May 1, 2019
|
U. of St. Thomas - St. Paul, MN

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Libby Halbmaier   UNAT-Minnesota 2:23.36 2:10.32 1:33.83 1:32.53 1:35.14
2 Helen Dolan SO-2 Hamline 1:56.55 2:15.52 1:44.35 2:14.17 2:12.81
3 Kayla Vogt   UNAT-Minnesota 2:58.39 2:17.22 2:00.76 2:54.27 1:36.06
4 Kelsey Sather SR-4 Minnesota 2:27.23 2:17.59 1:58.33 2:05.21 2:05.21
5 Morgan Dammann JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:42.56 2:17.76 2:19.14 1:50.21 2:46.69
6 Jenna Conzemius SO-2 Minnesota 2:31.90 2:18.09 2:44.33 2:49.85 2:15.33
7 Jena Hauch SO-2 St. Olaf 2:29.50 2:18.42 1:59.05 2:40.57 2:48.88
8 Molly Roach FR-1 Minnesota 2:21.28 2:18.51 2:19.90 2:15.74 2:15.74
9 Natalie Marsh SO-2 Carleton 1:47.13 2:19.12 3:00.86 2:49.73 2:23.30
10 Kayla Baker SO-2 Minnesota 1:48.59 2:19.21 2:56.80 1:43.02 2:15.04
11 Alia Benedict SR-4 Macalester 2:49.34 2:19.95 2:50.74 1:37.97 2:50.74
12 Amy Kropp FR-1 Carleton 2:41.45 2:20.39 2:03.55 2:41.45 1:45.30
13 Taylor Santangelo FR-1 St. Benedict 2:24.67 2:20.45 2:59.78 1:42.53 2:55.57
14 Brooke Hoppe SO-2 Macalester 2:33.96 2:23.88 1:43.60 1:55.11 2:32.52
15 Holly Ellingson SR-4 Macalester 2:00.30 2:24.93 3:02.62 2:33.63 1:57.40
16 Paige Cater SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:02.00 2:25.23 3:02.99 1:47.47 2:41.21
17 Juliette Martin SO-2 St. Catherine (Minn.) 2:13.90 2:25.54 1:46.25 1:49.16 2:45.92
18 Elizabeth Zimmerman SO-2 Carleton 1:49.44 2:25.91 2:31.75 2:09.86 2:04.03
19 Maddy Kennard SO-2 Macalester 2:53.11 2:26.70 1:54.43 2:50.18 1:57.36
20 Clara Welhouse FR-1 St. Cloud State 1:43.14 2:27.34 3:10.07 3:10.07 2:56.81
21 Emilee Fulton JR-3 Carleton 2:04.33 2:28.01 2:32.45 3:05.02 2:22.09
22 Maria Brown FR-1 Concordia-St. Paul 2:47.73 2:28.43 2:34.37 2:43.28 2:47.73
23 Johanna Merten SO-2 St. Benedict 2:34.83 2:30.32 2:27.32 2:19.80 1:57.25
24 Alli Ruprecht JR-3 St. Benedict 2:01.78 2:30.34 2:04.79 2:13.81 2:01.78
25 Lily Jenssen SO-2 Macalester 2:03.51 2:30.62 2:21.59 2:26.11 2:15.56
26 Ciara Williams SO-2 Macalester 2:34.66 2:31.62 1:56.75 3:01.95 3:15.59
27 Marie Morrier SR-4 St. Catherine (Minn.) 2:10.41 2:31.63 2:45.28 2:02.82 1:52.21
28 Anya Swanson FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:39.49 2:31.89 2:19.74 3:14.42 2:42.53
29 Lydia Hatton SR-4 Bethel (Minn.) 1:48.02 2:32.14 2:58.01 3:11.70 3:08.66
30 Clare Mazack FR-1 Macalester 2:03.88 2:32.93 2:28.35 2:39.05 3:17.28
31 Augie Witkowski SR-4 St. Benedict 3:09.79 2:33.05 1:53.26 3:00.60 2:39.18
32 Anjali Mani JR-3 Macalester 3:18.84 2:34.14 3:00.35 2:35.69 3:08.05
33 Betsy Schein SR-4 Macalester 2:22.04 2:34.39 2:34.39 2:09.69 2:42.11
34 Samantha Manz SR-4 Macalester 2:08.21 2:34.47 2:31.38 2:06.67 2:59.19
35 Hannah Crowe SO-2 Saint Mary's (Minn.) 1:48.26 2:34.65 2:22.28 2:45.48 3:16.41
36 Olivia Thielen JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:48.58 2:34.66 2:08.37 2:59.41 2:56.32
