January 19, 2020
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
|
Timing: Rhodes Race Timing
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Auto NCAA DII Prov Conference Carolinas

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jack McMahon FR-1 Davidson 9:36.47 8:39.34 6:29.51 7:11.06
2 Colin Ross SO-2 Davidson 11:15.22 8:39.40 7:00.72 6:55.52
3 Alex Roy SR-4 UNC-Greensboro 7:42.27 8:45.30 10:56.63 7:16.00
4 Oliver Wilson-Cook FR-1 Appalachian State 9:26.76 8:49.68 11:07.40 7:03.75
5 Cameron Belk SO-2 UNC-Greensboro 11:13.94 8:50.66 6:32.69 6:53.92
6 Michael Flanagan SR-4 Appalachian State 6:50.20 8:52.72 7:59.45 8:04.78
7 Thomas Knepshield SO-2 UNC-Greensboro 6:50.21 8:52.74 6:39.56 10:17.98
8 Dylan Christopher SO-2 UNC-Greensboro 6:16.57 8:57.95 11:01.68 10:34.79
9 Ewan Hynes JR-3 UNC-Greensboro 6:38.19 8:58.09 11:23.38 10:13.43
10 Jereamy Hall SR-4 Mount Olive 7:59.31 8:58.55 9:52.41 6:54.69
11 Austin Podhajsky Sophomore Unattached 9:14.75 8:58.59 8:26.28 6:38.56
12 Alex Haggard SO-2 SCAD Atlanta 6:28.61 8:59.73 7:54.97 6:39.40
13 Lance Sotelo FR-1 Queens (N.C.) 9:10.60 8:59.80 9:53.78 10:36.97
14 Jacob Gonzalez JR-3 Mount Olive 7:48.21 9:04.42 6:53.76 7:10.10
15 Brandon Hernandez SO-2 UNC-Greensboro 9:50.02 9:06.31 11:50.21 7:38.90
16 Conrad Phillips SO-2 Appalachian State 10:50.95 9:07.01 10:01.72 8:12.31
17 Altan Cornu SR-4 Mount Olive 8:05.23 9:11.39 9:49.99 10:12.05
18 Samuel Haynes JR-3 Concord 8:22.30 9:18.11 7:15.33 7:26.49
19 Hunter Levy FR-1 UNC Pembroke 8:27.24 9:23.60 8:27.24 9:51.78
20 Nicholas Thoma SO-2 UNC-Greensboro 6:57.63 9:24.36 8:22.28 11:00.31
21 Bryce Derick FR-1 SCAD Atlanta 11:13.04 9:25.58 9:48.21 11:13.04
22 Dax Willette JR-3 SCAD Atlanta 11:32.23 9:32.09 10:46.47 12:06.56
23 Andrew Barbera JR-3 Concord 8:41.01 9:32.53 11:44.22 6:40.77
24 Charles Pace SO-2 Appalachian State 11:37.69 9:36.60 8:21.65 9:30.84
25 Tirus Kirwa FR-1 UNC Pembroke 8:51.81 9:38.05 8:17.13 10:18.52
26 Eli Riggs FR-1 Lenoir-Rhyne 11:41.09 9:39.41 12:04.27 7:02.97
27 Nicholas Leek SO-2 Barton 6:58.48 9:41.21 10:50.96 11:37.46
28 Connor Hayes Junior Unattached 9:31.77 9:43.43 11:34.29 11:22.62
29 Tristin Bertie JR-3 Lees-McRae 11:56.55 9:47.33 9:06.22 10:16.70
30 Xavier McLamb FR-1 Methodist 12:39.29 9:48.59 9:13.28 10:00.37
31 John Casey FR-1 Concord 6:52.72 9:49.60 11:23.94 12:34.69
32 Deshawn Owens SO-2 Barton 10:04.96 9:53.09 7:48.55 8:06.34
33 Skyler Cantrell SR-4 Mars Hill 9:20.99 9:56.79 7:21.63 9:20.99
34 Saul Barrera JR-3 Union (Ky.) 11:39.65 10:03.14 12:09.80 11:03.46
35 Kevin Chemalmal FR-1 SCAD Atlanta 9:23.81 10:06.24 11:55.37 12:13.55
36 Cooper Brady SR-4 Concord 10:25.16 10:12.90 13:16.77 10:06.78
37 Eli Middleman FR-1 Queens (N.C.) 10:55.47 10:24.25 8:31.89 11:32.92
38 Blake Freeman SO-2 Mars Hill 11:38.10 10:34.63 12:41.56 13:00.60
39 Bobby Mills FR-1 Barton 8:56.96 11:02.91 13:42.01 11:36.06
40 Hunter Snyder FR-1 Mars Hill 9:57.87 11:04.29 12:24.01 13:10.51
  Brian Kipkemboi FR-1 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS
  Peyton Jones SR-4 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS
  Jacob Marsh SO-2 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS
  Mitchell Trent SR-4 Union (Ky.) DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jack McMahon FR-1 Davidson 6:39.90 7:00.67 8:28.96 9:57.25 8:39.34 7:57.80
