May 1, 2019
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Abby Kargol JR-3 Minnesota 17:19.92
2 Sarah Werking SO-2 Minnesota 17:27.99
3 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 17:34.35
4 Courtney West   UNAT-Minnesota 17:50.28
5 Marit Sonnesyn   Unattached 17:58.08
6 Mary Naas SR-4 St. Olaf 18:15.72
7 Amber Matzoll SR-4 St. Thomas (Minn.) 18:21.78
8 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 18:24.50
9 Jenny Launder JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:26.35
10 Kathleen Miles SR-4 Hamline 18:39.61
11 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 18:44.11
12 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 18:45.91
13 Marlee Yost-Wolff SR-4 Macalester 18:54.09
14 Anna Hage SO-2 Bethel (Minn.) 18:56.23
15 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:57.51
16 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 19:09.39
17 Kelly Segura SR-4 Bethel (Minn.) 19:12.38
18 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 19:13.12
19 Lauren Herland SR-4 St. Olaf 19:14.22
20 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 19:22.08
21 Allegra Pihlaja FR-1 Carleton 19:23.41
22 Julia Clark SO-2 St. Catherine (Minn.) 19:28.69
23 Laura Votava SR-4 St. Olaf 19:30.46
24 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 19:33.98
25 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 19:34.04
26 Megan Weaver SR-4 Gustavus Adolphus 19:42.16
27 Meg Thorison JR-3 Bethel (Minn.) 19:43.43
28 Ruth Lindberg SR-4 Concordia-St. Paul 19:50.89
29 Sophie Schafer SO-2 Carleton 19:58.60
30 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 20:00.12
31 Jackie Brine-Doyle SR-4 St. Catherine (Minn.) 20:01.76
32 Sam Witmer SR-4 St. Catherine (Minn.) 20:19.93
33 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 20:22.47
34 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 20:28.84
35 Rachel Nelson SR-4 St. Benedict 20:38.90
36 Zoe Huebner   Unattached 21:54.78
37 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 22:00.26
38 Czarina Albanese SO-2 Hamline 23:22.47
39 Catherine Degen SR-4 St. Catherine (Minn.) 23:39.26
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
14 Anna Hage SO-2 Bethel (Minn.) 18:22.15 15:31.71 21:01.22 18:56.23
18 Lauren Markowski SO-2 St. Olaf 21:31.50 21:08.44 15:10.97 19:13.12
20 Kyla Porter SR-4 St. Benedict 13:45.08 14:54.81 22:51.26 19:22.08
21 Allegra Pihlaja FR-1 Carleton 23:04.46 23:39.36 16:17.27 19:23.41
22 Julia Clark SO-2 St. Catherine (Minn.) 22:35.68 14:24.83 14:01.46 19:28.69
23 Laura Votava SR-4 St. Olaf 24:34.78 25:09.90 17:45.12 19:30.46
24 Jena Wachowiak SO-2 St. Benedict 18:11.81 13:53.53 24:04.00 19:33.98
25 Jamie Herridge SO-2 St. Cloud State 15:39.24 25:14.52 21:07.97 19:34.04
27 Meg Thorison JR-3 Bethel (Minn.) 14:47.58 13:48.41 16:10.42 19:43.43
28 Ruth Lindberg SR-4 Concordia-St. Paul 17:16.08 14:17.44 25:24.34 19:50.89
29 Sophie Schafer SO-2 Carleton 25:22.23 19:58.60 21:10.52 19:58.60
30 Holly Gordon SO-2 St. Olaf 19:36.12 19:36.12 19:24.12 20:00.12
31 Jackie Brine-Doyle SR-4 St. Catherine (Minn.) 22:50.01 14:49.31 20:13.78 20:01.76
32 Sam Witmer SR-4 St. Catherine (Minn.) 21:45.33 23:10.72 21:33.13 20:19.93
33 Noelle Diekman JR-3 Bethel (Minn.) 17:19.10 24:14.74 19:09.13 20:22.47
34 Kasey Ericson SO-2 St. Thomas (Minn.) 21:54.86 15:09.35 15:46.21 20:28.84
35 Rachel Nelson SR-4 St. Benedict 18:35.01 26:01.02 15:41.57 20:38.90
36 Zoe Huebner   Unattached 25:12.00 22:07.93 18:24.42 21:54.78
37 Claire Iversen FR-1 St. Benedict 17:23.01 25:31.51 24:51.90 22:00.26
38 Czarina Albanese SO-2 Hamline 30:23.22 22:40.40 20:48.20 23:22.47
39 Catherine Degen SR-4 St. Catherine (Minn.) 18:41.22 19:23.80 29:19.89 23:39.26
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Abby Kargol JR-3 Minnesota 17:19.92 20:16.71 15:46.33 15:04.73 15:25.53 21:39.90
2 Sarah Werking SO-2 Minnesota 17:27.99 14:19.36 14:19.36 22:21.43 12:45.04 22:10.95
3 Bryony Hawgood JR-3 St. Olaf 17:34.35 16:31.09 21:57.94 15:48.92 20:44.14 20:54.68
4 Courtney West   UNAT-Minnesota 17:50.28 14:26.93 13:54.82 15:41.85 23:11.37 17:28.88
5 Marit Sonnesyn   Unattached 17:58.08 19:56.67 16:42.62 21:12.14 21:22.92 17:36.52
6 Mary Naas SR-4 St. Olaf 18:15.72 12:47.01 23:00.61 17:42.85 19:43.38 19:54.34
7 Amber Matzoll SR-4 St. Thomas (Minn.) 18:21.78 19:38.91 21:40.10 19:05.86 12:51.25 19:16.87
8 Ellie Nelson SO-2 Bethel (Minn.) 18:24.50 21:10.18 13:59.42 19:30.77 17:51.37 23:22.72
9 Jenny Launder JR-3 St. Thomas (Minn.) 18:26.35 19:32.74 19:32.74 14:56.15 19:54.86 16:35.72
10 Kathleen Miles SR-4 Hamline 18:39.61 13:03.73 20:42.77 20:09.18 18:39.61 21:16.36
11 Sara Miller SO-2 St. Thomas (Minn.) 18:44.11 18:21.63 16:29.22 18:10.39 16:51.70 20:59.01
12 Meredith Moore JR-3 St. Olaf 18:45.91 16:53.32 23:38.65 22:08.58 13:41.92 21:34.80
13 Marlee Yost-Wolff SR-4 Macalester 18:54.09 20:58.84 19:16.78 23:37.62 21:55.55 18:31.41
15 Olivia Moll FR-1 St. Thomas (Minn.) 18:57.51 20:28.51 23:07.77 24:27.39 22:22.27 22:45.02
16 Danielle Freshwaters FR-1 Macalester 19:09.39 23:56.74 14:45.03 21:50.31 19:32.38 13:47.56
17 Kelly Segura SR-4 Bethel (Minn.) 19:12.38 22:05.24 23:14.38 20:56.10 18:03.24 17:17.15
19 Lauren Herland SR-4 St. Olaf 19:14.22 24:14.32 14:37.21 16:21.09 23:16.61 23:39.69
26 Megan Weaver SR-4 Gustavus Adolphus 19:42.16 18:31.23 16:33.02 17:20.30 13:47.52 23:38.60