May 3- 4, 2019
|
Hamline - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Heather Maxfield Senior Lakehead University 3:46.69 5:25.50 4:50.62 5:45.84 4:50.62 3:23.44 4:41.91
2 Molly Woodford   Unattached 3:41.59 5:48.64 4:55.45 5:42.73 6:15.23 6:15.23 4:14.09
3 Rhianna Rinke SO-2 Minnesota-Duluth 5:55.18 6:13.09 4:58.47 5:46.23 4:49.52 3:55.80 6:25.03
4 Lena Stern FR-1 Macalester 6:01.43 4:25.05 5:01.19 6:25.53 6:19.50 4:43.12 6:25.53
5 Holly Ellingson SR-4 Macalester 4:55.27 4:55.27 5:04.40 3:54.39 3:39.17 5:53.11 4:49.18
6 Marlee Yost-Wolff SR-4 Macalester 6:18.39 4:31.59 5:05.15 4:59.05 5:23.46 3:36.66 4:19.38
7 Brennan Drake FR-1 Macalester 5:08.94 5:39.53 5:05.88 4:16.94 4:23.06 4:44.47 6:22.35
8 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 5:18.45 5:24.58 5:06.20 4:38.65 3:34.34 4:53.96 5:03.14
9 Mary Naas SR-4 St. Olaf 5:22.01 4:08.41 5:06.67 5:46.54 6:08.01 5:00.54 4:11.47
10 Tayler Paulsen SO-2 St. Olaf 3:35.45 6:24.73 5:07.78 5:57.03 4:49.32 4:15.46 4:24.69
11 Mason Kalander FR-1 Minnesota-Duluth 4:05.42 5:01.33 5:10.65 4:48.91 4:52.01 4:05.42 5:19.97
12 Nadia Mezic   Minnesota Running Club 3:43.83 5:29.53 5:10.87 4:14.92 4:05.59 4:30.46 4:46.00
13 Laura Votava SR-4 St. Olaf 4:15.19 3:44.07 5:11.20 6:29.00 3:59.63 5:23.65 6:38.34
14 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 4:46.49 6:04.34 5:11.40 4:37.15 5:42.54 5:17.63 6:16.80
15 Ann Sheely JR-3 Augsburg 4:34.16 5:42.70 5:11.54 6:10.74 5:36.47 5:58.28 4:31.04
16 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 5:28.26 4:31.98 5:12.62 6:43.28 5:00.12 4:28.86 5:28.26
17 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 5:31.84 4:38.62 5:13.05 6:03.14 4:01.05 4:07.31 5:06.79
18 Maria Brown FR-1 Concordia-St. Paul 5:26.99 6:17.30 5:14.41 6:48.74 3:43.24 6:39.30 5:30.13
19 Lauren Gella FR-1 Minnesota-Duluth 4:21.64 4:15.34 5:15.23 4:40.56 5:21.54 3:59.58 5:43.60
20 Ruth Lindberg SR-4 Concordia-St. Paul 4:03.69 3:47.87 5:16.48 5:41.80 6:10.29 4:35.34 4:03.69
21 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 6:52.98 6:46.62 5:17.67 6:46.62 5:17.67 4:20.49 4:45.91
22 Meredith Reynolds FR-1 Minnesota-Duluth 6:08.79 4:51.82 5:20.68 5:36.72 6:02.37 6:37.65 6:02.37
23 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:55.14 6:03.99 5:22.11 5:28.56 6:26.54 5:44.66 6:52.30
24 Anna Healy   Minnesota Running Club 7:00.36 4:23.95 5:25.86 4:04.40 6:08.23 4:23.95 6:18.00
25 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 3:52.47 5:56.88 5:27.41 3:49.19 6:49.27 5:20.87 5:40.51
26 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 7:02.46 6:15.89 5:32.64 6:02.58 4:26.12 5:16.01 5:09.36
27 Anya Wolterman JR-3 Macalester 3:57.20 5:50.79 5:34.08 6:47.58 5:07.36 6:50.92 5:07.36
28 Grace Hartman SO-2 Augsburg 6:11.18 4:00.76 5:34.39 6:24.55 7:14.71 4:50.92 6:04.49
29 Isabel Bibeau FR-1 Minnesota-Duluth 6:08.65 4:04.65 5:35.13 7:12.32 6:05.30 4:54.92 5:08.32
30 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 6:35.92 7:09.47 5:35.52 4:45.20 4:45.20 4:21.71 5:42.23
31 Katie Murney SR-4 St. Olaf 7:01.82 6:58.44 5:37.45 6:14.57 4:46.84 6:55.07 6:51.69
32 Augusta Fricke FR-1 Macalester 4:02.36 4:39.90 5:41.34 4:46.73 6:18.89 5:55.00 5:27.69
33 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 6:13.69 4:29.89 5:46.01 6:41.38 7:26.36 5:46.01 7:26.36
34 Dani Quast   Minnesota Running Club 4:03.20 5:30.05 5:47.42 4:17.09 5:02.26 4:34.47 6:32.59
35 Lydia Fails JR-3 Bethel (Minn.) 7:04.00 7:18.13 5:53.33 5:42.73 6:53.40 7:18.13 5:25.07
36 Courtney Ramsay SR-4 Concordia-St. Paul 7:20.15 4:22.67 5:54.96 6:30.46 6:41.11 5:08.82 6:55.31
