.62 11:04.64 8:47.49
21 Devin Fahey JR-3 Houston 6:15.13 11:26.85 6:20.41 9:09.48 10:44.58 6:46.83 8:48.34
22 Connor Meaux SR-4 Rice 7:31.06 7:04.52 8:55.96 11:08.62 9:06.57 6:22.07 8:50.65
23 Mason GARNER FR-1 North Texas 10:40.17 9:04.14 9:36.15 8:21.47 6:56.11 7:44.12 8:53.47
24 Lewis Mills FR-1 UNAT-Stephen F. Austin 7:08.59 10:00.02 9:38.59 7:03.23 9:33.24 10:10.74 8:55.73
25 Gabe Armijo SO-2 Houston 8:13.07 7:24.83 6:20.52 11:04.57 9:06.66 10:37.77 8:55.94
26 Pedro Flores JR-3 Stephen F. Austin 9:25.02 6:38.21 6:59.73 8:47.35 6:54.35 9:08.88 8:58.11
27 Stephen Aguilar JR-3 Houston Baptist 9:48.38 11:36.33 9:53.77 9:59.17 7:49.62 6:44.85 8:59.79
28 Parker Jones FR-1 Stephen F. Austin 11:10.87 9:55.13 8:44.79 8:17.74 7:50.69 6:29.54 9:01.02
29 Laban Kandie JR-3 Houston Baptist 11:00.80 9:55.81 9:01.64 8:12.90 7:56.65 6:24.57 9:01.64
30 Cosmas Keter SO-2 Texas Southern 11:28.71 8:06.47 11:39.64 11:50.57 8:50.20 10:44.98 9:06.59
31 Payten Vidourek FR-1 Northwestern St. 8:14.95 9:42.94 10:59.93 7:52.95 11:43.93 7:19.96 9:09.94
32 Brian Martinez FR-1 Texas Southern 8:55.93 11:03.00 9:40.13 9:18.03 10:40.90 9:45.65 9:12.50
33 Jake Smith SO-2 UTSA 7:42.28 9:50.38 9:28.10 6:46.58 8:32.41 9:44.81 9:16.96
34 Omar Bekdache SR-4 UTSA 10:36.18 10:13.86 8:38.99 9:06.89 9:34.80 10:47.34 9:18.05
35 Edward Ramos SO-2 UT-Rio Grande Valley 10:23.89 6:50.31 9:38.93 9:38.93 11:14.48 10:51.99 9:22.06
36 Noah Rugut SR-4 Grambling 9:45.51 10:57.21 9:57.46 11:21.11 12:08.91 11:50.98 9:57.46
37 Bryson Bradford SO-2 Grambling 7:43.78 7:49.81 10:32.43 8:25.94 10:26.41 8:01.85 10:02.31
  Andrew Bosquez JR-3 Sam Houston St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
23 Mason GARNER FR-1 North Texas 8:53.47 11:06.84 10:50.84 9:25.48 6:13.43 6:29.44 8:58.81
27 Stephen Aguilar JR-3 Houston Baptist 8:59.79 10:09.97 10:31.56 7:22.63 6:17.86 8:11.21 9:26.78
29 Laban Kandie JR-3 Houston Baptist 9:01.64 11:06.22 9:28.73 10:44.56 6:46.23 8:18.31 8:50.81
30 Cosmas Keter SO-2 Texas Southern 9:06.59 9:17.53 11:50.57 6:49.95 11:34.17 10:50.45 11:45.11
32 Brian Martinez FR-1 Texas Southern 9:12.50 8:39.35 11:25.10 10:02.23 9:40.13 10:29.85 11:19.58
34 Omar Bekdache SR-4 UTSA 9:18.05 6:30.64 8:55.73 7:48.77 8:27.83 6:58.54 8:55.73
35 Edward Ramos SO-2 UT-Rio Grande Valley 9:22.06 9:27.68 9:22.06 7:07.17 11:20.10 7:52.13 9:10.82
