May 4- 5, 2019
|
Central Connecticut (O) - New Britain, CT

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jeremie Venne SR-4 Saint Francis University 3:54.75 3:14.85 10
2 Trausti Thorstein SO-2 Wagner 3:56.19 3:49.11 8
3 Isaac Kole SO-2 Mount St. Mary's 3:58.16 3:36.73 6
4 William Bittrich FR-1 Bryant 3:58.90 3:30.24 5
5 Jason Dolan FR-1 Bryant 3:59.52 3:23.60 4
6 Benjamin Finnigan SR-4 Mount St. Mary's 4:00.34 4:36.39 3
7 Julio Arredondo JR-3 Central Connecticut 4:02.31 4:28.97 2
8 Colton Sunderland SO-2 Saint Francis University 4:03.59 3:56.29 1
9 Nick Velez JR-3 Wagner 4:04.50 3:08.27 -
10 Nathan Moore SO-2 Saint Francis University 4:05.11 3:11.19 -
11 Jordan Dagrin SO-2 Bryant 4:08.85 3:36.50 -
12 Nicholas Pandolfo JR-3 Sacred Heart 4:09.16 3:04.38 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jeremie Venne SR-4 Saint Francis University 3:54.48 3:01.84 5:01.47 3:59.26
2 Benjamin Finnigan SR-4 Mount St. Mary's 4:35.42 4:42.60 3:16.39 3:59.49
3 Isaac Kole SO-2 Mount St. Mary's 3:59.70 4:57.23 4:50.04 3:59.70
4 Colton Sunderland SO-2 Saint Francis University 3:45.43 3:11.86 4:31.00 3:59.82
5 Jordan Dagrin SO-2 Bryant 3:38.39 4:47.99 3:55.19 3:59.99
6 William Bittrich FR-1 Bryant 5:02.68 3:16.98 3:33.80 4:00.22
7 Trausti Thorstein SO-2 Wagner 4:55.57 4:17.13 3:41.08 4:00.30
8 Jason Dolan FR-1 Bryant 4:31.72 4:02.87 2:48.33 4:00.46
9 Nick Velez JR-3 Wagner 3:12.44 3:14.84 4:00.54 4:00.54
10 Julio Arredondo JR-3 Central Connecticut 2:53.42 4:08.09 3:15.10 4:00.86
11 Nathan Moore SO-2 Saint Francis University 4:37.83 3:51.93 4:37.83 4:01.59
12 Nicholas Pandolfo JR-3 Sacred Heart 4:35.39 5:04.63 3:36.90 4:03.70
13 John Wang FR-1 Mount St. Mary's 3:19.13 3:09.30 4:59.93 4:05.84
14 Griffin Molino JR-3 Saint Francis University 3:29.45 3:22.06 4:21.20 4:06.41
15 Jason Cousineau FR-1 St. Francis (N.Y.) 4:05.01 4:27.74 5:15.73 4:12.58
16 Brian Hackman SR-4 Saint Francis University 3:24.48 3:04.04 3:11.70 4:15.60
17 Samuel Barber FR-1 Mount St. Mary's 5:36.35 3:15.55 4:12.91 4:20.73
18 Killian Hayes JR-3 Mount St. Mary's 5:28.88 3:54.91 3:10.54 4:21.01
19 Christopher Hernandez FR-1 Wagner 3:42.30 5:33.45 3:15.84 4:24.64
20 Charles Dominics FR-1 St. Francis (N.Y.) 4:41.69 3:44.26 4:30.75 4:33.48
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 William Bittrich FR-1 Bryant 4:00.22
7 Trausti Thorstein SO-2 Wagner 4:00.30
8 Jason Dolan FR-1 Bryant 4:00.46
9 Nick Velez JR-3 Wagner 4:00.54
10 Julio Arredondo JR-3 Central Connecticut 4:00.86
12 Nicholas Pandolfo JR-3 Sacred Heart 4:03.70
14 Griffin Molino JR-3 Saint Francis University 4:06.41
15 Jason Cousineau FR-1 St. Francis (N.Y.) 4:12.58
17 Samuel Barber FR-1 Mount St. Mary's 4:20.73
20 Charles Dominics FR-1 St. Francis (N.Y.) 4:33.48
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Jeremie Venne SR-4 Saint Francis University 3:59.26 2:49.88 4:08.83
2 Benjamin Finnigan SR-4 Mount St. Mary's 3:59.49 4:45.00 3:25.97
3 Isaac Kole SO-2 Mount St. Mary's 3:59.70 4:30.87 4:18.88
4 Colton Sunderland SO-2 Saint Francis University 3:59.82 3:52.63 4:54.98
5 Jordan Dagrin SO-2 Bryant 3:59.99 4:11.99 4:04.79
11 Nathan Moore SO-2 Saint Francis University 4:01.59 3:32.60 3:51.93
13 John Wang FR-1 Mount St. Mary's 4:05.84 3:51.09 4:03.39
16 Brian Hackman SR-4 Saint Francis University 4:15.60 4:46.28 5:09.28
18 Killian Hayes JR-3 Mount St. Mary's 4:21.01 4:47.12 3:18.37
19 Christopher Hernandez FR-1 Wagner 4:24.64 5:33.45 3:37.01