37 Lucia Ranallo FR-1 St. Olaf 3:08.92 2:34.85 2:08.53 2:28.66 3:10.47
38 Megan Perkins FR-1 St. Catherine (Minn.) 3:01.18 2:36.19 2:20.58 2:22.14 3:01.18
39 Tracy Renier FR-1 St. Benedict 2:05.13 2:36.41 2:55.18 2:44.23 3:20.21
40 Julia VanWatermeulen FR-1 Saint Mary's (Minn.) 3:17.61 2:36.83 1:56.06 2:21.15 2:27.42
41 Liv Gossard SO-2 St. Olaf 2:34.96 2:38.12 1:57.01 1:52.27 2:50.77
42 Nora Doyle FR-1 St. Benedict 2:18.31 2:38.97 3:17.13 2:16.72 2:59.64
43 Lindsay Steiger JR-3 Hamline 2:16.77 2:39.03 2:12.00 2:00.87 2:56.53
44 Leah McClintock-Shapiro SO-2 Carleton 3:00.60 2:41.25 2:09.00 2:49.32 2:47.70
45 Emma Seiler FR-1 St. Benedict 2:01.99 2:42.65 2:00.37 3:18.44 2:41.03
46 Emma Meyer FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:22.37 2:43.64 2:32.19 3:22.92 2:58.37
47 Krystiana Connelly FR-1 St. Benedict 2:45.96 2:47.63 3:06.07 2:04.05 3:29.54
48 Taryn Osthoff SO-2 St. Benedict 3:04.31 2:52.25 3:40.48 2:53.98 2:16.08
49 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 3:38.44 2:53.36 3:10.70 3:33.24 2:16.96
50 Maddie Bollig JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:05.90 2:54.85 2:46.11 3:08.84 3:38.57
51 Tamara Ehrich FR-1 Northwestern (Minn.) 3:43.84 3:03.47 2:43.29 3:27.33 3:30.99
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Libby Halbmaier   UNAT-Minnesota 1:31.23 1:44.26 2:46.81 2:41.60 2:10.32
2 Helen Dolan SO-2 Hamline 1:47.06 2:11.46 1:56.55 2:03.33 2:15.52
3 Kayla Vogt   UNAT-Minnesota 1:44.29 2:55.65 2:37.81 1:59.39 2:17.22
4 Kelsey Sather SR-4 Minnesota 2:01.08 1:45.95 2:24.47 2:47.86 2:17.59
5 Morgan Dammann JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:44.70 1:36.44 2:35.67 2:08.12 2:17.76
6 Jenna Conzemius SO-2 Minnesota 2:33.28 2:52.62 2:07.05 2:31.90 2:18.09
7 Jena Hauch SO-2 St. Olaf 2:37.80 2:28.11 1:50.74 1:45.20 2:18.42
8 Molly Roach FR-1 Minnesota 2:06.05 2:26.82 2:22.67 1:46.66 2:18.51
9 Natalie Marsh SO-2 Carleton 2:30.25 2:10.78 2:17.73 2:20.52 2:19.12
10 Kayla Baker SO-2 Minnesota 1:41.63 2:30.35 2:34.53 2:56.80 2:19.21
13 Taylor Santangelo FR-1 St. Benedict 2:06.41 2:13.43 2:20.45 2:05.00 2:20.45
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
11 Alia Benedict SR-4 Macalester 2:22.75 2:03.16 2:21.35 2:19.95 2:04.56
12 Amy Kropp FR-1 Carleton 2:07.76 2:52.68 2:48.47 2:20.39 2:56.90
14 Brooke Hoppe SO-2 Macalester 1:42.16 2:25.32 1:42.16 2:23.88 3:05.61
15 Holly Ellingson SR-4 Macalester 2:53.92 3:01.17 2:17.69 2:24.93 1:57.40
16 Paige Cater SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:54.28 1:48.93 2:48.47 2:25.23 2:07.81
17 Juliette Martin SO-2 St. Catherine (Minn.) 1:44.79 1:53.53 2:27.00 2:25.54 1:59.35
18 Elizabeth Zimmerman SO-2 Carleton 2:59.47 2:55.10 2:04.03 2:25.91 2:25.91
19 Maddy Kennard SO-2 Macalester 2:41.37 2:26.70 2:35.51 2:26.70 2:53.11
22 Maria Brown FR-1 Concordia-St. Paul 2:29.92 1:43.91 2:19.53 2:28.43 3:12.96
24 Alli Ruprecht JR-3 St. Benedict 1:45.24 2:51.39 1:54.26 2:30.34 1:54.26