37 Mikayla Smith SO-2 Macalester 7:44.67 4:51.77 6:00.21 4:55.38 6:03.82 7:26.66 5:13.39
38 Taylor Christen SO-2 Minnesota-Duluth 6:08.49 6:19.33 6:01.26 6:48.23 7:02.68 7:31.58 4:34.56
39 Czarina Albanese SO-2 Hamline 6:23.99 7:03.84 6:02.25 5:51.39 5:47.76 4:53.43 7:40.06
40 Adelaide Gaughran-Bedell SO-2 Macalester 7:45.22 4:42.85 6:12.17 5:53.57 6:49.39 4:46.57 5:49.84
41 Eileen Hess JR-3 Bethel (Minn.) 5:40.39 7:09.54 6:45.22 8:18.42 7:13.59 8:30.58 6:33.07
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Heather Maxfield Senior Lakehead University 4:01.22 5:13.87 5:08.06 4:50.62
2 Molly Woodford   Unattached 3:53.41 4:22.95 6:06.36 4:55.45
3 Rhianna Rinke SO-2 Minnesota-Duluth 4:07.73 4:40.57 5:13.40 4:58.47
4 Lena Stern FR-1 Macalester 5:04.21 4:13.00 5:40.35 5:01.19
5 Holly Ellingson SR-4 Macalester 5:22.67 5:31.80 6:17.46 5:04.40
6 Marlee Yost-Wolff SR-4 Macalester 3:58.02 3:48.87 3:54.97 5:05.15
7 Brennan Drake FR-1 Macalester 5:42.59 6:10.12 4:20.00 5:05.88
8 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 5:36.82 4:38.65 5:12.33 5:06.20
9 Mary Naas SR-4 St. Olaf 5:09.74 6:17.21 5:40.41 5:06.67
11 Mason Kalander FR-1 Minnesota-Duluth 3:52.99 5:04.44 6:00.36 5:10.65
14 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 6:29.25 5:08.29 4:46.49 5:11.40
16 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 4:56.99 4:41.36 5:31.38 5:12.62
17 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 6:18.79 4:54.27 5:53.75 5:13.05
18 Maria Brown FR-1 Concordia-St. Paul 4:05.24 6:26.73 5:42.71 5:14.41
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Tayler Paulsen SO-2 St. Olaf 4:52.39 5:07.78 6:27.81
12 Nadia Mezic   Minnesota Running Club 4:11.81 5:10.87 6:25.48
13 Laura Votava SR-4 St. Olaf 4:21.41 5:11.20 5:48.55
15 Ann Sheely JR-3 Augsburg 6:20.08 5:11.54 6:16.97
19 Lauren Gella FR-1 Minnesota-Duluth 4:59.47 5:15.23 6:08.82
20 Ruth Lindberg SR-4 Concordia-St. Paul 6:45.10 5:16.48 4:51.17
21 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 4:30.02 5:17.67 5:49.44
23 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 6:58.75 5:22.11 6:10.43
24 Anna Healy   Minnesota Running Club 6:31.04 5:25.86 4:07.66
25 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 5:56.88 5:27.41 7:05.64
26 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 7:05.78 5:32.64 5:45.95
29 Isabel Bibeau FR-1 Minnesota-Duluth 4:38.16 5:35.13 4:28.11
33 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 6:51.76 5:46.01 4:47.19
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
22 Meredith Reynolds FR-1 Minnesota-Duluth 5:20.68 6:34.44 4:06.93 4:45.41
27 Anya Wolterman JR-3 Macalester 5:34.08 5:10.70 4:37.29 6:27.54
28 Grace Hartman SO-2 Augsburg 5:34.39 4:20.83 6:11.18 5:54.46
30 Mandy Hansen   Minnesota Running Club 5:35.52 5:48.94 6:42.63 6:22.50
31 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:37.45 7:01.82 4:33.34 6:11.20
32 Augusta Fricke FR-1 Macalester 5:41.34 6:22.30 4:36.49 6:42.79
34 Dani Quast   Minnesota Running Club 5:47.42 4:30.99 6:39.54 4:34.47
35 Lydia Fails JR-3 Bethel (Minn.) 5:53.33 7:21.67 4:53.27 4:10.87
36 Courtney Ramsay SR-4 Concordia-St. Paul 5:54.96 7:37.90 4:19.12 4:54.62
37 Mikayla Smith SO-2 Macalester 6:00.21 6:29.03 5:38.60 6:39.84
38 Taylor Christen SO-2 Minnesota-Duluth 6:01.26 7:06.29 7:49.64 6:01.26
39 Czarina Albanese SO-2 Hamline 6:02.25 5:00.67 4:24.45 6:49.35
40 Adelaide Gaughran-Bedell SO-2 Macalester 6:12.17 4:27.97 6:04.73 5:20.07
41 Eileen Hess JR-3 Bethel (Minn.) 6:45.22 6:12.81 7:29.80 7:46.01