May 1, 2019
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ally Smith JR-3 Minnesota 6:04.97 4:12.67 4:40.74 4:07.06 3:50.21
2 Ellen Mickelson FR-1 St. Olaf 4:15.73 6:06.54 4:44.14 5:18.24 5:32.45
3 Martha Hubell SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:48.84 6:09.00 4:46.04 3:31.67 4:43.18
4 Carly Scheuerman SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:18.27 4:41.00 4:46.73 4:09.46 5:44.08
5 Maggie Bowman   Unattached 3:35.43 3:41.18 4:47.24 5:13.10 4:30.01
6 Taylor Krone   UNAT-Minnesota 5:07.54 4:24.43 4:47.42 4:44.55 6:13.65
7 Amanda Mosborg SO-2 Carleton 4:19.39 3:56.34 4:48.21 5:54.50 5:48.74
8 Riley McMahon SO-2 St. Catherine (Minn.) 4:55.79 5:53.79 4:49.99 5:27.69 5:56.69
9 Marietta Geist JR-3 Carleton 3:52.48 4:12.83 4:50.60 6:09.07 4:36.07
10 Abby Goff FR-1 St. Benedict 5:23.75 6:10.41 4:51.66 4:28.33 3:24.17
11 Anna Kroll SO-2 St. Thomas (Minn.) 5:56.12 4:54.82 4:51.90 5:15.26 3:59.36
12 Morgan Pierce SR-4 St. Benedict 6:00.25 3:45.52 4:52.88 4:29.45 6:20.75
13 Grace Cole FR-1 Bethel (Minn.) 6:10.24 3:52.14 4:53.84 5:52.61 3:25.69
14 Alexandra Maddux FR-1 Hamline 4:12.94 4:01.17 4:54.11 4:54.11 4:36.47
15 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 6:22.44 5:11.29 4:56.46 4:59.43 5:55.76
16 Lena Stern FR-1 Macalester 4:12.77 4:45.48 4:57.37 4:45.48 4:18.72
17 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 3:31.63 3:37.60 4:58.07 6:03.65 4:22.31
18 Elena Hayday   UNAT-Minnesota 6:00.80 5:07.13 4:58.18 6:00.80 5:51.86
19 Emma Greenlee SO-2 Carleton 4:37.90 5:07.78 4:58.81 4:22.96 5:58.58
20 Malakai Holloway FR-1 Bethel (Minn.) 4:53.13 6:17.74 5:02.19 5:08.24 4:31.98
21 Carolyn Carpenter SO-2 St. Olaf 4:02.46 3:44.28 5:03.07 4:11.55 4:32.77
22 Tasha Bennett JR-3 Concordia-St. Paul 5:41.41 5:59.70 5:04.83 5:32.27 5:44.46
23 Megan Rossman JR-3 St. Olaf 5:08.99 5:08.99 5:05.93 3:55.57 4:35.34
24 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 5:01.27 4:21.30 5:07.41 6:27.34 5:22.78
25 Lucia Mesfin FR-1 Concordia-St. Paul 5:55.60 5:58.69 5:09.21 5:55.60 5:33.95
26 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 6:11.70 3:55.41 5:09.75 6:08.61 4:51.17
27 Laura Luttio SR-4 Bethel (Minn.) 4:05.46 6:28.38 5:10.70 4:14.78 4:24.10
28 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:39.00 6:24.81 5:12.85 4:10.28 6:31.07
29 Jackie Lindfors SR-4 Concordia-St. Paul 5:47.39 5:44.26 5:12.96 5:25.48 3:57.85
30 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 4:54.64 5:38.52 5:13.44 4:54.64 6:09.86
31 Katie Spray SR-4 St. Olaf 5:32.59 5:16.90 5:13.76 4:32.98 6:25.93
32 Anna Marinc FR-1 Saint Mary's (Minn.) 3:50.35 5:37.41 5:24.43 5:08.21 4:58.48
33 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 5:34.37 4:55.42 5:24.63 4:48.92 6:06.84
