May 23-25, 2019
|
SPIRE Institute - Geneva, OH

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Esther Seeland FR-1 Messiah 2:05.24 1:52.72 2:06.50 1:43.95 10
2 Kelly Brennan JR-3 Baldwin Wallace 2:09.71 2:01.93 2:31.76 2:07.12 8
3 Nicole Vacaguzman SR-4 U. of Chicago 2:10.39 2:15.61 1:36.49 1:57.35 6
4 Phoebe Aguiar JR-3 Macalester 2:10.61 1:36.66 2:41.96 1:47.10 5
5 Bailey Tregoning SR-4 MIT 2:10.98 2:24.08 2:10.98 1:46.10 4
6 Doyin Ogundiran SR-4 Brandeis 2:11.76 2:23.62 2:13.08 2:03.86 3
7 Allison Uhl FR-1 TCNJ 2:11.87 1:48.14 1:53.41 2:48.80 2
8 Evonne Bultemeyer SO-2 Trine 2:12.23 1:53.72 2:28.10 2:04.30 1
9 Avery Ewing SR-4 Ohio Northern 2:14.59 2:14.59 2:02.48 1:43.64 -
10 Cassidy Kearney FR-1 Middlebury 2:14.60 2:46.91 2:44.22 1:47.68 -
11 Anna Passannante JR-3 Williams 2:19.28 2:16.50 2:52.71 1:38.89 -

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Phoebe Aguiar JR-3 Macalester 2:35.13 2:09.27
2 Kelly Brennan JR-3 Baldwin Wallace 2:41.50 2:11.30
3 Anna Passannante JR-3 Williams 2:11.47 2:12.79
4 Esther Seeland FR-1 Messiah 1:31.88 2:09.40
5 Cassidy Kearney FR-1 Middlebury 2:01.94 2:12.54
6 Evonne Bultemeyer SO-2 Trine 1:47.77 2:13.04
7 Allison Uhl FR-1 TCNJ 2:13.75 2:11.12
8 Bailey Tregoning SR-4 MIT 1:58.13 2:11.25
9 Nicole Vacaguzman SR-4 U. of Chicago 2:20.93 2:12.95
10 Avery Ewing SR-4 Ohio Northern 2:30.95 2:13.58
11 Doyin Ogundiran SR-4 Brandeis 1:55.02 2:13.74
12 Margaret Trautner JR-3 MIT 2:25.93 2:13.88
13 Anahy Covarrubias SR-4 Whittier 1:46.43 2:14.72
14 Johanna Meister JR-3 Wis.-Platteville 2:01.50 2:14.99
15 Rose Ciriello SR-4 Carnegie Mellon 2:34.04 2:15.12
16 Meg Wilson JR-3 Middlebury 2:13.84 2:15.19
17 Ashley Rynard JR-3 Texas Lutheran 2:02.03 2:15.58
18 Carly Danoski JR-3 Moravian 1:53.98 2:15.69
19 Sarah Rudge JR-3 Ithaca 2:28.32 2:16.07
20 Margaret McCaffery SR-4 RIC 1:44.00 2:18.66
21 Rhemi Toth JR-3 Tufts 2:35.76 2:21.60
  Mackenzie Dixon SO-2 Millikin DQ DQ
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Kelly Brennan JR-3 Baldwin Wallace 2:31.00 2:23.12 2:11.30 1:50.30
5 Cassidy Kearney FR-1 Middlebury 2:28.45 1:43.39 2:12.54 2:19.17
9 Nicole Vacaguzman SR-4 U. of Chicago 2:38.21 2:31.57 2:12.95 2:18.27
12 Margaret Trautner JR-3 MIT 2:12.55 1:44.43 2:13.88 1:51.12
14 Johanna Meister JR-3 Wis.-Platteville 2:19.04 2:36.59 2:14.99 2:01.50
15 Rose Ciriello SR-4 Carnegie Mellon 1:38.64 1:38.64 2:15.12 2:48.90
19 Sarah Rudge JR-3 Ithaca 2:16.07 2:25.60 2:16.07 1:54.30
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Phoebe Aguiar JR-3 Macalester 2:09.27
4 Esther Seeland FR-1 Messiah 2:09.40
7 Allison Uhl FR-1 TCNJ 2:11.12
8 Bailey Tregoning SR-4 MIT 2:11.25
13 Anahy Covarrubias SR-4 Whittier 2:14.72
16 Meg Wilson JR-3 Middlebury 2:15.19
18 Carly Danoski JR-3 Moravian 2:15.69
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Anna Passannante JR-3 Williams 1:50.22 2:10.14 1:44.91 1:42.25 2:12.79 2:40.68
6 Evonne Bultemeyer SO-2 Trine 1:34.46 2:35.66 2:23.69 1:42.44 2:13.04 2:44.97
10 Avery Ewing SR-4 Ohio Northern 2:12.25 2:04.23 2:01.56 2:38.96 2:13.58 2:17.59
11 Doyin Ogundiran SR-4 Brandeis 2:29.79 1:34.96 1:36.30 2:23.11 2:13.74 2:45.84
17 Ashley Rynard JR-3 Texas Lutheran 2:50.83 2:25.07 1:51.18 2:39.99 2:15.58 2:19.65
20 Margaret McCaffery SR-4 RIC 2:40.85 2:21.44 1:45.39 2:43.62 2:18.66 1:38.45
21 Rhemi Toth JR-3 Tufts 1:47.62 2:40.01 2:54.17 1:44.79 2:21.60 1:50.45
  Mackenzie Dixon SO-2 Millikin DQ DQ DQ DQ DQ DQ