2 Colin Ross SO-2 Davidson 11:15.22 6:13.97 8:08.24 7:26.69 8:39.40 6:45.14
3 Alex Roy SR-4 UNC-Greensboro 6:28.73 8:55.81 6:44.49 9:11.57 8:45.30 9:06.32
4 Oliver Wilson-Cook FR-1 Appalachian State 9:16.17 11:12.70 10:35.62 8:39.09 8:49.68 9:47.95
5 Cameron Belk SO-2 UNC-Greensboro 10:26.18 10:15.57 7:20.45 11:19.25 8:50.66 10:20.88
6 Michael Flanagan SR-4 Appalachian State 9:56.65 8:42.07 8:36.74 8:47.40 8:52.72 7:38.14
7 Thomas Knepshield SO-2 UNC-Greensboro 9:03.40 10:07.33 8:26.11 8:52.74 8:52.74 8:31.43
10 Jereamy Hall SR-4 Mount Olive 10:51.65 9:57.79 11:34.73 8:10.08 8:58.55 7:53.93
12 Alex Haggard SO-2 SCAD Atlanta 9:32.12 11:30.86 6:17.82 11:36.26 8:59.73 8:48.94
13 Lance Sotelo FR-1 Queens (N.C.) 9:10.60 7:17.24 9:05.20 9:10.60 8:59.80 10:09.98
14 Jacob Gonzalez JR-3 Mount Olive 7:59.09 9:42.53 9:37.09 8:15.43 9:04.42 8:48.09
15 Brandon Hernandez SO-2 UNC-Greensboro 8:06.22 8:44.46 7:33.44 6:27.88 9:06.31 7:06.13
20 Nicholas Thoma SO-2 UNC-Greensboro 7:08.92 11:05.95 10:32.09 9:24.36 9:24.36 7:08.92
21 Bryce Derick FR-1 SCAD Atlanta 7:55.09 10:27.80 8:51.65 11:30.01 9:25.58 9:19.93
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Dylan Christopher SO-2 UNC-Greensboro 8:41.82 9:57.13 9:24.85 8:57.95 6:27.33 9:08.71 10:34.79
9 Ewan Hynes JR-3 UNC-Greensboro 11:12.62 10:34.95 10:40.33 8:58.09 9:57.28 10:51.09 9:46.52
11 Austin Podhajsky Sophomore Unattached 8:20.89 7:59.35 10:35.54 8:58.59 11:18.63 8:42.44 8:26.28
16 Conrad Phillips SO-2 Appalachian State 7:06.67 7:39.49 9:17.95 9:07.01 6:28.38 10:07.19 8:06.84
17 Altan Cornu SR-4 Mount Olive 10:28.59 8:10.74 7:54.20 9:11.39 6:59.06 8:49.34 6:37.00
18 Samuel Haynes JR-3 Concord 9:29.28 9:18.11 7:54.40 9:18.11 11:20.90 9:23.70 6:47.42
19 Hunter Levy FR-1 UNC Pembroke 11:27.60 9:17.97 8:49.79 9:23.60 7:47.79 6:40.16 11:44.50
22 Dax Willette JR-3 SCAD Atlanta 7:49.12 10:52.19 9:43.54 9:32.09 9:54.98 7:20.51 9:43.54
23 Andrew Barbera JR-3 Concord 12:12.84 11:21.31 8:35.28 9:32.53 9:21.08 8:23.83 9:38.26
24 Charles Pace SO-2 Appalachian State 10:57.33 7:47.05 8:21.65 9:36.60 10:22.73 9:02.01 9:25.07
25 Tirus Kirwa FR-1 UNC Pembroke 7:01.98 11:56.79 8:46.03 9:38.05 12:08.35 10:53.20 9:49.62
27 Nicholas Leek SO-2 Barton 10:16.09 12:29.76 9:35.40 9:41.21 11:31.64 8:19.84 9:12.15
32 Deshawn Owens SO-2 Barton 7:01.10 8:41.92 7:12.96 9:53.09 8:00.41 9:17.51 9:35.30
33 Skyler Cantrell SR-4 Mars Hill 7:45.50 12:31.96 12:43.90 9:56.79 11:32.28 11:38.25 8:57.12
35 Kevin Chemalmal FR-1 SCAD Atlanta 12:19.62 11:00.81 8:17.12 10:06.24 9:11.68 8:35.31 8:47.43
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
26 Eli Riggs FR-1 Lenoir-Rhyne 9:39.41 11:17.91
28 Connor Hayes Junior Unattached 9:43.43 9:55.10
29 Tristin Bertie JR-3 Lees-McRae 9:47.33 11:33.05
30 Xavier McLamb FR-1 Methodist 9:48.59 10:18.02
31 John Casey FR-1 Concord 9:49.60 12:17.00
34 Saul Barrera JR-3 Union (Ky.) 10:03.14 8:20.61
36 Cooper Brady SR-4 Concord 10:12.90 8:53.23
37 Eli Middleman FR-1 Queens (N.C.) 10:24.25 11:32.92
38 Blake Freeman SO-2 Mars Hill 10:34.63 12:54.25
39 Bobby Mills FR-1 Barton 11:02.91 13:22.13
40 Hunter Snyder FR-1 Mars Hill 11:04.29 13:23.79
  Brian Kipkemboi FR-1 Lenoir-Rhyne DNS DNS
  Peyton Jones SR-4 Lenoir-Rhyne DNS DNS
  Jacob Marsh SO-2 Lenoir-Rhyne DNS DNS
  Mitchell Trent SR-4 Union (Ky.) DNS DNS