34 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 5:25.04 4:55.79 5:25.04 5:41.30 6:04.05
35 Shylie Burleson-King SO-2 Hamline 7:00.70 4:17.64 5:26.12 4:33.94 6:37.87
36 Leah Miller SO-2 Martin Luther 5:50.09 3:58.85 5:27.18 4:34.84 4:31.56
37 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:57.65 4:08.37 5:31.15 4:58.04 5:34.47
38 Cristy Carretero JR-3 Carleton 4:43.31 5:23.31 5:33.30 6:39.96 5:49.97
39 Emily Kathman FR-1 Hamline 4:37.77 5:54.74 5:34.66 5:17.93 6:21.52
40 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:18.41 5:48.57 5:35.16 4:04.67 5:18.41
41 Rachel Percy FR-1 Macalester 4:28.86 6:39.93 5:36.07 5:15.91 4:42.30
42 Augusta Fricke FR-1 Macalester 4:16.53 6:14.66 5:37.53 4:13.15 7:05.29
43 Emmalie Olsen JR-3 Martin Luther 4:59.25 5:16.45 5:43.96 4:00.78 5:16.45
44 Aimee Olsen SO-2 Martin Luther 6:48.90 7:23.55 5:46.52 4:23.36 6:52.36
45 Tabitha Fabin FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:41.30 5:55.23 5:48.26 5:44.78 5:23.89
46 Mikayla Smith SO-2 Macalester 6:18.30 6:46.32 5:50.27 5:08.24 5:08.24
47 Rachael Bentley SR-4 St. Olaf 6:37.57 6:23.50 5:51.83 6:27.02 5:41.28
48 Samantha Cole FR-1 Concordia-St. Paul 6:10.31 7:24.37 5:52.67 6:17.36 7:06.73
49 Amy Requa SO-2 St. Olaf 7:25.44 6:14.17 5:56.35 7:25.44 4:41.52
50 Rebekah Crail SO-2 St. Olaf 4:46.92 7:33.99 6:03.19 4:57.82 4:57.82
51 Emma Ririe FR-1 Saint Mary's (Minn.) 7:06.66 7:28.54 6:04.66 7:17.60 7:39.48
52 Adelaide Gaughran-Bedell SO-2 Macalester 4:48.40 5:39.51 6:05.06 7:36.33 6:01.41
53 Sarah Ziemann FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:15.41 4:53.15 6:11.07 6:14.78 4:53.15
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ally Smith JR-3 Minnesota 5:39.70 3:30.56 4:43.55 4:40.74
2 Ellen Mickelson FR-1 St. Olaf 5:32.45 4:49.83 4:49.83 4:44.14
3 Martha Hubell SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:11.72 5:28.95 4:46.04 4:46.04
4 Carly Scheuerman SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:26.66 4:35.26 4:15.19 4:46.73
5 Maggie Bowman   Unattached 4:15.65 6:13.42 4:35.75 4:47.24
6 Taylor Krone   UNAT-Minnesota 5:56.40 5:13.29 6:10.78 4:47.42
7 Amanda Mosborg SO-2 Carleton 4:36.69 5:42.97 5:19.92 4:48.21
8 Riley McMahon SO-2 St. Catherine (Minn.) 3:31.70 5:39.29 5:42.19 4:49.99
9 Marietta Geist JR-3 Carleton 6:06.16 3:58.30 6:03.25 4:50.60
10 Abby Goff FR-1 St. Benedict 4:42.91 4:57.50 4:48.75 4:51.66
11 Anna Kroll SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:38.93 4:51.90 6:16.56 4:51.90
12 Morgan Pierce SR-4 St. Benedict 3:51.38 6:11.96 6:14.89 4:52.88
13 Grace Cole FR-1 Bethel (Minn.) 4:09.77 5:02.66 5:55.55 4:53.84
20 Malakai Holloway FR-1 Bethel (Minn.) 3:40.60 4:04.78 4:04.78 5:02.19
