November 26, 2019
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
|
Timing: Big Kahuna Timing

Boys' 500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Michael Redfern Junior Harding 1:23.61 1:13.99 1:26.57 1:01.42 1:04.38 10
2 Emmett Yacouba Senior Page 52.90 1:14.50 1:12.27 1:06.31 1:30.15 8
3 Nicholas Hamilton Sophomore Northwest Guilford 1:04.11 1:14.54 1:27.96 55.91 1:01.13 6
4 Logan Garmon Senior Central Davidson 1:12.74 1:14.99 1:00.00 1:29.99 1:02.25 5
5 Asa Markus Junior Watauga 1:09.57 1:15.62 1:14.87 1:05.79 1:27.72 4
6 Josh Jones Junior Harding 1:25.56 1:15.71 55.27 1:11.17 1:14.96 3
7 Jaiden Bittle Junior Harding 1:00.85 1:16.06 1:26.71 1:34.32 1:03.13 2
8 Michael Mitchum Junior Page 1:17.38 1:17.38 1:26.67 57.27 1:22.80 1
9 Advaith Cheruvu Freshman Green Level 1:28.54 1:17.66 1:04.46 1:15.33 1:16.89 -
10 Michael DaCosta Senior Page 1:41.03 1:18.93 1:23.67 1:17.36 59.20 -
11 Kamari Davis Freshman Parkland 1:25.43 1:19.10 1:16.73 1:22.27 58.54 -
12 Seth Thuong Freshman Lexington 56.98 1:19.14 1:34.97 1:07.27 1:27.85 -
13 Noah Farmer Freshman Ashe County 1:35.76 1:19.14 1:26.27 1:19.14 1:26.27 -
14 Taky Sheridan Sophomore Parkland 1:26.78 1:19.61 1:18.02 58.12 58.92 -
15 Rohan Salwekar Freshman Green Level 1:38.17 1:19.81 1:17.42 1:40.56 1:20.61 -
16 Rohith Varadaraju Freshman Green Level 1:21.68 1:20.07 1:33.69 1:22.48 1:12.87 -
17 Amarie Harris Junior Harding 1:41.17 1:20.93 1:00.70 1:39.55 1:16.08 -
18 Andrew Worley Sophomore Ashe County 1:02.00 1:21.58 1:26.48 1:12.61 1:46.06 -
19 Austin DeGeorge Freshman Central Davidson 1:29.44 1:22.05 1:08.11 1:08.11 1:26.16 -
20 Archit Tamboli Freshman Green Level 1:08.24 1:22.21 1:46.88 1:04.13 1:13.17 -
21 Jacob Jarrett Sophomore Northwest Guilford 57.65 1:22.35 59.30 1:31.41 1:45.41 -
22 Jackson Heath Senior North Stokes 1:45.03 1:22.70 1:04.51 1:02.86 1:40.90 -
23 Cooper Ellis Sophomore Northwest Guilford 1:31.83 1:22.73 1:10.32 1:28.53 1:30.18 -
24 Neal Pate Junior Ashe County 1:10.41 1:22.83 1:31.12 1:36.09 1:02.95 -
25 Bradley Blalock Sophomore Central Davidson 1:30.74 1:23.24 1:33.23 1:04.93 1:19.08 -
26 Adam Smith Sophomore Davie County 1:22.83 1:23.66 1:00.24 1:31.19 1:47.93 -
27 Quentin Frost Sophomore Davie County 1:41.33 1:23.74 1:25.42 1:46.35 1:28.77 -
28 Greg Potter Junior Northwest Guilford 1:18.19 1:24.07 1:29.12 1:47.61 1:44.25 -
29 Brian Reyes Sophomore Davie County 1:28.74 1:24.51 1:48.18 1:18.60 1:14.37 -
30 Dylan Carpenter Freshman Ashe County 1:43.16 1:25.25 1:11.61 1:03.09 1:39.75 -
31 Gabe Powers Sophomore Ashe County 1:12.49 1:25.28 1:45.75 1:45.75 1:50.87 -
32 Ian Henderson Junior Central Davidson 1:49.90 1:27.22 1:15.89 1:21.12 1:42.92 -
33 Sergio Morena Freshman Page 1:36.07 1:27.33 1:09.87 1:49.17 1:08.99 -
34 Blake Spears Freshman Central Davidson 1:53.00 1:28.28 1:36.23 1:11.51 1:27.40 -
35 Ian Franco Freshman Parkland 1:42.10 1:28.78 1:37.66 1:50.09 1:03.04 -
36 Nathan Bishop Freshman Watauga 1:56.77 1:31.22 1:25.75 1:06.59 1:48.56 -
37 Oliver Rupp Freshman Watauga 1:46.68 1:31.96 1:27.37 1:26.45 1:08.97 -
  Drew Lingerfelt Senior West Davidson DNS DNS DNS DNS DNS   
  Steven Knight Freshman Watauga DNS DNS DNS DNS DNS   
