May 23-25, 2019
|
SPIRE Institute - Geneva, OH

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Aidan Ryan SO-2 Williams 3:35.40 3:14.77 4:34.97 3:49.14 4:53.30 4:39.55 3:21.65 10
2 Kyler Lueck JR-3 Wis.-Eau Claire 2:59.07 3:44.98 4:26.31 3:49.57 4:14.83 4:30.90 2:49.89 8
3 Patrick Treacy SR-4 Wis.-Eau Claire 4:58.74 4:28.87 4:58.74 3:49.80 3:42.91 2:50.06 4:19.68 6
4 Nick Matteucci JR-3 Washington U. 4:06.54 4:20.37 4:43.41 3:50.41 4:36.50 4:08.85 3:13.55 5
5 Sean Lonergan JR-3 St. Olaf 4:23.42 3:39.52 3:46.45 3:51.07 3:23.35 4:00.32 2:55.62 4
6 Zach Lee SR-4 Wis.-Platteville 4:51.76 4:47.13 3:37.66 3:51.55 4:42.50 4:30.92 3:19.14 3
7 Noah Falasco SO-2 RPI 4:31.76 4:13.18 4:41.05 3:52.27 4:38.73 3:24.40 4:36.41 2
8 Tristan Colaizzi JR-3 Williams 4:48.27 4:27.34 3:50.15 3:52.47 4:20.37 3:05.98 3:22.25 1
9 Jon Perlman SR-4 Middlebury 3:08.30 2:56.68 3:24.58 3:52.47 3:43.18 4:50.59 3:22.25 -
10 Jacob Ridderhoff FR-1 Washington U. 3:55.02 3:17.04 3:47.90 3:57.39 3:36.03 2:50.92 3:52.65 -
11 Brody Barkan SR-4 Occidental 4:20.98 3:59.23 5:02.05 4:01.64 2:49.15 4:57.22 4:59.64 -
12 Michael Anderson SR-4 North Central (Ill.) 4:31.97 4:39.32 4:49.12 4:05.01 2:56.41 3:28.26 4:07.46 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zach Lee SR-4 Wis.-Platteville 4:54.92 3:52.22 4:22.41 2:58.81 4:31.70 2:44.88 4:06.16
2 Kyler Lueck JR-3 Wis.-Eau Claire 4:03.09 3:56.01 4:38.50 3:32.41 4:52.66 3:34.77 4:12.53
3 Patrick Treacy SR-4 Wis.-Eau Claire 4:25.45 3:52.85 3:50.53 3:10.94 4:13.81 3:13.27 3:52.85
4 Sean Lonergan JR-3 St. Olaf 4:46.00 3:56.36 4:03.45 4:31.82 3:20.91 5:02.54 4:48.36
5 Aidan Ryan SO-2 Williams 3:44.27 3:53.61 3:53.61 3:32.59 4:28.66 3:39.60 4:26.32
6 Nick Matteucci JR-3 Washington U. 3:28.51 3:56.94 5:03.29 3:28.51 3:45.10 4:30.12 3:28.51
7 Tristan Colaizzi JR-3 Williams 3:02.50 3:53.97 4:05.67 3:42.28 3:49.29 4:59.49 3:56.31
8 Noah Falasco SO-2 RPI 2:55.81 3:57.58 4:47.48 5:04.11 2:51.06 5:04.11 3:12.44
9 Michael Anderson SR-4 North Central (Ill.) 3:14.12 3:56.73 4:55.92 3:07.02 4:58.28 5:07.75 3:49.63
10 Brody Barkan SR-4 Occidental 4:27.60 3:56.81 4:27.60 3:30.76 2:52.88 4:44.18 2:50.51
11 Jon Perlman SR-4 Middlebury 3:15.26 3:58.12 4:02.89 4:55.27 4:26.70 3:22.41 3:58.12
12 Jacob Ridderhoff FR-1 Washington U. 4:05.31 3:58.16 3:05.77 4:38.65 4:14.84 3:41.49 4:41.03