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Alexandra Maddux FR-1 Hamline 4:54.11
15 Samantha Schnirring SR-4 Carleton 4:56.46
16 Lena Stern FR-1 Macalester 4:57.37
17 Berit Hudson Rasmussen JR-3 Carleton 4:58.07
18 Elena Hayday   UNAT-Minnesota 4:58.18
19 Emma Greenlee SO-2 Carleton 4:58.81
21 Carolyn Carpenter SO-2 St. Olaf 5:03.07
22 Tasha Bennett JR-3 Concordia-St. Paul 5:04.83
23 Megan Rossman JR-3 St. Olaf 5:05.93
24 Estelle Timar-Wilcox FR-1 Macalester 5:07.41
26 Ellen Kemp SO-2 St. Olaf 5:09.75
27 Laura Luttio SR-4 Bethel (Minn.) 5:10.70
29 Jackie Lindfors SR-4 Concordia-St. Paul 5:12.96
30 Katrin O'Grady SR-4 Macalester 5:13.44
32 Anna Marinc FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:24.43
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Lucia Mesfin FR-1 Concordia-St. Paul 5:15.40 6:04.87 5:09.21 5:37.04 5:21.58 3:48.82
28 Katie Michalak SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:57.21 4:00.90 5:12.85 4:16.54 3:45.26 4:41.57
31 Katie Spray SR-4 St. Olaf 3:45.91 6:00.83 5:13.76 4:17.29 6:13.38 5:54.55
33 Megan Dieberger SR-4 St. Benedict 6:19.82 7:02.02 5:24.63 6:45.79 5:40.87 5:31.13
34 Maddy Prentiss SO-2 Macalester 4:03.78 5:31.54 5:25.04 5:28.29 4:23.29 3:54.03
35 Shylie Burleson-King SO-2 Hamline 6:54.18 6:50.92 5:26.12 4:17.64 5:03.30 4:43.73
36 Leah Miller SO-2 Martin Luther 4:44.65 4:47.92 5:27.18 7:05.34 5:10.82 6:29.35
37 Katie Murney SR-4 St. Olaf 5:41.09 5:24.53 5:31.15 5:17.91 5:27.84 7:00.56
38 Cristy Carretero JR-3 Carleton 4:59.97 4:33.31 5:33.30 5:19.97 7:09.96 5:53.30
40 Gwen Andersen FR-1 St. Thomas (Minn.) 4:58.30 4:34.84 5:35.16 4:41.54 5:21.76 6:58.95
41 Rachel Percy FR-1 Macalester 4:12.06 6:23.12 5:36.07 3:58.61 6:26.48 4:15.42
43 Emmalie Olsen JR-3 Martin Luther 6:25.24 5:06.13 5:43.96 5:06.13 7:13.39 4:14.53
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
39 Emily Kathman FR-1 Hamline 7:15.06 5:34.66 6:48.29 3:57.61
42 Augusta Fricke FR-1 Macalester 4:30.03 5:37.53 7:08.67 5:47.66
44 Aimee Olsen SO-2 Martin Luther 7:16.62 5:46.52 6:41.97 5:36.13
45 Tabitha Fabin FR-1 Saint Mary's (Minn.) 5:30.85 5:48.26 5:09.96 5:13.44
46 Mikayla Smith SO-2 Macalester 6:49.82 5:50.27 7:24.85 4:19.20
47 Rachael Bentley SR-4 St. Olaf 5:44.80 5:51.83 6:30.54 5:13.13
48 Samantha Cole FR-1 Concordia-St. Paul 4:06.87 5:52.67 6:38.52 7:27.89
49 Amy Requa SO-2 St. Olaf 5:49.23 5:56.35 5:56.35 4:13.01
50 Rebekah Crail SO-2 St. Olaf 5:26.88 6:03.19 6:28.62 5:26.88
51 Emma Ririe FR-1 Saint Mary's (Minn.) 6:01.02 6:04.66 6:44.78 6:08.31
52 Adelaide Gaughran-Bedell SO-2 Macalester 7:50.93 6:05.06 6:52.52 5:43.16
53 Sarah Ziemann FR-1 St. Thomas (Minn.) 5:56.23 6:11.07 5:41.39 5:41.39