  Xavier Fenner Freshman Glenn DNS DNS DNS DNS DNS   
  Chandler Dowell Senior Parkland DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jaedon Barnett Senior Page DNS DNS DNS DNS DNS   
Boys' 500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Michael Redfern Junior Harding 1:19.91 1:34.71 1:13.99 10
2 Emmett Yacouba Senior Page 1:01.84 1:23.44 1:14.50 8
5 Asa Markus Junior Watauga 1:08.06 1:19.41 1:15.62 4
11 Kamari Davis Freshman Parkland 1:35.71 1:22.27 1:19.10 -
12 Seth Thuong Freshman Lexington 1:03.32 1:12.81 1:19.14 -
  Jaedon Barnett Senior Page DNS DNS DNS   
  Drew Lingerfelt Senior West Davidson DNS DNS DNS   
  Chandler Dowell Senior Parkland DNS DNS DNS   
Boys' 500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
3 Nicholas Hamilton Sophomore Northwest Guilford 52.93 1:14.54 6
8 Michael Mitchum Junior Page 1:04.23 1:17.38 1
10 Michael DaCosta Senior Page 1:01.57 1:18.93 -
14 Taky Sheridan Sophomore Parkland 1:04.49 1:19.61 -
21 Jacob Jarrett Sophomore Northwest Guilford 1:15.77 1:22.35 -
24 Neal Pate Junior Ashe County 1:20.35 1:22.83 -
33 Sergio Morena Freshman Page 1:51.79 1:27.33 -
35 Ian Franco Freshman Parkland 1:03.93 1:28.78 -
Boys' 500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
7 Jaiden Bittle Junior Harding 1:09.22 1:19.11 1:19.87 54.77 1:16.82 1:16.06 1:03.89 2
9 Advaith Cheruvu Freshman Green Level 58.25 54.37 1:04.46 1:28.54 1:30.09 1:17.66 1:19.99 -
19 Austin DeGeorge Freshman Central Davidson 58.26 1:36.82 1:46.67 1:33.54 1:09.75 1:22.05 1:34.36 -
22 Jackson Heath Senior North Stokes 1:34.28 1:31.80 1:43.38 1:26.01 1:39.24 1:22.70 1:26.01 -
25 Bradley Blalock Sophomore Central Davidson 1:09.93 1:28.24 1:14.09 1:09.09 1:38.23 1:23.24 1:06.60 -
26 Adam Smith Sophomore Davie County 1:47.93 1:44.58 1:10.28 1:33.70 1:01.91 1:23.66 1:10.28 -
29 Brian Reyes Sophomore Davie County 1:48.18 1:16.91 1:49.02 1:21.98 1:00.85 1:24.51 1:32.12 -
30 Dylan Carpenter Freshman Ashe County 1:09.06 1:28.66 1:32.07 1:43.16 1:43.16 1:25.25 1:35.48 -
36 Nathan Bishop Freshman Watauga 1:51.29 1:33.96 1:10.24 1:16.63 1:06.59 1:31.22 1:44.91 -
Boys' 500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
4 Logan Garmon Senior Central Davidson 1:14.99 5
6 Josh Jones Junior Harding 1:15.71 3
13 Noah Farmer Freshman Ashe County 1:19.14 -
17 Amarie Harris Junior Harding 1:20.93 -
23 Cooper Ellis Sophomore Northwest Guilford 1:22.73 -
27 Quentin Frost Sophomore Davie County 1:23.74 -
32 Ian Henderson Junior Central Davidson 1:27.22 -
  Steven Knight Freshman Watauga DNS   
  Xavier Fenner Freshman Glenn DNS   
Boys' 500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
15 Rohan Salwekar Freshman Green Level 1:21.41 1:21.41 1:22.21 1:19.81 -
16 Rohith Varadaraju Freshman Green Level 1:12.07 1:32.08 1:04.06 1:20.07 -
18 Andrew Worley Sophomore Ashe County 1:28.93 1:12.61 1:37.90 1:21.58 -
20 Archit Tamboli Freshman Green Level 1:00.02 1:05.77 58.37 1:22.21 -
28 Greg Potter Junior Northwest Guilford 1:29.12 1:19.87 1:25.76 1:24.07 -
31 Gabe Powers Sophomore Ashe County 1:03.11 1:40.63 1:44.90 1:25.28 -
34 Blake Spears Freshman Central Davidson 1:24.75 1:49.47 1:01.80 1:28.28 -
37 Oliver Rupp Freshman Watauga 1:22.77 1:53.11 1:34.72 1:31.96 -