36 Noah Rugut SR-4 Grambling 9:57.46 9:09.67 12:32.80 8:09.92 12:50.73 7:34.07 9:21.62
37 Bryson Bradford SO-2 Grambling 10:02.31 9:26.18 8:31.97 12:02.78 12:08.80 10:50.50 8:01.85
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
6 Jacob Lewis SO-2 Grand Canyon 8:32.22 8:16.86 10:19.79 5:58.56 7:46.12
7 Adolfo Carvalho SR-4 Rice 8:36.50 9:43.65 6:32.54 8:41.67 6:53.20
13 Landon Rast SO-2 Grand Canyon 8:38.67 6:18.63 8:43.86 10:37.97 7:57.18
14 Titus Kiplagat JR-3 Stephen F. Austin 8:39.74 9:10.93 9:16.13 6:45.40 8:44.94
15 Andrew Abikhaled SO-2 Rice 8:40.41 8:45.62 9:37.66 11:06.13 8:03.99
17 Jose Gonzalez FR-1 Texas Southern 8:41.78 9:39.18 6:46.99 10:26.14 8:52.22
18 Tom Coe JR-3 Tulane 8:43.24 9:51.27 8:27.55 10:59.29 11:14.98
19 Caleb Bouchard SO-2 North Texas 8:45.30 7:16.00 7:16.00 8:50.56 11:12.39
20 Efrain Lira FR-1 Texas Southern 8:47.49 11:25.74 8:26.39 7:02.00 8:58.04
24 Lewis Mills FR-1 UNAT-Stephen F. Austin 8:55.73 9:27.88 6:20.37 8:55.73 7:40.73
25 Gabe Armijo SO-2 Houston 8:55.94 7:24.83 11:04.57 9:17.38 6:31.24
26 Pedro Flores JR-3 Stephen F. Austin 8:58.11 8:52.73 7:42.78 6:27.44 9:25.02
28 Parker Jones FR-1 Stephen F. Austin 9:01.02 6:24.13 8:12.33 11:37.92 7:02.00
31 Payten Vidourek FR-1 Northwestern St. 9:09.94 11:49.43 11:32.93 6:41.46 11:54.93
33 Jake Smith SO-2 UTSA 9:16.96 7:14.43 9:50.38 10:23.80 6:52.15
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Alex Topini JR-3 Rice 8:53.70 8:18.46 8:23.49 7:38.18
2 Hociel Landa JR-3 Rice 10:31.77 6:54.44 8:25.41 10:26.71
3 Abraham Chirchir JR-3 UT-Rio Grande Valley 7:35.98 9:32.51 8:26.64 10:13.04
4 Dylan Allen FR-1 Southern Miss. 7:12.70 9:25.06 8:29.06 10:26.15
5 Blake Bennett SO-2 Grand Canyon 9:05.14 7:13.05 8:29.47 10:52.13
8 Gerardo Reyna Senior UNAT-Rice 6:17.15 8:10.81 8:36.64 11:11.64
9 Jemal Wote SO-2 Houston 7:45.02 10:35.52 8:36.68 8:00.52
10 Ace Castillo FR-1 Rice 6:22.69 7:50.60 8:37.14 7:40.26
11 Austin Ballow JR-3 Louisiana Tech 9:18.66 7:04.17 8:37.27 8:37.27
12 Kyle Garcia SR-4 Lamar 8:38.38 11:08.71 8:38.38 8:22.83
16 Chris D'Angelo JR-3 Grand Canyon 10:51.13 9:59.04 8:40.90 7:59.23
21 Devin Fahey JR-3 Houston 10:18.16 7:23.81 8:48.34 9:35.89
22 Connor Meaux SR-4 Rice 10:58.01 10:04.94 8:50.65 9:59.64
  Andrew Bosquez JR-3 Sam Houston St. DNF DNF DNF DNF