27 Marie Morrier SR-4 St. Catherine (Minn.) 2:37.70 2:17.99 3:17.12 2:31.63 3:09.54
29 Lydia Hatton SR-4 Bethel (Minn.) 2:51.92 2:30.62 1:52.59 2:32.14 2:27.58
39 Tracy Renier FR-1 St. Benedict 2:16.08 2:23.90 1:55.75 2:36.41 2:16.08
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Clara Welhouse FR-1 St. Cloud State 2:27.34 2:03.77 2:43.55 1:57.88 2:15.56 2:47.97 3:10.07
21 Emilee Fulton JR-3 Carleton 2:28.01 3:10.94 2:11.73 3:02.06 3:05.02 2:30.97 2:48.74
23 Johanna Merten SO-2 St. Benedict 2:30.32 2:13.79 2:48.36 3:13.92 2:01.76 3:04.90 3:09.41
25 Lily Jenssen SO-2 Macalester 2:30.62 2:44.18 2:50.20 2:20.08 1:46.94 1:45.44 1:54.48
26 Ciara Williams SO-2 Macalester 2:31.62 2:55.88 3:11.05 2:48.30 2:13.43 2:43.75 2:05.85
28 Anya Swanson FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:31.89 2:57.72 2:56.20 3:02.27 2:03.03 2:15.19 2:07.59
30 Clare Mazack FR-1 Macalester 2:32.93 3:01.99 2:28.35 2:13.05 1:47.06 2:40.58 2:31.40
31 Augie Witkowski SR-4 St. Benedict 2:33.05 2:49.89 2:33.05 2:19.28 2:00.91 3:17.44 2:49.89
34 Samantha Manz SR-4 Macalester 2:34.47 2:53.01 2:29.84 3:08.46 3:16.18 2:36.02 2:25.21
35 Hannah Crowe SO-2 Saint Mary's (Minn.) 2:34.65 3:19.50 3:13.32 2:54.76 2:48.57 3:14.86 2:14.55
36 Olivia Thielen JR-3 St. Thomas (Minn.) 2:34.66 1:57.55 3:08.69 3:16.42 3:11.78 2:19.20 1:51.36
43 Lindsay Steiger JR-3 Hamline 2:39.03 3:23.56 2:27.90 3:04.48 2:59.71 2:29.49 2:51.76
Women's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Anjali Mani JR-3 Macalester 2:23.35 2:29.52 1:52.53 3:03.43 2:03.32 2:14.11 2:34.14
33 Betsy Schein SR-4 Macalester 2:08.15 2:14.32 2:39.03 2:03.52 2:17.41 2:22.04 2:34.39
37 Lucia Ranallo FR-1 St. Olaf 3:02.73 3:04.28 2:58.08 2:05.43 2:47.24 3:02.73 2:34.85
38 Megan Perkins FR-1 St. Catherine (Minn.) 2:04.96 2:29.95 2:14.33 2:53.37 2:58.06 2:53.37 2:36.19
40 Julia VanWatermeulen FR-1 Saint Mary's (Minn.) 1:57.63 1:54.49 2:46.24 2:24.29 3:23.88 3:11.34 2:36.83
41 Liv Gossard SO-2 St. Olaf 3:25.56 3:00.26 3:19.24 3:06.59 2:46.03 2:27.06 2:38.12
42 Nora Doyle FR-1 St. Benedict 1:59.23 3:09.18 3:06.00 3:04.41 2:16.72 2:23.08 2:38.97
44 Leah McClintock-Shapiro SO-2 Carleton 2:23.52 2:13.84 2:26.74 1:59.33 2:58.99 3:24.79 2:41.25
45 Emma Seiler FR-1 St. Benedict 2:42.65 2:08.50 1:55.49 2:49.16 2:41.03 2:44.28 2:42.65
47 Krystiana Connelly FR-1 St. Benedict 3:11.10 2:42.61 2:57.69 2:17.46 3:26.19 2:45.96 2:47.63
Women's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
46 Emma Meyer FR-1 St. Catherine (Minn.) 3:16.37 3:00.01 2:43.64 3:21.28 2:43.64 2:38.73
48 Taryn Osthoff SO-2 St. Benedict 3:18.09 3:37.04 3:26.70 3:06.03 2:52.25 3:18.09
49 Karee Joedeman SO-2 Northwestern (Minn.) 3:29.77 2:51.63 3:12.43 2:11.76 2:53.36 3:17.63
50 Maddie Bollig JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:56.60 3:31.57 3:35.07 3:29.82 2:54.85 3:19.33
51 Tamara Ehrich FR-1 Northwestern (Minn.) 3:43.84 3:01.64 3:12.65 2:37.79 3:03.47 3:58.52