January 25, 2020
|
Capital U-Cap Center - Columbus, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B OAC

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Dan Lenart   Bancroft Distance Project 2:32.80 1:54.60 2:08.92 2:39.16 10
2 Draven Bass SR-4 Ohio Dominican 2:01.44 2:47.77 2:33.39 2:39.78 8
3 Clayton Slemmons JR-3 Mount Vernon Nazarene 3:07.01 2:40.76 3:15.21 2:44.04 6
4 Caleb Belmont FR-1 Ohio Dominican 3:32.35 3:35.69 2:15.44 2:47.20 5
5 Alex Hansel FR-1 Capital 3:08.00 2:34.43 3:04.64 2:47.85 4
6 Noah Stephens FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:00.31 3:02.19 2:57.03 2:51.87 3
7 Chester Mientkiewicz SO-2 Ohio Christian 3:06.24 2:16.23 2:26.58 2:52.44 2
8 Sean Noll SO-2 Ohio Dominican 3:19.01 2:59.64 2:33.22 2:56.11 1
9 Zach Brown FR-1 Capital 3:33.13 2:19.15 2:27.96 2:56.14 -
10 Keaton McNair SO-2 Ohio Dominican 3:24.36 2:34.60 2:54.15 2:57.70 -
11 Chris Parsons SO-2 Shawnee State 2:47.56 3:28.56 2:43.99 2:58.25 -
12 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 2:57.90 2:12.97 2:47.12 2:59.69 -
13 Jacob Nichols SO-2 Shawnee State 2:36.84 3:34.53 3:38.13 3:00.27 -
14 Robert Payne SO-2 Transylvania 2:17.87 3:46.75 3:34.06 3:01.40 -
15 Ryan Stevely FR-1 Mount Vernon Nazarene 3:43.19 3:39.53 2:28.19 3:02.94 -
16 Devan Baker SO-2 Midway 2:55.68 3:48.75 2:50.19 3:03.00 -
17 Owen Adkins SO-2 Mount Vernon Nazarene 3:58.31 3:41.81 2:57.81 3:03.31 -
18 Condy Richardson FR-1 Shawnee State 3:50.22 3:18.66 2:47.10 3:05.66 -
19 Ethan Miller FR-1 Shawnee State 2:21.99 3:47.92 3:18.03 3:06.82 -
20 Daniel Peter SO-2 Transylvania 2:35.85 3:57.57 3:48.06 3:10.05 -
21 Tyler Gunderson FR-1 Capital 3:00.70 4:05.37 3:25.43 3:10.21 -
22 Jacob Beyer FR-1 Shawnee State 3:49.32 3:22.57 3:20.66 3:11.10 -
23 Sean Stevie SO-2 Mount St. Joseph 2:46.39 3:52.94 3:17.59 3:27.98 -
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Noah Stephens FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:29.53 3:05.62 2:14.06 2:53.59 2:51.87 3:29.69 3
11 Chris Parsons SO-2 Shawnee State 3:08.95 3:14.30 2:24.39 2:19.04 2:58.25 3:33.90 -
14 Robert Payne SO-2 Transylvania 2:45.08 3:41.31 2:19.68 2:52.33 3:01.40 2:36.01 -
15 Ryan Stevely FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:57.46 2:55.63 2:35.50 2:09.89 3:02.94 2:55.63 -
18 Condy Richardson FR-1 Shawnee State 2:48.95 3:48.37 2:39.67 2:17.39 3:05.66 3:26.09 -
20 Daniel Peter SO-2 Transylvania 4:05.17 2:45.35 4:05.17 3:42.36 3:10.05 3:51.87 -
23 Sean Stevie SO-2 Mount St. Joseph 3:34.22 3:57.10 3:42.54 2:33.91 3:27.98 4:15.82 -
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Chester Mientkiewicz SO-2 Ohio Christian 2:26.58 2:26.58 2:21.40 3:02.79 3:40.73 2:52.44 2
12 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 3:50.01 3:26.65 2:21.96 2:50.71 3:33.84 2:59.69 -
13 Jacob Nichols SO-2 Shawnee State 2:22.42 2:15.21 3:48.95 3:39.93 2:17.01 3:00.27 -
16 Devan Baker SO-2 Midway 2:59.34 3:34.11 2:46.53 2:08.10 3:24.96 3:03.00 -
17 Owen Adkins SO-2 Mount Vernon Nazarene 2:33.98 3:23.48 3:49.14 2:22.99 3:41.81 3:03.31 -
19 Ethan Miller FR-1 Shawnee State 3:19.90 3:31.11 3:38.58 3:21.77 2:16.38 3:06.82 -
22 Jacob Beyer FR-1 Shawnee State 3:14.93 3:09.19 2:36.71 2:21.42 3:16.84 3:11.10 -
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Dan Lenart   Bancroft Distance Project 2:39.16 2:43.94 2:47.12 2:07.33 10
2 Draven Bass SR-4 Ohio Dominican 2:39.78 2:42.98 3:14.94 3:02.15 8
3 Clayton Slemmons JR-3 Mount Vernon Nazarene 2:44.04 3:33.26 2:26.00 3:28.33 6
4 Caleb Belmont FR-1 Ohio Dominican 2:47.20 2:17.11 2:12.09 3:22.32 5
5 Alex Hansel FR-1 Capital 2:47.85 3:19.75 2:54.57 2:07.57 4
8 Sean Noll SO-2 Ohio Dominican 2:56.11 3:03.16 2:57.88 3:10.20 1
9 Zach Brown FR-1 Capital 2:56.14 2:31.48 2:54.38 3:26.09 -
10 Keaton McNair SO-2 Ohio Dominican 2:57.70 2:54.15 2:13.28 3:43.91 -
21 Tyler Gunderson FR-1 Capital 3:10.21 2:26.47 3:17.82 3:23.53 -