13 Sean McAneny JR-3 SUNY Geneseo 4:17.56 3:58.48 3:03.63 2:46.94 3:53.71 4:12.79 4:27.10
14 Dante Paszkeicz FR-1 Pomona-Pitzer 4:54.51 4:01.40 4:32.79 4:30.37 3:05.88 4:59.34 4:32.79
15 Joshua Schraeder JR-3 Wis.-La Crosse 3:39.95 4:01.70 2:56.44 5:14.21 4:33.13 2:49.19 2:56.44
16 Tucker Cera SO-2 Washington U. 4:59.92 4:01.87 3:59.46 5:12.02 2:54.15 3:42.52 4:59.92
17 Spencer Ferguson-Dryden JR-3 Amherst 3:01.59 4:02.12 3:37.91 5:09.92 4:02.12 3:59.70 4:11.81
18 Henry Myers FR-1 U. of Chicago 4:57.15 4:03.56 3:51.39 3:34.34 4:47.40 3:14.85 4:57.15
19 Carter Floyd SO-2 Pomona-Pitzer 4:09.23 4:04.34 4:04.34 4:50.77 3:35.02 5:15.20 3:17.92
20 Evan Yukevich JR-3 Carnegie Mellon 2:59.41 4:05.76 3:11.70 4:20.51 4:40.17 4:30.34 3:41.19
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Zach Lee SR-4 Wis.-Platteville 3:08.10 3:42.94 3:52.22 3:01.14 2:44.88 3:15.07 4:52.60
3 Patrick Treacy SR-4 Wis.-Eau Claire 4:18.47 5:00.38 3:52.85 4:30.11 3:13.27 3:43.54 3:17.93
5 Aidan Ryan SO-2 Williams 4:56.69 4:49.68 3:53.61 3:20.91 2:57.55 4:40.34 3:44.27
7 Tristan Colaizzi JR-3 Williams 3:53.97 3:39.94 3:53.97 3:16.54 4:45.45 4:08.01 3:23.56
9 Michael Anderson SR-4 North Central (Ill.) 4:03.84 3:44.90 3:56.73 4:51.18 3:56.73 2:52.82 3:42.53
10 Brody Barkan SR-4 Occidental 3:54.45 3:35.50 3:56.81 3:30.76 5:05.49 3:16.56 2:55.24
12 Jacob Ridderhoff FR-1 Washington U. 3:17.68 3:24.82 3:58.16 4:24.36 3:12.91 4:33.89 3:39.11
13 Sean McAneny JR-3 SUNY Geneseo 4:12.79 3:34.64 3:58.48 5:10.03 2:49.32 2:56.48 3:34.64
15 Joshua Schraeder JR-3 Wis.-La Crosse 3:06.11 4:28.29 4:01.70 5:11.80 3:37.53 4:47.63 3:01.28
20 Evan Yukevich JR-3 Carnegie Mellon 4:03.31 3:01.87 4:05.76 5:17.03 5:12.12 4:27.88 2:54.49
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Kyler Lueck JR-3 Wis.-Eau Claire 3:56.01 3:56.01 4:31.42
4 Sean Lonergan JR-3 St. Olaf 3:56.36 4:36.55 4:08.18
6 Nick Matteucci JR-3 Washington U. 3:56.94 4:11.16 3:28.51
8 Noah Falasco SO-2 RPI 3:57.58 4:21.34 4:23.72
11 Jon Perlman SR-4 Middlebury 3:58.12 4:14.79 3:46.22
14 Dante Paszkeicz FR-1 Pomona-Pitzer 4:01.40 4:01.40 3:54.16
16 Tucker Cera SO-2 Washington U. 4:01.87 3:08.66 3:47.36
17 Spencer Ferguson-Dryden JR-3 Amherst 4:02.12 4:52.97 4:14.23
18 Henry Myers FR-1 U. of Chicago 4:03.56 4:32.79 5:16.63
19 Carter Floyd SO-2 Pomona-Pitzer 4:04.34 4:16.56 3:22.81